Рішення від 26.02.2025 по справі 440/15579/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/15579/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерство освіти і науки України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24.12.2024 адвокат Ротко Тетяна Василівна через підсистему "Електронний суд" звернулася в інтересах ОСОБА_1 до Полтавського окружного адміністративного суду до Міністерства освіти та науки України, в якій просить:

- визнати дії відповідача, пов'язані із вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 203915 від 21.08.2024 відображалися відомості про порушення ОСОБА_1 , послідовності навчання, протиправною;

- зобов'язати відповідача внести зміни до ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо позивача у колонці "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" відображалося значення "Так, не порушує".

Позовні вимоги вмотивовані тим, що оскільки позивач навчається на денній формі навчання, має лише повну загальну середню освіту, про що свідчать атестат про повну загальну середню освіту серія та свідоцтво про базову загальну середню освіту, ці обставини підтверджує сама довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 203915 від 21.08.2024року, відповідно позивач мав законні очікування, що він має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ч. 3 абз. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та пункту 62 Постанови КМУ № 560 від 16 травня 2024 р., якою затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Однак, відповідачі у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 203915 від 21.08.2024 року неправомірно зазначили про начебто порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти (навчання), тому порушені законні права та інтереси позивача, бо він не може звернутися для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки та не може надати належно оформлену, у відповідності до вимог закону Довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, тому позивач змушений звернутися до суду із цим позовом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

09.01.2025 від представника Міністерства освіти і науки України до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечила щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначила наступне. Представник позивача звернувся до МОН зі зверненням щодо порушення послідовності здобуття освіти. За результатами розгляду позивача інформовано (лист МОН від 17.09.2024 № 3/6356-24), що відповідно до частини другої статті 10 Закону України "Про освіту" рівнями освіти є, зокрема, у послідовності: перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти, третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (19.11.1988) у 2012 році був поновлений до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградська за спеціальністю 6.070106 "Автомобільний транспорт", відраховано 27.06.2013. У 2014 році поновлено на навчання до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградська за спеціальністю 6.070106 "Автомобільний транспорт", відраховано 26.10.2014. У 2024 році був зарахований до Великоанадольського лісотехнічного фахового коледжу імені Віктора Єгорова фон Граффа за освітньо-професійним рівнем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 206 "Садово-паркове господарство". Здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Саме тому у довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено "Ні, порушує". Інформація стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної законодавством. Отже, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 зарахований на навчання до Великоанадольського лісотехнічного фахового коледжу імені Віктора Єгоровича фон Граффа для здобуття рівня освіти "Фаховий молодший бакалавр" на підставі раніше здобутої повної загальної середньої освіти.

У Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №203915 викладено "Інформацію про документи про освіту", відповідно зазначаються реквізити документа: Атестат про повну загальну середню освіту серії ТА 29082189, виданий 27.06.2006 року Кременчуцькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №17 “Вибір» імені М. Г. Ненеля Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області.

Відповідно до вимог статті 10 Закону України "Про освіту" рівень здобуття освіти у Великоанадольському лісотехнічному фаховому коледжі імені Віктора Єгоровича фон Граффа є вищим за раніше здобутий, але Довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) №203915 містить інформацію, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеною частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" "Ні, порушує".

Представником позивача направлено адвокатський запит до Міністерства освіти та науки України зокрема із зверненням вчинити необхідні дії для забезпечення у Єдиній державній електронній базі з питань освіти Інформації про поточне здобуття освіти таким, що не порушує черговість отримання рівня освіти ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У відповідь листом Директората фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України № 3/6356-24 від 17.09.2024 повідомлено, що "згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 у 2021 році був поновлений до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського за спеціальністю 6.070106 "Автомобільний транспорт", відраховано 27.06.2013. У 2014 році поновлено на навчання до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського за спеціальністю 6.070106 "Автомобільний транспорт", відраховано 26.10.2014 року. У 2024 році був зарахований до Великоанадольського лісотехнічного фахового коледжу імені Віктора Єгоровича фон Граффа за освітньо-професійним рівнем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 206 "Садово-паркове господарство". Здобуття освіти на рівні нижчому, ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Саме тому у довідці на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено, "Ні, порушує" та відмовлено у внесенні змін до інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО.

Не погоджуючись зі змістом довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО № 203915 від 21.08.2024 позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (строк дії воєнного стану в Україні продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).

Одночасно із введенням воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України від 03.03.2022 №2105-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом (строк проведення загальної мобілізації продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Положенням про Міністерство освіти і науки України затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630 (далі - Положення про МОН), визначено, що МОН України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, забезпечує формування та реалізації державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності, забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.

Представник позивача ОСОБА_2 звернулася до Міністерства освіти і науки України (далі - МОН) зі зверненням щодо порушення послідовності здобуття освіти.

За наслідками розгляду представника позивача інформовано (лист МОН від 17.09.2024 № 3/6356-24), що відповідно до частини другої статті 10 Закону України "Про освіту" рівнями освіти є, зокрема, у послідовності: перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти, третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (19.11.1988) у 2012 році був поновлений до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградська за спеціальністю 6.070106 "Автомобільний транспорт", відраховано 27.06.2013. У 2014 році поновлено на навчання до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградська за спеціальністю 6.070106 "Автомобільний транспорт", відраховано 26.10.2014. У 2024 році був зарахований до Великоанадольського лісотехнічного фахового коледжу імені Віктора Єгорова фон Граффа за освітньо-професійним рівнем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 206 "Садово-паркове господарство". Здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Саме тому у довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено "Ні, порушує.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Додатком 9 до зазначеного Порядку затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Згідно з частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIIІ рівнями освіти є:

- дошкільна освіта;

- початкова освіта;

- базова середня освіта;

- профільна середня освіта;

- перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- фахова передвища освіта;

- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

- другий (магістерський) рівень вищої освіти;

- третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону України "Про освіту" (далі -Закону-2145) визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Таким чином, виходячи із системного тлумачення норм Закону-1556, Закону-2145 та Закону України "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку", за результатами та по факту завершення долучення особи до освітнього процесу (навчання) у формі навчальних занять, самостійної роботи чи практичної підготовки в будь-якому обсязі (етапу освіти), у такої особи формуються знання, уміння, навички компетентності на відповідному рівні вищої освіти. Як наслідок, особа, яка долучалася до таких заходів, має здобуту освіту на відповідному рівні вищої освіти незалежно від форми та обсягів такого долучення.

Згідно з частиною другою статті 6 Закону України "Про вищу освіту" заклад вищої освіти на підставі рішення екзаменаційної комісії присуджує особі, яка успішно виконала освітню програму на певному рівні вищої освіти, відповідний ступінь вищої освіти та присвоює відповідну кваліфікацію.

Таким чином присудженням певного ступеня вищої освіти завершується здобуття вищої освіти за цим ступенем. Виходячи із системного тлумачення Закону, факт присудження особі ступеня вищої освіти не в повній мірі відповідає вимогам пункту першого частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку", в яких законодавець визначив здобуття освіти на рівні, що є вищим ніж раніше здобутий рівень (не ступінь) освіти.

Разом з тим, згідно із пунктом 5 частини першої статті 1 Закону, вища освіта, це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

Відповідно частини першої статті 47 Закону, освітній процес, це інтелектуальна, творча діяльність у сфері вищої освіти і науки, що провадиться у закладі вищої освіти (науковій установі) через систему науково-методичних і педагогічних заходів та спрямована на передачу, засвоєння, примноження і використання знань, умінь та інших компетентностей у осіб, які навчаються, а також на формування гармонійно розвиненої особистості.

Слід зазначити, що згідно з частиною першою статті 50 Закону, освітній процес у закладах вищої освіти здійснюється за такими формами:

1) навчальні заняття;

2) самостійна робота;

3) практична підготовка;

4) контрольні заходи.

Таким чином, виходячи із системного тлумачення Закону, за результатами будь-якого долучення особи до освітнього процесу у формі навчальних занять, самостійної роботи чи практичної підготовки в будь-якому обсязі, у такої особи формуються знання, уміння, навички компетентності на відповідному рівні вищої освіти. Як наслідок, особа яка долучалася до таких заходів, має здобуту освіту на відповідному рівні вищої освіти. Для здобуття освіти, на рівні вищому ніж раніше здобутий та збереження послідовності здобуття освіти визначеною частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», відрахована із закладу вищої особи особа має саме продовжити навчання на основі раніше здобутої сукупності знань, умінь, навичок, інших компетентностей на відповідному рівні вищої освіти (поновитися на навчання у визначений законодавством спосіб), а не повторно вступити для здобуття того самого ступеня вищої освіти.

Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону України "Про освіту" (далі -Закону-2145) визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Відрахуванням із закладу вищої освіти до присудження ступеня вищої освіти неуспішно завершується етап навчання.

Для здобуття освіти, на рівні вищому ніж раніше здобутий та збереження послідовності здобуття освіти визначеною частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", відрахована із закладу освіти особа, має саме продовжити навчання на основі раніше здобутої сукупності знань, умінь, навичок, інших компетентностей на відповідному рівні вищої (фахової-передвищої) освіти (поновитися на навчання у визначений законодавством спосіб), а не повторно вступити для здобуття освіти на тому самому рівні національної рамки кваліфікацій..

Необхідно зазначити, що у разі повторного вступу для здобуття освіти за тим самим освітнім ступенем, здобуття вищої освіти відбуватиметься в непослідовному порядку.

Як вже зазначено судом вище, відповідно до копії історії навчання здобувача освіти, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у 2012 році був поновлений до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградська за спеціальністю 6.070106 "Автомобільний транспорт", відраховано 27.06.2013. У 2014 році поновлено на навчання до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградська за спеціальністю 6.070106 "Автомобільний транспорт", відраховано 26.10.2014. У 2024 році був зарахований до Великоанадольського лісотехнічного фахового коледжу імені Віктора Єгорова фон Граффа за освітньо-професійним рівнем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 206 "Садово-паркове господарство".

Не вважається порушенням послідовності здобуття освіти у разі, якщо здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти, а попереднє навчання було за таким же рівнем, що й поточне навчання.

Позивач мав можливість продовжити здобуття рівня вищої освіти шляхом поновлення до того самого або іншого закладу вищої освіти

Отже, у даному випадку суд вважає, що здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним.

Саме тому у довідці № 203915 від 21.08.2024 року, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено "Ні, порушує".

Враховуючи вищевикладені обставини суд дійшов висновку, що позивачем порушено послідовність здобуття рівнів освіти, визначену ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII, оскільки ОСОБА_1 вже здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, отримував необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти, а тому довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від № 203915 від 21.08.2024 року сформована та видана правомірно.

Відтак дії Міністерства освіти і науки України, пов'язані із вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування ЄДЕБО, за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 203915 від 21.08.2024 року відобразилися відомості про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти (навчання) є правомірними.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Міністерства освіти і науки України внести зміни до системи ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 у колонці "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" відображалося значення "Так, не порушує".

Варто зазначити, що технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти здійснює заходи із створення, модернізації і супроводження програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти, у тому числі її реєстрів, та інформаційно-пошукової системи доступу до її відкритих даних, їх технічного і технологічного забезпечення, збереження та захисту відомостей та даних, надання, тимчасового припинення (блокування) та анулювання доступу до цієї бази та її реєстрів, надання послуг у сфері їх функціонування, а також інші функції, визначені законодавством.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05 жовтня 2018 р. за №1132/32584 (із змінами) (далі - Положення) інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

Згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти.

Так, відповідно до Положення суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти: вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6 - 9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності.

Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п'яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством.

З огляду на зазначене, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 10 статті 13 Закону України "Про вищу освіту" Міністерство освіти і науки України:

2) бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері вищої освіти, науки, підготовки фахівців з вищою освітою;

3) систематично відстежує та аналізує потреби вітчизняного ринку праці, вносить пропозиції щодо обсягів і напрямів державної підтримки підготовки фахівців з вищою освітою;

4) провадить аналітично-прогностичну діяльність у сфері вищої освіти, визначає тенденції її розвитку, вплив демографічної, етнічної, соціально-економічної ситуації, інфраструктури виробничої та невиробничої сфери, формує стратегічні напрями розвитку вищої освіти з урахуванням науково-технічного прогресу та інших факторів, узагальнює світовий і вітчизняний досвід розвитку вищої освіти.

10) формує пропозиції і розміщує державне замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою у порядку, встановленому законодавством.

Суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 10 Закону України "Про освіту" та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Відтак, вимога позивача не може бути задоволена, оскільки, з огляду на вищевикладене та враховуючи, що здобувач дійсно у 2012 році був поновлений до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградська за спеціальністю 6.070106 "Автомобільний транспорт", відраховано 27.06.2013. У 2014 році поновлено на навчання до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградська за спеціальністю 6.070106 "Автомобільний транспорт", відраховано 26.10.2014.

У 2024 році був зарахований до Великоанадольського лісотехнічного фахового коледжу імені Віктора Єгорова фон Граффа за освітньо-професійним рівнем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 206 "Садово-паркове господарство", відсутні правові підстави для зобов'язання Міністерства освіти і науки України внести зміни до системи ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 у колонці "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" відображалося значення "Так, не порушує".

Виходячи із законодавчих приписів та встановлених обставин справи в їх сукупності суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерство освіти і науки України (Проспект Берестейський, 10, м.Київ, код ЄДРПОУ 38621185) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко