27 лютого 2025 р. № 400/12181/24
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження без виклику сторін та проведення судового засідання адміністративну справу,
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до Міністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135, пр-т Перемоги, 10,м.Київ,01135 Державного підприємства "ІНФОРЕСУРС", вул. Довженка Олександра, 3,м. Київ,03057,
провизнання дій, бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, Державного підприємства «Інфоресурс» Міністерства освіти і науки України з вимогами: визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України та ДП «Інфоресурс» Міністерства освіти і науки України, пов'язані із вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування ЄДЕБО в частині внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти ОСОБА_1 порушує послідовності, визначені частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»; визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України та ДП «Інфоресурс» Міністерства освіти і науки України щодо невнесення змін до системи Єдиної державної електронної бази з питань освіти в частині дотримання послідовності здобуття освіти ОСОБА_1 , визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"; зобов'язати Міністерство освіти і науки України та ДП «Інфоресурс» Міністерства освіти і науки України вжити заходів щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо ОСОБА_1 .
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що є студентом Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського, за програмою здобуття рівня освіти: бакалавр. На час вступу до університету у нього були наступну рівні освіти: базова загальна середня освіта, повна загальна середня освіта та освітньо-кваліфікаційний рівень кваліфікованого робітника. Під час вступу до університету позивачем були надані відомості про наявність усіх рівнів освіти. Але, 02.09.2024 позивачу видано довідку про здобувача освіти за даними ЄДЕБО №235912, в якій в полі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» зазначено «Ні, порушує». Позивач вважає неправомірними та помилковими зазначення в ЄДЕБО «Ні, порушує», оскільки, на його думку, його навчання повністю відповідає рівням, передбаченим ст.10 Закону. Надання такої довідки порушує його права, оскільки позбавляє права на отримання відстрочки відповідно до постанови КМУ від 16.05.2024 №560. Позивач звернувся до Міністерства з відповідною заявою про усунення помилки та виправлення Довідки, але так і не відповів на цю заяву. Відповідач ДП «Інфоресурс» на звернення позивача надав відповідь, що довідка заповнена автоматично відповідно до алгоритму, а внесення до неї змін не відноситься до його компетенції.
Відповідач 1- Міністерство освіти і науки України позов не визнав, надав відзив, в якому зазначив, що повністю заперечує проти задоволення позовних вимог та вважає заявлені вимоги безпідставними, необґрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне. Відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Наголошуємо, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (додається), ОСОБА_1 05.09.2022 зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, відрахований 28.02.2023. 09.08.2024 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, відрахований 01.01.2025, тим же числом переведений на навчання до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова. Здобуття освіти на тому ж самому рівні, що й рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Звертаємо увагу, що не вважається порушенням послідовності здобуття освіти у разі, якщо здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти, а попереднє навчання було за таким же рівнем, що й поточне навчання. Позивач мав можливість продовжити здобуття рівня вищої освіти шляхом поновлення до того самого або іншого закладу вищої освіти. Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п'яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством. З огляду на зазначене, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.
Відповідач 2 не є суб'єктом владних повноважень, тобто не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування, не здійснює публічно-владні управлінські функції, не надає адміністративні послуги, законами України не передбачено випадків здійснення Відповідачем-2 владних повноважень. Відповідач-2 законодавчо не вповноважений владно керувати поведінкою Позивача, а останній відповідно не зобов'язаний виконувати вимоги Відповідача-2. Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Позивач надав відповідь на відзив, де пояснив, що 01.09.2022 р. між Національним університетом кораблебудування ім. адмірала Макарова та Позивачем було укладено Договір про надання освітніх послуг №017ГДБ22Ноз, Розділом 5 якого передбачалась плата за надання освітньої послуги та порядок розрахунків. Так, згідно п.5.2. даного Договору, загальна вартість освітньої послуги за весь строк навчання становить 64000 (шістдесят чотири тисячі). Пунктом 5.3. та 5.4. цього Договору визначено, що сплата за надання освітньої послуги здійснюється посеместрово або, за згодою ректора, щомісячно, розмір становить по 8000 грн за кожний семестри з І по VІІІ. Замовник вносить плату за перший семестр у розмірі 8000 грн, яка здійснюється не пізніше 15 вересня 2022 року. Однак, у зв'язку з відсутністю у Позивача коштів, він не зміг вчинити як перший, так і жодного платежу на користь Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова, а тому до навчання Позивач не приступав, на жодній лекції, семінарі, в учбовому процесі участі взагалі не приймав, і з 28.02.2023р. за невиконання навчального плану (академічна неуспішність) його було відраховано з даного закладу освіти, що підтверджується Витягом з наказу Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова від 01.03.2023р. №224-УЧ «Про відрахування». В подальшому, у 2024 році, Позивач вступив до Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського за державним замовленням, де у період з 01.09.2024 по 30.06.2028 здобуває освіту рівня Бакалавр за спеціальністю/професією 014 Середня освіта (014.11 Фізична культура), що підтверджується Довідкою Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського від 30.12.2024р. №24/102. Позицію Відповідача стосовно того, що для здобуття освіти, на рівні вищому ніж раніше здобутий та збереження послідовності здобуття освіти визначеною частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», відрахована із закладу освіти особа, має саме продовжити навчання на відповідному рівні вищої (фахової-передвищої) освіти (поновитися на навчання у визначений законодавством спосіб), а не повторно вступити для здобуття освіти на тому самому рівні національної рамки кваліфікацій, Позивач вважає дискримінаційною, такою, що порушує Конституційне право особи на освіту.
Суд розглянув справу 27.02.2025 в порядку передбаченому ч.5 ст.262 КАС України, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 1999 р.н., проживає в с. Весняне Миколаївській області.
В 2015 році ОСОБА_1 закінчив Веснянську загальноосвітну школу І-ІІІ ступенів Миколаївської районної ради Миколаївської області та отримав Свідоцтво про базову загальну середню освіту.
В 2018 році ОСОБА_1 закінчив Вище професійне училище №21 м. Миколаєва та отримав Атестат про повну загальну середню освіту та Диплом кваліфікованого робітника.
01.09.2022 ОСОБА_1 уклав контракт про надання освітніх послуг З Національним університетом кораблебудування ім. адмірала Макарова та був зарахований на перший курс заочної форми навчання за спеціальністю « 017 Фізична культура і спорт», першого (бакалаврського) рівня.
01.03.2022 ОСОБА_1 було відраховано з Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова за невиконання навчального плану (академічну неуспішність).
01.09.2024 ОСОБА_1 поступив на навчання до Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського на 1 курс природничого факультету за спеціальністю середня освіта (фізична культура), денна форма навчання, за державним замовленням, на рівень бакалавра.
25.12.2024 у зв'язку з реорганізацією Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського шляхом приєднання його до Національного університету кораблебудування Імені адмірала Макарова, ОСОБА_1 переведено до останнього університету, разом з іншим студентами.
02.09.2024 Миколаївським національним університетом імені В.О. Сухомлинського сформовано Довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №235912, в графі «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти на порушує послідовності, визначеної частиною другою стаття 10 Закону України «Про освіту»» зазначено «Ні, порушує».
19.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до Міністерства освіти і науки України та ДП «ІНФОРЕСУРС» з заявою про вжиття заходів щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіти» щодо нього.
Міністерство освіти і науки України, відповіді на звернення позивача не надало, ДП «ІНФОРЕСУРС» повідомило позивача, що зазначене не входить до їх повноважень.
Відповідно до ч.2ст.10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є:
дошкільна освіта;
початкова освіта;
базова середня освіта;
профільна середня освіта;
перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
фахова передвища освіта;
початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
другий (магістерський) рівень вищої освіти;
третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про вищу освіту» особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.
Відповідно до ст.7 Закону, інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про освіту» після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти отримують відповідний документ про освіту.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про вищу освіту» єдиним документом, що підтверджує той факт, що особа успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію є диплом про вищу освіту.
Відповідно до п.62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою №560 від 16.05.2024, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.
Щодо Довідки про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти, неправильність внесення відомостей до якої оскаржує позивач, то вона передбачена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024.
Тобто, зазначений документ не впливає на отримання позивачем освіти, а лише впливає на надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Позивач в 2022-2023 роках проходив навчання для здобуття освіти за рівнем «бакалавр», але навчання не завершив, та відповідний диплом не отримав.
Відповідно до п.23 ч.1 ст.1 Закону рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
При цьому, позивач не проходив атестацію на здобуття бакалавра екзаменаційною комісією навчального закладу, а також не отримував диплома бакалавра у Національного університету кораблебудування Імені адмірала Макарова, як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію та додатку до диплома, у якому наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України, що означає що позивачем не було завершено перший (бакалаврський) рівень вищої освіти як наступний етап (рівень) освіти.
За таких обставин, в нього залишився попередній рівень вищої освіти «базова середня освіта», що дає йому можливість повторно поступати на навчання для отримання кваліфікаційного рівня «бакалавр».
Оскільки, позивач не отримав свого часу диплом «бакалавра» вважається, що він не пройшов та не виконав відповідну освітню програму за цим рівнем освіти.
Пояснення, відповідача про те, що «після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку», є надуманими, нелогічними, та такими що не відповідає законодавству.
Суд звертає увагу, що ані у п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ані у пункті 62 Порядку №560 немає застережень щодо можливості надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації особам, які повторно поступили на навчання для здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
У цьому випадку, Міністерство надає власне розширене тлумачення Закону, розповсюджуючи повторне зарахування на навчання після відрахування, як порушення послідовності здобуття рівня освіти. Але, на думку суду, для такого тлумачення немає ніяких підстав.
Відповідач надав до відзиву, власний лист адресований керівника закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти від 03.06.2024 за №1/9758-24. На сторінці 3 цього листа, відповідач сам вказує, що «…не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти:… здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив для здобуття ОС бакалавра. «Довідці буде зазначено «Так, не порушує»….».
У позивача ситуація майже аналогічна тієї, що описана Міністерством у цьому листі. Суду не зрозуміло, чому у цьому випадку, відповідач займає позицію, відмінну ніж у власному листі від 03.06.2024.
Відповідно до ст.23 Закону, у п.62 Порядку, відстрочка від призову, жодним чином не обумовлена забороною повторного вступу до навчального закладу для отримання рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий.
Єдиною умовою відповідно до ст.23 Закону, є те, що здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Суд звертає увагу, що законодавець у цьому випадку використовую дієприкметник доконаного виду «здобутий» щодо попереднього рівня освіти. Тобто, він повинен бути в наявності, а завершеність процесу здобуття рівня освіти підтверджується відповідним дипломом.
З цього можливо зробити висновок, що законодавець мав на увазі здобування освіти не в послідовності передбаченої ст.10 Закону України «Про освіти» у тому випадку, коли особа здобуває освіту за рівним нижчим чи таким що дорівнює рівню, на який особа вже раніше отримала диплом про освіту (здобутий рівень освіти).
Таким чином, у позивача немає здобутого рівня освіти «бакалавр», а його незавершене навчання у 2022-2023 роках, жодним чином не порушує послідовність здобуття освіти у 2024 році.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для зазначення у довідці позивача про те, що здобуття ним освіти порушує послідовність здобуття освіти, оскільки таких заборон не передбачено законодавством.
Питання позбавлення осіб права на відстрочку у зв'язку з повторним вступом на навчання, може бути вирішено, виключено внесенням відповідних змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а не шляхом маніпулювання відомостями про рівні освіти у довідках про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Статтею 74 Закону № 2145-VIII встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних», «Про авторське право і суміжні права» та «Про публічні електронні реєстри».
Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (далі - Положення), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України "Про освіту" (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Пунктом 5 розділу І Положення передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення, зокрема, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Отже, саме Міністерство освіти і науки України через підпорядкогованого технічного адміністратора має повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо позивача.
За таких обставин на відповідача-1 може бути покладено обов'язок усунути порушення прав позивача шляхом внесення виправлення у записі в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відомостей про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти.
Щодо вимог до відповідача-2, то суд погоджується з його аргументами про те, що він у цих правовідносинах є технічним виконавцем, та ненаділений повноваженням з прийняття рішень, які мають правові наслідки, а тому у задоволенні позовних вимог стосовно ДП «ІНФОРЕСУРС» необхідно відмовити.
Позов задовольнити у частково.
Сума сплаченого позивача в розмірі 726,72 гривень пілягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Міністерства освіти і науки України пропорційно частині задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 38621185) Державного підприємство "ІНФОРЕСУРС" (вул. Довженка Олександра, 3,м. Київ,03057 37533381) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України у частині внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти ОСОБА_1 порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
3. Зобов'язати Міністерство освіти і науки України вжити заходів щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо ОСОБА_1 , а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
4. В задоволенні позовних вимог в частині до ДП «ІНФОРЕСУРС», - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 38621185) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 726,72 (сімсот двадцять шість грн. сімдесят дві коп) гривень.
6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 27.02.2025