П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
25 лютого 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/8865/24
Головуючий в 1 інстанції: Малих О.В. Дата і місце ухвалення: 02 грудня.2024 р., м. Миколаїв
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
У березні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку, станом на 01.02.2023 року, про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою, які розраховані шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн.), встановленого законом на 01.01.2023 рік на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з врахуванням пункту 4 додатку 3 рішення Міністра оборони від 01.02.2023 року № 2683/з, надбавка за особливості проходження служби - 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премія - 780% посадового окладу, як військовослужбовцям офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військових частин, для перерахунку пенсії з 01.03.2023 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку, станом на 01.02.2023 року ОСОБА_1 розміру грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою, які розраховані шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 01.01.2023 рік на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з врахуванням пункту 4 додатку 3 рішення Міністра оборони від 01.02.2023 року № 2683/з, надбавка за особливості проходження служби - 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премія - 780% посадового окладу, як військовослужбовцям офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військових частин, для перерахунку пенсії з 01.03.2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року відповідачем, зокрема, встановлено премію у розмірі 400%. При цьому, відповідно до положень п. 4 додатку 3 рішення Міністра оборони України від 18.01.2022 року № 248/269, премія у період з 01.02.2023 року по 31.12.2023 року та на 2024 рік визначена у розмірі 780% посадового окладу, як військовослужбовця офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військової частини. Вказане, на переконання позивача, є підставою для виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Миколаївській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 02.12.2024 р. та закрити провадження у справі.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.08.2024 у зазначеній справі 05.08.2024 за вих. №9/1/9579 ІНФОРМАЦІЯ_3 була підготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням додаткових видів щомісячного грошового забезпечення.
Провадження по справі №400/8865/24 містить вимоги, які раніше вже були розглянуті судом та підлягає закриттю провадження.
Також, апелянт посилається на позицію Верховного Суду викладену в постанові від 17.09.2024 у справі 520/17089/23, згідно якої у позивача відсутнє право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.02.2023 з урахуванням Окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023 основного розміру його пенсії, оскільки судами не встановлено, що станом на 01.02.2023 за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку видати довідку.
Також, не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 02.12.2024 р. та задовольнити позовні вимоги.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що висновок суду про зобов'язання надати довідку станом на 01.01.2023 р. з врахуванням прожиткового мінімуму на відповідний період, являється безумовною підставою для зобов'язання надати довідку станом на 01.01.2023 р. з врахуванням премії у розмірі 780% - є помилковим, тому що протирічить положенням законодавства, оскільки нарахування премії для льотного складу у розмірі 780 % було здійснено саме з 01.02.2023 р.
При цьому, позивач звертає увагу, що обґрунтовував свій позов саме у відповідності до рішення Міністерства оборони від 01.02.2023 р. №2683/з.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, якому відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01.01.1992 року № 2262-XII призначено пенсію за вислугою років.
ІНФОРМАЦІЯ_4 на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.08.2024 року у справі № 400/2882/24, 05.08.2024 року виготовлено довідку № 9/1/9579 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року, у якій зазначено наступні складові: посадовий оклад - 5370,00 грн; оклад за військовим званням (капітан) - 1930,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 3650,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (100%) - 7185,00 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 528,00 грн; надбавка за кваліфікацію (7%) - 246,40 грн; премія (400%) - 14080,00 грн. Всього: 32989,40 грн.
Суд встановив, що позивач вважаючи, що зазначена премія з 01.01.2023 року визначена лише на січень 2023 року, а в період з 01.02.2023 до 31.12.2023 року та на 2024 рік, згідно з пунктом 4 додатку 3 рішення Міністра оборони від 01.02.2023 № 2683/3 - визначена у розмірі 780% посадового окладу, 27 серпня 2024 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 з письмовою заявою про надання відповідної довідки про грошове забезпечення станом на 01.02.2023 року для перерахунку пенсії з 01.03.2023 року.
Листом від 18.09.2024 року № 9/1/11850 відповідач відмовив у наданні такої довідки.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Приймаючи рішення та задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що розмір премії має розраховується від розміру посадового окладу, визначеного з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 року (2684,00 грн), а не з посадового окладу, обчисленого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 року (1762,00 грн), оскільки внаслідок неправильного обчислення розміру премії, відповідачем протиправно занижено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Однак, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з огляду на те, що такі підстави як заниження розміру премії через обрахунку її з 1762 грн., а не з 2684 грн., не були підставою для звернення до суду з цим позовом.
Як вбачається з позовної заяви, позивач обґрунтовуючи своє звернення до суду зазначив, що у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року відповідачем, зокрема, встановлено премію у розмірі 400%. При цьому, відповідно до положень п. 4 додатку 3 рішення Міністра оборони України від 18.01.2022 року № 248/269, премія у період з 01.02.2023 року по 31.12.2023 року та на 2024 рік визначена у розмірі 780% посадового окладу, як військовослужбовця офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військової частини, а тому позивач звернувся до суд з вимогами про надання відповідної довідки про грошове забезпечення станом саме на 01.02.2023 року для перерахунку пенсії з 01.03.2023 року.
З цього приводу колегія суддів вважає, за необхідне зазначити наступне.
Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі Закон №2262-XII).
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 3 вказаної статті встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі постанова КМУ № 704) затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 постанови № 704, в редакції чинній на час її прийняття, встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова Кабінету Міністрів України № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України.
Згідно п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачено внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.
Відповідно до пункту 3 Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, які затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 103, у постанові Кабінету Міністрів України № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
При цьому, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2021 року, у справі № 826/6453/18, визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Як вже було вище зазначено, предметом спору у даній справі є перевірка правомірності отриманої позивачем відмови у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 лютого 2023 року, відповідно до п. 4 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в редакції від 30 серпня 2017 року.
В даному випадку, станом на час прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 704 та після ухвалення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року, у справі № 826/6453/18, пункт 4 постанови КМУ № 704 передбачив, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що після ухвалення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року, у справі № 826/6453/18, розмір посадового окладу та окладу за військовим званням позивача має обраховуватись з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а не розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 року, так як застосування останнього передбачалось скасованими положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 103.
При цьому, після набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року, у справі № 826/6453/18, виникли правові підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт (без використання гарантії у вигляді 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).
Крім того, колегія суддів зазначає, що наявність звернення пенсіонера про отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії до уповноваженої особи, що здійснює видачу довідок про розмір грошового забезпечення, за умови наявності права у пенсіонера на здійснення перерахунку пенсії, є підставою для видачі уповноваженою особою такої довідки.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.08.2024 року у справі № 400/2882/24, ІНФОРМАЦІЯ_6 05.08.2024 року, зокрема, виготовлено довідку № 9/1/9579 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року.
Колегія суддів вважає помилковими зроблені судом першої інстанції висновки в оскаржуваному рішенні, оскільки позивач у межах спірних правовідносин не просить скласти довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, про що і зазначає сам позивач у позовній заяві та в апеляційній скарзі.
При цьому, згідно ч. 2 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
В свою чергу колегія суддів зазначає, що в даному випадку відсутні підстави, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії позивача, які настали у лютому 2023 року та є підставою для видачі нової довідки станом на 01 лютого 2023 року, для проведення перерахунку пенсії з 01 березня 2023 р.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що відсутність обставин, виниклих у лютому 2023 року, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії позивача у більшу сторону, унеможливлює виготовлення спірної довідки лише з підстав наявності відповідного звернення позивача.
Фактично у цій справі позивач просить суд зобов'язати відповідача видати довідку про розмір грошового забезпечення у зв'язку з направленням Міністром оборони України Окремого доручення від 01.02.2023 за № 2683/з, в якому, зокрема, Міністр оборони України просить встановити у 2023 році іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України) надбавку за особливості проходження служби та щомісячної премії у певних розмірах.
Тобто колегія суддів встановила, що позивач пов'язує виникнення підстав для перерахунку його пенсії з виданням вказаного Окремого доручення, яке не є нормативно-правовим актом та не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За висновками Великої Палати Верховного Суду, сформованими у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а, накази Міністра оборони України є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оброни України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Отже, рішення (Окреме доручення) Міністра оборони України від 01.02.2023 за № 2683/з щодо зазначення конкретного відсотка премії та надбавки за особливості проходження служби не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 17 жовтня 2023 року у справі № 140/5557/22.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову, оскільки позивач не має право на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення, складеної станом на 01 лютого 2023 року, для здійснення перерахунку розміру пенсії з 01 березня 2023 р.
З іншої сторони не знайшли підтвердження доводи ІНФОРМАЦІЯ_1 про наявність підстав для закриття провадження у цій справі, оскільки в межах справи № 400/2882/24 судом не розглядалось питання щодо наявності права позивача на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення, складеної станом на 01 лютого 2023 року, для здійснення перерахунку розміру пенсії з 01 березня 2023 р.
Відповідно до ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 262, 263, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити частково.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року скасувати.
Ухвалити по справі нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлений 25 лютого 2025 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук