Постанова від 18.11.2010 по справі 2а-8777/10/5/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

18.11.10Справа №2а-8777/10/5/0170

10:56

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Сидоренко Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В., розглянувши за участю представників:

від позивача - ОСОБА_1, дов. від 01.09.2010р.

від відповідача - Білицький К.Г., провідний спеціаліст, дов.№3660/01.1-25 від 18.08.2010р.

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, м.Саки,

до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакському району АР Крим, м.Саки,

про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій.

Обставини справи: фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом про визнання недійсним відмову міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакському району АР Крим №10-20-11/2793 від 09.06.2010р. та про зобов'язання відповідача погодити проект відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2570 га. в оренду строком на 49 років по вул. Новоселівське шосе в м. Саки для будівництва та обслуговування складу-холодильнику з магазином.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відмова в погодженні технічної документації з підстав прийняття рішенням міської ради про надання земельної ділянки в оренду без проведення аукціону, є неправомірною, оскільки рішення про надання згоди на підготовку матеріалів погодження місцярозташування земельної ділянки прийнято Сакською міською радою до 01.01.2008р.

Заявою про зміну позовних вимог (а.с. 53) позивач змінив позовні вимоги та просить визнати недійсним відмову міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакському району АР Крим №10-20-11/2793 від 09.06.2010р. та про зобов'язання відповідача погодити технічну документацію із землеустрою по встановленню в натурі меж земельної ділянки орієнтовною площею 0,2570 га. в оренду строком на 49 років по вул.Новоселівське шосе в м.Саки для будівництва та обслуговування складу-холодильнику з магазином.

В судовому засіданні представник позивача підтримав зміненні позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач позов не визнав. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що відповідно до Перехідних положень Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок без проведення аукціону можливо лише у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008р. В даному випадку матеріали погодження місцярозташування земельної ділянки до 01.01.2008р., радою не приймалося. Крім того, на даний момент Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю» №1702-VI від 05.11.2009р., внесені зміни до Земельного кодексу України, згідно яких погодження проектів землеустрою здійснюється постійно діючою комісією.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням 34-ї сесії 5-го скликання Сакської міської ради №25/10 від 26.11.2008р. (а.с. 12) погоджену фізичній особі підприємцю ОСОБА_3 місцерозташування земельної ділянки площею 2574 кв.м. для будівництва та обслуговування складу-холодильнику з магазином по вул. Новоселівське шосе в м. Саки та дозволено розробку проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду.

Рішенням 43-ї сесії 5-го скликання Сакської міської ради №37 від 18.09.2009р. (а.с. 9) продовжено строк дії рішення 34-ї сесії 5-го скликання Сакської міської ради №25/10 від 26.11.2008р. до 01.06.2010р.

В подальшому, ПП «Норд-Вест» розроблений проект землеустрою з відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_3 в оренду на 49 років для будівництва та обслуговування складу-холодильнику з магазином по вул. Новоселівське шосе в м. Саки.

Рішенням 50-сесії 5-го скликання Сакської міської ради №34/3 від 27.04.2010р. (а.с. 74) затверджений проект землеустрою фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 в частині відведення земельної ділянки площею 2570 кв.м. для будівництва та обслуговування складу-холодильнику з магазином по вул. Новоселівське шосе в м. Саки та передачу позивачу в оренду строком на 49 років зазначену земельну ділянку. Разом з тим, п.4 вказаного рішення позивача зобов'язано протягом місяця після прийняття рішення провести роботи по виносу в натурі меж земельної ділянки.

На підставі зобов'язання щодо проведення робіт з виносу в натурі меж земельної ділянки (п.4 рішення №34/3 від 27.04.2010р.), ПП «Норд-Вест» розроблена технічна документація із землеустрою по встановленню в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки для складання правовстановлюючих документів на земельну ділянку позивачу для будівництва та обслуговування складу-холодильнику з магазином по вул. Новоселівське шосе в м. Саки, яка подана на затвердження Міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакському району АР Крим.

Після розгляду технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки для складання правовстановлюючих документів на земельну ділянку позивачу для будівництва та обслуговування складу-холодильнику з магазином, відповідачем прийнято рішення (а.с. 8) про відмову у погодженні, оскільки рішення міської ради про надання земельної ділянки в оренду було прийнято без врахування вимог земельного законодавства щодо придбання права оренди земельної ділянки виключно в порядку аукціону.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог з наступних підстав.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Згідно ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Відповідно до ст.12 ЗК України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин, зокрема належить розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно ч.1 ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

§ зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;

§ надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Статтею 20 Закону України «Про землеустрій» передбачено обов'язкове проведення землеустрою, зокрема у разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. В свою чергу пунктами и) статті 25 Закону України «Про землеустрій» до документації із землеустрою віднесено технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Відповідно до ст.55 вищезазначеного Закону встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Пунктом 1.12 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999р. (далі-Інструкція) передбачено, що складання державного акта на право власності на земельну ділянку або право постійного користування земельною ділянкою при передачі або наданні земельних ділянок громадянам, підприємствам, установам, організаціям та об'єднанням громадян всіх видів проводиться після перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженим в установленому порядку проектом відведення цієї ділянки.

Згідно із п.1.14 Інструкції, довгострокові межові знаки передаються на зберігання власнику або користувачу земельної ділянки, про що складається відповідний акт. Акт складається у трьох примірниках, підписується власником або користувачем земельної ділянки, виконавцем робіт і представником районного (міського) відділу (управління) земельних ресурсів Держкомзему України. Один примірник додається до технічної документації зі складання відповідного державного акта, другий - передається виконавцю робіт, третій - видається разом з державним актом на землю власнику або користувачу земельної ділянки. Власник або користувач земельної ділянки попереджається про відповідальність за порушення чи знищення вказаних знаків.

Отже, із зазначених норм вбачається, що безпосередньо встановлення та відновлення меж покладається на землевпорядні організації, які мають ліцензію на здійснення такого виду діяльності, із наступним складанням відповідного акту, який підписується в тому числі і представником районного (міського) відділу (управління) земельних ресурсів Держкомзему України.

В свою чергу, частиною 2 ст.124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

В адміністративному позові позивач посилається в даному випадку на відсутність необхідності проведення земельних торгів, у зв'язку з наданням дозволу на підготовку матеріалів погодження місцярозташування земельної ділянки до 01.01.2008р.

Проте, відповідно до абз.3 п.1 Перехідних положень ЗК України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Тобто, надання в оренду земельної ділянки державної та комунальної власності без проведення земельних торгів (аукціонів), можливо у разі прийняття відповідним органом до 01.01.2008р. рішень саме про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Відповідне рішення про погодження фізичній особі підприємцю ОСОБА_3 місцерозташування земельної ділянки площею 2574 кв.м. для будівництва та обслуговування складу-холодильнику з магазином по вул. Новоселівське шосе в м.Саки та дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду, прийнято Сакською міською радою 26.11.2008р. Отже, передача в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 0,2570 га. в оренду строком на 49 років по вул. Новоселівське шосе в м.Саки для будівництва та обслуговування складу-холодильнику з магазином, мала здійснюватися за результатами проведення земельних торгів.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначаються Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» № 963-ІV від 19.06.2003 р., також цей закон спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Відповідно до ст.4-5 Закону № 963 об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України. Державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно із Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №224 від 19.03.2008 року, Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 вищезазначеного Положення передбачено, що Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них, у зв'язку з чим, Міськрайоне управління Держкомзему у місті Саки та Сакському району АР Крим є територіальним органом із земельних ресурсів.

Відповідно до ст.6 Закону № 963 до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать, зокрема додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Таким чином, реалізуючи свої повноваження в сфері додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, міськрайоне управління Держкомзему у місті Саки та Сакському району АР Крим правомірно відмовило в погодженні технічної документації з підстав прийняття рішенням Сакською міською радою про надання земельної ділянки в оренду без проведення аукціону, внаслідок чого в задоволенні позову слід відмовити.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 18.11.2010 року.

У повному обсязі постанову складено та підписано 23 листопада 2010 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сидоренко Д.В.