Постанова від 26.02.2025 по справі 545/4689/22

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 545/4689/22 Номер провадження 22-ц/814/998/25Головуючий у 1-й інстанції Стрюк Л. І. Доповідач ап. інст. Дорош А. І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2025 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого - судді - доповідача Дорош А.І.

Суддів: Лобова О.А., Триголова В.М.

при секретарі: Коротун І.В.

учасники справи:

представник позивача - адвокат Заліпа Н.Ю.

представник відповідача - адвокат Кулішов В.П.

переглянув у судовому засіданні в м. Полтава цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Кулішова Володимира Петровича

на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 05 листопада 2024 року, ухвалене суддею Стрюк Л.І., повний текст рішення складено - дата не вказана

у справі за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

30.09.2022 АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, в якому просило суд стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Оператора газорозподільної системи «Полтавагаз» 158 700,29 грн - вартість необлікованого об'єму природного газу та судовий збір в розмірі 2 481 грн, а всього 161 181,29 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 згідно відомостей з реєстру речових прав на нерухоме майно є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . 07.07.2022 за вказаною адресою встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: наявність несанкціонованого газопроводу, використання природного газу за відсутністю договору розподілу природного газу. Згідно акту про порушення №7/22 від 07.07.2022, складеного майстром СОРПТ та ОС Коробовою Н.В. (посвідчення №163), головним інженером УЕТС Камардою В.О. (посвідчення №414) у присутності головного спеціаліста відділу юридично-правової допомоги та забезпечення життєдіяльності району Київської районної у м. Полтаві ради Батрак Є.П. (посвідчення №171), на об'єкті - житловий будинок, який належить ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: наявність несанкціонованого газопроводу, використання природного газу за відсутністю договору розподілу природного газу. Показання лічильника (ЗВТ) на дату складання акту: лічильник газу відсутній. Відмітка про усунення порушення на дату складання акту: механічне від'єднання газової мережі від ГРМ та місці вводу. До акту про порушення додаються фото-відеоматеріали. Акт про порушення №7/22 від 07.07.2022 надісланий ОСОБА_1 листом АТ «Полтавагаз» від 14.07.2022 №57.3/8912, який отриманий відповідачем. 23.08.2022 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз», акт про порушення №7/22 від 07.07.2022 розглянуто та задоволено, прийнято рішення про складання акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. За наслідками задоволення акту складено акт-розрахунок №27/22/1 від 23.08.2022 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості з 08.01.2022 (за останні 6 місяців) до 07.07.2022 (до дня виявлення порушення) на суму 158 700,29 грн. На підставі акту-розрахунку №27/22/1 від 23.08.2022 вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу №У0000000123 від 23.08.2022 пред'явлено споживачу листом з описом №3601102018243.

Заочним рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 12 грудня 2022 року позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 - задоволено в повному обсязі. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» 158 700,29 грн - вартість необлікованого об'єму природного газу та 2 481,00 грн - витрат по сплаті судового збору, а всього 161 181,29 грн (т.1 а.с. 39-43).

Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 17 березня 2023 року заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення суду - задоволено в повному обсязі. Заочне рішення Полтавського районного суду Полтавської області ухвалене 12 грудня 2022року по цивільній справі №545/4689/22 за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 , про стягнення вартості необілкованого (донарахованого) об'єму природного газу - скасовано. Призначено справу до підготовчого розгляду на 18.04.2023 о 10 год. 30 хв (т.1 а.с. 96-97).

Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 05 листопада 2024 року - позов задоволено повністю.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» 158 700,29 грн вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу та 2 481 грн витрат по сплаті судового збору, всього 161 181,29 грн.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що станом на час звернення з позовом вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 158 700,29 грн споживачем не сплачена, що є підставою для стягнення її в примусовому порядку. ОСОБА_1 з відповідною заявою до АТ «Полтавагаз» не звертався, встановлені порушення Кодексу ГРМ, зазначені в акті про порушення №7/22 від 07.07.2022, не усунув, витрати на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу) оператору ГРМ не відшкодував. Доводи відповідача, що позивачем було порушено процедуру виявлення, фіксації та складання акту про порушення №7/22 від 07.07.2022, не спростовують факту несанкціонованого відбору природного газу шляхом прихованих заходів, а саме наявність несанкціонованого газопроводу, використання природного газу за відсутності договору розподілу природного газу. Отже, факт наявності несанкціонованого газопроводу та відбору природного газу відповідачем суд першої інстанції вважав доведеним. Доводи ОСОБА_1 про те, що вказаний газопровід був встановлений іншою особою, а саме ОСОБА_2 , не доведені належними та допустимими доказами. Наявність довіреності на ім'я ОСОБА_2 не спростовує висновків суду щодо відповідальності відповідача як власника нерухомого майна за допущені порушення на ринку природного газу. Позовні вимоги є доведеними та підлягають задоволенню у повному обсязі.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 - адвокат Кулішов В.П. просить рішення суду першої інстанції скасувати з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи; порушення судом норм процесуального права та неправильного застосування норм матеріального права, і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що позивачем не доведено причинно-наслідковий зв'язок між наявністю газопроводу, що приєднаний до газової мережі, та не встановлено факту споживання відповідачем природного газу через несанкціонований газовий відвід, також не доведено протиправних дій відповідача та наявності саме біля домоволодіння відповідача самовільного газопроводу. Власник будинку не був повідомлений про складання акту про порушення та він не мав можливості заперечити проти акту, написати в акті свої заперечення чи зауваження, що призвело до порушення прав самого власника майна. Нарахування (донарахування) об'ємів природного газу несанкціонованому споживачу є незаконним, оскільки в його основу покладено акт про порушення, який складено з порушенням норм закону, за наявності факту його підписання виключно працівниками позивача, а тому акт про порушення та протокол комісії є недопустимими доказами. Представник органу місцевого самоврядування не був присутній на фіксуванні і складанні акту про порушення; свідки допитані не були; розгляд справи безпідставно не зупинено для з'ясування обставин, що мають значення для справи; крім того судом першої інстанції були порушені норми процесуального права.

У відзиві на апеляційну скаргу АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ч. 1. ст. 352 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.

Згідно встановлених судом першої інстанції обставин вбачається, що відповідач ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 а.с. 17,118).

07.07.2022 за вказаною адресою встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: наявність несанкціонованого газопроводу, використання природного газу за відсутністю договору розподілу природного газу, що підтверджується актом про порушення №7/22 та актом №41/П/22 про припинення (обмеження) розподілу природного газу (т.1 а.с. 12-14).

Згідно з актом про порушення №7/22 від 07.07.2022, складеним майстром СОРПТ та ОС Коробовою Н.В. (посвідчення №163), головним інженером УБТС Камардою В.О. (посвідчення №414) у присутності головного спеціаліста відділу юридично-правової допомоги та забезпечення життєдіяльності району Київської районної у м. Полтаві ради Батрак Є.П. (посвідчення №171), на об'єкті - житловий будинок, який належить ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем та зафіксовано наявність несанкціонованого газопроводу, використання природного газу за відсутністю договору розподілу природного газу, відмітка про усунення порушення на дату складання акта: механічне від'єднання газової мережі від ГРМ та місці вводу (т.1 а.с. 12-13).

Акт про порушення №7/22 від 07.07.2022 був надісланий ОСОБА_1 листом АТ «Полтавагаз» від 14.07.2022 за №57.3/8912, який отриманий відповідачем, що підтверджується роздруківкою із сайту Укрпошти (т.1 а.с. 15-16).

07.07.2022 представниками АТ «Полтавагаз» складено акт №41/П/22 про припинення (обмеження) розподілу природного газу №41/П/22 за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 а.с. 14).

23.08.2022 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз», акт про порушення №7/22 від 07.07.2022 розглянуто та задоволено, прийнято рішення про складання акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (т.1 а.с. 18-20).

За наслідками розгляду акту складено акт-розрахунок №27/22/1 від 23.08.2022 не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості з 08.06.2020 (за останні 6 місяців) до 07.07.2022 (до дня виявлення порушення) обрахована на суму 158 700,29 грн (т.1 а.с. 19).

На підставі акту-розрахунку №27/22/1 від 23.08.2022 вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу в рахунку №У0000000123 від 23.08.2022 пред'явлено до сплати споживачу листом з описом №3601102018243 (т.1 а.с. 20-21).

Норми права, які застосував суд першої інстанції при вирішенні спору.

Частиною 3 статті 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Кодекс газорозподільних систем затверджений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824, а отже є актом цивільного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ч.4 ст. 319 Цивільного кодексу України власність зобов'язує.

Відповідно до п. 3 ч.2 ст. 13 ЗУ «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу

Відповідно до ч.3 ст. 13 ЗУ «Про ринок природного газу» у разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із споживачами природного газу, а також умови забезпечення надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу визначені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824, Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 №329-VIII, Правилами безпеки систем газопостачання України, затвердженими наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 №285 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 за №674/27119.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» типовий договір розподілу природного газу затверджується регулятором.

Договір розподілу природного газу є публічним.

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; несанкціонований газопровід - самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу); приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ; самовільне під'єднання-під'єднання несанкціонованого газопроводу та/або газових приладів чи пристроїв до газорозподільної системи, внутрішньо будинкової системи газопостачання або газових мереж внутрішнього газопостачання об'єкта споживача з порушенням встановленої законодавством процедури.

Згідно з пунктом 5 глави 5 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об'єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу, суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема, щодо відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать наявність несанкціонованого газопроводу.

Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу ХI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ акт про порушення після пред'явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання актe про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4глави 5розділу ХI Кодексу ГРМ у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання актe про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали більше одного представника оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акту про порушення підтверджується відеозйомкою.

Відповідно до пункту 5 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) та представники оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акту про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках, зокрема, несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.

Відповідно до пункту 4 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ пломбування та розпломбування газового обладнання на об'єктах споживачів, що пов'язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу.

При припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об'єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. При складанні актe про припинення розподілу природного газу оператор ГРМ зазначає в ньому про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання, передбачені цим Кодексом, а також обов'язково фіксує фактичні показання лічильника газу на дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), за винятком випадків відмови в доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

У разі відмови споживача від підписання актe про припинення газопостачання (розподілу природного газу) фіксація припинення газопостачання (розподілу природного газу) (крім випадків відключень при аварійних ситуаціях) повинна підтверджуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про припинення газопостачання (розподілу природного газу), та/або підписом актe про припинення газопостачання (розподілу природного газу) однією незаінтересованою особою (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення такої особи. Акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу) у цьому випадку надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням.

Відповідно до пункту 5 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.

Пунктом 10 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ встановлено, що споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Підпунктом 1 пункту 1 глави 3 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки до дня виявлення порушення місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до пункту 6 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ, відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).

У відповідності до ч.1 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 2 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, правопорушенням на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: наявність несанкціонованого газопроводу.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01.06.2022 у справі за №675/1135/20, де, зокрема, зазначено, що для встановлення наявності несанкціонованого газопроводу та несанкціонованого відбору природного газу відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем є достатнім встановлення факту самовільно під'єднаного газопроводу (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаного, зокрема ввареного, врізаного, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником) газу.

Апеляційний суд у складі колегії суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Предметом даного спору є стягнення з ОСОБА_1 на користь АТ «Оператора газорозподільної системи «Полтавагаз» 158 700,29 грн - вартості необлікованого об'єму природного газу та судового збору у розмірі - 2 481 грн, а всього 161 181,29 грн.

Розглядаючи спір, який виник між сторонами у справі, суд першої інстанції правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і дав їм належну оцінку, правильно встановив обставини справи, внаслідок чого ухвалив законне та обґрунтоване рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.

Правовідносини, які виникли між споживачем та газорозподільною організацією, врегульовано Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494 (далі - Кодекс ГРС),постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498, «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу».

Статтею 40 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Пунктом 3 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначено, що його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС договір розподілу природного газу - це правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу.

Доступ до газорозподільної системи - це право користування потужністю складової (об'єкта) газорозподільної системи в обсязі та на умовах, встановлених у договорі (технічній угоді) про надання відповідних послуг з оператором газорозподільної системи.

Оператор газорозподільної системи - це суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління (оператор ГРС).

Споживачем природного газу (споживач) є фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРС оператора ГРС, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема як сировину, а не для перепродажу.

Згідно з пунктом 5 глави 2 розділу І Кодексу ГРС взаємовідносини, пов'язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VІ цього Кодексу.

Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб'єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ обов'язковою умовою є наявність фізичного підключення об'єкта споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) до ГРМ.

Споживачі, у тому числі побутові, та суміжні суб'єкти ринку природного газу, які фізично підключені до ГРМ, забезпечуються цілодобовим доступом до ГРМ та можливістю розподілу (переміщення) природного газу ГРМ у порядку, визначеному в розділі VI цього Кодексу.

Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498 (далі - Типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.

Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей633,634,641,642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.

За визначенням термінів, які містяться у Кодексу ГРС, несанкціонований газопровід- самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).

Самовільне під'єднання - це під'єднання несанкціонованого газопроводу та/або газових приладів чи пристроїв до газорозподільної системи, внутрішньо будинкової системи газопостачання або газових мереж внутрішнього газопостачання об'єкта споживача з порушенням встановленої законодавством процедури.

Пунктом 1 глави 2 розділу ІХ Кодексу ГРС встановлено, щодо порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване відновлення газоспоживання; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Оператор газорозподільної системи при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право оглядати комерційний вузол обліку газу та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження засобів вимірювальної техніки (ЗВТ), пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи- втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

За визначенням термінів, які містяться у Кодексу ГРС, приховані заходи- несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 глави 2розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належить наявність несанкціонованого газопроводу.

Згідно з абзацом 2 п.1 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРС визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Згідно ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У відповідності до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, відповідачем ОСОБА_1 за адресою належного йому на праві власності нерухомого майна: АДРЕСА_1 , допущено порушення споживача, яке кваліфікуються як несанкціонований газопровід та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, а саме: використання природного газу за відсутності договору розподілу природного газу.

За фактом виявлення порушення несанкціонованого споживача у передбаченому законом порядку складений акт про порушення №7/22 від 07.07.2022, який задоволений на засіданні комісії з розгляду актів про порушення та за результатом складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно абзацу 2 пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ на суму 158 700,29 грн, нарахованої на 1 зареєстровану особу на опалювальну площу 134,30 кв.м. (а.с. 12-13, 18-19).

Період, за який позивачем визначено об'єм необлікованого газу, проведено в межах встановленого законом шестимісячного строку з 08.01.2022 по 07.07.2022, за який вартість необлікованого газу становить 158 700,29 грн (а.с. 19).

Доводи апеляційної скарги про те, що позивачем не доведено причинно-наслідковий зв'язок між наявністю газопроводу, що приєднаний до газової мережі, і судом не встановлено факту споживання відповідачем природного газу через несанкціонований газовий відвід, не заслуговують на увагу, оскільки станом на момент виявлення порушення ОСОБА_1 був власником нерухомого майна та був відповідальною особою за стан газового обладнання у належному йому житловому будинку та ніс відповідальність за несанкціонований відбір природного газу.

Доводи апеляційної скарги про те, що також не доведено протиправних дій відповідача та наявності саме біля домоволодіння відповідача самовільного газопроводу, то ці доводи спростовуються матеріалами справи.

Доводи апеляційної скарги про те, що власник будинку не був повідомлений про складання акту про порушення та не мав можливості заперечити проти акту, написати в акті свої заперечення чи зауваження, що призвело до порушення прав самого власника майна, то ці доводи колегія суддів відхиляє, оскільки матеріали справи містять підтвердження того, що ОСОБА_1 акт про порушення був направлений рекомендованим листом з повідомленням, який був отриманий відповідачем, отже, відповідач повинен був передбачати наслідки складення такого акту та проведення Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» обрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, своєчасно вчиняти дії по реалізації своїх цивільних прав у зв'язку з виявленням вказаного факту.

Доводи апеляційної скарги про те, що нарахування (донарахування) об'ємів природного газу несанкціонованому споживачу є незаконним, оскільки в його основу покладено акт про порушення, який складено з порушенням норм закону, за наявності факту його підписання виключно працівниками позивача, а тому акт про порушення та протокол комісії є недопустимими доказами; то ці доводи не заслуговують на увагу, оскільки акт про порушення був складений з дотриманням вимог законодавства.

Так, п.2 розділу 5 глави XI Кодексу передбачено, що акт про порушення після пред'явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акту про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису ак про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акту про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акту про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.

Згідно матеріалів справи вбачається, що акт про порушення №7/22 від 07.07.2022 був складений майстром СОРПТ та ОС Коробовою Н.В. (посвідчення №163), головним інженером УБТС Камардою В.О. (посвідчення №414) у присутності головного спеціаліста відділу юридично-правової допомоги та забезпечення життєдіяльності району Київської районної у м. Полтаві ради Батрак Є.П. (посвідчення №171) на об'єкті житловий будинок, який належить ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем та зафіксовано наявність несанкціонованого газопроводу, використання природного газу за відсутністю договору розподілу природного газу, відмітка про усунення порушення на дату складання акту: механічне від'єднання газової мережі від ГРМ та місці вводу (т.1 а.с. 12-13).

Доводи апеляційної скарги про те, що представник органу місцевого самоврядування не був присутній на фіксуванні і складанні акту про порушення, то ці доводи не заслуговують на увагу, оскільки в акті про порушення міститься власноручний підпис представника ОСОБА_3 (посвідчення №171). Присутність головного спеціаліста відділу юридично-правової допомоги та забезпечення життєдіяльності району Київської районної у м. Полтаві ради Батрака Є.П. при складанні акту також підтверджується відео фіксацією виявленого порушення (т. 1 а.с. 24).

Акт про порушення №7/22 від 07.07.2022 був надісланий ОСОБА_1 листом АТ «Полтавагаз» від 14.07.2022 за №57.3/8912, який отриманий відповідачем, що підтверджується роздруківкою із сайту Укрпошти (т.1 а.с. 15-16).

Інші доводи апеляційної скарги також не заслуговують на увагу та не дають підстав для скасування судового рішення, оскільки наведені в апеляційній скарзі доводи були предметом дослідження у суді першої інстанції із наданням відповідної правової оцінки усім фактичним обставинам справи, яка ґрунтується на вимогах чинного законодавства України, з якою погоджується суд апеляційної інстанції.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» (Seryavinandothersv. Ukraine, №4909/04, § 58).

Відповідно до ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

З огляду на викладене та керуючись ч. 1 ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, так як рішення суду першої інстанції ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З підстав вищевказаного, колегія суддів вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу - без задоволення, а рішення суду - без змін, оскільки доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 367 ч.1,2, 368 ч. 1, 374 ч.1 п.1, 375 ч.1, 381 - 384 України, Полтавський апеляційний суду складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Кулішова Володимира Петровича - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 05 листопада 2024 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення. Касаційна скарга на неї подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 26 лютого 2025 року.

СУДДІ: А. І. Дорош О. А. Лобов В. М. Триголов