Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/786/25
3/572/444/25
24 лютого 2025 року м. Сарни
Суддя Сарненського районного суду Рівненської області Довгий І.І., за участю прокурора Мельничук І.Б., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , пенсіонер, паспорт громадянина України НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП роз'яснено,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №76 від 17.01.2025 року ОСОБА_1 , будучи посадовою особою державної лісової охорони на посаді виконуючого обов'язки лісничого Федорівського лісництва Державного підприємства «Клесівське лісове господарство», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) , чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу №78 від 17.01.2025 року, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність посадової особи державної лісової охорони на посаді виконуючого обов'язки лісничого Федорівського лісництва Державного підприємства «Клесівське лісове господарство», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, за 2022 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу №77 від 17.01.2025 року, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою державної лісової охорони на посаді виконуючого обов'язки лісничого Федорівського лісництва Державного підприємства «Клесівське лісове господарство», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
За кожним фактом відносно ОСОБА_1 складено протоколи за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, які відповідно до положень ст. 36 КУпАП об'єднані в одне провадження.
Відповідно до статей 89-92 Лісового Кодексу України, Положення про державну лісову охорону, затвердженою Постановою КМУ від 16.09.2009 № 976 «Про затвердження Положення про державну лісову охорону» посада майстра лісу підрозділу лісового господарства, що належать до сфери управління Держлісагентства, відноситься до посадових осіб державної лісової охорони.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ДП «Клесівське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00992771) є державним підприємством. Засновник та органом управління підприємства є орган державної влади - Державне агентство лісових ресурсів України (ЄДРПОУ 37507901).
Згідно наказу по ДП «Клесівське лісове господарство» від 26.03.2020 №35-к, ОСОБА_1 призначено на посаду виконуючого обов'язки лісничого Федорівського лісництва.
Згідно наказу по ДП «Клесівське лісове господарство» від 25.02.2022 № 52-к, ОСОБА_1 увільнено від виконання обов'язків лісничого Федорівського лісництва у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації на особливий період, зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на період проходження військової служби.
Згідно наказу по ДП «Клесівське лісове господарство» від 27.02.2022 № 110-к, ОСОБА_1 приступив до виконання обов'язків лісничого Федорівського лісництва у зв'язку із звільненням з військової служби.
Згідно наказу по ДП «Клесівське лісове господарство» від 15.12.2022 № 240-к, ОСОБА_1 звільнено від виконання обов'язків лісничого ОСОБА_2 лісництва у зв'язку з виходом на пенсію.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), в термін не пізніше 31.01.2024 року; декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави за 2022 рік в термін не пізніше 31.01.2024 року; декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік в термін не пізніше 31.01.2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), а саме з 01.01.2022 по 15.12.2022 о 14:25 год. 01.02.2024року; декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави за 2022 рік подав о 14:27 год. 01.02.2024 року; декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік подав о 14:15 год. 01.02.2024 .
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні протоколи про адміністративне правопорушення підтримала.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав.
Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та приймаючи до уваги, що належних та достовірних доказів на підтвердження відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення не надано, суд приходить до висновку, що його вина повністю підтверджується матеріалами справи.
При розгляді справи суд враховує наявність обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачених ст. 34 КУпАП, а саме: щире розкаяння особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Враховуючи викладене, особу правопорушника, її відношення до скоєного, слід призначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу на рівні нижньої межі санкції статті, що передбачає відповідальність за вчинене правопорушення.
Керуючись ст. 40-1, ч.1 ст.172-6, ст.ст. 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Копію постанови протягом трьох днів вручити особі, щодо якої її винесено.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Рівненської області через Сарненський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: