вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
06.10.10Справа №2а-8453/10/11/0170
о 17 годині 48 хвилини
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Бурдейній Г.Ю. розглянувши за участю
представника позивача Лепілова В.Ю., дов. бн від 01.07.2010р.,
представника відповідача Горохової А.К., дов. №10/10-0 від 13.01.2010р.,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою
Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно - монтажне управління - 15 Треста «Промбуд"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання недійсним рішення та скасування акту,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельно - монтажне управління - 15 Треста «Промбуд" звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом (з урахуванням уточнення позовних вимог) про визнання протиправним рішення комісії Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим з анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість, скасування акту №496/15-2 від 16.06.2010р. про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно скасував реєстрацію позивача як платника податку на додану вартість, оскільки останній знаходиться за місцем реєстрації, на цю ж адресу було направлено акт по анулювання реєстрації платника ПДВ, який отримано позивачем.
У судовому засіданні представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.39-40).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельно - монтажне управління - 15 Треста «Промбуд" зареєстровано як юридична особа, про що видано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №635569 (а.с.10).
Позивач зареєстрований платником ПДВ, про що видано свідоцтво серії НБ №326395 (а.с.13).
Згідно довідки про встановлення фактичного місця знаходження платника податків №1777/26-31 від 16.06.2010р., оформленої відповідачем, місцезнаходження платника податків ТОВ "Будівельно - монтажне управління - 15 Треста «Промбуд" за юридичною адресою (м. Сімферополь, вул. К. Лібкнехта, 30 кв.8) не встановлено (а.с.47).
16.06.2010 року відповідачем було прийнято рішення про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість на підставі приписів п.п. «ґ» п. 9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1997 року №168/97-ВР, про що складено акт № 496/15-2 (а.с.41-43).
Не погодившись із рішенням Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість позивач звернувся до суду.
Згідно вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже “на підставі” означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначає Закон України “Про податок на додану вартість” № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (далі Закон № 168).
Відповідно до ст.2 Закону № 168 платником податку є:
- будь-яка особа, яка:
а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;
б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;
в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
- будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.
Відповідно до пункту 2.3. статті 2 Закону особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі:
- коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість);
- особа, що уповноважена вносити консолідований податок з об'єктів оподаткування, що виникають внаслідок поставки послуг підприємствами залізничного транспорту з їх основної діяльності та підприємствами зв'язку, що перебувають у підпорядкуванні платника податку, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- особа, яка поставляє товари (послуги) на митній території України з використанням глобальної або локальних комп'ютерних мереж, при цьому особа-нерезидент може здійснювати таку діяльність тільки через своє постійне представництво, зареєстроване на території України.
- особа, що здійснює операції з реалізації конфіскованого майна, незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій з поставки товарів (послуг), визначеної підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 цієї статті, чи ні, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством.
Пунктом 9.1. Закону передбачено, що Центральний податковий орган веде реєстр платників податку.
Наказом Державної податкової адміністрації України за №79 від 01.03.2000р., зареєстрованим Міністерством юстиції України 03.04.2000р. за №208/4429, затверджено Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість(далі Положення).
Відповідно до п.9.8 ст.9 Закону №168 та ст. 25 Положення, реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, якщо:
а) платник податку, який до місяця, у якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, уключаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом Закону;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені в статті 6 та статті 81 Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання Свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з Реєстру.
Як встановлено судом, підставою для анулювання реєстрації позивача, як платника податку на додану вартість, стало не знаходження його за місцезнаходженням, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію, що випливає із акту про анулювання від 16.06.2010р. за №496/15-2.
В ході розгляду справи судом з'ясовано достовірність відомостей, що зазначені у акті №496/15-2 відносно незнаходження позивача за юридичною адресою, перевірено наявність підстав для анулювання реєстрації та встановлено наступне.
Підпункт “ґ” п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» визначає, що реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається, зокрема, у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Пунктом 25.2.1 ч. 25.2. ст. 25 Положення передбачено, що органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтверджуючих документів (відомостей):
- свідоцтва або іншого документа про реєстрацію або обрання платником податку відповідно до Закону спеціального режиму оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені в статті 6 та статті 81 Закону (підстава - підпункт "г" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- акта або довідки підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про неподання платником податку податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- реєстру (переліку) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за дванадцять послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність у таких деклараціях (податкових розрахунках) оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником податку на додану вартість та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до органу державної податкової служби, загальні обсяги оподатковуваних поставок звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку);
- повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру, відомостей з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів, якими підтверджується припинення (ліквідація) юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, представництва нерезидента (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону);
- судового рішення, повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру щодо скасування державної реєстрації платника податку або визнання недійсними змін до установчих документів (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону).
Крім того, суд зазначає, що згідно п.п. 11.2. п. 11 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом ДПАУ від 19.02.1998 р. № 80 (далі Порядок №80), … при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.
Відповідно до п.п. 11.4. п. 11 Порядку №80 щодо кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб вносяться дані про подання запиту.
Згідно п.п. 11.5. п. 11 Порядку, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП (додаток 17) для вжиття заходів, передбачених частиною восьмою статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Із системного аналізу вищезазначених норм суд дійшов висновку, що законодавство чітко передбачає порядок анулювання та необхідність наявності підтверджуючих документів, які є підставою для проведення анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, складених з дотриманням вимог законодавства.
З вищенаведеного випливає, що тільки наявність документів, що зазначені у п.25.2.1 Положення може бути підставою для прийняття рішення для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у разі порушення платником вимог законодавства про реєстрацію суб'єктів господарювання.
В той час акт відповідача про анулювання реєстрації платника ПДВ не містить будь-якого посилання на наявність вищенаведених документів, натомість містить посилання на акт перевірки достовірності юридичної адреси №1777/26-31 від 16.06.2010р., який Положенням взагалі не передбачений.
Крім того, довідка відповідача про встановлення місцезнаходження платника податків про перевірку достовірності юридичної адреси не є належним документом, який є підставою для проведення державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР.
Згідно п. 12 ст. 19 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців” у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Згідно п. 14 ст. 19 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців” у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Таким чином, виходячи з системного аналізу положень ст. 19 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців”, п.п. “г” п. 9.8. ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, податковий орган може анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість лише після внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу або про відсутність юридичної особи за його місцезнаходженням.
Судом встановлено, що запис в Єдиний державний реєстр про відсутність підтвердження реєстраційних відомостей, а також про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно - монтажне управління - 15 Треста «Промбуд" за його місцезнаходженням державним реєстратором не вносилася, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців (а.с.51-52).
Отже, на момент складання акту № 496/15-2 від 16.06.2010р. про анулювання реєстрації позивача платником ПДВ, відповідач не керувався даними Єдиного державного реєстру та не з'ясував обставини щодо державної реєстрації припинення юридичної особи, а також про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, що спростовує викладені в акті відомості відповідача про відсутність платника за місцезнаходженням.
В матеріалах справи відсутні докази того, що на момент прийняття відповідачем рішення про анулювання реєстрації позивача платником ПДВ в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відсутність юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно - монтажне управління - 15 Треста «Промбуд" за її місцезнаходженням або про відсутність підтвердження відомостей про дану юридичну особу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно, необґрунтовано, тобто без з'ясування дійсних обставин було прийняте спірне рішення, викладене у акті № 496/15-2 від 16.06.10р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, а відтак позовні вимоги про визнання його протиправним та скасування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 06.10.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено та підписано 11.10.2010р.
Керуючись ст.ст.11, 94, 98, 122, 160-163, 167 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим, викладене у акті №496/15-2 від 16.06.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
3. Скасувати рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим, викладене у акті №496/15-2 від 16.06.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно - монтажне управління - 15 Треста «Промбуд" витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.