Справа № 529/114/25
Провадження № 3/529/85/25
27 лютого 2025 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Петренко Л.Є.,
секретаря - Звягольської В.А.,
з участю прокурора - Скубачевського П.П.,
особи, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
адвоката - Олійник Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду об?єднаний адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , пенсіонера, РНОКПП в матеріалах справи відсутній, депутата Диканської селищної ради, учасника бойових дій,
за ч.1 ст. 172-6 , ч.1 ст.172-6 КУпАП
встановив:
ОСОБА_1 , будучи депутатом Диканської селищної ради 8 скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП, являючись суб?єктом відповідальності на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 та абз.1 п.2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну декларування (до 31.01.2024), а саме о 21:53 год 15.01.2025, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2022 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи депутатом Диканської селищної ради 8 скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП, являючись суб?єктом відповідальності на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 та абз.1 п.2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну декларування (до 31.01.2024), а саме о 23:19 год 15.01.2025, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
25.02.2025 ОСОБА_1 подав до суду свої письмові пояснення у яких зазначив, що визнає свою вину щодо несвоєчасного подання ним, як депутатом Диканської селищної ради, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 та 2023 роки та щиро у цьому розкаюється. Дане правопорушення було вчинено ним під впливом сильного душевного хвилювання та при тяжких особистих і сімейних обставинах. У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та введенням воєнного стану в Україні 24 лютого 2022 року він добровольцем пішов до лав ЗСУ, відповідно до Указу Президента України "Про загальну мобілізацію". Його було призвано на військову службу по мобілізації та призначено на посаду командира другого стрілецького взводу третьої стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 з 24.02.2022 року, брав безпосередню участь у бойових діях. 25.01.2023 року ОСОБА_1 був поранений під час захисту Батьківщини, одержав «акубаротравму, вибухову травму, посттравматичний цефалічний розлад», що значною мірою вплинуло на його стан здоров'я.
Вподальшому, відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» був звільнений з військової служби у запас за підпунктом «г» (через сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу.
Причиною звільнення ОСОБА_1 стала необхідність здійснювати постійний догляд за тяжко хворою матір'ю, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка потребує постійної допомоги.
ОСОБА_1 зазначив, що з моменту звільнення з військової служби і по даний час, внаслідок пережитого під час участі в бойових діях значного фізичного і емоційного напруження та отриманого поранення перебуває у постійному стресі і напрузі, здійснює постійний догляд за тяжко хворою матір'ю, при тому, що у хворої відсутні інші близькі особи, які можуть здійснювати такий догляд.
В той же час, з початком воєнного стану в Україні в лютому 2022 року було призупинене обов'язкове подання електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Про його поновлення ОСОБА_3 не було відомо, здійснюючи постійний догляд за хворою матір'ю у 2023-2024 роках, він не слідкував за змінами в законодавстві, помилково вважав, що чинною лишається правова норма щодо призупинення декларування до закінчення війни та скасування воєнного стану.
Як зазначено у протоколі, згідно листа Виконавчого комітету Диканської селищної ради від 11.12.2024 року № 6000/02.1-35 «всі посадові особи виконавчого комітету Диканської селищної ради були повідомлені про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та неодноразово в усній формі у вигляді оголошення про таку необхідність повідомлялися депутати Диканської селищної ради восьмого скликання на спільних засіданнях депутатських комісій».
Однак, ОСОБА_1 звертає увагу суду на відсутність в матеріалах провадження будь-яких доказів, що підтверджують зазначену у листі Виконавчого комітету Диканської селищної ради від 11.12.2024 року № 6000/02.1-35 інформацію.
ОСОБА_1 не є посадовою особою місцевого самоврядування, не працює в раді на постійній основі та будучи депутатом селищної ради протягом 2023- 2024 років жодного разу не повідомлявся усно чи письмово про зміни у законодавстві в частині поновлення обов'язкового декларування.
Жодних оголошень про це на спільних засіданнях депутатських комісій не було. Про необхідність подати декларацію ОСОБА_1 дізнався лише коли йому надійшов лист від секретаря Диканської селищної ради від 07.01.2025 року №6335/02.1-25 (копія додається). Після отримання даного листа, ОСОБА_1 ознайомився з відповідними законодавчими змінами, приступив до збору необхідної для заповнення інформації та подав відповідні декларації 15.01.2025 року.
При цьому подані ОСОБА_1 декларації, у їх порівнянні з деклараціями поданими у довоєнний період не містять відомостей що свідчили б про його незаконне збагачення чи намагання приховати від суспільства певні набуті матеріальні блага.
Наслідки діяння ОСОБА_1 , виражені в невчасному поданні декларацій, в даному випадку не представляють суспільної небезпеки, не завдали та не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
Вищезазначене свідчить про малозначність вчиненого адміністративного правопорушення.
Враховуючи ступінь вини ОСОБА_1 , його щире розкаяння, вчинення ним правопорушення під впливом сильного душевного хвилювання та при збігу тяжких особистих і сімейних обставин, як обставин, що пом'якшують відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, беручи до уваги дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, та вищезазначені обставини, що впливали на поведінку особи в той час коли необхідно було подавати декларації, просить суд обмежитись відносно нього усним зауваженням.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, та підтримав надані ним письмові пояснення. Просив обмежитись усним зауваженням.
Захисник Олійник Т.В. підтримала викладені у поясненнях обставини та просила застосувати ст.22 КУпАП.
Прокурор обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень підтримав та зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до відповідальності, думку прокурора та дослідивши приєднані до справи докази, встановлено наступне.
Відповідно до рішення першої сесії Диканської селищної ради 8 скликання від 26.11.2020 № 1 ОСОБА_1 набрав повноважень депутата Диканської селищної ради восьмого скликання, що підтверджується копією рішення та списком депутатів.
Згідно ст. 68 Конституції кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , як депутат селищної ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі-декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Відповідно до листа секретаря селищної ради виконавчого комітету Диканської селищної ради від 22.12.2023 надіслано лист старостам, начальникам відділів виконавчого комітету Диканської селищної ради з нагадування про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 роки, відповідно до вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Диканської селищної ради зобов'язаний був подати щорічну декларацію за 2022 та 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 31.01.2024 року.
Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік о 23:26 год 15.01.2025 та за 2023 рік о 23:19 год 15.01.2025, тобто несвоєчасно.
Поважних причин неподання декларацій у передбачені Законом строки не встановлено та суду не надано.
Отже, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.176-2 КУпАП, а саме несвоєчасне, без поважних причин, подання щорічної декларації за 2022 та 2023 роки особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Визначаючи вид та міру адміністративного стягнення, суд керується Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31 жовтня 2003 року), Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27 січня 1999 року), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15 травня 2003 року), Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», Кодексом України про адміністративні правопорушення, за положеннями яких не понесення відповідальності за скоєне умисне правопорушення пов'язане з корупцією дискредитує державу та руйнує моральні цінності суспільства.
Також, суд виходячи із положень ст.23 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , визнання ним вини, сімейний та майновий стан, кількість вчинених адміністративних правопорушень.
Як вбачається з довідки від 18.03.2023 № 105 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти україни, ОСОБА_1 у період з 30.11.2022 по 31.12.2022 безпосередньо брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
При цьому, ОСОБА_1 під час виконання бойових завдань 25.01.2023 отримав травму на позиції в районі пункту Соледар Донецької області. Травма отримана військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби в районі бойових дій, одержана під час захисту незалежності, сувернітету та територіальної цілісності України.
При призначенні стягнення суд враховує ступінь вини ОСОБА_1 , його щире розкаяння як обставину, що пом'якшує відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, негативних наслідків від вчиненого правопорушення, а також шкоди для інших осіб.
Окрім того, дії ОСОБА_1 не заподіяли істотної шкоди суспільним інтересам та державі.
Також суд враховує, що ОСОБА_1 раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, є учасником бойових дій.
Суд доходить до висновку, що вчинене ОСОБА_1 діяння є малозначним, а тому вважає за можливе застосувати положення ст. 22 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності й обмежитись усним зауваженням.
Згідно з ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись статтями 22, 283, 293, 294 КУпАП, суд
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 та ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 та ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України, закрити у зв'язку з малозначністю вчинених правопорушень, обмежившись усним зауваженням.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.Є. Петренко