за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень
26 лютого 2025 р. Р і в н еСправа №460/5588/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення суду від 12.08.2024 у адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням від 12.08.2024, яке набрало законної сили 12.09.2024, позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.11.2022.
29.10.2024 від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням вказаного судового рішення.
Ухвалою суду від 23.12.2024 встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення від 12.08.2024 у справі №460/5588/24. Зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановлено строк для його подання.
07.01.2025 на адресу суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення від 03.01.2025 №1700-0802-7/532, зареєстрований за вх.№767/25 від 07.01.2025.
14.01.2025 від ОСОБА_1 надійшла заява - клопотання, в якій він просив відмовити у прийнятті звіту ГУ ПФУ в Рівненській області.
31.01.2025 на адресу суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Рівненській області від 29.01.2025 №1700-0802-7/6048 про виконання судового рішення, який зареєстровано за вх.№5894/25 від 31.01.2025.
06.02.2025 від ОСОБА_1 надійшла заява - клопотання, в якій він просив відмовити у прийнятті звіту ГУ ПФУ в Рівненській області; зобов'язати ГУ ПФУ в Рівненській області донарахувати і виплатити пенсію без обмеження граничним розміром з 12.09.2024 - дня набрання чинності судовим рішенням; накласти на відповідача штраф за невиконання рішення суду відповідно до КАС України.
12.02.2025, 21.02.2025 та 24.02.2025 від ГУ ПФУ в Рівненській області надійшли доповнення до звіту.
Звіт про виконання судового рішення від 29.01.2025 №1700-0802-7/6048 відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України.
Суд розглянув звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення та доповнення до звіту відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Розглянувши звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення у справі №460/5588/24 та інші докази, надані органом Пенсійного фонду, суд встановив, що на виконання судового рішення та ухвали суду від 23.12.2024 ГУ ПФУ в Рівненській області здійснено перерахунок пенсії позивача.
З долучених перерахунків пенсії ОСОБА_1 вбачається, що при перерахунку пенсії:
- з 01.11.2022 основний розмір пенсії становить 14982,24 грн, з урахуванням індексації (2022 рік) - 17079,75 грн, а з урахуванням щомісячного підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 в сумі 2000,00 грн - 19079,75 грн. Розмір пенсії (з надбавками) становить 21173,18 грн (обмеження пенсії не застосовано);
- з 01.03.2023 основний розмір пенсії становить 14982,24 грн, з урахуванням індексації (2022, 2023 роки) - 18579,75 грн, а з урахуванням щомісячного підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 в сумі 2000,00 грн - 20579,75 грн. Розмір пенсії (з надбавками) становить 22739,18 грн (обмеження пенсії не застосовано);
- з 01.04.2024 основний розмір пенсії становить 14982,24 грн, з урахуванням індексації (2022, 2023, 2024 роки) - 20058,66 грн, а з урахуванням щомісячного підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 в сумі 20058,66 грн - 22058,66 грн. Розмір пенсії (з надбавками) становить 24489,09 грн (обмеження пенсії не застосовано);
- з 01.12.2024 основний розмір пенсії становить 14982,24 грн, з урахуванням індексації (2022, 2023, 2024 роки) - 20058,66 грн, а з урахуванням щомісячного підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 в сумі 20058,66 грн - 22058,66 грн. Розмір пенсії (з надбавками) становить 24489,09 грн (обмеження пенсії не застосовано);
- з 01.01.2025 основний розмір пенсії становить 14982,24 грн, з урахуванням індексації (2022, 2023, 2024 роки) - 20058,66 грн, а з урахуванням щомісячного підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 в сумі 20058,70 грн - 22058,70 грн. Розмір пенсії (з надбавками) становить 24486,13 грн, а з урахуванням максимального розміру - 24048,05 грн. Пониження суми пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1.
Таким чином, матеріалами справи стверджено, що при здійснені перерахунку пенсії позивача ГУ ПФУ в Рівненській області не застосовується обмеження пенсії максимальним розміром у період з 01.11.2022 по 31.12.2024.
Разом з тим, згідно з довідкою про доходи пенсіонера за період з 01.11.2022 по 30.09.2024 виплата пенсії позивача здійснювалася з урахуванням обмеженого розміру.
За змістом розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ХГ 017219 за Дорученням № ХГ 017219/43, долученим до звіту, сума боргу, нарахована на виконання рішення суду, за період з 01.11.2022 по 30.09.2024 (до місяця, в якому рішення суду набрало законної сили) склала 44550,57 грн.
Як зазначив відповідач, виплату коштів, нарахованих на виконання судового рішення за вказаний період, буде проведено у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Відповідно до пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (пп.3); забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, своєчасне внесення відомостей до них, їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації (пп.4); забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду (пп.5); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (пп.8).
Тобто, виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ в Рівненській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.
Видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом.
Суд встановив, що 30.12.2024 Головою правління Пенсійного Фонду України затверджено Тимчасовий розпис доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на І квартал 2025 року, яким не передбачені кошти на виплату заборгованості за рішеннями судів.
З урахуванням наведеного, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача про відсутність у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Таким чином, суд враховує, що на даний час виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання судового рішення у справі №460/5588/24, територіальним органом Пенсійного фонду в сумі 44550,57 грн не здійснено у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування на відповідні видатки.
Суд зауважує, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Застосування статей 382 - 382-3 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Однак, підставою її застосування є невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача.
Таким чином, спосіб судового контролю, передбачений статтями 382 - 382-3 КАС України, спрямований на забезпечення виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, яке залишається не виконаним.
При цьому, аби застосувати вказаний спосіб судового контролю, суд повинен мати обґрунтовані сумніви у виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними постановах від 21.11.2019 у справі №802/1933/18-а та від 29.04.2022 у справі №120/2914/19-а, які є обов'язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень судом встановлено, що судове рішення у справі №460/5588/24 в частині здійснення належного перерахунку пенсії позивача за період з 01.11.2022 по 31.12.2024 виконане відповідачем повністю; не виконане в частині виплати донарахованої суми 44550,57 грн за період з 01.11.2022 по 30.09.2024 з причин, які не залежать від відповідача, оскільки виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду.
При цьому, матеріалами справи стверджено вчинення територіальним органом Пенсійного фонду дій, спрямованих на належне виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, відповідачем виконано рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 у справі №460/5588/24 в частині нарахування ОСОБА_1 заборгованості за період з 01.11.2022 по 30.09.2024, яка становить 44550,57 грн, при цьому суд не має обґрунтованих сумнівів у виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення в іншій його частині, за умови виділення відповідного бюджетного фінансування.
Суд вважає, що за відсутності бюджетного фінансування для виплати заборгованості за судовим рішенням, багаторазове встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання судового рішення є формальним заходом, оскільки не впливає на поведінку відповідача та не призводить до повного виконання судового рішення, яке, як встановив суд, не виконується з незалежних від відповідача причин. Отже в такому випадку мета судового контролю відповідно до приписів статей 382 - 382-3 КАС України не досягається.
Водночас, судом не встановлено об'єктивних підстав для накладення на керівника відповідача штрафу за невиконання судового рішення, позаяк такі дії жодним чином не захищають право позивача на отримання бюджетних коштів.
Щодо донарахованої суми за період з 01.10.2024 по 31.12.2024 суд встановив та врахував таке.
Згідно з довідкою про доходи пенсіонера за період з 01.10.2024 по 28.02.2025 виплата пенсії позивача здійснювалася з урахуванням обмеженого розміру.
За змістом розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ХГ 017219 за Дорученням № ХГ 017219/43, долученого до звіту, сума боргу, нарахована на виконання рішення суду, за період з 01.10.2024 по 28.02.2025 склала 3504,37 грн.
В доповненнях до звіту відповідач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не було проведено своєчасно вказану доплату, оскільки у цей період проходило оновлення програмного забезпечення "Підсистеми призначення та виплати пенсій деяким категорій громадян Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України", що спричинило ускладнення роботи у підсистеми, зокрема, при виконанні судових рішень. Усунення причин фіксування розміру пенсії, що перевищує максимальний розмір, за рішенням суду мало проводитись за погодженням Пенсійного фонду України, про що працівниками Головного управління Пенсійного фонду України в робочому режимі погоджувалось із працівниками центрального апарату. Тому доплата, що виникла з 01.10.2024 по 28.02.2025 в сумі 3540,37 грн буде виплачена 20.02.2025.
Відповідно до паперової копії електронного файлу, долученого відповідачем до доповнень до звіту за вх.№11261/25 від 21.02.2025, 20.02.2025 ОСОБА_1 виплачено доплату в сумі 3540,37 грн.
Враховуючи викладене, відповідачем виконано рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 у справі №460/5588/24 в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 заборгованості за період з 01.10.2024 по 28.02.2025 в сумі 3540,37 грн.
Щодо застосування обмеження пенсії позивача з 01.01.2025 суд зазначає таке.
У доповненнях до звіту відповідач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області при обрахунку пенсії позивача було застосовано зменшення її розміру на виконання Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Суд зауважує, що Закон України “Про державний бюджет України на 2025 рік» та постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 були прийнятий в часі пізніше, ніж було постановлене судове рішення у справі №460/5588/24 (12.08.2024), а відтак судом не надавалася правова оцінка нормам таких нормативно-правових актів при ухваленні судового рішення.
Таким чином, дії відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 не були предметом дослідження у цій судовій справі, а відтак, перевірка правомірності таких дій є самостійним предметом спору (новим правопорушенням), з яким позивач може звернутися до суду в порядку, визначеному ст. 168 КАС України (шляхом пред'явлення позову).
З огляду на вищенаведене, суд доходить висновку, що звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення слід прийняти, а клопотання позивача про застосування до відповідача штрафу - залишити без задоволення.
Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 29.01.2025 №1700-0802-7/6048 про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 у справі №460/5588/24.
Клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу залишити без задоволення
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Повний текст ухвали складений 26 лютого 2025 року.
Суддя Н.О. Дорошенко