15 листопада 2010 року м. Запоріжжя
(16 год. 23 хв.)
Справа № 2а-7148/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Гнідой А.В.
за участю представників позивача: Бородіна В.В. Куксенка О.В.
представників відповідача: Сацюка С.А., Зеленського Л.І.
треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_6
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області
до: Біленьківської виправної колонії № 99 Управління
Державного департаменту України з питань виконання покарань
у Запорізькій області
про: зобов'язання вчинити певні дії
15 вересня 2010 року Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Біленьківської виправної колонії № 99 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Запорізькій області про зобов'язання виконати п. 8 та 9 вимог від 29.07.2010 № 08-08-14-14/5327.
Ухвалою суду від 08.10.2010 відкрито провадження по справі та призначено на 08.11.10. Ухвалою суду від 08.10.2010 до участі у справі було залучено, в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Запорізькій області. В судовому засіданні оголошувалась перерва до 11.11.2010 та до 15.11.2010.
Відповідно до позовної заяви, Біленьківською виправною колонією № 99 у встановлений обов'язковою вимогою від 29.07.2010 № 08-08-14-14/5327 строк не вжито дієвих заходів щодо усунення виявлених порушень п. 8 та п. 9 відповідно до яких, відповідача зобов'язано стягнути з винних у зайвих грошових виплатах осіб, кошти у сумі 47 988 грн. 08 коп. та 49 899 грн. 10 коп. у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 КЗпП України, а також провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо перерахованих сум внесків до державних цільових фондів по поверненню зайво сплачених коштів в сумі 17 371 грн.69 коп. та 18 063 грн. 47 коп., або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі просять зобов'язати відповідача виконати п. 8 та п. 9 обов'язкових вимог від 29.07.2010 № 08-08-14-14/5327.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечили, щодо позовних вимог, з підстав викладених в запереченнях. Також зазначили, що відповідно до наказу, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 03.10.2004 № 190 «Про затвердження Порядку підвищення посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ кримінально - виконавчої системи, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу, за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими та особами, що тримаються у слідчих ізоляторах» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.10.2004 № 1312/9911 державним службовцям, які працюють у кримінально - виконавчих установах, нараховувалось та сплачувалось підвищення посадового окладу за особливі умови праці, пов'язаної із засудженими. Вказаний наказ розроблено на підставі виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 № 1080 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.1993 №534 та з метою приведення умов оплати праці окремих категорій працівників установ кримінально - виконавчої служб, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу, за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими та особами, що тримаються у слідчих ізоляторах.
Щодо нарахування та виплаченої надбавки за безперервну роботу працівникам, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу Біленьківської виправної колонієї № 99, зазначили що вказані виплати здійснювались на підставі наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань від 24.05.2000 № 98 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати процентної надбавки за безперервну роботу робітникам і службовцям підприємств, установ, організацій та навчальних закладів Державної кримінально-виконавчої служби». У зв'язку із скасуванням наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань від 24.05.2000 № 98, наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 25.05.2010 №175 було припинено нарахування зазначеної надбавки.
Також зазначили, що Біленьківська виправна колонія № 99 зобов'язана виконувати всі надіслані вказівки та накази від вищого керівництва. Таким, чином бухгалтерія та адміністрація колонії діяла на підставі вищевказаних наказів Державного департаменту України з питань виконання покарань.
Просять відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представники третьої особи в судовому засіданні із доводами позивача не погоджується та вважає вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню з підстав, викладених відповідачем.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до плану контрольно - ревізійної роботи Головного КРУ України на ІІ квартал 2010 року апаратом КРУ в Запорізькій області проведено планову ревізію фінансово - господарської діяльності Біленьківської виправної колонії № 99 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Запорізькій області за період з 01.01.2008 по 01.04.2010.
За результатами перевірки був складено акт від 23.06.2010 № 08-21/0011, який підписано посадовими особами відповідача 06.07.2010 із запереченнями.
Ревізією правильності нарахування та виплати надбавок державним службовцям БВК №99 за 2008-2009 роки та 3 місяці 2010 року встановлено, що протягом періоду, що підлягав ревізії державним службовцям нараховувались та виплачувались надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та підвищення посадових окладів працівників за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими.
Підвищення посадових окладів державним службовцям Біленьківської виправної колонії №99 за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими здійснювалось на підставі Порядку підвищення посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ Державної кримінальне - виконавчої служби, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу, за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими та особами, що тримаються у слідчих ізоляторах, затвердженого наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 03.10.2004 №190.
Також, в ході ревізії встановлено, що протягом перевіряємого періоду працівниками, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу Біленьківської виправної колонії №99 нараховувалась та виплачувалась надбавка за безперервну роботу. Вказана надбавка виплачувалась відповідно до Інструкції про порядок виплати процентної надбавки за безперервну роботу робітників і службовців підприємств, установ, організацій та навчальних закладів Державної кримінально-виконавчої служби, затвердженої наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 24.05.2000 №98.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу України" від 26.01.1993, Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 35 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, визначено, що виявлені допущені об'єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції служби, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов'язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.
Відповідно до п. 45 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.
Як передбачено п. 46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Відповідно до п. 49 Порядку у разі коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган служби ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.
Згідно ст. 13 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" дії або бездіяльність службових осіб державної контрольно-ревізійної служби можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.
Листом від 06.07.2010 № 10/08-3171 відповідачем на адресу КРУ в Запорізькій області були направлені заперечення на висновки зроблені в ході ревізії за результатами якої був складений акт від 23.06.2010 № 08-21/0011. Проте, за наслідками розгляду, позивачем заперечення Біленьківської виправної колонії № 99 на акт ревізії були відхилені у повному обсязі, про що відповідача було повідомлено листом від 27.07.2010 № 08-08-14-14/5258.
Згідно матеріалів справи, керівнику Біленьківської виправної колонії № 99 листом КРУ в Запорізькій області від 29.07.2010 № 08-08-14-14/5327 було надіслано вимогу щодо усунення виявлених порушень, п. 8 та п. 9 якого, відповідача зобов'язано стягнути з винних у зайвих грошових виплатах осіб, кошти у сумі 47988,08 грн. та 49899,10 грн. у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України, а також провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо перерахованих сум внесків до державних цільових фондів по поверненню зайво сплачених коштів в сумі 17371,69 грн. та 18063,47 грн., або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів. Інформацію про вжиті заходи та виконання вимог відповідач мав подати в строк до 13.08.2010.
Листом від 12.08.2010 за № 10/8-3857 відповідач проінформував про проведену роботу щодо усунення порушень, виявлених ревізією, проте про вжиті заходи по виконанню п. 8 та п. 9 обов'язкових вимог не повідомив.
Зазначене свідчить, що відповідачем у встановлений обов'язковою вимогою строк не вжито дієвих заходів щодо усунення цих порушень.
Крім того, Біленьківською виправною колонією № 99 вимога КРУ в Запорізькій області юне оскаржено ні в судовому, ні в адміністративному порядку, як це передбачено ст. 13 Закону № 2939.
Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 " Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" передбачає, що умови оплати праці державних службовців та інших працівників бюджетної сфери визначаються відповідно до умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, установ, закладів та організацій відповідних галузей бюджетної сфери.
Умови оплати праці державних службовців визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" на виконання якої затверджено наказ Державного департаменту України з питань виконання покарань від 06.04.2006 № 73 "Про заходи щодо організації виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Вказаний наказ передбачає розмір посадових окладів керівним працівникам і спеціалістів із числа державних службовців установ виконання покарань і слідчих ізоляторів, а також доведено види і розміри надбавок, доплат та інших виплат цій категорії працівникам.
Як, постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" так і наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 06.04.2006 № 73 передбачено збільшення посадових окладів державним службовцям за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; за знання та використання в роботі іноземної умови; за почесне звання «заслужений» та доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників таких самих категорій персоналу, тимчасово відсутнього керівника або заступника керівника структурного підрозділу.
Суд приходить до висновку, що відповідачем здійснено безпідставно нарахування й виплата посадових окладів державним службовцям Біленьківської виправної колонії № 99, підвищених за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими на підставі Порядку підвищення посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ кримінально - виконавчої системи, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу, за особливі умови праці, пов'язані з роботою із засудженими та особами, що тримаються у слідчих ізоляторах, затвердженого наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 03.10.2004 № 190.
Порядок оплати праці працівників установ і організацій, що фінансуються з державного бюджету України регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери".
Пунктом 1 зазначеної постанови Кабінет Міністрів України постановив: затвердити схему тарифних розрядів посад (професій) робітників, загальних для всіх бюджетних установ, закладів та організацій, згідно з додатком 4. Крім того, п. 3 цієї постанови визначено перелік надбавок і доплат до них.
Аналогічні умови затверджено наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 11.11.2005 № 184 "Про впорядкування умов оплати праці працівникам Державної кримінально-виконавчої служби України, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу".
Виходячи з того, що вказаними нормативним актам не передбачено установлювати надбавки за безперервну роботу, то дії відповідача щодо нарахування та виплати надбавки за безперервну роботу відповідно до наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 24.05.2000 №98 суперечать вимогам чинного законодавства та вказана надбавка встановлена безпідставно.
Згідно з ч. 2 ст.8 Закону України "Про оплату праці" умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті, та частиною першою статті 10 цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області щодо зобов'язання Біленьківську виправну колонію № 99 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Запорізькій області виконати пункти 8 та 9 обов'язкових вимог від 29.07.2010 № 08-08-14-14/5327 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області до Біленьківської виправної колонії № 99 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Запорізькій області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Біленьківську виправну колонію № 99 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Запорізькій області виконати пункти 8 та 9 обов'язкових вимог від 29.07.2010 № 08-08-14-14/5327.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 22 листопада 2010 року.
Суддя /підпис/ О.О. Артоуз