24 лютого 2025 р.
Справа №644/ 917 /25
н/п 3/644/ 480 /25
іменем України
24 лютого 2025 року м. Харків
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі - судді Сітало А.К.,
за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративний матеріал по справі про адміністративне правопорушення, який надійшов з сектору поліцейської діяльності № 1 Куп'янського районного відділу поліції ГУНП В Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), уродженки м. Харкова, громадянки України, особи з інвалідністю 2-ї групи, не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
Рішенням Вищої ради правосуддя № 399/0/15-23 від 20.04.2023 року, з 01.05.2023 року змінено територіальну підсудність судових справ зокрема Шевченківського районного суду Харківської області та Дворічанського районного суду Харківської області на Орджонікідзевський районний суд м. Харкова.
30.01.2025 року до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова з сектору поліцейської діяльності № 1 Куп'янського районного відділу поліції ГУНП в Харківській області, надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 328878 від 26.01.2025 року за ч. 1 ст. 130 Кодексу України відносно ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що 26.01.2025 року о 10-03 год. ОСОБА_1 рухаючись по а/д Чугуїв - Мілове Куп'янського району Харківської області, керувала автомобілем VOLKSWAGEN PASSAT, реєстраційний номер НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей.
Від проходження огляду на стан сп'яніння, в установленому законом порядку, на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням приладу газоаналізатор «DRAGER ALCOTEST» та в медичному закладі охорони здоров'я водій ОСОБА_1 відмовився. Під час зупинки транспортного засобу та пропозиції проходження огляду на стан сп'яніння велась відеофіксація на боді-камеру.
В діях водія ОСОБА_1 вбачається порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України, відповідно до якого водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, за невиконання даної вимоги передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечувала факт керування транспортним засобом та не спростовувала обставини, які зазначені в протоколі. ОСОБА_1 в судовому засіданні зазначила, що алкогольних напоїв не вживала, керування транспортним засобом було вимушене, оскільки їй терміново потрібно було їхати в аптеку за знеболюючим. ОСОБА_1 не заперечувала факт своєї відмови від проходження огляду на стан сп'яніння із застосуванням приладу газоаналізатор «DRAGER ALCOTEST» на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі охорони здоров'я. Свою відмову ОСОБА_1 пояснила тим, що дуже поспішала, а тому в неї не було на це часу.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суд, перевіривши матеріали справи, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що ґрунтується на доказах, які відображені в наступних документах, а саме:
-протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 328878 від 26.01.2025 року;
-направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння від 26.01.2025 року та акті огляду в яких зафіксовано факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння;
-розписці ОСОБА_2 про передання їй транспортного засобу, яким керувала ОСОБА_1 ;
-відеозаписах з нагрудної камери працівника поліції на яких зафіксовані події які відбувалися 26.01.2025 року, які досліджені в судовому засіданні.
При перегляді відеозаписів з нагрудної камери працівника поліції, обставини викладені в протоколі знайшли своє підтвердження.
Судом встановлено, що водій ОСОБА_1 на вимогу працівника поліції відмовилася від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до положень п. 2 розділу I Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п. 9 розділу ІІ Інструкції з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Відповідно до п. 12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
З викладеного вище вбачається, що огляд на стан сп'яніння в присутності двох свідків проводиться лише в разі неможливості застосування технічних засобів відеозапису.
Під час зупинки транспортного засобу, яким керувала ОСОБА_1 , встановлення у водія ознак алкогольного сп'яніння та вимоги працівника поліції на проходження у встановленому законом порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, свідки не залучались оскільки велась відеофіксація на боді-камеру працівника поліції.
Доказів того, що водій ОСОБА_1 бажала пройти огляд на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я, письмові матеріали справи, а також відеозаписи не містять.
Диспозиція частини першої ст. 130 КУпАП передбачає, що відмова від проходження огляду на стан сп'яніння є самостійним складом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.
У зв'язку з порушенням вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України, в діях водія ОСОБА_1 , наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, сп'яніння.
За вказаних вище обставин, письмові докази та інші докази, суд визнає належними у даній справі, оскільки вони доводять «поза розумним сумнівом» винуватість водія ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Санкція частини першої ст. 130 КУпАП передбачає адміністративне стягнення у виді накладення штрафу на водіїв в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Таким чином, при визначенні виду та міри стягнення, суд враховує факт та характер скоєного правопорушення та ступінь його суспільної небезпеки, що дане правопорушення являється грубим порушенням правил дорожнього руху є потенційно небезпечним для суспільства та становить реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожує їх життю, тяжкість ймовірних наслідків, дані про особу правопорушника, обставини що пом'якшують та обтяжують відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та вважає необхідним накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, в розмірі визначеному станом на час вчинення адміністративного правопорушення, що відповідає характеру вчиненого правопорушення та меті адміністративного стягнення.
Згідно положень ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, необхідно сплатити суму судового збору, яка відповідає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що дорівнює 605,60 грн.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2-ї групи та має право на пільги, встановлені законодавством України, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 308592.
Таким чином, ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору, при накладенні адміністративного стягнення.
Керуючись ст. ст. 33-38, 40-1, ч.1 ст. 130, ст. ст. 276, 279, 283-285 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суд,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає - 17000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
(отримувач коштів - ГУК у Харківській області; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37874947;банк отримувача - Казначейство України(ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998;рахунок отримувача - UA168999980313020149000020001; код класифікації доходів бюджету - 21081300).
Звільнити ОСОБА_1 у від сплати судового збору, при накладенні адміністративного стягнення на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як особу з інвалідністю 2-ї групи.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через районний суд в порядку, визначеному ст. 294 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: А. К. Сітало