Справа № 615/271/25
Провадження № 3/615/124/25
27 лютого 2025 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Левченко А.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 та ч. 3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
13.02.2025 року о 19 години 03 хвилин ОСОБА_1 в Харківській області, Богодухівського району, в см. Ков'яги, по вул. Садовій, біля буд. 50, керував транспортним засобом Citroen Berlingo, номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння, про що свідчить огляд на стан сп'яніння, який проводився на місці зупинки за допомогою газоаналізотора Alcotest Drager прилад ARLJ-0446, результат - 0,67 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9. (а) ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП, про що складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 838581.
13.02.2025 року о 19 години 03 хвилин ОСОБА_1 в Харківській області, Богодухівського району, в см. Ков'яги, по вул. Садовій, біля буд. 50, керував транспортним засобом Citroen Berlingo, номерний знак НОМЕР_2 , будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами на підставі постанови Богодухівського ВДВС у Богодухівському районі Харківської області СМУ МЮ від 04.02.2025 року в рамках виконавчого провадження № 59535160, чим порушив вимоги ст. 15 Закону України «Про дорожній рух», за що передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 126 КУпАП, про що складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №839529.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що не погодився із результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки т/з, однак проходити такий огляд в мед.закладі відмовився. Зауважив тако, що автомобіль стояв та він лише перебував поряд.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши наявні докази в їх сукупності, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Приписами ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 15 Закону України «Про дорожній рух» передбачає, що забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Згідно ч. 3 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Згідно ч. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів.
Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. Для притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.
Пункт 2.9 (а) Правил дорожнього руху України передбачає, що водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 1 ст. 130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 126 КУпАП та ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю підтверджується сукупністю письмових та відеодоказів доказів, які були досліджені у ході судового розгляду, а саме:
- змістом протоколів про адміністративне правопорушення від 13.02.2025 року серії ААД №838581, від 13.02.2025 року серії ААД №839529;
- копією постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 04.02.2025 року винесену держаним виконавцем Богодухівського ВДВС у Богодухівському районі Харківської області СМУ МЮ Рубан-Бакуменко В.С. в рамках виконавчого провадження № 59535160 відкритого при примусовому виконанні судового наказу № 622/708/19 виданого 08.07.2019 року Золочівським районним судом Харківської області. Тимчасове обмеження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , у праві керування транспортними засобами встановлено до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі згідно судового наказу № 622/708/19 виданого 08.07.2019 року;
- копією постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 04.02.2025 року винесену держаним виконавцем Богодухівського ВДВС у Богодухівському районі Харківської області СМУ МЮ Рубан-Бакуменко В.С. в рамках виконавчого провадження № 57393365 відкритого при примусовому виконанні судового наказу № 622/439/18 виданого 25.09.2018 року Золочівським районним судом Харківської області. Тимчасове обмеження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , у праві керування транспортними засобами встановлено до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі згідно судового наказу № 622/439/18 виданого 25.09.2018 року;
- роздруківкою теста проведеного за допомогою Alcotest Drager прилад ARLJ-0446, результат - 0,67 проміле;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою Drager Alcotest прилад ARLJ-0446, результат огляду - 0,67 проміле;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в КНП «Валківська ЦРЛ»;
- рапортом поліцейського СРПП ВП №1 Богодухівського РВП ГУНп в Харківській області Довженка Івана;
- листом Територіального сервісного центру МВС №6343 №31/32/6343-3047-2025, згідно якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримав посвідчення водія серії НОМЕР_3 кат. А,В,С від 27.06.2009 року;
- відеозаписами подій, долученими до протоколів про адміністративне правопорушення. З відеозапису VID250213-190428F-000004-000073-0006 видно, що в ході розмови працівник поліції повідомляє ОСОБА_1 про наявність ознак алкогольного сп'яніння та пропонує йому пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки, на що останній погоджується. З відеозапису VID250213-190930F-000004-000073-0007 вбачається, що на 04.10 хв після продуття газоаналізатора Драгер результат показав - 0,67 проміле. ОСОБА_1 не погодився з вказаним результатом та працівники запропонували йому проїхати до лікарні для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. На 04:35 хв відеозапису VID250213-190930F-000004-000073-0007 на вказану пропозицію ОСОБА_1 відмовився. Після цього, працівник повідомляє останнього, що відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення. Однак, відразу після цього, ОСОБА_1 починає заперечувати факт керування транспортним засоби, та наполягає, що він стояв та не їхав.
Доводи ОСОБА_1 про те, що він не керував т/з суд сприймає критично, оскільки така версія подій спростовується обстановкою та обставинами події, а саме, перебування т/з на відкритій ділянці місцевості. При цьому ОСОБА_1 не зміг пояснити суду, з якою метою він перебував біля т/з. Крім цього суд враховує, що жодних зауважень з цього питання ним не висловлювалось, що підтверджується відеозаписом.
Таким чином, в діях водіях ОСОБА_1 наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 126 КУпАП та ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Ураховуючи суспільну небезпеку вчинених правопорушень та їх характер, дані про особу порушника, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважає за необхідне застосувати до останнього адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, яким є ч. 1 ст. 130 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 грн 00 коп, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк один рік, що буде достатнім для його виховання та попередження вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 33, 36, 126, 130, 245, 252, 268, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення України, Законом України «Про судовий збір», суддя,
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130, ч. 3 ст. 126 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 1 (один) рік.
Штраф повинен бути сплачений за реквізитами:
отримувач: ГУК Харківськ обл/Харківобл/21081300; код ЄДРПОУ: 37874947; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача: UA168999980313020149000020001; код класифікації доходів бюджету: 21081300; призначення платежу: штраф по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок за реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106; призначення платежу: «судовий збір при ухваленні судом постанови про накладення адміністративного стягнення», справа № 615/271/25.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова суду може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя А.М. Левченко