Справа №519/365/25
3/519/106/25
26.02.2025 м. Південне
Суддя Южного міського суду Одеської області Москаленко І.О., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №4 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 130 КУпАП,-
Формулювання обставин правопорушення, яке пред'являлось особі у протоколі та визнане суддею доведеним.
1.Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №578605 від 06.02.2025 ОСОБА_1 06.02.2025 о 08 годині 29 хв., за адресою: Одеська область, м. Південне, вул. Григорівського десанту, буд.37, керував транспортним засобом ВАЗ 210430-20 н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: почервоніння очей, та обличчя. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестера на місці зупинки та в медичному закладі відмовився. Зафіксовано на відеозапис на бодікамеру 000140, чим порушив п. 2.5 ПДР України. Оскільки правопорушення скоєно повторно протягом року (у матеріалах справи міститься Постанова Южного міського суду Одеської області у справі №519/1544/24 від 22.11.2024 про накладення стягнення на ОСОБА_1 за ч.1. ст. 130 КУпАП), протокол складено за вчинення адміністративного правопорушення за ч.2. ст. 130 КУпАП.
2. ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. 06.02.2025 надав заяву про розгляд справи без його участі, вину свою визнав у повному обсязі.
Докази на підтвердження встановлених суддею обставин, а також мотиви неврахування окремих доказів.
3.Відповідно до положень ч. ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
4.Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст.ст. 247, 280 КУпАП.
5.Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
6.В рішенні № 404/4467/16-а від 20.02.19 ВС/КАС зазначив, що само по собі керування транспортним засобом розуміється як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зворушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування.
7.Пункт 2.5 ПДР України передбачає, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
8.Відповідно до ч.2 ст.130 КУпАП відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
9.Постановою Южного міського суду Одеської області у справі №519/1544/24 від 22.11.2024 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1. ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу.
10.З матеріалів справи вбачається, що провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 130 КУпАП України, повністю доведена та підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серія ААД №578605 від 06.02.2025, відмовою від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та в закладі охорони здоров'я, відеозаписом на боді камеру №000140, поясненнями ОСОБА_1 від 06.02.2025.
Мотиви накладення адміністративного стягнення та ухвалення інших рішень
11.Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34 000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 (три) роки без вилученням транспортного засобу.
12.Згідно із ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що буде складати 605,60 грн.
13.Керуючись ст.ст. 279, 280 КпАП України, суддя
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 130 КУпАП.
2.Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 2000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 (три) роки.
3.Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605,60 грн.
4.Після сплати судового збору оригінали квитанцій необхідно надати до суду.
5.Строк позбавлення спеціального права на керування транспортними засобами обчислювати з дня набрання законної сили постанови.
6.Копію постанови направити для відома ОСОБА_1 та органу поліції для виконання в частині позбавлення права керування.
Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження.
7.Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
8.Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуть до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 цього Кодексу до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Южний міський суд Одеської області.
Суддя Южного міського суду
Одеської області І.О. Москаленко