Справа № 458/226/25
1-кс/458/80/2025
про дозвіл на тимчасовий доступ до документів,
які містять охоронювану законом таємницю
26.02.2025 м. Турка
Слідчий суддя Турківського районного суду Львівської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого СВ ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , прокурора Турківського відділу Самбірської окружної прокуратури Львівської області ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого СВ ВП № 2 Самбірського РВП ГУНП України у Львівській області лейтенанта поліції ОСОБА_5 про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, яке подане в рамках кримінального провадження № 12025141340000015 від 03.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України,
встановив:
26.02.2025 слідчий СВ ВП №2 Самбірського РВП ГУ НП України у Львівській області лейтенант поліції ОСОБА_5 за погодженням з прокурором Турківського відділу Самбірської окружної прокуратури Львівської області ОСОБА_4 подала до слідчого судді клопотання, в якому просить в рамках кримінального провадження № 12025141340000015 від 03.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України надати тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні акціонерного товариства комерційний банк « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , із можливістю отримання копії документів у ЗГРУ АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: документів щодо відкриття та обслуговування банківських рахунків № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 ; комп'ютерних даних щодо руху коштів по карткових рахунках № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 за період з 00.00 год 01.02.2025 по 00.00 год 04.02.2025 із зазначенням повних реквізитів контрагентів, дати, часу, суми та призначення платежів їх проведення, зазначенням вхідних і вихідних залишків на рахунку, в частині призначених платежів по переказу коштів, а також платіжних доручень, та інших документів про отримання, поповнень та переказів коштів з рахунку за період часу та дату, час, місце зняття коштів із зазначених рахунків з одночасним наданням можливості вилучити копії вищезазначеної інформації та відеоспостереження шляхом їх копіювання на електронний носій (CD/DVD-диск); фото- та відеоматеріалів з пристроїв фіксації (систем зовнішнього та внутрішнього фото- та відеоспостереження, встановлених на фасадах будівель, в приміщенні усіх відділень та в банкоматах/терміналах самообслуговування банку на території України), зображення осіб, які у зазначений період часу використовували дану банківську картку (здійснювали зняття/поповнення коштів та інші операції), із зазначенням відомостей про дату та час кожної такої операції, найменування/ідентифікаційні ознаки (серійні номери) та адреси розташування банкоматів/терміналів самообслуговування, які використовувались та сум коштів, які обготівковувались по кожній такій операції (у разі відсутності власних та/або орендованих банкоматів/терміналів самообслуговування відобразити вичерпні відомості про їх власників, найменування/ідентифікаційні ознаки (серійні номери) та адреси розташування).
Клопотання обґрунтовано тим, що СВ ВП № 2 Самбірського РВП ГУНП України у Львівській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12025141340000015 від 03.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що 03.02.2025 з письмовою заявою звернувся ОСОБА_6 про те що 01.02.2025 невідома особа о 12.50 год з його банківської пластикової картки № НОМЕР_2 перерахувала грошові кошти двома транзакціями на загальну суму 14 500 грн та 02.02.2025 з банківської картки № НОМЕР_3 були перераховані грошові кошти на загальну суму 9960 грн.
З урахуванням встановлених обставин в органу досудового розслідування виникла необхідність в тимчасовому доступі до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, тобто відомості, які можуть становити банківську таємницю, конфіденційну інформацію, які для кримінального провадження будуть мати доказове значення, а саме відомостей по карткових рахунках № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 , що відкриті в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Іншим способом довести обставини кримінального провадження неможливо. Вилучення інформації необхідне для досягнення мети доступу до такої.
Клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів подане в рамках кримінального провадження № 12025141340000015 від 03.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, підсудне слідчому судді Турківського районного суду Львівської області, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, та відповідає вимогам ст. 160 КПК України.
Розгляд клопотання здійснюється слідчим суддею за участю слідчого, прокурора та відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України здійснюється фіксування за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд клопотання слідчий суддя здійснює без участі особи, у володінні якої знаходяться речі і документи - представника АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », оскільки слідчий, прокурор довели наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів, про доступ до яких клопочуть.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_4 та слідчий ОСОБА_3 підтримали клопотання з підстав і доводів, що в ньому викладені, просили клопотання задоволити.
Заслухавши доводи слідчого, прокурора, перевіривши додані до клопотання матеріали, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого подано клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України з метою досягнення дієвості кримінального провадженні застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження.
Згідно з ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження, визначених ч. 2 ст. 131 КПК України, є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до положень ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним або стала відомою третім особам при наданні послуг банку або виконанні функцій, визначених законом, а також визначена у цій статті інформація про банк є банківською таємницею.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про захист персональних даних» персональні дані це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах належить конфіденційна інформація.
Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України «Про інформацію» конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних» поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб'єкта персональних даних.
У відповідності до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
А згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що під час розгляду клопотання слідчий довела:
- наявність достатніх підстав вважати, що інформація, про тимчасовий доступ до яких клопоче сторона кримінального провадження, знаходиться у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , та отримати копії документів можна у Західному ГРУ АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ;
- відповідно до п. 4, 5 ч. 1 ст. 162 КПК України така інформація належить до банківської таємниці та є конфіденційною інформацією;
- самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Слідчий також довела, що вилучення інформації, яка вказана в клопотанні необхідна для досягнення мети отримання доступу до речей і документів, а тому необхідно дати розпорядження про надання можливості її вилучення (отримання копії).
Відтак, з урахуванням доведених слідчим, прокурором обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст. 162, 163 КПК України; існування обґрунтованої підозри щодо вчинення розслідуваного кримінального правопорушення, яка доведена належними засобами доказування, які долучені до клопотання; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи, оскільки отримати вказані в клопотанні документи неможливо іншим способом і за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання щодо забезпечення ефективності досудового розслідування, слідчий суддя вважає, що клопотання є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 131, 132, 159, 162, 163, 164, 166 КПК України, слідчий суддя
постановив:
Задоволити клопотання слідчого СВ ВП № 2 Самбірського РВП ГУНП України у Львівській області лейтенанта поліції ОСОБА_5 про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, яке подане в рамках кримінального провадження № 12025141340000015 від 03.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
Надати старшому слідчому СВ ВП №2 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_7 , слідчому СВ ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_5 , слідчому СВ ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні акціонерного товариства комерційний банк « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю отримання копії документів у ЗГРУ АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , а саме:
- документів щодо відкриття та обслуговування банківських рахунків № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 ;
- комп'ютерних даних щодо руху коштів по карткових рахунках № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 за період з 00.00 год 01.02.2025 по 00.00 год 04.02.2025 із зазначенням повних реквізитів контрагентів, дати, часу, суми та призначення платежів їх проведення, зазначенням вхідних і вихідних залишків на рахунку, в частині призначених платежів по переказу коштів, а також платіжних доручень, та інших документів про отримання, поповнень та переказів коштів з рахунку за період часу та дату, час, місце зняття коштів із зазначених рахунків з одночасним наданням можливості вилучити копії вищезазначеної інформації та відеоспостереження шляхом їх копіювання на електронний носій (CD/DVD-диск);
- фото- та відеоматеріалів з пристроїв фіксації (систем зовнішнього та внутрішнього фото- та відеоспостереження, встановлених на фасадах будівель, в приміщенні усіх відділень та в банкоматах/терміналах самообслуговування банку на території України), зображення осіб, які у зазначений період часу використовували дану банківську картку (здійснювали зняття/поповнення коштів та інші операції), із зазначенням відомостей про дату та час кожної такої операції, найменування/ідентифікаційні ознаки (серійні номери) та адреси розташування банкоматів/терміналів самообслуговування, які використовувались та сум коштів, які обготівковувались по кожній такій операції (у разі відсутності власних та/або орендованих банкоматів/терміналів самообслуговування відобразити вичерпні відомості про їх власників, найменування/ідентифікаційні ознаки (серійні номери) та адреси розташування).
Уповноваженим особам АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , Західне ГРУ АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , надати (забезпечити) начальнику старшому слідчому СВ ВП №2 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_7 , слідчому СВ ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_5 , слідчому СВ ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 тимчасовий доступ до вказаних в цій ухвалі документів з можливістю ознайомлення, вилучення інформації в паперовому та електронному вигляді.
Строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення, тобто з 26.02.2025 до 26.04.2025.
Ухвала слідчого судді про доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, підлягає обов'язковому виконанню.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
У разі якщо дозвіл на проведення обшуку надано за клопотанням сторони захисту, слідчий суддя, суд доручає забезпечення його проведення слідчому, прокурору або органу Національної поліції за місцем проведення цих дій. Проведення обшуку здійснюється за участю особи, за клопотанням якої надано дозвіл на його проведення, згідно з положеннями цього Кодексу.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Ухвала постановлена 26.02.2025 з виготовленням двох примірників оригіналу, один з яких знаходиться в матеріалах справи № 458/226/25, а інший видається для пред'явлення володільцю документа з врученням також копії ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1