Справа № 577/890/25
Провадження № 3/577/333/25
"27" лютого 2025 р. м. Конотоп
Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Кравченко В.О. розглянувши матеріали, які надійшли від Конотопського РВП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонер, зареєстрованого АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , паспорт № НОМЕР_1 виданий 12.08.2019 року органом 5917, ІПН не встановлено,
за частиною 1 статті 173-2 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 601971 від 31.01.2025 року ОСОБА_1 інкримінується вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП за наступних обставин (мовою оригіналу). 31.01.2025 року о 18 год. 30 хв. гр. ОСОБА_1 за місцем мешкання АДРЕСА_2 у п'яному вигляді хапав за руки свою колишню дружину ОСОБА_2 чим вчинив домашнє насильство фізичного характеру, чим (міг) завдати шкоди фізичному шкоди здоров'ю потерпілій.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, провину визнає в повному обсязі.
Дослідивши представлені докази суд дійшов такого висновку.
Відповідно до статті 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Частина перша статті 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно частини 1 статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (на час вчинення інкримінованого особі діяння в редакції Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 3733-IX від 22.05.2024, який набрав чинності 19.12.2024 року) встановлює адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Отже, на відміну від попередньої редакції наведеної норми, що діяла до 19.12.2024 року, законодавець не передбачив наслідок від домашнього насильства у вигляді припущення - можливості завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, як про це вказано у розглядуваному протоколі, який за своєю суттю є процесуальним документом обвинувачення.
Крім того, саме по собі смикання за руку не свідчить про заподіяння домашнього насильства фізичного характеру.
Суд наголошує, що лише згода особи відносно якої складений протокол з інкримінованим правопорушенням не свідчить про доведеність вини останнього за нормою, яка втратила чинність.
Правилами пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Керуючись: ст.ст. 173-2, 247, 284 КпАП України,
Закрити провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП внаслідок відсутності складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя: В. О. Кравченко