Справа № 560/2805/25
іменем України
27 лютого 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 20.02.2025 звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якій просить cкасувати постанову від 05.02.2025 ВП № 75505681 про накладення штрафу в розмірі 5 100, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вказує таке.
Позивач посилається на те, що до нього 10.02.2025 надійшла постанова державного виконавця від 05.02.2025 ВП № 75505681 про накладення на головне управління штрафу в розмірі 5 100, 00 грн за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2020 у справі № 560/3002/20.
Зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не погоджується з вказаною постановою та вважає, що вона винесена з порушенням норм матеріального права
Як вказує позивач, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.12.2020 у справі №560/3002/20 виконано в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства.
Позивач посилається на те, що розмір пенсії після перерахунку станом на 02.07.2019 склав 3094, 62 грн, а сума доплати становить 26 075, 20 грн.
Зазначає, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік, який станом на дату подання позовної заяви не затверджений.
Вказує, що виплата згідно судових рішень здійснюється у порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень, а тому сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 26 075,20 грн буде виплачена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Ухвалою суду від 21.02.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання на 27.02.2025 о 09.30 год.
Представником відповідача подано до суду відзив на позов, згідно із яким, Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) проти позовних вимог заперечує, оскільки відповідач при прийнятті оскаржуваної постанови діяв у відповідності до вимог Закону України “Про виконавче провадження», внаслідок чого відсутні підстави для задоволення позову.
Вказує, що застосування такого заходу реагування як винесення постанови про накладення штрафу від 05.02.2025 ВП № 75505681 в розмірі 5 100, 00 грн є обов'язком державного виконавця і націлене на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Будучи належним чином повідомленими, сторони явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, про причини неявки відповідач суд не повідомив.
Від позивача 27.02.2025 до суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника головного управління.
У відповідності до ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2020 (набрало законної сили 21.12.2020 року) у справі №560/3002/20 зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи на посаді вихователя з 30.11.1987 по 18.02.1990; з 30.08.1990 по 30.06.2003 Понінківського професійно-технічного училища №2; з 01.07.2003 по 31.11.2016 на посаді вихователя Понінківського професійного ліцею; з 01.12.2016 по 02.08.2017 на посаді вихователя Понінківського професійного аграрного ліцею; з 03.08.2017 по 31.12.2018 на посаді вихователя в Державному навчальному закладі - Понінківський аграрно-промисловий центр професійної освіти та призначити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Хмельницький окружний адміністративний суд 03.02.2021 видав виконавчий лист у справі № 560/3002/20.
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 10.07.2024 ВП №75505681, та зобов'язано боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів. Копію постанови направлено боржнику до виконання, стягувану до відома.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.02.2024 повідомлено відповідача про те, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2020 у справі № 560/3002/20 виконано в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства та надано підтверджуючі документи.
03.02.2025 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в порядку статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», головним державним виконавцем направлено вимогу державного виконавця, якою зобов'язано до 10.12.2024 повідомити в письмовій формі про:" повідомити до 04.02.2025 державного виконавця про причини не виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 10.07.2024 за №75505681; виконати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі№560/3002/20 виданий 03.02.2021 в порядок та в спосіб визначений виконавчим документом; в разі наявності заборгованості в результаті виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі 560/3002/21 виданий 03.02.2021 повідомити щодо включення рішення суду, стягувачем за яким являється ОСОБА_1 у чергу для виплати заборгованості за даним рішенням, та дати даної виплати.
05.02.2025 на адресу відділу примусового виконання рішень надійшло повідомлення Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.02.2025, згідно якого встановлено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2020, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2020 (отримана 29.12.2020), головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зараховано до стажу роботи ОСОБА_1 згідно п «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи на посаді вихователя з 30.11.1987 по 18.02.1990; з 30.08.1990 по 30.06.2003 Понінківського професійно-технічного училища №2; з 01.07.2003 по 31.11.2016 на посаді вихователя Понінківського професійного ліцею; з 01.12.2016 по 02.08.2017 на посаді вихователя Понінківського професійного аграрного ліцею; з 03.08.2017 по 31.12.2018 на посаді вихователя в Державному навчальному закладі - Понінківський аграрно-промисловий центр професійної освіти та призначено ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Розмір пенсії після перерахунку станом на 02.07.2019 склав 3 094, 62 грн, а сума доплати становить 26 075, 20 грн.
Сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 26 075,20 грн., буде виплачена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат, (включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 04.02.2025 реєстраційний номер рішення в Реєстрі 83306).
Станом на 05.02.2025 рішення Хмельницького окружного адміністративного суду за №560/3002/20 в частині виплати заборгованості стягувану в розмірі 26 075, 20 грн залишається не виконаним, будь-яких документів які б свідчили про повне фактичне виконання рішення до відділу примусового виконання рішень від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надходило про, що складено Акт.
Постановою від 05.02.2025 ВП №75505681 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мігдальським Павлом Павловичем за невиконання рішення суду у спосіб та порядку, визначеному виконавчим документом № 560/3002/20, виданим 03.02.2021 року, накладений на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф у розмірі 5 100, 00 грн.
Вважаючи постанову від 05.02.2025 ВП № 75505681 про накладення штрафу протиправною, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує таке.
Спеціальним законом, що регулює порядок вчинення виконавчих дій є Закон України "Про виконавче провадження".
Згідно із статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, як виконавчих листів.
Приписами пункту 1 частини 2 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За частиною 6 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження", за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно із частиною 1 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження", за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
За змістом частини 2 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу.
Положенням статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, з урахуванням положень статті 63 Закону України "Про виконавче провадження", підставою для прийняття рішення про накладення штрафу, передбаченого частиною 1 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження", є встановлення державним виконавцем факту невиконання рішення, за яким боржник зобов'язаний вчинити певні дії. При цьому, таке невиконання повинно існувати на день винесення постанови про накладення штрафу, а причиною невиконання - обставини, які не залежать від боржника.
Підставою для застосування до позивача штрафу слугувало невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2020 у справі №560/3002/20.
Однак, суд встановив, що, на виконання рішення суду у справі № 560/3002/20 від 26.08.2020 року, здійснено перерахунок та виплату пенсії з 02.07.2019 у розмір 3094, 62 грн, а сума доплати за період з 02.07.2019 року по 02.07.2019 становить 26 075, 20 грн та включена в реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Суд дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає твердження державного виконавця, що черговість виплат та не достатність коштів у бюджеті Пенсійного фонду України не є підставою для невиконання у повному об'ємі рішення суду, яке набрало законної сили, безпідставним з огляду на таке.
Згідно із Конституцією України, Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами. Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
За статтею 8 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно із пунктом 20 та пунктом 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Кабінетом Міністрів України 22.08.2018 прийнято постанову № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті Пенсійного фонду України.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі № 640/5248/19 змінено пункт 2 резолютивної частини рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.11.2019: визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
При цьому, скасування Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду створило правову невизначеність порядку здійснення виплат, зазначених у пункті 2 постанови Уряду № 649, яка може бути усунута шляхом прийняття відповідного нормативного акту.
Пенсійний фонд України є органом виконавчої влади, реалізація нормативних приписів та програм якого здійснюється шляхом фінансування виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел і відповідно до конкретних напрямків витратної частини бюджету Пенсійного фонду України.
Відповідно до статті 7 Бюджетного кодексу України, одним з основних принципів бюджетної системи є принцип цільового використання бюджетних коштів - тобто бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.
Згідно із частинами 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до частини 1 статті 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 1-1) здійснення страхових виплат та фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
За частиною 2 статті 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 (зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про Пенсійний фонд України" №1289 від 15.11.2022), одним із завдань Пенсійного фонду є забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не є розпорядником коштів Державного бюджету України, тому, немає окремого рахунку для їх обліку.
Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
У бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік у структурі коштів Державного бюджету України виокремлено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, річний обсяг яких передбачений в сумі 500,00 млн грн.
Виплата згідно судових рішень здійснюється в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у 2024 році проведена виплата заборгованості з пенсійних виплат згідно рішень суду на суму 5,54 млн грн, які набрали законної сили по 19.11.2020 року.
Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік, який станом на дату подання позовної заяви не затверджений.
Виплата згідно судових рішень здійснюється в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень.
Враховуючи зазначене вище, сума доплати згідно з проведеним перерахунком пенсії ОСОБА_1 за період з 02.07.2019 року по 02.07.2019 у розмірі 26 075,20 грн буде виплачена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат (включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою).
Крім того, пенсія ОСОБА_1 вплачується згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2020 у справі № 560/3002/20.
Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області фактично вчинено всі необхідні дії, спрямовані на повне та своєчасне виконання рішення суду, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень.
Разом з тим, суд зазначає, що постанови про накладення штрафу за невиконання судового рішення можуть бути винесені лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Верховний Суд у постанові від 21.11.2018 у справі №373/436/15 вказав, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виконало рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2020 у справі № 560/3002/20.
Згідно із пунктом 2 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов до висновку, що державний виконавець протиправно прийняв постанову від 05.02.2025 ВП №75505681 про накладення штрафу в розмірі 5 100, 00 грн.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин і правових підстав, беручи до уваги встановлені обставини справи, суд виходить з того, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 05.02.2025 ВП № 75505681 про накладення штрафу в розмірі 5 100, 00 грн.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 05.02.2025 ВП № 75505681 про накладення штрафу в розмірі 5 100, 00 грн.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , ідентифікаційний номер - 21318350)
Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Тернопільська, 13/2, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29018 , код ЄДРПОУ - 43315602)
Головуючий суддя Є.В. Печений