Ухвала від 24.02.2025 по справі 400/1491/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

24 лютого 2025 р. № 400/1491/25

м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Устинов І. А., ознайомився

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

доПенсійного Фонду України, вул. Бастіонна, 9,м. Київ,01104,

провизнання протиправним та скасування рішення від 21.01.2025 року № 2976-67676/Б-03/8-2800/25; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Пенсійний Фонд України про визнання протиправним та скасування рішення від 21.01.2025 року № 2976-67676/Б-03/8-2800/25; зобов'язання вчинити певні дії.

Суд перевірив відповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), і дійшов наступного висновку.

Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло, а тому, особа, звертаючись до суду з позовною заявою, повинна чітко зазначити дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що порушили її право, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права.

Позивач у своєму позові просить суд визнати протиправним рішення Пенсійного фонду України від 21.01.2025 № 2976-67676/Б-03/8-2800/25 про відмову в переведенні пенсії з виду на вид; зобов'язати Пенсійний фонд України повторно розглянути заяву позивача від 15.10.2024 та здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком позивача із застосуванням середньої заробітної плати за 2020 - 2022 роки в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з урахуванням вже отриманих сум пенсії. Однак, суд зазначає, що по суті лист Пенсійного фонду України не є рішенням щодо відмови в переведені пенсії з виду на вид, а є розглядом звернень (скарг) позивача щодо відмови Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області за його заявою від 25.08.2023. Також, вимога щодо здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком позивача із застосуванням середньої заробітної плати за 2020 - 2022 роки в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні мала бути викладена до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, як територіального органу Пенсійного фонду до повноважень якого належить перерахунок пенсій.

Так, згідно з частиною першою статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 визначає порядок подання заяв про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.

Відповідно до п. 1.1. Порядку 22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

З огляду на зазначене, питання щодо переведення з одного виду пенсії на інший та проведення перерахунку пенсії належить до повноважень територіальних органів Пенсійного фонду України, а не Пенсійного фонду України.

Отже, позивач у своїй позовній заяві наводить обґрунтування щодо протиправності не застосування середньої заробітної плати за 2020 - 2022 роки в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні під час переведення його з одного виду пенсії на інший, яке здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, при цьому оскаржує лист на його своє звернення до Пенсійного фонду України, тоді як повноваження щодо розгляду заяв саме щодо переведення з одного виду пенсії на інший покладені на територіальні органи Пенсійного фонду України.

Таким чином, позивачу необхідно визначитись з порушеним правом, тобто або позивач оскаржує результат розгляду його звернень до Пенсійного фонду України та відповідно викладом вимог щодо цього відповідача, або щодо здійснення розрахунку та виплати пенсії за віком позивача із застосуванням середньої заробітної плати за 2020 - 2022 роки в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яке належить до повноважень, у даному випадку Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області із зазначенням його відповідачем по справі. Тобто, вимоги позивача у вигляді, які зазначені у позовній заяві частково стосуються розгляду його звернення (скарги) до Пенсійного фонду України - «визнати протиправним рішення Пенсійного фонду України від 21.01.2025 № 2976-67676/Б-03/8-2800/25 про відмову в переведенні пенсії з виду на вид та зобов'язати Пенсійний фонд України повторно розглянути заяву позивача від 15.10.2024», а решта «здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком позивача із застосуванням середньої заробітної плати за 2020 - 2022 роки в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з урахуванням вже отриманих сум пенсії» стосується повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, до повноважень якого і належить призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення виплати пенсії, як до територіального органу Пенсійного фонду України, і який не зазначений позивачем як відповідач у справі.

До того ж, суд звертає увагу позивача, що згідно даних комп'ютерної програми «ДСС» Миколаївським окружним адміністративним судом 31.10.2023 року вже ухвалювалось рішення у справі № 400/12000/23 щодо застосування розрахунку та виплати пенсії за віком позивача із застосуванням середньої заробітної плати за 2020 - 2022 роки в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за його заявою від 25.08.2023, яким позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2024 рішення залишено в силі.

Крім того, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Судом встановлено, що у позовній заяві позивач не зазначив ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст. 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залишити позовну заяву без руху.

2. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до Миколаївського окружного адміністративного суду позовну заяву, оформлену відповідно до вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме з викладом обставин, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги та зазначенням відповідачів до яких викладено зміст позовних вимог, а також зазначивши ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача.

3. Роз'яснити позивачу, що наслідками невиконання ухвали суду відповідно до частини 5 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України є повернення позовної заяви.

Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.

Суддя І. А. Устинов