Постанова від 18.02.2025 по справі 761/3171/25

Справа № 761/3171/25

Провадження № 3/761/1295/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Овсеп'ян Т.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Християнсько-демократичний союз», адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ,

за ст.212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії Християнсько-демократичний союз», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», порушив порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2020 рік.

Так, за результатами аналізу Звіту Партії за 2020 рік, уповноваженою особою Національного агентства встановлено неповноту інформації, що призвело до порушення пунктів 2 та 4 частини 9, частини 12, статті 17 Закону у редакції, що діяла на день опублікування Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції» та пункту 6 розділу III Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 за № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.08.2016 за № 1185/29315.

Так, за результатами зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті Партії, з доданими до Звіту документами, відомостями з інформаційних баз даних державних органів, у тому числі ІКС ДПС України «Податковий блок» та інших відомостей, які мають відображатися у Звіті, встановлено неповноту відображеної у Звіті інформації, що полягає у невідображенні інформації щодо:

1) у пункті 6.1. «Спонсорські внески на користь політичної партії» глави 6 розділу III Звіту Партії не відображено відомості щодо отриманих Партією спонсорських внесків у вигляді «оплати послуг з розміщення реклами на користь Партії у мережі Facebook» у червні 2020 року: ID НОМЕР_8, ID НОМЕР_5, ID НОМЕР_6, ID НОМЕР_7, що є порушенням пункту 2 частини 9 статті 17 Закону у редакції, що діяла на день опублікування Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції» (далі - Закон) та пункту 6 розділу III Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 за № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.08.2016 за № 1185/29315 (далі - Положення, Додаток 4);

2) Звіт Львівської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25230280) подано без відомостей про наявність рахунку НОМЕР_1 , відкритого в AT АКБ «Львів», та рахунку НОМЕР_2 , відкритого в AT «ПУМБ», а Звіт Рівненської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25675650) подано без відомостей про наявність рахунків НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , відкритих в AT КБ «ПриватБанк», та не додано довідки про рух коштів по зазначених рахунках, що є порушенням частини 12 статті 17 Закону та підпункту 2 пункту 10 розділу II Положення (Додаток 2, Додаток 3);

3) у Звіті Рівненської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25675650) не відображено відомості про грошовий внесок, що надійшов 24.09.2020 на її рахунок НОМЕР_3 від ОСОБА_2 в сумі 40 500,00 грн, що є порушенням пункту 2 частини 9 статті 17 Закону, підпункту 1 пункту 10 розділу II та пункту 6 розділу III Положення (Додаток 3):

4) Звіт Рівненської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25675650) не містить відомостей про грошові витрати на рахунку UA153333910000026002054747312 на загальну суму 40 428 грн, що є порушенням пункту 4 частини 9 статті 17 Закону, підпункту 1 пункту 10 розділу П Положення (Додаток 3).

Інформація щодо наявності рахунку у Рівненської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25675650) та руху коштів по такому рахунку підтверджена листом та випискою AT КБ «ПриватБанк» від 10.07.2024 № 74516/0/07-24 (Додаток 5), наданою на запит Національного агентства від вих. №74516/0/07-24 (Додаток 6).

Окрім того, Національним агентством з метою з'ясування встановлених обставин 26.06.2024 за вих. № 50-20/47039-24 на адресу Партії направлено запит (Додаток 7).

Партія листом від 17.07.2024 за вх. № 76131/0/07-24 повідомила що оплата послуг за розміщення рекламних дописів у мережі Facebook за Ш НОМЕР_8, ID НОМЕР_5 , ID НОМЕР_6 , ID НОМЕР_7 була здійснена керівником Партії ОСОБА_1 на загальну суму 1 000,00 грн, проте документів, що підтверджують факт оплати останнім отриманих послуг не надано.

Окрім того, зазначеним вище листом, Партія повідомила Національне агентство про відсутність будь - якого руху коштів на рахунках Рівненської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25675650), що не відповідає інформації отриманої від AT КБ «ПриватБанк» (Додаток 8).

Виявлені порушення зафіксовано у Акті про проведення аналізу Звіту Партії за 2020 рік від 12.07.2024 та Висновку про результати аналізу Звіту Партії за 2020 рік від 12.07.2024 № 874, затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.07.2024 № 197/24, які опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону

Крім того,ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії Християнсько-демократичний союз», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», порушив порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік.

Так, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у звітному періоді здійснено державну реєстрацію змін до відомостей Білоцерківської міської організації Партії (ідентифікаційний код 34019138), Львівської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25230280) та Львівської міської організації Партії (ідентифікаційний код 26057434).

Так, в реєстраційній справі Білоцерківської міської організації Партії міститься документ про сплату 09.03.2021 від імені Білоцерківської міської організації Партії через ОСОБА_3 адміністративного збору - квитанція AT КБ «ПриватБанк» від 09.03.2021 на суму 680,00 гривень.

У реєстраційних справах Львівської обласної організації Партії та Львівської міської організації Партії містяться документи про сплату 27.09.2021 від імені зазначених місцевих організацій Партії через ОСОБА_4 адміністративних зборів - квитанції AT КБ «ПриватБанк» від 27.09.2021 на суму 680 грн та від 27.09.2021 на суму 680,00 гривень відповідно.

Водночас у розділі II «Внески та інші надходження» та/або розділі IV «Зобов'язання фінансового характеру» Звітів Білоцерківської міської організації Партії, Львівської обласної організації Партії та Львівської міської організації Партії не відображено відомості про спонсорські внески на підтримку таких місцевих організацій партії та/або фінансові зобов'язання на користь фізичних осіб, які здійснили оплату адміністративного збору за проведення відповідних реєстраційних змін до відомостей про зазначені місцеві організації Партії.

Пунктом 1 частини 3, частиною 4 статті 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій.

Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Отже, не відображення відомостей про спонсорські внески на підтримку місцевих організацій Партії та/або фінансові зобов'язання на користь фізичних осіб, що здійснили оплату адміністративного збору за проведення державної реєстрації на загальну суму 2 040,00 грн є порушенням частини одинадцятої та тринадцятої статті 17 Закону.

Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за 2021 рік від 03.07.2024 № 947, затвердженому наказом Національного агентства від 04.07.2024 № 182/24, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.

В судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про день та час судового розгляду, не з'явився. При цьому, 27.01.2025 на адресу суду надійшли письмові пояснення ОСОБА_1 . Як вбачається зі змісту заяви, ОСОБА_1 зазначає, зокрема, що протокол складений на нього як на фізичну особу, при цьому, відповідальність має нести політична партія як юридична особа. Крім того, зазначив, що в Партії не має корупційних правопорушень, Партія та її організації не вели фінансової діяльності, не завдано збитків державним або суспільним інтересам, правам і свободам громадян, відсутні шкідливі наслідки, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, з урахуванням стану війни, просив врахувати норми ст. 22 КУпАП та визнати правопорушення малозначним зі звільненням від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням та закривши провадження у справі на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, а саме: протоколи про адміністративні правопорушення №50-33/609, 50-33/575, звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язанням фінансового характеру політичної партії за 2020, 2021 роки, витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копії висновків за результатами перевірок звітів, статут Партії, та інші матеріали у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

ОСОБА_1 у відповідності до витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є керівником політичної партії «Християнсько-демократичний союз».

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про політичні партії» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Форма та порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції.

Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає такі розділи: "Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування; «Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу); "Платежі та інші витрати за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про платежі з окремого рахунку, відкритого для зарахування коштів з державного бюджету, інших рахунків політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (з узагальненням інформації за кожним видом рахунків окремо); повернення грошових внесків (чи їх частин) та помилкових грошових надходжень, повернення майнових внесків та нематеріальних активів, внесків, здійснених шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії за згодою партії, повернення до державного бюджету невикористаної частини коштів державного фінансування, перерахування до державного бюджету сум внесків, які неможливо повернути особам, які їх здійснили; 4) "Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.

Так, відповідно до висновків про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2020, 2021 років, складеного уповноваженою особою НАЗК встановлено, що ОСОБА_1 як керівником партії у звітах неповно та недостовірно відображено інформацію щодо спонсорських внесків на користь політичної партії, грошових внесків на банківські рахунки, витрат на загальну суму 40 428 грн, не відображено інформацію про наявність банківського рахунку, а також не відображено відомостей про спонсорські внески на підтримку місцевих організацій Партії та/або фінансові зобов'язання на користь фізичних осіб, що здійснили оплату адміністративного збору за проведення державної реєстрації на загальну суму 2 040,00 грн.

Положеннями ст. 212-21 КУпАП встановлена відповідальність, зокрема за порушення встановленого порядку або строків подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Таким чином, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 як керівник партії «Християнсько-демократичний союз» своїми діями, які виразилися у порушенні порядку подання Звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП.

В той же час, доводи ОСОБА_1 про те, що на нього не покладено обов'язку подання звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, є неспроможними та повністю спростовуються дослідженими судом доказами, долученими до протоколів про адміністративні правопорушення. Крім того, суд не вбачає підстав для застосування до ОСОБА_1 положень ст.22 КУпАП.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення та його наслідки, особа правопорушника, його відношення до скоєного та майновий стан останнього.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 605 /шістсот п'ять/ гривень 60 /шістдесят/ копійок.

Керуючись ст.ст.23-24, 27, 33-36, 212-21, 268, 283-285 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 300-т неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 /п'ять тисяч сто/ гривень.

Стягнути судовий збір з ОСОБА_1 на користь держави у розмірі 605 /шістсот п'ять/ гривень 60 /шістдесят/ копійок.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст.32 КУпАП.

Відповідно до вимог ст.ст.307-308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, а у разі оскарження або внесення подання - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Суддя