Справа № 946/1077/23
Провадження № 2/946/674/24
Іменем України
28 лютого 2025 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді: Бальжик О.І.
при секретарі: Богдан А.А.
за участю представника позивача: ОСОБА_1
третьої особи: ОСОБА_2
представника третьої особи: Кулава М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізмаїлі цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ОСОБА_2 , про забезпеченням житловим приміщенням,
І. Суть позовної заяви
1.1. ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (а.с.1-4 т.1), яким просив надати йому житлові приміщення до кількості членів його сім'ї у межах відповідних норм чинного законодавства України або грошову компенсацію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 28 липня 1997 року по 09 травня 2004 року ОСОБА_3 проходив службу в лавах Збройних Сил України. На підставі підпункту «г» пункту 63 «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних сил України» наказом Міністра оборони України від 29 березня 2004 року № 188 позивач звільнений в запас і направлений для постановки на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 . 23 вересня 2004 року ІНФОРМАЦІЯ_2 направив звернення до голови виконкому Ізмаїльської міської ради за вих. №ВК-1466 про те, що ОСОБА_3 відповідно пункту 8 статті 1 Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі службі у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» має право на забезпечення житловим приміщенням у першочерговому порядку передбаченому законодавством. Виконком Ізмаїльської міської ради рішенням від 04 листопада 2004 року №1421 затвердив протокол №7 засідання житлової комісії від 22 жовтня 2004 року і поставив позивача на квартирний облік на підставі пункту 45 постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP» із змінами (надалі - Правила № 470). Таким чином, ОСОБА_3 поставлений на квартирний облік за окремими списками пункту 45 Правил №470, що надає йому право на включення його до переліку осіб, які мають право першочергового отримання жилих приміщень за останнім абзацом пункту 44 Правил №470, а також за статтею 45 ЖК УРСР. У зв'язку з неотриманням житла позивач неодноразово звертався з цього приводу до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, на що отримував відповіді про перебіг перебування на квартирному обліку та просування в черзі осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень військовослужбовців, звільнених у запас чи відставку під різними номерами у цьому списку. На думку ОСОБА_3 , починаючи з 2020 року, відбулось фактичне виключення його з черги з окремих списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, залишивши його лише в переліку осіб, які мають право на першочергове отримання житла без переваг, зазначених в пункті 45 Правил №470. 13 вересня 2021 року позивач звертався до виконкому Ізмаїльської міської ради з проханням вирішити питання про надання йому грошової компенсації за належне його сім'ї із чотирьох осіб замість жилого приміщення у межах норм відповідно до вимог чинного законодавства України, яке так і не отримав, проте станом на час звернення до суду із позовом позитивної відповіді не надійшло.
1.2. 12.05.2023 року та 01.08.2024 року ОСОБА_3 позову заяву уточнив, остаточно просив:
(1) визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області щодо незабезпечення житловою площею у межах відповідної норми та безпідставної зміни черги з пункту 45 Правил №470 від 11.12.1984 року до пункту 44 Правил №470;
(2) зобов'язати виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області відповідно до пункту 8 статті 1 Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» №1763-ІV в першій редакції від 15.06.2004 року та пункту 45 постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 року №470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», надати у постійне користування житлове приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм з урахуванням кількості членів його сім'ї;
(3) стягнути з виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області судовий збір в сумі 2 147 гривень 20 копійок;
(4) стягнути з виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області витрати на професійну правничу допомогу в орієнтовній сумі 15 000 гривень (а.с.67-69, 175-178 т.1).
ІІ. Процедура
2.1. Відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 13.02.2023 року, справа №946/1077/23 передана на розгляд судді Бальжик О.І. (а.с.22 т.1).
2.2. Ухвалою судді Бальжик О.І. від 14.02.2023 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у загальному позовному провадженні (а.с.23 т.1).
2.3. Ухвалою суду від 08.05.2023 року позовну заяву залишено без руху (а.с.63 т.1).
2.4. Ухвалами суду від 29.05.2023 року та 24.10.2023 року витребувано докази від виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (а.с.74, 98 т.1).
2.5. Ухвалою суду від 06.08.2024 року ОСОБА_2 залучена до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору (а.с.210 т.1).
2.6. Ухвалою суду від 27.11.2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті (а.с.27 т.2).
2.7. Під час розгляду справи здійснювалося повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.
ІІІ. Позиція учасників
3.1. У судовому засіданні позивач та його представник позовну заяву підтримали у повному обсязі та наполягали на її задоволенні на підставі викладених у ній доводів.
Додатково, представник позивача зазначив, що якщо у відповідача за цей час не було можливості надати ОСОБА_3 житло відповідно до зазначеного законодавства України він повинен був звернутись до нього з пропозицією почати процедуру отримання грошової компенсації, але і цього зроблено ним не було.
Відповідач у наданому відзиві на уточнені позовні вимоги посилається на пункт 9 частини 1, а також на частину 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», однак не вказує, що викладені нею норми в чинній редакції на поточний рік, в той час як на момент постановки ОСОБА_3 на квартирний облік в 2004 році, діяла інша редакція від 08.07.2004 року, яка взагалі не містила в собі норми, на які посилається відповідач. Підставою постановки позивача на житловий облік по статті 45 Правил №470 було звільнення з військової служби і лав ЗСУ у зв'язку зі скороченням штатів (на підставі підпункту «г» пункту 63 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) ЗСУ, а також норми Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі службі у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» № 1763- IV (опублікованого в офіційному виданні від 08.07.2004 року № 126 в «Урядовому кур'єрі»). Відповідно, позивачем обране право постановки на житловий облік за місцем проживання, що передбачено підпунктом 1 пункту 20 Правил №470.
Також, вказаний у відзиві відповідачем та застосований до позивача пункт 44 Правил №470 є безпідставним і незаконним. ОСОБА_3 має право на одержання житла не пізніше трьох місяців, що відображено у п.45 Правил №470. Позивач має переваги у строках на одержання житла, вказані в пункті 39.
В жодному з перелічених відповідачем пунктів не міститься такої категорії осіб, як «звільнені з військової служби за скороченням штатів». Натомість саме пункт 45 Правил № 470 містить в собі таку категорію осіб, до якої відноситься позивач, а тому він має відповідні переваги у строках одержання житла, зазначені у вказаному пункті.
В своєму відзиві відповідач маніпулятивно викладає свої заперечення, пояснюючи: «при цьому і п. 44 і п. 45 Правил регулюють надання жилих приміщень у першу чергу і ніякої зміни виконкомом черги здійснено не було», але саме цією фразою виконком по суті підтверджує вибіркове виривання з контексту пункту 45 Правил фразу «у першу чергу», і навмисно не цитує повну фразу яка містить граничні терміни «у першу чергу, але не пізніше, ніж у тримісячний строк з дня прибуття до місця проживання».
У відзиві відповідач також вибірково застосовує пункти норми статті 43 Житлового кодексу і не вказує, що згідно даної статті жилі приміщення надаються не лише у порядку черговості. Зазначеною нормою передбачено, що законодавством України окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік; і ця можливість також не була застосована виконавчим комітетом як до особи, яку поставлено на житловий облік за пунктом 45 Правил №470.
3.2. Представник відповідача, виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що і п.44 і п.45 Правил регулюють надання жилих приміщень у першу чергу, і ніякої зміни виконкомом черги здійснено не було. Рішенням виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради від 04.11.2004 № 1421 ОСОБА_3 взято на квартирний облік у виконавчому комітеті Ізмаїльської міської ради. На теперішній час, відповідно до листа УЖКГ Ізмаїльської міської ради, ОСОБА_3 перебуває на квартирному обліку у загальній черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, за № 79; осіб, які мають право на отримання жилих приміщень у першу чергу - за № 29. У відповідях виконкому за 2007-2018 рр., на які посилається позивач, зазначений номер у загальній черзі, а також в Списку військовослужбовців, звільнених в запас або відставку, а не в черзі на отримання жилих приміщень у першу чергу. В листах за 2020-2021 роки вже зазначений номер в черзі на отримання жилих приміщень у першу чергу.
На додаткове запитання суду пояснила, що військовослужбовцям, звільненим у запас або у відставку за станом здоров'я, вислугою років або у зв'язку зі скороченням штатів, житлова площа надається за рахунок коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 року за №114 «Про затвердження програми забезпечення житлом військовослужбовців, звільнених у запас або відставку» в області створена єдина база даних квартирного обліку військовослужбовців, які звільнені в запас або у відставку; уточнені списки щорічно надсилаються до обласної адміністрації. У списку військовослужбовців, звільнених у запас, ОСОБА_3 перебуває на квартирному обліку окремо. Кошти на будівництво житла для військовослужбовців останній раз виділялися з обласного бюджету приблизнов 2004 році.
Таким чином, виконкомом не відмовлено позивачу у праві на отримання житла, оскільки позивач перебуває у списку осіб, які користуються правом першочергового отримання житла, а також роз'яснено, що його буде забезпечено житлом згідно з чергою квартирного обліку по мірі надходження житла до житлової комісії на розподіл.
3.3. Третя особа, ОСОБА_2 , надала пояснення у справі, за змістом яких наданим до суду відповідачем спискам осіб, що перебувають на житловому обліку, не можна довіряти як достовірним доказам і вважати їх такими, що відповідають вимогам ведення житлового обліку згідно Правил №470 (додаток № 4, додаток № 5, додаток № 6). У вивішеному списку в УЖКХ за підписом Ізмаїльського міського голови та відповідальної особи (загальна черга) «Перелік осіб, які потребують поліпшення житлових умов при виконавчому комітеті Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області станом на 01.01.2024 року» ОСОБА_3 значиться за № 74. Тоді як у відзиві від 08.11.2024 року відповідач повідомив про те, що позивач значиться вже за №79. Тому логічним виникає питання, на яких підставах лише в поточному 2024 році відбулось переміщення в черговості у «загальному списку осіб» на 4 позиції в зворотному (погіршувальному) для позивача порядку. Виходить, що 4 особи додано попереду черги позивача, а самого позивача посунуто далі в черзі. Також, це говорить про фактичні наявні фальсифікації у веденні квартирного обліку, відсутності даних конкретних підстав постановки до даного списку громадянина, а відповідно непрозорому відслідковуванні переваг у строках на одержання житла, які має позивач у пункті 45 Правил №470, не відображаються інші відомості передбачені вимогами Правил № 470, а саме п.п.21, 23 та додатком № 4 з включеними до нього пунктами. У вивішеному в УЖКХ списку за підписом Ізмаїльського міського голови та відповідальної особи «Перелік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень при виконавчому комітеті Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області станом на 01.01.2024» ОСОБА_3 значиться за № 28. У відзиві від 08.11.2024 року відповідач повідомив, що позивач значиться вже за №29. В наданих на виконання ухвали суду аналогічних списках станом на 01.01.2023 року ОСОБА_3 також значиться за №29. Таким чином, у межах 2023-2024 р.р. відбуваються зміни черги в бік погіршення інтересів позивача. При порівняльному аналізі списків «першочергового житлового обліку громадян станом на 01.01.2023 року», які були надані на виконання ухвали Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 29.05.2023 року як докази, а також у вивішених в УЖКХ для загального ознайомлення аналогічних списках станом на 01.01.2024 року зникають 6 прізвищ ( ОСОБА_4 №19, ОСОБА_5 № 55, ОСОБА_6 №56; ОСОБА_7 № 57; ОСОБА_8 № 58). При цьому, порядковий номер у списках, які вивішені в УЖКХ, порушено: № 53, а наступний номер по списку № 59, при цьому насправді в списку 94 особи, а не так як вказано - 99. У своєму відзиві відповідач повідомляє неправдиві відомості, що саме станом на 08.11.2024 року ОСОБА_3 за № 29, тоді як гр. ОСОБА_4 , яка перебувала до ОСОБА_3 в списку, була виключена за вивішеним списком ще на початку року, тобто на 01.01.2024 року.
ІV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст правовідносин.
4.1. У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_9 з 28 липня 1997 року по 09 травня 2004 року проходив військову службу та звільнився в запас Збройний Сил України наказом Міністра оборони України від 29 березня 2004 року за №188 відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України за пунктом 63, підпункту «г» (у зв'язку зі скороченням штатів). Після звільнення з лав Ізмаїльського МВ УМВС 02 лютого 2005 року ОСОБА_9 взято на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.5, 6 т.1).
4.2. 04 листопада 2004 року рішенням виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради за №1421 затверджено протокол №7 засідання житлової комісії від 22 жовтня 2004 року, ОСОБА_9 поставлено на квартирний облік за статтею 45 Правил (а.с.233 т.1, а.с.16 т.2).
4.3. За змістом Переліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень при виконавчому комітеті Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (надалі - Перелік) станом на 01 січня 2023 року ОСОБА_3 стоїть у черзі за №29 з 04 листопада 2004 року зі складом сім'ї - 4 особи, підстава для постановки на квартирний облік - пункт 45 Правил №470 (військовослужбовець запасу) (а.с.79, 80, 105, 106 т.1, а.с.17-19 т.2).
4.4. Відповідно до Переліку станом на 01 січня 2024 року ОСОБА_3 стоїть у черзі за №28 (а.с.249, 250 т.1, а.с.6, 7 т.2).
4.5. За змістом Переліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов при виконавчому комітеті Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області станом на 01 січня 2024 року (загальна черга) ОСОБА_3 стоїть у черзі за №74 з 04 листопада 2004 року (а.с.247, 248 т.1, а.с.4, 5 т.2).
4.6. У Переліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень при виконавчому комітеті Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області станом на 01.01.2024 року ОСОБА_3 не перебуває (а.с.251-253 т.1, а.с.8-11 т.2).
4.7. За змістом чисельних листів за підписом Ізмаїльського міського голови за вих.№С-451 від 14.05.2007 року, вих. №С-827 від 02.07.2008 року, вих. №С-237 від 06.03.2009 року, вих. №С-2017 від 18.08.2010 року, вих.№С-1537 від 12.08.2011 року, вих. №С-1537 від 12.08.2014 року, вих. №С-150 від 27.02.2015 року, вих.№С-991 від 15.07.2016 року, вих.№С-726 від 24.05.2018 року, вих.№С-296 від 17.03.2020 року, вих. №С-1525 від 02.12.2020 року, вих. №С-1193 від 06.10.2021 року, вих.№13/02-24-3012 від 23.09.2022 року, вих.№538/03-05 від 30.06.2023 року на звернення ОСОБА_3 , починаючи з 2005 року (окрім 2007-2008 р.р.), Одеською обласною державною адміністрацією, з Державного бюджету України не виділялися кошти Ізмаїльській міській раді для придбання житла військовослужбовцям, звільненим зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України. Черговість просувається завдяки розподілу квартир комунальної власності, що звільнилися, та отриманого в комунальну власність житла. Житлове питання військовослужбовців і звільнених у запас, які перебувають на квартирному обліку при Ізмаїльському виконавчому комітеті вирішується за наявності фінансування і відповідно до чинного законодавства в порядку черговості (а.с.7-16, 32, 81, 134-141, 181-184, 187, 191, 194-196 т.1).
4.8. Відповідно до листів Одеської обласної державної адміністрації за вих.№С-2752 від 21.12.2007 року, вих.№С-2976 від 09.07.2008 року та вих.№С-3902 від 23.09.2008 року на звернення ОСОБА_3 в Одеській області 8 436 громадян, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 року за №369 «Про порядок використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам для будівництва та придбання житла окремим категоріям громадян», у тому числі 983 учасників бойових дій в Афганістані та воєнних конфліктів у зарубіжних країнах, з яких 311 перебувають на квартирному обліку в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування з 1983 року. Єдиним джерелом фінансування будівництва та придбання житла окремим категоріям громадян, визначених зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, які перебувають на квартирному обліку в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування, є субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам. Зазначена постанова Кабінету Міністрів України передбачає, що будівництво та придбання житла окремим категоріям громадян здійснюється згідно з програмами житлового забезпечення та врахуванням кількості осіб, які перебувають на квартирному обліку. У 2007 році для придбання житла в Ізмаїлі Головному управлінню капітального будівництва обласної державної адміністрації, як головному розпоряднику коштів, було виділено 150 тис. гривень, але кошти субвенцій з державного бюджету для будівництва та придбання житла окремим категоріям громадян не були використані. У зв'язку з цим Головним управлінням капітального будівництва Одеської обласної державної адміністрації на кошти субвенції 2007 року придбано 10 квартир для окремої категорії громадян у місті Одеса. Для Ізмаїльської міської ради рішенням обласної ради від 06.06.2008 року №525 заплановано виділити 400 000 гривень. Відповідно до статей 43, 48 ЖК ОСОБА_3 буде забезпечений житлом за рахунок субвенцій в міру її надходження відповідно до чинного законодавства та згідно з чергою (а.с.185, 186, 188-190 т.1).
4.9. Як вбачається з листа за підписом в.о. Ізмаїльського міського голови за вих.№С-237 від 06.03.2009 року, дійсно місту Ізмаїлу було виділено 400 000 гривень в четвертому кварталі 2008 року; планувалося придбати дві квартири: для військовослужбовця, звільненого в запас, який перебуває на квартирному обліку за №1; для учасника бойових дій, який перебуває на квартирному обліку за №1. Квартири у 2008 році не були придбані внаслідок того, що на вказану суму розповсюджувався Закон «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти». Дане законодавство у четвертому кварталі 2008 року змінювалося двічі, що не дало можливості завершити процедуру закупівель протягом бюджетного, 2008 року до 31 грудня. На адресу Одеської обласної державної адміністрації направлено прохання виділити місту Ізмаїлу у 2009 році коштів на придбання житла пільговій категорії громадян (а.с.191 т.1).
4.10. Аналогічні за змістом відомості містить лист за підписом заступника прокуратури Одеської області за вих.№07/1-203-09 від 12.06.2009 року за результатами звернення ОСОБА_3 щодо придбання житла, незабезпечення житлом військовослужбовців Ізмаїльською міською радою (а.с.192 т.1).
4.11. За змістом листа Одеської обласної державної адміністрації за вих.№С-928 від 29.12.2017 року державним бюджетом на 2016-2017 роки кошти на реалізацію програми забезпечення житлом військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, звільненим в запас або відставку за станом здоров'я, віком, вислугою років та у зв'язку із скороченням не передбачені. Видатки на придбання житла відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2011 року №855 «Деякі питання розподілу квартир, що придбані Державною іпотечною установою» Ізмаїльській міській раді не виділялись. Вирішення питання забезпечення житлом можливе тільки шляхом виділенні коштів з місцевого бюджету (а.с.193).
V. Оцінка та висновки суду
5.1. Вислухавши пояснення сторін та їх представників, а також третьої особи, розглянувши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.
5.2. За змістом частини першої статті 16 ЦК України, частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
5.3. Відповідно до частин першої, другої статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
5.4. Частиною першою статті 9 ЖК УРСР в редакції, чинній час виникнення правовідносин, передбачено, що громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
5.5. Однією із гарантій соціального захисту військовослужбовців є право на забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, закріплене частиною першою статті 31 ЖК УРСР, відповідно до якої громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
5.6. Згідно з частиною першою статті 43 ЖК УPCP громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
5.7. За змістом статті 45 ЖК УРСР Законодавством Союзу РСР і Української РСР право першочергового одержання жилого приміщення може бути надано й іншим категоріям громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
5.8. Аналогічні за змістом положення містить підпункт 15 пункту 44 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Української РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року №470 (надалі - Правила №47).
5.9. Пунктом 45 Правил №47 передбачено, що генералам, адміралам, офіцерам і тим, що перебували на військовій службі не менше двадцяти календарних років, військовослужбовцям надстрокової служби, прапорщикам і мічманам Збройних Сил СРСР та прирівняним до них особам, звільненим з військової служби за станом здоров'я, віком або скороченням штатів, жилі приміщення надаються виконавчими комітетами місцевих Рад народних депутатів у першу чергу, але не пізніше, ніж у тримісячний строк з дня прибуття до місця проживання, обраного з урахуванням існуючого порядку прописки.
5.10. Згідно з частиною 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року (надалі - Закон №2011-ХІІ) офіцери, прапорщики, мічмани і військовослужбовці надстрокової служби, що мають вислугу не менше 20 років, при звільненні з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням чисельності або штату військовослужбовців, а також військовослужбовці, які стали інвалідами I чи II групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження служби, мають право на безплатне одержання в особисту власність жилого приміщення, яке вони займають в будинках державного житлового фонду.
Офіцери, прапорщики, мічмани і військовослужбовці надстрокової служби мають право на першочергове одержання жилих приміщень на підставах, встановлених Житловим кодексом України.
5.11. Гарантії соціального захисту особам, які звільняються з військової служби на підставі нормативно-правових актів, прийнятих у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, визначені нормами Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» № 1763-IV від 15.06.2004 року (надалі - Закон № 1763-IV), а також ЖК УРСР.
5.12. Так, відповідно до пункту 8 частини першої статті 1 Закону № 1763-IV особи, які звільнилися з військової служби і потребують поліпшення житлових умов, протягом трьох років після звільнення забезпечуються житловими приміщеннями у порядку, передбаченому законодавством, або мають право на одержання кредитів на індивідуальне будівництво чи придбання житла з погашенням їх за рахунок коштів Державного бюджету України.
До забезпечення житлом на зазначених у цьому пункті умовах гарантується виплата компенсацій за проживання у найманому житлі в розмірі вартості житла по регіонах України, яка затверджується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі будівництва та архітектури.
5.13. Пунктами 1-3 частини четвертої статті третьої Закону № 1763-IV зобов'язано Кабінет Міністрів України:
протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом;
забезпечити відповідно до своїх повноважень прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
передбачати щороку у проектах закону України про Державний бюджет України:
- асигнування, необхідні для здійснення заходів, визначених цим Законом та Державною програмою реформування та розвитку Збройних Сил України;
- фінансування окремим рядком програм із забезпечення житлом військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, осіб, звільнених у запас або відставку, в тому числі тих, які підлягають відселенню із закритих та віддалених від населених пунктів військових містечок.
5.14. Відповідно до розділу І Програми забезпечення житлом військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 року за №114 (надалі - Програма №114), законодавством України передбачено, що офіцери, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, звільнені у запас або відставку, а також особи, які проживають разом з ними, можуть бути виселені із займаних ними житлових приміщень у військових містечках з наданням їм виконавчими органами рад у першу чергу іншого житлового приміщення не пізніше ніж у тримісячний строк з дня прибуття до місця проживання.
5.15. Головною метою Програми є повне забезпечення житлом звільнених військовослужбовців протягом 1999-2005 років (Розділ 2 Програми №114).
5.16. За змістом Розділу 4 Програми №114 виконавцями Програми є:
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, які формують та ведуть регіональні бази даних квартирного обліку звільнених військовослужбовців за формою, затвердженою Національним координаційним центром, та інформують його про хід фінансування і виконання завдань, передбачених Програмою;
органи місцевого самоврядування, які ведуть облік та проводять перереєстрацію громадян, які відповідно до законодавства перебувають на квартирному обліку та потребують поліпшення житлових умов;
державні підприємства, створені Національним координаційним центром.
Учасниками Програми є:
звільнені військовослужбовці, які перебувають на квартирному обліку і беруть безпосередню участь у виконанні Програми за рахунок своїх особистих внесків;
Всеукраїнська спілка безквартирних офіцерів, яка здійснює громадський контроль за виконанням Програми та бере участь у формуванні регіональних баз даних квартирного обліку звільнених військовослужбовців;
підприємства, установи та організації, які беруть участь у виконанні заходів, передбачених Програмою.
5.17. Джерелами фінансування Програми є кошти державного бюджету, інвестиції, кредитні ресурси, а також інші кошти, не заборонені законодавством (Розділ 5 Програми №114).
5.18. З наведеного вбачається, що виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області здійснює лише організаційні функції та за наявності фінансування/вивільненого житла здійснює його розподіл. Тобто, фінансування вказаної вище програми не відбувається за рахунок коштів місцевого бюджету. Кошти з державного бюджету на реалізацію зазначеної вище Державної програми протягом багатьох років не виділялися, просування черги здійснюється повільно, про що неодноразово листами повідомлялося позивачеві.
5.19. За змістом листів виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області на звернення ОСОБА_3 та Переліку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, за останні 7 років позивач просунувся у черзі з №46 до №28 (а.с.13 т.1, а.с.17-19 т.2).
5.20. Підпунктом 3 пункту 38 Правил №470 встановлено, що черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття осіб, які потребують поліпшення житлових умов, на облік (включенням до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
5.21. Отже, передумовою для забезпечення житлом таких осіб можливе лише згідно з існуючою черговістю з урахуванням часу взяття на облік та у порядку, передбаченому законодавством.
Іншого порядку, ніж дата взяття на облік у формуванні черговості забезпечення житлом осіб, які користуються певним правом (мають однакові пільги) в черговості одержання таких приміщень діючим законодавством не встановлено.
5.22. Суд погоджується з доводами позивача про те, що він має право на першочергове отримання житла, проте забезпечення його житлом можливе лише за наявності житлової площі та наближення черги за списком на отримання такого житла, оскільки в іншому випадку буде порушуватись конституційне право на житло інших громадян, що перебувають на обліку та мають право на першочергове отримання житла і також потребують поліпшення житлових умов.
5.23. Отже, позивач повинен бути забезпечений житлом в порядку черги після того, як будуть забезпечені житлом особи, які перебувають у списку осіб, що мають право на першочергове одержання житла раніше нього, що відповідатиме положенням статті 43 ЖК УРСР.
5.24. Таких же висновків дійшов Верховний Суд у схожих за змістом правовідносинах у постановах: від 12 березня 2018 року у справі № 676/1707/17-ц (провадження № 61-3775 св 18), від 30 січня 2020 року у справі № 335/3599/18 (провадження № 61-11670 св 19), від 24 лютого 2020 року у справі № 725/3605/19 (провадження № 61-575 св 20), від 03 квітня 2020 року у справі № 344/8248/17-ц (провадження № 61-40928 св 18), від 22 травня 2020 року у справі №522/16805/17 (провадження № 61-37786 св 18), від 16 листопада 2020 року у справі №344/16215/17 (провадження № 61-6434 св 19), від 28 січня 2021 року у справі № 328/1568/19 (провадження № 61-9805 св 20), від 22 квітня 2021 року у справі № 750/2087/19 (провадження №61-19007 св 19), від 29 березня 2022 року у справі № 279/931/21 (провадження № 61-790 св 22), від 14 вересня 2022 року у справі№ 760/2849/17 (провадження № 61-17606св20), від 20 січня 2023 року у справі № 761/1724/21 (провадження № 61-8225 св 22), від 13 лютого 2023 року у справі № 344/6565/19, від 05 квітня 2023 року у справі № 753/8162/21.
5.25. Надаючи оцінку доводам позивача про те, що Перелік осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області сформований без врахування вимог пункту 45 Правил №470 щодо переважного права на отримання житла перед усіма іншими категоріями осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, суд виходить з такого.
5.26. Статтею 45 ЖК УРСР визначено категорію осіб, які мають право першочергового отримання житла. При цьому даною нормою закону не передбачено переважного права жодної з цих категорій на отримання житла перед іншою. Так само, законом не передбачено формування окремих списків першочерговиків за відповідною пільгою, визначеною в статті 45 ЖК УРСР, в самому списку першочерговиків.
5.27. Посилання позивача на те, що він має право на отримання житла не пізніше ніж у тримісячний строк з дня прибуття до місця проживання на підставі пункту 45 Правил №470 є вірними, проте як вбачається з Переліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень (а.с.17 т.2), перед ним у черзі за №27 перебуває ще одна особа з ідентичними пільгами на отримання житла.
5.28. Також, суд вважає за необхідне зазначити, що обґрунтованість формування єдиного Переліку осіб, які за часом взяття на облік передують позивачу, проте для яких чинним законодавством не встановлено строк, у який вони повинні бути забезпечені житлом (пункт 44 Правил №470), а також законність включення ОСОБА_3 у список осіб, які користуються правом першочергового отримання житлових приміщень, а не до списку осіб, які користуються правом позачергового отримання житлових приміщень, не є предметом позову. Позивач не позбавлений можливості оскаржити у судовому порядку порушення відповідачем вимог статей 45, 46 ЖК УРСР при формуванні Переліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов. Так само, будь-які фальсифікації у веденні квартирного обліку є предметом окремого провадження.
5.29. Доводи позивача про зміну відповідачем його черги у Переліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, з пункту 45 Правил №470 до пункту 44 Правил №470 не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні. Як вбачається з наданого представником відповідача Переліку, ОСОБА_3 перебуває на обліку з 04.11.2004 року на підставі пункту 45 Правил №470 (а.с.17 т.2).
5.30. Відтак, аналіз норм чинного законодавства та обставин справи дає підстави для висновку про те, що позовні вимоги є передчасними та задоволенню не підлягають.
V. Розподіл судових витрат
5.1. За змістом частин першої, другої статті 141 УПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
5.2. Приймаючи до уваги, що в позові відмовлено, судовий збір та судові витрати на професійну правничу допомогу покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 11-13, 76-82, 141, 259, 263-265, 268, 315 ЦПК України, -
1. Позов ОСОБА_3 до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ОСОБА_2 , про забезпеченням житловим приміщенням, - залишити без задоволення.
2. Копії рішення надіслати для відома сторонам.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення суду складено 28.02.2025 року.
Суддя: О.І.Бальжик