Справа № 501/142/25
Номер провадження 3/501/130/25
25 лютого 2025 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Яковця Є.О.,
розглянувши матеріали, що надійшли з ВП №1 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області про притягнення до відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ВАД № 613945 від 18 грудня 2024 року, ОСОБА_1 01 грудня 2024 року о 22:10 год. під час перевірки був відсутній за місцем свого мешкання, чим порушив п. 2 постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 21 червня 2024 року про встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Дії ОСОБА_1 особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковано за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, поважної причини своєї неявки суду не повідомив, про відкладення судового засідання не клопотав, письмових заперечень проти протоколу не подав.
З цього приводу суд зазначає, що ОСОБА_1 обізнаний про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення. У п. 41 рішення Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено на тому, що особа в розумні інтервали часу має вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.
Тож, про час та місце розгляду справи ОСОБА_1 повідомлений належним чином, тому суд вважає можливим здійснити її розгляд за його відсутності на підставі наданих суду доказів.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 187 КУпАП, настає за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: 1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрація в органі Національної поліції.
Відповідно до диспозиції ч. 2 ст. 187 КУпАП відповідальність настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Особа, яка склала протокол, надала суду такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 613945 від 18 грудня 2024 року;
- рапорт дільничного офіцера поліції, в якому зазначено, що 01 грудня 2024 року близько 22:10 год. за адресою АДРЕСА_1 , перевірений ОСОБА_1 , який знаходиться під адміністративним наглядом. Під час перевірки він був відсутній за місцем свого мешкання.;
- постанова Малиновського районного суду м. Одеси від 21 червня 2024 року, якою щодо ОСОБА_1 , було встановлено адміністративний нагляд строком на дванадцять місяців із встановленням наступних обмежень адміністративного нагляду: зобов'язати постійно знаходитись щоденно з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. ранку наступної доби за встановленою для постійного мешкання адресою; заборонити виїзд за межі населеного пункту за місцем мешкання без дозволу ВП ГУНП України в Одеській області; зобов'язати явкою для реєстрації в територіальний орган поліції за місцем постійного мешкання згідно вимог керівництва; заборонити відвідувати торгові точки, де продаються спиртні напої на розлив;
- постанова Іллічівського міського суду Одеської області від 12 вересня 2024 року, відповідно до якої на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП у виді штрафу.
Судом встановлено, що вищезазначені матеріали як окремо та і у сукупності не містять доказів того, що ОСОБА_1 01 грудня 2024 року о 22:10 год. під час перевірки був відсутній за місцем свого мешкання. Так, відомості, що вказані у рапорті працівника поліції, який також склав і протокол, мають бути підтверджені іншими доказами. Інших доказів суду не надано.
При цьому суд зауважує, що протокол про адміністративне правопорушення за своєю правовою природою не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б не викликали сумнівів у суду.
Частиною 3 статті 62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП слід закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Іллічівський міський суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя
Постанова набрала законної сили «__»___________2025 р.