Постанова від 09.11.2010 по справі 2а-7486/10/1270

Категорія №2.19.8

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 листопада 2010 року Справа № 2а-7486/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Борзаниці С.В.

при секретарі: Гапоновій І.В.

за участю:

представника позивача: Грібової Д.В.

представника відповідача: Соколова М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Приватного підприємства "Потенціал-Луганськ" до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Луганська про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства "Потенціал-Луганськ" до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Луганська про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.

У позовній заяві позивач просить скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська № 1785, № 1786, № 1781, № 1782, № 1783, № 1784 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на підставі п.2 ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на загальну суму 15034,33 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно - господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законодавством.

Всі вищевказані рішення були винесені вже після спливу строку в один рік з дня порушення суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Під час судового засідання представник позивача підтримав позов повністю.

Представник відповідача під час судового засідання проти позову заперечував, посилаючись на те, що даний спір є публічно-правовим, тому при його вирішенні не можуть застосовуватися норми Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Тому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що Закрите акціонерне товариство «Янівське» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Луганської міської ради та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Згідно рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська №1781 від 16.09.2010 до Приватного підприємства "Потенціал-Луганськ" застосовані фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду за період з 21.07.2008 по 22.07.2008 у розмірі 124,87 грн. та нарахована пеня в сумі 17228,20грн. (а.с. 5).

Згідно рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська №1782 від 16.09.2010 до Приватного підприємства "Потенціал-Луганськ" застосовані фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду за період з 20.02.2009 по 23.02.2009 у розмірі 2113,96 грн. та нарахована пеня в сумі 63,42 грн. (а.с. 6).

Згідно рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська №1783 від 16.09.2010 до Приватного підприємства "Потенціал-Луганськ" застосовані фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду за період з 20.05.2009 по 29.05.2009 у розмірі 1914,46 грн. та нарахована пеня в сумі 172,30 грн. (а.с. 7).

Згідно рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська №1784 від 16.09.2010 до Приватного підприємства "Потенціал-Луганськ" застосовані фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду за період з 22.06.2009 по 02.07.2009 у розмірі 2333,63 грн. та нарахована пеня в сумі 230,69 грн. (а.с. 8).

Згідно рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська №1785 від 16.09.2010 до Приватного підприємства "Потенціал-Луганськ" застосовані фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду за період з 20.07.2009 по 02.09.2009 у розмірі 2918,38 грн. та нарахована пеня в сумі 622,19 грн. (а.с. 9).

Згідно рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська №1786 від 16.09.2010 до Приватного підприємства "Потенціал-Луганськ" застосовані фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду за період з 20.08.2008 по 17.02.2010 у розмірі 3556,55грн. та нарахована пеня в сумі 982,63 грн. (а.с. 10).

Пунктом 6 ч.2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до п.10 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до ч.13 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Посилання представника позивача не те, що оскаржувані рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені винесені з пропущенням строку, передбаченого ст. 250 Господарського кодексу України, є незмістовними з наступних підстав.

Згідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Згідно ст. 1 Господарського кодексу України цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Згідно ст. 2 Господарського кодексу України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Пенсійний фонд України та його органи, у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, а спори за участю цього органу та юридичних осіб щодо скасування рішень про застосування фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду є публічно - правовими, оскільки виникає за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції. Тому при його вирішенні не можуть застосовуватися норми Господарського кодексу України.

Закон України № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є спеціальним нормативно - правовими актом, який безпосередньо регулює відносини з приводу нарахування та сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені у сфері пенсійного страхування.

Відповідно до ч.15 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Таким чином, позивач не надав суду належних доказів в обґрунтування позовних вимог як це передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, що є підставою для відмови у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 88, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Приватного підприємства "Потенціал-Луганськ" до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Луганська про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено у повному обсязі 12 листопада 2010 року.

Суддя С.В. Борзаниця