Рішення від 26.02.2025 по справі 420/2298/25

Справа № 420/2298/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області про поновлення здійснення видаткових операцій,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить:

поновити здійснення видаткових операцій Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» на рахунках/електронних гаманцях платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) по видатковим операціям, які були зупинені на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року по справі № 420/37049/24.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року №420/37049/24, яке залишено в силі постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2024 року, заяву Головного управління ДПС в Одеській області та зупинено видаткові операції платника податків на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу).

Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ», станом на день звернення із зазначеним позовом, усунено всі обставини, які зумовили звернення ГУ ДПС в Одеській області із заявою про зупинення видаткових операцій, та вищезазначена обставина підтверджується листом ГУ ДПС у Одеській області від 14.01.2025 року.

Поряд з цим, видаткові операції платника податків на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) залишаються зупиненими, що перешкоджає здійсненню господарської діяльності підприємства.

З огляду на вказані обставини, представник Позивача звернувся до суду для поновлення здійснення видаткових операцій.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 27.01.2025 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Примірник ухвали про відкриття провадження по справі та позов з додатками від 27.01.2025 по справі 420/2298/25 залишену представнику Головного управління ДПС в Одеській області у відповідній скриньці для самостійного отримання документів суду.

Електронний примірник ухвали про відкриття провадження по справі та позов з додатками від 27.01.2025 по справі 420/2298/25 надіслано на електрону пошту od.official@tax.gov.ua представника відповідача Головне управління ДПС в Одеській області.

Відзив до суду станом на дату розгляду справи до суду не надходив.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» зареєстроване як юридична особа 17.01.2019 року, реєстраційний запис №15541020000004289, дата запису 17.01.2019, ідентифікаційний код юридичної особи - 42759541.

Податкова адреса підприємства, згідно наявних відомостей у ДПІ - 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17.

Види економічної діяльності 47.30 Роздрібна торгівля пальним (основний); 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі п.п.19-1.1.4, п.п.19-1.1 ст.19-1, ст. 20, п.п. 80.2.5 п.80.2 ст. 80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами) прийнято наказ за №11924-п від 20.11.2024 року «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ТАТ ОЙЛ» з 21.11.2024 року за адресою здійснення господарської діяльності: Одеська область, м. Теплодар, вул. Комунальна, 1Б, АЗС з магазином тривалістю 10 діб, з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

На підставі вищевказаного наказу та направлень на перевірку від 20.11.2024 року №23552/15-32-09-02 та №23553/15-32-09-02 посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області 21.01.2024 року було здійснено вихід за адресою здійснення господарської діяльності ТОВ «ТАТ ОЙЛ» з метою проведення фактичної перевірки. Представниками контролюючого органу було вручено копію наказу №11924-п від 20.11.2024, запит від 21.11.2024 про надання документів та відомостей, які стосуються предмету перевірки, а також пред'явлено направлення на проведення фактичної представнику ТОВ «ТАТ ОЙЛ» - менеджеру Приходько А.В. 21.11.2024 року о 12.35 годин.

Також представниками податкового органу було здійснено вихід за адресою здійснення господарської діяльності ТОВ «ТАТ ОЙЛ» 28.11.2024 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи направленнями на перевірку від 25.11.2024 року №23954/15-32-09-02 та №23953/15-32-09-02 посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області, а також пред'явлено направлення на проведення фактичної представнику ТОВ «ТАТ ОЙЛ» - менеджеру Приходько А.В. 28.11.2024 року о 13.42 годин.

Під час здійснення перевірки підприємством було забезпечено доступ до території, резервуарів та приміщення. Разом з тим, під час обстеження території було встановлено необхідність отримання доступу до резервуарів та рівномірів-лічильників для звірки їх серійних номерів, а також заміри залишків ємностей. Водночас, посадовою особою ТОВ «ТАТ ОЙЛ» було повідомлено про неможливість надання такого доступу, що підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими поясненнями представника ТОВ «ТАТ ОЙЛ» - Приходько А.В. від 28.11.2024 року.

У зв'язку з не наданням перевіряючим особам доступ до обладнання (доступу до рівномірів-лічильників та доступу до горловини резервуару) для спільного з працівниками контролюючого органу зняття фактичних залишків пального, було складено акт «Про відмову платника податків від допуску до технічних пристроїв із внутрішніми та зовнішніми лічильниками, що використовуються у процесі провадження діяльності» від 28.11.2024 року №8211/15-32-09-02-09 та акт «Про відмову підписання акта про відмову платника податків від допуску до технічних пристроїв із внутрішніми та зовнішніми лічильниками, що використовуються у процесі провадження діяльності» від 28.11.2024 року №8214/15-32-09-02-09.

Враховуючи зазначені обставини, Головне управління ДПС в Одеські області 29.11.2024 року звернулося до суду із заявою про застосування заходів у вигляді зупинення видаткових операцій платника податків.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 по справі №420/37049/24 задоволено заяву Головного управління ДПС в Одеській області про зупинення видаткових операцій товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ».

Зупинено видаткові операції платника податків - товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу).

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2024 апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 у справі №420/37049/24 за заявою Головного управління ДПС в Одеській області про зупинення видаткових операцій платника податків - товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» - без змін.

Головне управління ДПС у Одеській області зверталось з листом до АТ «УКРСИББАНК» від 14.01.2025 року № 63-2-11/32-09, в якому повідомлено банк про відкликання листа від 04.12.2024 року №44770/6/15-32-09-02-06 з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року № 420/37049/24, яким вирішено зупинити видаткові операції Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» на рахунках/електронних гаманцях платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних: послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) у зв'язку із усуненням ТОВ «ТАТ ОЙЛ» підстав, які зумовили застосування зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, відкритих у банківських установах.

Установою банку відмовлено контролюючому органу у відкликанні листа від 04.12.2024 року № 44770/6/15-32-09-02-06 з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року по справі №420/37049/24

23.01.2025 року Головне управління ДПС у Одеській області зверталось до суду з заявою про перегляд судового рішення по справі №420/37049/24 за нововиявленими обставинами, в якому зазначило:

«Головним управлінням ДПС в Одеській області відповідно до наказу від 08.01.2025 року №178-п розпочату фактичну перевірку ТОВ «ТАТ ОЙЛ» за адресою здійснення діяльності: Одеська область, м. Теплодар, вул. Комунальна, 1Б.

Менеджеру ТОВ «ТАТ ОЙЛ» ОСОБА_1 08.01.2025 року вручено запит № 1 про надання документів та відомостей, які стосуються предмету перевірки в якому зазначено, зокрема відповідно до п.п. 20.1.9, 20.1.12, 20.1.13 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, з вимогою забезпечити:

доступ фахівців Головного управління ДПС в Одеській області до територій, приміщень та іншого майна, що використовується для здійснення господарської діяльності;

спільне з працівниками контролюючого органу, зняття показань внутрішніх та зовнішніх лічильників, якими обладнані технічні пристрої;

спільне з працівниками контролюючого органу зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, які знаходяться за місцем зберігання та/або реалізації.

Представник підприємства Приходько А.В. забезпечив доступ фахівцям управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС в Одеській області до рівномірів-лічильників, після чого були зяті фактичні залишки пального.

За результатами даної перевірки складено акт від 10.01.2025 року №1112/15-32-09-02/42759541.

Враховуючи вищевикладене, ТОВ «ТАТ ОЙЛ», усунуто підстави, які зумовили застосування зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, відкритих у банківських установах.»

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Права і свободи людини, гарантії щодо них визначають зміст та спрямованість діяльності держави. Ст. 55 Конституції України проголошує: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб».

Безперечно, забезпечити надійний захист прав і свобод людини та громадянина може тільки судова система, яка діє виключно на засадах законності, рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, гласності судового процесу, змагальності сторін, додержання презумпції невинуватості тощо, в умовах незалежності і недоторканності суддів. Тому серед правових засобів захисту суб'єктивних прав і свобод людини та громадянина одним із найефективніших є судовий захист.

Судовий контроль не суперечить державному контролю, ці види контролю доповнюють один одного та забезпечують збалансовану систему стримувань і противаг.

Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки, за положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 21.1.1. пункту 21.1. статті 21 ПК України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

За п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема, не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 20.1.4, п.п.20.1.6, п.п.20.1.9, п.п.20.1.13 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки з використанням інформації та документів щодо результатів такої інвентаризації за наслідками таких перевірок або під час наступних заходів податкового контролю; доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу.

Умови, порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичних перевірок, строки проведення перевірок та оформлення їх результатів визначені статтями 75, 80, 81 ПК України.

Згідно абз. 1 пункту 75.1 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно ст. 80 ПК України визначено порядок проведення фактичної перевірки, а саме:

фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (п. 80.1 ст. 80 ПК України);

фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального (п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України);

допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу (п. 80.5 ст. 80 ПК України);

фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції (п. 80.7 ст. 80 ПК України);

порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу (п. 80.10 ст. 80 ПК України).

Пунктом 81.1 статті 81 ПК України визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів, зокрема, направлення на проведення такої перевірки; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Аналіз наведених вище норм законодавства свідчить про те, що фактична перевірка суб'єкта господарювання може бути проведена при дотриманні таких умов, як наявність підстав для проведення фактичної перевірки та пред'явлення посадовими особами податкового органу необхідного пакету документів.

Згідно п.81.1 ст. 81 ПК України відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов'язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).

Згідно п.81.2 ст. 81 ПК України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.

Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.

У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, та/або у разі відмови отримати примірник цього акта чи надати письмові пояснення до нього, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує такий факт, та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня.

У разі якщо при організації фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки, який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Як було встановлено судом, Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі п.п.19-1.1.4, п.п.19-1.1 ст.19-1, ст. 20, п.п. 80.2.5 п.80.2 ст. 80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами) прийнято наказ за №11924-п від 20.11.2024 року «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ТАТ ОЙЛ» з 21.11.2024 року за адресою здійснення господарської діяльності: Одеська область, м. Теплодар, вул. Комунальна, 1Б, АЗС з магазином тривалістю 10 діб, з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

На підставі вищевказаного наказу та направлень на перевірку від 20.11.2024 року №23552/15-32-09-02 та №23553/15-32-09-02 посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області 21.01.2024 року було здійснено вихід за адресою здійснення господарської діяльності ТОВ «ТАТ ОЙЛ» з метою проведення фактичної перевірки. Представниками контролюючого органу було вручено копію наказу №11924-п від 20.11.2024, запит від 21.11.2024 про надання документів та відомостей, які стосуються предмету перевірки, а також пред'явлено направлення на проведення фактичної представнику ТОВ «ТАТ ОЙЛ» - менеджеру Приходько А.В. 21.11.2024 року о 12.35 годин.

Також представниками податкового органу було здійснено вихід за адресою здійснення господарської діяльності ТОВ «ТАТ ОЙЛ» 28.11.2024 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи направленнями на перевірку від 25.11.2024 року №23954/15-32-09-02 та №23953/15-32-09-02 посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області, а також пред'явлено направлення на проведення фактичної представнику ТОВ «ТАТ ОЙЛ» - менеджеру Приходько А.В. 28.11.2024 року о 13.42 годин.

Під час здійснення перевірки підприємством було забезпечено доступ до території, резервуарів та приміщення. Разом з тим під час обстеження території було встановлено необхідність отримання доступу до резервуарів та рівномірів-лічильників для звірки їх серійних номерів, а також заміри залишків ємностей. Водночас, посадовою особою ТОВ «ТАТ ОЙЛ» було повідомлено про неможливість надання такого доступу, що підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими поясненнями представника ТОВ «ТАТ ОЙЛ» - Приходько А.В. від 28.11.2024 року.

У зв'язку з не наданням перевіряючим особам доступ до обладнання (доступу до рівномірів-лічильників та доступу до горловини резервуару) для спільного з працівниками контролюючого органу зняття фактичних залишків пального, було складено акт «Про відмову платника податків від допуску до технічних пристроїв із внутрішніми та зовнішніми лічильниками, що використовуються у процесі провадження діяльності» від 28.11.2024 року №8211/15-32-09-02-09 та акт «Про відмову підписання акта про відмову платника податків від допуску до технічних пристроїв із внутрішніми та зовнішніми лічильниками, що використовуються у процесі провадження діяльності» від 28.11.2024 року №8214/15-32-09-02-09.

Враховуючи зазначені обставини, Головним управлінням ДПС в Одеські області 29.11.2024 року подано до суду заяву про застосування заходів у вигляді зупинення видаткових операцій платника податків, яка рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 по справі №420/37049/24, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2024 року, задоволена повністю та судом зупинено видаткові операції на рахунках ТОВ «ТАТ ОЙЛ» (код ЄДРПОУ 42759541) у банках та інших фінансових установах.

Тобто, у спірному випадку підставою для зупинення видаткових операцій на рахунках ТОВ «ТАТ ОЙЛ» у банках та інших фінансових установах стали положення п.п. 20.1.9, 20.1.12, 20.1.13 п. 20.1 ст. 20 ПК України та обставини щодо недопущення посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій, приміщень під час проведення перевірки на підставі наказу №11924-п від 20.11.2024 року «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ТАТ ОЙЛ».

Водночас, як встановлено судом з наданої Головним управлінням ДПС у Одеській області 23.01.2025 року заяви про перегляд судового рішення по справі №420/37049/24 за нововиявленими обставинами, Головним управлінням ДПС в Одеській області відповідно до наказу від 08.01.2025 року №178-п розпочату фактичну перевірку ТОВ «ТАТ ОЙЛ» за адресою здійснення діяльності: Одеська область, м. Теплодар, вул. Комунальна, 1Б.

Менеджеру ТОВ «ТАТ ОЙЛ» Приходьку Андрію Володимировичу 08.01.2025 року вручено запит №1 про надання документів та відомостей, які стосуються предмету перевірки в якому зазначено, зокрема відповідно до п.п. 20.1.9, 20.1.12, 20.1.13 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.

Представник підприємства Приходько А.В. забезпечив доступ фахівцям управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС в Одеській області до рівномірів-лічильників, після чого були зяті фактичні залишки пального.

За результатами даної перевірки складено акт від 10.01.2025 року №1112/15-32-09-02/42759541.

З огляду на викладене, суд погоджується з доводами представника позивача викладеними в позовній заяві та позицією Головного управління ДПС в Одеській області викладеною в заяві про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, що обставини, які слугували підставою для зупинення видаткових операцій на рахунках ТОВ «ТАТ ОЙЛ», у банках та інших фінансових установах на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року по справі №420/37049/24 станом на дату звернення позивача до суду відпали.

Також, судом встановлено, що підтверджуючи усунення вищезазначених обставин Головне управління ДПС у Одеській області зверталось з листом до АТ «УКРСИББАНК» від 14.01.2025 року №63-2-11/32-09, в якому повідомлено банк про відкликання листа від 04.12.2024 року №44770/6/15-32-09-02-06 з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року №420/37049/24, яким вирішено зупинити видаткові операції Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ», але установою банку відмовлено контролюючому органу у відкликанні листа від 04.12.2024 року №44770/6/15-32-09-02-06 з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року по справі №420/37049/24.

В той же час, щодо обставин направлення ГУ ДПС в Одеській області 04.12.2024 року на адресу АТ «УКРСИББАНК» листа №44770/6/15-32-09-02-06 «Щодо зупинення видаткових операцій на рахунках у банках та інших фінансових установах ТОВ «ТАТ ОЙЛ» суд зазначає наступне.

Згідно п. 1.7 гл. 1 «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року №22 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 29 березня 2004 року за №377/8976), банк здійснює зупинення видаткових операцій за рахунками клієнтів на підставі рішення суду, яке винесене за зверненням контролюючого органу і надійшло до банку безпосередньо від суду або контролюючого органу після отримання рішення суду.

При цьому, цим же пунктом наведеної Інструкції передбачено, що банк здійснює поновлення видаткових операцій за рахунком клієнта на підставі рішення податкового керуючого або суду.

За наведеного правового регулювання, враховуючи, що зупинення видаткових операцій за рахунками ТОВ «ТАТ ОЙЛ» у банку відбулось на підставі рішення суду, яке винесене за зверненням контролюючого органу, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом поновлення видаткових операцій на рахунках ТОВ «ТАТ ОЙЛ» у банках та інших фінансових установах, які зупинені за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року по справі №420/37049/24.

Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Кількість позовних вимог, які зумовлюють самостійну сплату судового збору, виходячи з прохальної частини даного позову, становить 1 вимога немайнового характеру, у зв'язку з чим за подання цього позову ТОВ «ТАТ ОЙЛ» повинно сплатити судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Так, з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути 3028,00 грн. судових витрат, сплачених згідно квитанції №551 від 22.01.2025 року.

Керуючись ст.ст.2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про поновлення здійснення видаткових операцій - задовольнити повністю.

Поновити здійснення видаткових операцій Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» на рахунках/електронних гаманцях платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) по видатковим операціям, які були зупинені на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року по справі № 420/37049/24.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» (адреса: 68001, Одеська обл., Одеський р-н., м. Чорноморськ, вул. Перемоги, буд. 17, код ЄДРПОУ 42759541) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім гривень) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП: 44069166), сплачені згідно платіжної інструкції №551 від 22.0.2025 року.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» (адреса: 68001, Одеська обл., Одеський р-н., м. Чорноморськ, вул. Перемоги, буд. 17, ЄДРПОУ 42759541)

Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП:44069166, електронна пошта: od.official@tax.gov.ua)

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА