Постанова від 25.02.2025 по справі 160/22602/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 160/22602/24

Суддя І інстанції - Сластьон А.О.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Сафронової С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті з 01.06.2024 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити з 01.06.2024 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 666,67 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті з 01.06.2024 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату з 01.06.2024 року ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 666,67 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржило його до апеляційного суду. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апеляційна скарга обгрунтована помилковістю висновків суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог. Вказує на те, що оскільки розмір пенсії позивача обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на березень 2019 року, а не на 01.03.2018 (як передбачено Постановою КМУ №713), підстави для встановлення до розміру пенсії позивачу щомісячної доплати відсутні.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника за померлого сина ОСОБА_2 відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262).

Позивачу пенсійним органом було встановлено та виплачувалась щомісячна доплата відповідно до Постанови КМУ №713 у розмірі 666,67 грн., враховуючи той факт, що за загиблого годувальника ОСОБА_2 було призначено одну спільну пенсію батьку ОСОБА_1 , матері ОСОБА_3 та дочці ОСОБА_4 .

В свою чергу, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 року у справі №160/29068/23:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 05.07.2023 року №ФД114798, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 05.07.2023 року №ФД114798 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, однак після проведеного перерахунку відповідач не виплачує йому доплату до пенсії відповідно до постанови №713.

В червні 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з приводу виплати йому щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови №713.

За результатом розгляду звернення позивача вх.28029/8 від 12.06.2024 року про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії відповідач листом від 19.06.2024 року №0400-010202-8/127448 відмовив у здійсненні нарахування та виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати. Зокрема, відповідач зазначив, що підстави для виплати доплати відсутні, оскільки після проведеного перерахунку пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 року у справі №160/29068/23 розмір пенсії позивача обчислено з визначеного станом на березень 2019 року грошового забезпечення, а не на 01.03.2018 року, як було передбачено Постановою №713.

Не погоджуючись з правомірністю таких дій відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та деяким іншим особам Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року, установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21, 36 Закону станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21, 36 Закону.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року, особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21, 36 з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом 1 цього пункту.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року, в разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах 1, 2 цього пункту, перераховувалась після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами 1, 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перерахунку збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перерахування не досягала 2000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відповідно до абзацу 4 пункту 1 Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року, щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Виходячи зі змісту цієї постанови, диспропорції в розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським перестають існувати та щомісячна доплата в сумі 2000 грн перестає виплачуватись якщо при перерахунку пенсії після 01.03.2018 року розмір пенсії після такого перерахунку збільшився більше ніж на 2000 грн.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського, офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи оклади за посадою, оклади чи доплати за військове (спеціальне) звання, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулась зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського, офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій в зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премій в розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей в зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до частини 2 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції, податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З аналізу перелічених законодавчих норм випливає, що пенсії військовослужбовцям та прирівняним до них особам призначаються з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премій та при зміні розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введені нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, призначенні пенсії підлягають перерахунку.

Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21 з аналогічного спору, проаналізувавши наведені норми, зазначив, що перерахунок пенсії, проведення якого відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям та прирівняним до них особам на підставі нормативно-правого акта, оскільки в такий спосіб досягається мета прийняття Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 усунення диспропорції в розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права пенсіонера, право на отримання якої виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії в зв'язку із зміною складових грошового забезпечення. Відтак позивач має право на щомісячну доплату до пенсії, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та деяким іншим особам.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що у спірних відносинах перерахунок пенсії був проведений у зв'язку з тим, що з 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, а не через підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям та прирівняним до них особам на підставі нормативно-правого акта.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

В повному обсязі постанова складена 25 лютого 2025 року.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя А.О. Коршун

суддя С.В. Сафронова