ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
13.02.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/54/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л. М., при секретарі судового засіданні Андріїв Л.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Фізичної особи-підприємця Поважної Валентини Гнатівни, АДРЕСА_1
до відповідача: Отинійської селищної ради, вул. Шевченка, 2, смт. Отинія, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78223
про скасування рішення селищної ради та визнання договору оренди землі поновленим,
за участі:
від позивача: не з'явилися;
від відповідача: Савчук О.І.
встановив: Фізична особа-підприємець Поважна Валентина Гнатівна звернулась до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом до Отинійської селищної ради про скасування Отинійської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області ХХХVII сесії VIIІ демократичного скликання від 15.11.2023 за № 1028-37/2023 "Про розгляд заяви Поважної Валентини Гнатівни" та визнання договору оренди землі від 15.11.2013 укладеного між Отинійською селищною радою та Поважною Валентиною Гнатівною поновленим на новий строк в 5 років на тих самих умовах.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 29.01.2024 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання; встановлено відповідні строки для подачі сторонами відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення на відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 19.02.2024 відмовлено у задоволенні заяви фізичної особи-підприємця Поважної Валентини Гнатівни від 16.02.2024 (вх.№1419/24 від 16.02.2024) про забезпечення позову шляхом заборони відповідачу - Отинійській селищній раді вчиняти дії направленні на проведення земельних торгів, укладення договору оренди, договору про спільну діяльність чи пайову участь щодо земельної ділянки із кадастровим номером 2623255400:01:001:0229, яка розташована в селищі Отинія, вул. Шевченка, Коломийського району Івано-Франківської області.
Від фізичної особи-підприємець Поважної Валентини Гнатівни до суду надійшли: заява про забезпечення позову від 16.02.2024 (вх.№2728/24 від 16.02.2024), клопотання про долучення документів до матеріалів справи від 21.02.2024 (вх.№ 2959/24 від 21.02.2024), клопотання про призначення експертизи від 18.03.2024 (вх.№2482/24 від 18.03.2024).
Від Отинійської селищної ради до суду надійшли: відзив на позовну заяву вих.№410/04-10 від 12.02.2024 (вх.№ вх.№ 2632/24 від 15.02.2024), клопотання про поновлення строку для подачі доказів та долучення доказів до матеріалів справи від 21.02.2024 (вх.№2929/24 від 21.02.2024), заперечення на заяву про призначення судової експертизи вих.№907/04-10 від 04.04.2024 (вх.№6119/24).
В судовому засіданні 21.02.2024 суд постановив протокольні ухвали про відмову у клопотанні позивача про збільшення позовних вимог, задовольнив клопотання позивача про поновлення строку для подачі доказів та долучив подані документи до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 22.04.2024 заяву фізичної особи-підприємця Поважної Валентини Гнатівни від 18.03.2024 (вх.№4597/24 від 18.03.2024) про призначення експертизи у справі задоволено, призначено у справі судову будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Івано-Франківському відділенню Київського НДІСЕ.
21.10.2024 з Івано-Франківського відділення Київського НДІСЕ до Господарського суду Івано-Франківської області повернулись матеріали справи 909/54/24.
Ухвалою суду від 29.10.2024 провадження у справі №909/54/24 поновлено та призначено підготовче засідання.
В судовому засіданні 16.12.2024 суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні 13.02.2025 судом проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Отинійської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області ХХХVII сесії VIIІ демократичного скликання від 15.11.2023 за № 1028-37/2023 "Про розгляд заяви Поважної Валентини Гнатівни" порушено переважне право фізичної особи-підприємця Поважної Валентини Гнатівни на укладення договору оренди землі на новий строк на земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (обслуговування торгового павільйону), просить суд визнати договір оренди землі від 15.11.2013 укладений між Отинійською селищною радою та Поважною Валентиною Гнатівною поновленим на новий строк в 5 років на тих самих умовах.
Позиція відповідача.
Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги заперечує. Зазначає про те, що рішенням Отинійської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області ХХХVII сесії VIIІ демократичного скликання від 15.11.2023 за № 1028-37/2023 "Про розгляд заяви Поважної Валентини Гнатівни" відмовлено в переважному праві на укладення договору оренди землі на новий строк на земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (обслуговування торгового павільйону) загальною площею 0,0100 га, яка знаходиться в межах населеного пункту селища Отинія, вул. Шевченка, кадастровий номер 2623255400:01:001:0229 у зв'язку з недотриманням вимог статті 33 Закону України "Про оренду землі", а саме: не наданням проекту договору оренди землі, що є обов'язковою умовою даного Закону, з тим що Детальним планом території на вулиці Шевченка селища Отинія, який затверджений рішенням сесії сьомого демократичного скликання тринадцятої сесії Отинійської селищної ради № 441 -13/2017 від 30.06.2017, передбачено нове будівництво магазину - на вищевказаній земельній ділянці, а також після закінчення терміну дії договору оренди землі 3946716 від 15 листопада 2023 року, а саме 16 листопада 2023 року громадянці Поважній Валентині Гнатівній - повернути Отинійській селищній раді земельну ділянку кадастровий номер 26232555400:01:001:0229 на умовах, визначених даним договором оренди землі.
Зазначає, що в позові міститься посилання на частини 1-5 ст. 33 Закону "Про оренду землі" та ч. 6 цієї статті. Проте, помилково ототожнювати правовий інститут пролонгації договору оренди нерухомого майна продовження договору на той самий строк і на тих же умовах, який реалізується внаслідок мовчазної згоди сторін договору, та правовий інститут продовження договору на новий строк внаслідок реалізації переважного права добросовісного орендаря, сутністю якого є укладення договору на новий строк, а не його автоматичне поновлення. Ці правові інститути є взаємовиключними, оскільки реалізація орендарем переважного права є можливою тільки у разі припинення дії попереднього договору і суть такої реалізації зводиться до надання добросовісному орендарю переваги перед іншими особами на рівних запропонованих орендодавцем умовах. Даних дві підстави позову не можуть бути застосовані одночасно.
Обставини справи. Оцінка доказів.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як вказує позивачка, земельна ділянка 26232555400:01:001:0229 використовувалася нею з 1997 року, коли на підставі Розпорядження Коломийської районної державної адміністрації за № 281 від 31.07.1997, їй надано дозвіл на відкриття торгового підприємства. В подальшому, у 1998 та 2002 році здійснено розміщення тимчасової будівлі - торгового павільйону. На підстав рішення Отинійської селищної ради від 14.03.2003, позивачка здійснила реконструкцію існуючого кафе "Під вербою". Однак, відповідні правовстановлюючі документи на вказаний об'єкт не виготовлялися.
Згідно матеріалів справи, 15.11.2013 між орендодавцем Отинійською селищною радою та орендарем Поважною Валентиною Гнатівною укладено договір оренди землі.
Згідно умов даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для комерційного використання (обслуговування торгового павільйону), яка знаходиться в АДРЕСА_2 .
В оренду передається земельна ділянка загальною площею - 0,0100 га, кадастровий номер земельної ділянки 26232555400:01:001:0229 (п. 2 договору).
Договір укладено на 10 (десять) років. Після закінчення терміну договору орендар має переважне право поновлення його на новий термін. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення терміну дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Орендар має переважне право на викуп орендованої земельної ділянки у випадку продажу її орендодавцем (п. 5 договору).
Земельна ділянка передається в оренду - обслуговування торгового павільйону (п.12 договору).
Цільове призначення земельної ділянки - для комерційного використання (п. 13 договору).
Умови збереження стану об'єкта оренди - забороняється самовільна забудова земельної ділянки (п. 14 договору).
Цей договір набуває чинності після підписання його сторонами та його державної реєстрації (п. 38 договору).
Згідно Інформації з ДРРП (номер інформаційної довідки 354856105), дата державної реєстрації права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди від 15.11.2013 - 04.12.2013.
04.11.2021 позивачкою на адресу відповідача направлена заява в якій просить надати дозвіл на капітальне будівництво на орендованій земельній ділянці, площею 0,0100 га по вулиці Шевченка згідно чинного законодавства.
Позивачці надана відповідь 16.12.2021 №1990/04-10, де роз'яснено порядок отримання дозволу на капітальне будівництво та повторно проінформовано, що ХІ сесією VIII демократичного скликання Отинійської селищної ради прийнято рішення № 413-11/2021 від 13.08.2021 року "Про відмову у наданні дозволу на виготовлення детального планування території" у зв'язку з уже наявним розробленим та затвердженим Детальним планом території по вулиці Шевченка селища Отинія.
28.07.2022 позивачка знову звернулася до відповідача із заявою, в якій просить надати відповідь на наступні питання, а саме: які саме документи необхідно подати в Отинійську селищну раду для отримання дозволу під капітальне будівництво на земельній ділянці площею 0,0100 га, кадастровий номер 2623255400:01:001:0229, що знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, Коломийський район, смт. Отинія, вул. Шевченка, яка передана в оренду позивачу, згідно договору оренди землі, який зареєстрований 19.12.2013 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та якими нормативно-правовими актами чинними в Україні керується Отинійська селищна рада при розгляді питання щодо надання дозволу фізичним особам для капітального будівництва на земельній ділянці, що знаходиться в оренді на території Отинійської селищної ради.
15.08.2022 №1406/04-10 Отинійською селищною радою надано відповідь на вказані вище питання та зазначено, якими саме нормативно-правовими актами регулюються питання забудови. Дозвільні документи на будівництво є законною підставою для реалізації будь-якого будівельного або архітектурного проєкту. Будівельна документація надається замовнику відповідною інстанцією з метою контролю над виконанням нормативів, правил, вимог і умов містобудівного законодавства. Відповідно до ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Отинійська селищна рада немає повноважень у наданні дозволів на будівельні роботи. Постановою Кабінету Міністрів України № 1340 від 23.12.2020 затверджено Положення "Про державну інспекцію архітектури та містобудування України", відповідно якого Державна інспекція архітектури та містобудування України, відповідно покладених на неї завдань видає дозволи на виконання будівельних робіт, реєструє повідомлення про внесення змін до них, відмовляє у видачі таких дозволів, анулює дозволи на виконання будівельних робіт.
31.08.2022 позивачка знову звернулася до відповідача із заявою щодо продажу їй земельної ділянки для комерційного використання (обслуговування торгового павільйону), площею 0,0100 га, кадастровий номер 2623255400:01:001:0229, що знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, Коломийський район, смт. Отинія, вул. Шевченка.
20.09.2022 у відповіді за №1573/04-10 відповідач повідомив, що продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах. Крім випадків, що встановлені ч. 2 і 3 ст 134 Земельного кодексу України. З визначених норм, продаж земельної ділянки, яка перебуває в комунальній власності з цільовим призначенням для комерційного використання (обслуговування торгового павільйону) з кадастровим номером 2621255400:01:001:0229, площею 0,0100 га, на не конкурентних засадах - не передбачається. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону" № 5077-VI від 05.07.2012, продаж вище вказаної земельної ділянки, можливий тільки виключно на земельних торгах. При умові, якщо така земельна ділянка включена рішенням місцевого органу до переліку земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами.
Рішенням Отинійської селищної ради №171-5/2021 від 02.03.2021 "Про включення до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону", визначено перелік земельних ділянок комунальної власності, права на які виставлено на земельні торги. Земельна ділянка, площею 0,0100 га, кадастровий номер 2623255400:01:001:0229, до даного переліку не включена, а тому продажу не підлягає.
25.05.2023 позивачка надіслала відповідачу заяву про вжиття заходів для усунення невідповідності намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, згідно рішення Отинійської селищної ради від 30.06.2017 № 441-13/2017 "Про затвердження проекту детального планування", оскільки згідно листа від 27.04.2023 про відмову у видачі містобудівних умов та обмежень за підписом начальника відділу містобудування та архітектури управління соціально-економічного розвитку Коломийської районної державної адміністрації Костюк М.М. позивачу було відмовлено у видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки відповідно до частини 4 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме: невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, згідно рішення Отинійської селищної ради від 30.06.2017 № 441-13/2017 "Про затвердження проекту детального планування".
19.06.2023 відповідачем на вказану заяву надано відповідь в якій зазначалося, що врегулювати дану ситуацію, а саме усунути невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, згідно рішення Отинійської селищної ради від 30.06.2017 № 441-13/2017 "Про затвердження проекту детального планування", буде можливо, в разі припинення дії договору за взаємною згодою сторін, або після закінчення строку дії договору, на який було його укладено.
02.10.2023 позивачкою подано до ЦНАП Отинійської селищної ради лист-повідомлення позивача про поновлення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2623255400:01:001:0229, що знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, Коломийський район, смт. Отинія, вул. Шевченка, площею 0,0100 га, який укладено 15.11.2013 між Отинійською селищною радою та Поважною Валентиною Гнатівною, терміном на 25 років.
На лист-повідомлення відповідачем надіслано позивачу повідомлення №2223/04-10 від 13.10.2023, в якому вказано, що договір оренди землі на земельну з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (обслуговування торгового павільйону), площею 0,0100 га, кадастровий номер 2623255400:01:001:0229, що знаходиться в АДРЕСА_2 , який був укладений 15 листопада 2013 року терміном на 10 років - закінчиться 15 листопада 2023 року. Відповідно до ч. 1 ст. 126-1 Земельного кодексу України, позивачку доведено до відома, що автоматичної пролонгації вище зазначеного договору оренди землі не відбудеться та звернено увагу на те, що в майбутньому дана земельна ділянка буде виставлена на земельні торги, про що буде викладено оголошення на офіційному веб-сайті Отинійської селищної ради, де при бажанні позивачка зможе взяти участь у даних торгах.
19.10.2023 позивачка надіслала відповідачу заяву про надання дозволу на укладення договору оренди на новий строк 25 років на земельну ділянку площею 0,0100 га, кадастровий номер 2623255400:01:001:0229, що знаходиться в селищі Отинія по вул. Шевченка Коломийського району Івано-Франківської області. До заяви позивачкою додано копію паспортних даних, копію Витягу з ЄДР, копію договору оренди землі укладеного 15.11.2013, копія витягу з ДРРП на нерухоме майно № 14994303 від 19.12.2013 р, копію технічної документації із землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером 2623255400:01:001:0229.
Питання щодо надання дозволу на укладення договору оренди з доданим пакетом документів включено в порядок денний та винесено на розгляд XXXVII сесії Отинійської селищної ради, яка відбулася 15.11.2023.
Рішенням Отинійської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області ХХХVII сесії VIIІ демократичного скликання від 15.11.2023 за № 1028-37/2023 "Про розгляд заяви Поважної Валентини Гнатівни ", відмовлено в переважному праві на укладення договору оренди землі на новий строк на земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (обслуговування торгового павільйону) загальною площею 0,0100 га, яка знаходиться в межах населеного пункту селища Отинія, вул. Шевченка, кадастровий номер 2623255400:01:001:0229 у зв'язку:
- з недотриманням вимог статті 33 Закону України "Про оренду землі", а саме: не наданням проекту договору оренди землі, що є обов'язковою умовою даного Закону;
- з тим що: Детальним планом території на вулиці Шевченка селища Отинія, який затверджений рішенням сесії сьомого демократичного скликання тринадцятої сесії Отинійської селищної ради №441-13/2017 від 30.06.2017, передбачено нове будівництво магазину на вищевказаній земельній ділянці (п. 1 рішення).
Поважній Валентині Гнатівні , після закінчення терміну дії договору оренди землі 3946716 від 15 листопада 2013 року, а саме: 16 листопада 2023 повернути Отинійській селищній раді земельну ділянку кадастровий номер 26232555400:01:001:0229 на умовах, визначених даним договором оренди землі (п. 2 рішення).
Ухвалою суду від 22.04.2024 у справі призначено у справі судову будівельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставлені наступні питання: 1. Чи є об'єкт (торговий павільйон, який належить позивачу та розміщений на земельній ділянці з кадастровим номером 2623255400:01:001:0229) нерухомим майном? 2. Чи можливо здійснити перенесення будівлі (торгового павільйону, який належить позивачу та розміщений на земельній ділянці з кадастровим номером 2623255400:01:001:0229) без її пошкодження?
Згідно Висновку експерта за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи №479/24-28 від 17.10.2024 по першому питанні експертом надано відповідь: "Об'єкт (Торговий павільйон, який належить позивачу та розмішений на земельній ділянці з кадастровим номером 2623255400:01:001:0229) є нерухомий майном". По другому питанні: "Здійснити перенесення будівлі (торгового павільйону, який належить позивачу та розмішений на земельній ділянці з кадастровим номером 2623255400:01:001.0229) без пошкодження неможливо".
Також, судом встановлено, що станом на час розгляду справи право власності на торговий павільйон, який належить позивачці та розмішений на земельній ділянці з кадастровим номером 2623255400:01:001:0229 не зареєстровано у встановленому законодавством порядку.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення. Висновки суду.
За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 11 Цивільного Кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Частиною 1 ст. 3 Земельного кодексу України унормовано, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з вимогами ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ст. 80 Земельного Кодексу України, суб'єктами права власності на землю є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до вимог ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
У відповідності до ст. 8 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада здійснює передачу у власність або надання у користування земельних ділянок виключно відповідно та в порядку, визначеному Земельним кодексом України.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (ч. 3 ст. 792 Цивільного кодексу України).
Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).
Майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства щодо договору найму, регулюються актами земельного законодавства - ЗК України, Законом України "Про оренду землі".
Згідно зі статтею 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі (ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 1, 2 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом (ч. 1 та 9 ст. 93 Земельного кодексу України).
Поняття договору оренди землі визначено ст. 13 Закону України "Про оренду землі", за приписами якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.
Згідно п. 38 договору оренди землі від 15.11.2013 сторони погодили, що цей договір набуває чинності після підписання його сторонами та його державної реєстрації.
16.01.2020 набули чинності зміни (Закон №340-ІХ) до статті 15 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких дата укладення та строк дії договору оренди віднесено до істотних умов договору, а також до ст. 19 вказаного Закону в частині обчислення дати закінчення дії договору оренди.
При цьому, договір оренди землі укладено сторонами у 2013 році, тобто до внесення змін до ст.15 та ст.19 Закону України "Про оренду землі" в частині істотних умов договору та в частині обчислення дати закінчення дії договору оренди від дати його укладення.
В постанові Верховного Суду від 24.05.2023 у справі №709/1186/21 вказано, що враховуючи вимоги законодавства в редакції, чинній на момент підписання (укладення) сторонами договору оренди, право оренди за цим договором виникло з моменту його державної реєстрації, оскільки початок перебігу строку дії договору (набрання ним чинності) сторони визначили та пов'язали з моментом підписання та державної реєстрації, інших строків чи термінів початку перебігу чи закінчення дії договір не містить.
Аналогічні висновки наведені у постановах Верховного Суду постановах у справах №709/1187/21 від 31.05.2023, №390/356/21 від 15.06.2023, №357/8085/19 від 26.07.2023; №914/2703/23 від 21.08.2024.
Враховуючи вказане та вимоги законодавства в редакції, чинній на момент підписання (укладення) сторонами договору оренди, вказану умову п. 38 договору, суд дійшов до висновку, що строк дії даного договору становив - до 15.11.2023.
У частині першій статті 777 ЦК України закріплено переважне право наймача, який належно виконує свої обов'язки за договором, на укладення договору на новий строк та передбачено певну процедуру здійснення цього права.
16.01.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" від 05.12.2019 № 340-IX, яким статтю 33 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV, яка регламентувала порядок поновлення договорів оренди, було викладено у новій редакції, а також розділ IX "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" доповнено абзацами третім і четвертим такого змісту: "Договори оренди земельних ділянок приватної власності, а також земельних ділянок державної або комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, що перебувають у власності орендаря, укладені до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", у разі їх продовження (укладення на новий строк) мають містити умови, передбачені статтею 33 цього Закону та статтею 126-1 Земельного кодексу України.
Правила, визначені статтею 126-1 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення".
В редакції, чинній до 15.07.2020 стаття 33 Закону України "Про оренду землі" мала назву "Поновлення договору оренди землі", а з 16.07.2020 - "Переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк".
Поняття "поновлення договору оренди", про яке йдеться в абзаці 4 Перехідних положень Закону України № 161-XIV, та поняття "поновлення договору оренди", яке містилося в Законі України № 161-XIV (в редакції, чинній до 15.07.2020), є змістовно різними, оскільки з 16.07.2020 законодавець чітко розмежував два механізми, надані сторонам договору оренди для продовження орендних відносин: 1) переважне право орендаря на укладення нового договору оренди; 2) поновлення попереднього договору на той самий строк і на тих саме умовах.
Як наслідок, до правовідносин щодо процедури укладення договору оренди землі на новий строк в порядку реалізації переважного права орендаря на укладення договору оренди на новий строк шляхом судового розгляду такої вимоги не є застосовними положення абзацу 4 Перехідних положень Закону України № 161-XIV. Натомість за загальним правилом дії законів у часі застосуванню підлягає ст.33 Закону України № 161-XIV, чинній на момент звернення з такою вимогою, адже вказівки про інше положення законодавства не містять (Правові висновки викладені у постанові Верховного Суду у справі №902/453/23 від 09.04.2024).
Згідно ст. 33 Закону України "Про оренду землі", в редакції чинній на час звернення про надання в оренду земельної ділянки, після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом одного місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.
До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору.
При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Як встановлено судом, 19.10.2023 позивачкою надіслано відповідачу заяву про надання дозволу на укладення договору оренди на новий строк 25 років на земельну ділянку площею 0,0100 га, кадастровий номер 2623255400:01:001:0229. До заяви позивачкою додано копію паспортних даних, копію Витягу з ЄДР, копію договору оренди землі укладеного 15.11.2013, копія витягу з ДРРП на нерухоме майно № 14994303 від 19.12.2013, копію технічної документації із землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером 2623255400:01:001:0229.
Таким чином позивачка у строк пізніше як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на укладення договору оренди на новий строк, і при цьому, не надала проєкту договору.
Вказана обставина визнається позивачкою, також матеріали справи не містять доказів направлення проєкту договору відповідачу.
Рішенням Отинійської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області від 15.11.2023 за № 1028-37/2023 "Про розгляд заяви Поважної Валентини Гнатівни", відмовлено в переважному праві на укладення договору оренди землі на новий строк на земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (обслуговування торгового павільйону) загальною площею 0,0100 га, яка знаходиться в межах населеного пункту селища Отинія, вул. Шевченка, кадастровий номер 2623255400:01:001:0229 у зв'язку:
- з недотриманням вимог статті 33 Закону України "Про оренду землі", а саме: не наданням проекту договору оренди землі, що є обов'язковою умовою даного Закону,
- з тим що: Детальним планом території на вулиці Шевченка селища Отинія, який затверджений рішенням сесії сьомого демократичного скликання тринадцятої сесії Отинійської селищної ради №441-13/2017 від 30.06.2017, передбачено нове будівництво магазину на вищевказаній земельній ділянці (п. 1 рішення).
Таким чином, не надавши у строк проєкту договору оренди землі при звернені до Отинійської селищної ради з листом-повідомленням про укладення договору оренди землі на новий строк, позивачкою не дотримано порядку дій, визначених статтею 33 Закону України "Про оренду землі", задля укладення договору оренди землі на новий строк.
Приймаючи оскаржуване рішення, орендодавець (відповідач) фактично заперечив щодо укладення договору оренди землі на новий строк вказавши, що Детальним планом території на вулиці Шевченка селища Отинія, передбачено нове будівництво магазину на вищевказаній земельній ділянці.
Суд зазначає про те, що подання проєкту договору після відкриття провадження у даній справі не приймається судом до уваги, оскільки позивачкою оскаржується рішення Отинійської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області від 15.11.2023 за № 1028-37/2023, тому суд досліджує обставини справи та докази, як існували на час прийняття оскаржуваного рішення. Більше того, надання такого проєкту після відкриття провадження у даній справі не є реалізацією ст. 33 Закону України "Про оренду землі".
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку про те, що відповідачем не порушено переважне право фізичної особи-підприємця Поважної Валентини Гнатівни на укладення договору оренди землі на новий строк, а отже підстави для скасування рішення Отинійської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області від 15.11.2023 за № 1028-37/2023 - відсутні.
Як зазначалося судом, відповідно до абзацу 4 Перехідних положень Закону України № 161-XIV правила, визначені статтею 126-1 ЗК України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.
Разом з тим умова про поновлення договору взагалі не може встановлюватися в договорі оренди землі щодо земельних ділянок державної та комунальної власності, крім випадків, визначених частиною 1 статті 126-1 ЗК України. Тобто поновлення договорів оренди земель державної та комунальної власності в процедурі, зазначеній в статті 126-1 ЗК України, за загальним правилом заборонено.
Таким чином, механізм автоматичної пролонгації не допускається щодо земель державної та комунальної власності, за винятком тих, на яких розташовані належні користувачу на праві власності будівлі або споруди. Цим самим законодавець визначив, що стосовно таких земель може діяти лише переважне право орендаря на укладення нового договору оренди.
Отже, враховуючи вищевикладене, доводи позивачки щодо наявності підстав для визнання договору оренди землі від 15.11.2013 укладеного між Отинійською селищною радою та Поважною Валентиною Гнатівною поновленим на новий строк на підставі ст. 126-1 Земельного кодексу України є безпідставними.
Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 ГПК України).
За наведених обставин, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Судові витрати.
Склад та порядок розподілу судових витрат визначено Главою 8 Розділу I ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, враховуючи те, що позов не підлягає задоволенню, судовий збір слід залишити за позивачем.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 78, 79, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
у позові фізичної особи-підприємця Поважної Валентини Гнатівни до Отинійської селищної ради про скасування рішення Отинійської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області ХХХVII сесії VIIІ демократичного скликання від 15.11.2023 за № 1028-37/2023 "Про розгляд заяви Поважної Валентини Гнатівни" та визнання договору оренди землі від 15.11.2013 укладеного між Отинійською селищною радою та Поважною Валентиною Гнатівною поновленим на новий строк в 5 років на тих самих умовах - відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 27.02.2025.
Суддя Неверовська Л. М.