Іменем України
24 лютого 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1565/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , поданим в її інтересах адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), поданим в її інтересах адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому представник позивача з урахуванням уточненої позовної заяви без дати та без номеру просить:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області стосовно невиплати поточної пенсії ОСОБА_1 та недоотриманої пенсії з 01 липня 2023 року на її особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у АТ «Ощадбанк»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснювати виплату поточної пенсії ОСОБА_1 , в тому числі суму недоотриманої пенсії з 01 липня 2023 року, з урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, на визначений нею банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у АТ «Ощадбанк».
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що Луганським окружним адміністративним судом винесено рішення від 05 червня 2018 року у адміністративній справі № 812/374/18, яким зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області повторно розглянути заяву позивача про призначення/перерахунок пенсії від 11 травня 2017 року.
13 червня 2019 року Луганським окружним адміністративним судом проголошено рішення у справі № 360/2115/19, відповідно до якого: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 17 серпня 2017 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Окрім того, відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2020 року по справі № 360/2115/19 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області поновити позивачу виплату пенсії за період з 07 жовтня 2009 року по 16 серпня 2017 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Представник позивача зазначає, що виплата пенсії здійснювалася на рахунок позивача, відкритий в АТ «Ощадбанк», поточний рахунок № НОМЕР_2 , який був відкритий у Філії - Луганське обласне управління АТ «Ощадбанк». У зв'язку з початком військових дій в Україні та неможливістю отримання грошових коштів з вищезазначеного рахунку, позивач відкрила рахунок № НОМЕР_1 у філії - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк».
21 червня 2024 року представник позивача звернувся до відповідача із заявою про виплату пенсії на рахунок позивача, додавши до заяви довіреність та апостильовану заяву позивача про знаходження особи в живих від 21 березня 2024 року.
18 липня 2024 року отримано лист відповідача за № 4888-4360/Ж-02/8-1200/24, яким відповідач відмовив у виплаті пенсії на банківський рахунок позивача. Відповідач мотивував відмову тим, що для виплати пенсії через поточні рахунки в банках позивачка має особисто подати заяву про виплату пенсії, та зазначив, що виплату пенсії з 01 липня 2023 року призупинено. Станом на теперішній час відповідач не здійснив жодних дій щодо виплати пенсії позивачки на вказаний банківський рахунок.
Статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Згідно зі статтею 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України це механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» порядок індексації пенсій змінено та статтю 2 Закону № 1282-ХІІ доповнено новою частиною - «Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.»
Підвищення пенсій відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється на підставі частини другої або частини третьої статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) в редакції, чинній на момент фактичної виплати.
Враховуючи вищевказане, зазначає представник позивача, пенсія позивача має бути виплачена з урахуванням масових перерахунків, проведених на підставі частини другої або частини третьої статті 42 Закону № 1058-IV в редакції, чинній на момент фактичної виплати.
Щодо компенсації втрати частини доходів представник позивача зазначив таке.
Компенсація за несвоєчасно виплачену пенсію на підставі статті 2 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» проводиться з суми несвоєчасно отриманої «...пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) … суми індексації грошових доходів громадян;».
Розрахунок компенсації здійснюється на підставі Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159.
Враховуючи, що пенсія позивача, у разі призначення її до виплати шановним судом, буде виплачена з порушенням строку з вини відповідача, позивач має право на отримання пенсії з компенсацією втрати частини доходів.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 09 січня 2025 року через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідним реєстраційним № 233/2025 подало відзив на позовну заяву від 08 січня 2025 року № 1200-0802-7/702, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач серед іншого зазначив, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2019 року у справі № 360/2115/19, що набрало законної сили 16 липня 2019 року, позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 13 грудня 2018 року № 2171/07/2018 про відмову в поновлені пенсії ОСОБА_1 за заявою від 11 травня 2017 року та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 17 серпня 2017 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як встановлено у справі № 812/374/18 до заяви позивача від 11 травня 2017 року про поновлення пенсії надавались копії документів, а саме: довіреності, паспорта, трудової книжки ОСОБА_1 . Заява про спосіб виплати пенсії до заяви від 11 травня 2017 року не надавалась.
Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (далі - Порядок № 1596), визначає механізм виплати пенсій головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії (далі - одержувачі) в уповноважених банках.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1596 уповноваженими банками є банки, визначені відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсії грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1231.
У червні 2020 року ОСОБА_1 виплачено заборгованість з пенсії, нараховану на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2019 року у справі № 360/2115/19 за період з 17 серпня 2017 року по 28 лютого 2020 року в сумі 50224,40 грн (п'ятдесят тисяч двісті двадцять чотири грн 40 коп.).
Постановою Верховного Суду від 20 серпня 2020 року ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2019 року скасовано, справу № 360/2115/19 направлено до Луганського окружного адміністративного суду для продовження розгляду в частині позовних вимог за період з 07 жовтня 2009 року по 16 серпня 2017 року.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2020 року у справі № 360/2115/19, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року, Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області зобов'язано поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за період з 07 жовтня 2009 року по 16 серпня 2017 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На виконання рішень Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2019 року у справі № 360/2115/19 та від 08 жовтня 2020 року у справі № 360/2115/19 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області ОСОБА_1 поновлено нарахування пенсії з 07 жовтня 2009 року, заборгованість з нарахованої пенсії за період 07 жовтня 2009 року по 31 січня 2021 року, з урахуванням виплаченої пенсії за період з 17 серпня 2017 року по 31 жовтня 2020 року в сумі 50224,40 грн, включено до Реєстру судових рішень, реєстраційний номер С1933579.
У квітні 2021 року ОСОБА_1 виплачено заборгованість з пенсії, нараховану на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2020 року у справі № 360/2115/19 в сумі 37265,72 грн (тридцять сім тисяч двісті шістдесят п'ять грн 72 коп.) (з урахуванням норм статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») та поточну пенсію за квітень 2021 року в розмірі 2966,43 грн.
З 01 квітня 2021 року по 30 червня 2023 року ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась пенсія в повному розмірі, заборгованості за цей період немає. Також, починаючи з травня 2021 року по червень 2023 року позивачу щомісяця разом із поточною пенсією за відповідний місяць виплачувалась заборгованість, нарахована на виконання рішення у справі № 360/2115/19 в сумі 2966,43 грн (дві тисячі дев'ятсот шістдесят шість грн 43 коп.). Загальна сума виплаченої заборгованості з пенсії, нарахованої на виконання вищезазначених рішень, складає 164617,30 грн.
Пенсію у період з квітня 2021 року по червень 2023 року позивач отримувала на банківський рахунок № НОМЕР_2 , що підтверджується змістом позовної заяви у цій справі. Останнім місяцем нарахування пенсії ОСОБА_1 є червень 2023 року, у якому до виплати нараховано пенсію в сумі 3166,43 грн.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 1596 якщо суми пенсії та грошової допомоги одержуються за довіреністю більш як один рік або не одержуються з поточного рахунка більш як один рік, уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідному органу Пенсійного фонду або органу соціального захисту населення не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, а одержувач - подати нову заяву до органу Пенсійного фонду або органу соціального захисту населення згідно з вимогами, визначеними в пункті 10 цього Порядку. У разі невиконання одержувачем цієї умови орган Пенсійного фонду або орган соціального захисту населення припиняє перерахування пенсії та грошової допомоги на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку та проводить виплату через національного оператора поштового зв'язку за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України в установленому порядку.
Згідно з вимогами пункту 4 частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється в тому числі у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.
13 липня 2023 року за вхід. № 2982/8 відповідачем зареєстровано лист АТ «Державний Ощадний банк України» від 13 липня 2023 року № 110.14-20/35380/2023/БТ, яким надано інформацію за період з 01 липня 2022 року по 30 червня 2023 року по клієнтах, за рахунками яких суми пенсій та грошової допомоги одержуються за довіреністю більше як один рік або не одержуються більше як один рік, у тому числі щодо позивача.
У зв'язку з отриманням повідомлення від АТ «Державний Ощадний банк України» про те, що ОСОБА_1 пенсійні кошти не одержувалися з поточного рахунку більше року, з 01 липня 2023 року відповідно до пункту 16 Порядку № 1596 припинено перерахування пенсії ОСОБА_1 . При цьому рішення щодо припинення перерахування пенсії ОСОБА_1 відповідачем не приймалось.
Відповідно до вимог частини другої статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (зі змінами), заява про поновлення виплати пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
За приписами пункту 17 Порядку № 1596 для продовженням виплати пенсії на банківський рахунок ОСОБА_1 в обов'язковому порядку має пройти особисту ідентифікацію та верифікацію особи або в органах Пенсійного фонду України або через установи уповноваженого банку.
Пунктом 10 Порядку № 1596 визначено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України. Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку. Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання. Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Можливість формування такої заяви передбачено і в особистому електронному кабінеті пенсіонера, зареєстрованого на вебпорталі Пенсійного фонду України, у розділі «Щодо пенсійного забезпечення» - «Внесення змін до пенсійної справи».
Оскільки ОСОБА_1 постійно проживає в Ізраїлі за адресою: АДРЕСА_1 , виплату пенсії можливо здійснювати виключно через уповноважені банки України. Враховуючи зазначене, для проведення виплати пенсії ОСОБА_1 необхідно надати заяву встановленого зразка (додаток 1 або додаток 4 Постанови № 1596) у способи, визначені пунктом 10 Постанови № 1596 та Порядком № 22-1.
Відповідно до пункту 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за поновленням виплати пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно з інформацією з підсистеми ІКІС ПФУ «Звернення» ОСОБА_1 із заявою про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заявою про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) не зверталась. Від установ банку заява про виплату пенсії або грошової допомоги також не надходила. Із заявою про поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 не зверталась.
06 вересня 2023 року за вхід. № 4053/8 відповідачем зареєстровано запит ОСОБА_2 від 05 вересня 2023 року № 7683 в інтересах ОСОБА_1 , що надійшов з електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1 , логін відправника - Адвокат Меламед Вадим Борисович, щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2020 року у справі № 360/2115/19.
Листом від 12 вересня 2023 року № 1200-0202-8/18011 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, окрім іншого, повідомило адвокату Меламеду Вадиму Борисовичу, що відповідно до норм Порядку № 1596, ОСОБА_1 з 01 липня 2023 року призупинено виплату пенсії у зв'язку з тим, що за даними АТ «"Ощадбанк» кошти з її поточного рахунку не знімалися більше року та роз'яснено порядок поновлення виплати пенсії.
21 червня 2024 року ОСОБА_2 через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву ВЕБ-12001-Ф-С-24-105906, в інтересах ОСОБА_1 із зазначенням реквізитів її банківського рахунку для зарахування пенсії. Водночас зазначаємо, що до заяви від 21 червня 2024 року представником позивача, зокрема, заява про поновлення виплати пенсії, передбачена Порядком № 22-1, не додавалась. Так само до заяви від 21 червня 2024 року не додавалась і заява про виплату пенсії на поточний банківський рахунок позивачки. Заяву від 21 червня 2024 року з документами представник позивача подав через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України з протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису. Тобто, звертаючись до відповідача представником не надано підписаної позивачкою заяви про поновлення виплати пенсії на банківський рахунок.
Заяву від 21 червня 2021 року розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Листом від 18 липня 2024 року № 4888-4360/Ж-02/8-1200/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, окрім іншого, повідомило адвокату Меламеду Вадиму Борисовичу, що відповідно до норм Порядку № 1596 ОСОБА_1 з 01 липня 2023 року призупинено виплату пенсії у зв'язку з тим, що за даними АТ «Ощадбанк» кошти з її поточного рахунку не знімалися більше року та роз'яснено порядок звернення за поновленням виплати пенсії.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Користуючись правом на подання заяв по суті справи, представником позивача подана відповідь на відзив від 13 січня 2025 року № 10848.
Ухвалою від 13 грудня 2024 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 24 грудня 2024 року про відкриття провадження в адміністративній справі вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відмовлено у задоволенні клопотання адвоката Меламеда Вадима Борисовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Житомирська Нінель (саме так зазначено в паспорті громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 від 19 січня 1999 року, що був дійсний до 19 січня 2019 року) / ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) станом на час розгляду справи перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за віком, про що свідчать надані відповідачем до відзиву документи.
У період з 07 жовтня 2009 року по 30 червня 2023 року ОСОБА_1 отримувала пенсію за віком, призначену на підставі судових рішень Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2019 року у справі № 360/2115/19 та від 08 жовтня 2020 року у справі № 360/2115/19.
Листом від 13 липня 2023 року № 110.14-20/35380/2023/БТ Філія - Луганське обласне управління Акціонерного товариства «Ощадбанк» направило на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області інформацію щодо одержання пенсії та/або грошової допомоги з поточного рахунку за довіреністю більше як один рік або не одержання з поточного рахунку більше як один рік по Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області за період з 01 липня 2022 року по 30 червня 2023 року (соціальна пенсія). Під номером 114 у вказаному списку значиться ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , відділення банку - 304665/000007/060007, номер поточного рахунку - НОМЕР_2 .
На підставі отриманої інформації Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області припинено нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2023 року, про що свідчить інформація з ІКІС ПФУ.
Рішення про припинення виплати пенсії відповідачем не приймалось.
Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 липня 2023 року у судовому порядку позивачем не оскаржені.
21 червня 2024 року представник позивача - адвокат Вадим Меламед через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся з заявою, зареєстрованою за № ВЕБ-12001-Ф-С-24-105906, про проведення виплати пенсії ОСОБА_1 на визначений банківський рахунок та про подання підтвердження про знаходження особи в живих
До означеного звернення представником позивача додано скановані копії:
апостильованої заяви ОСОБА_1 від 21 березня 2024 року про виплату призначеної пенсії на визначений нею рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк». Означеною заявою також підтверджено знаходження особи (позивача) в живих;
посвідчення адвоката України, виданого 26 липня 2017 року на ім'я ОСОБА_2 ;
ордеру серії АА № 1198085 від 03 лютого 2022 року на надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_1 адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду України.
На зазначені документи накладено удосконалений електронний підпис ОСОБА_2 , про що свідчить протокол створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису від 21 червня 2024 року.
Листом від 18 липня 2024 року № 4888-4360/Ж-02/8-1200/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило представника позивача про те, що органи Пенсійного фонду України припиняють виплату пенсії на підставах, визначених частиною першою статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до частини другої статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Пунктом 16 Порядку № 1596 визначено, що якщо суми пенсії та грошової допомоги не одержуються з поточного рахунка більш як один рік, уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідному органу Пенсійного фонду України, а одержувач пенсії - подати нову заяву до органу Пенсійного фонду України згідно з вимогами, визначеними пунктом 10 Порядку № 1596. ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач пенсії за віком на загальних умовах, виплату якої з 01 липня 2023 року призупинено відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі інформації, наданої філією - Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк» щодо клієнтів, за рахунками яких суми пенсій та грошової допомоги не одержуються більше як один рік. З огляду на положення абзацу першого пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява поновлення пенсії за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 22-1, подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України. Тобто, для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 необхідно особисто звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати пенсії, до якої долучити паспорт, документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, оновлені реквізити карткового рахунку банківської установи (додаток 1 до Поряд
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
В Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України).
Зазначені конституційні положення розвинуті в розділі II Конституції України «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина». Тим самим право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Конституції України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.
Згідно із статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 26 червня 2014 року у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви № 68385/10 та № 71378/10) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 1 Першого протоколу включає в себе три окремих норми: «перша норма, викладена у першому реченні першого абзацу, має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма, що міститься в другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення власності і підпорядковує його певним умовам; третя норма, закріплена в другому абзаці, передбачає право Договірних держав, зокрема, контролювати користування власністю відповідно до загальних інтересів. Проте ці норми не є абсолютно непов'язаними між собою. Друга і третя норми стосуються конкретних випадків втручання у право на мирне володіння майном, а тому повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закріпленого першою нормою» (параграф 30).
Щодо соціальних виплат, стаття 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам (параграф 31).
Зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).
Суд повторив, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (параграф 53).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» (Заяви № 23759/03 та № 37943/06) Європейський суд з прав людини зазначив, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення «законів». Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (параграф 50).
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з дефініціями, наведеними у статті 1 Закону № 1058-ІV:
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
уповноважений банк - банк, який здійснює свою діяльність відповідно до законодавства про банки і банківську діяльність та провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду.
Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону № 1058-ІV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Отже, пенсійне законодавство України чітко регламентує, що пенсіонер має право отримувати пенсійну виплату щомісяця у строк не пізніше 25-го числа місяця, за який виплачується пенсія.
Рішенням Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009 положення пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону № 1058-ІV щодо припинення виплати пенсії на весь час проживання (перебування) пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним). Зазначені положення Закону № 1058-ІV втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Як зазначено в Рішенні № 25-рп/2009 оспорюваними нормами Закону № 1058-ІV держава, всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, право на соціальний захист поставила в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином, держава всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 7 листопада 2013 року у справі «Пічкур проти України» (заява № 10441/06), яке набрало статусу остаточного 07 лютого 2014 року, зазначено, що право на отримання пенсії, як таке, стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення).
Статтею 49 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо припинення та поновлення виплати пенсії.
Так, частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Частиною другою цієї статі визначено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Як встановлено судом станом як на час подання спірної заяви про виплату пенсії позивачу на визначений нею банківський рахунок, так і на час розгляду цієї справи виплата пенсії позивачу на підставі пункту 4 частини першої статті 49 Закону № 1058-IV припинена (з 01 липня 2023 року) у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд та у визначеному законом порядку не поновлювалась.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1 в редакції, чинній на час звернення представника позивача з заявою про виплату позивачу пенсії на банківський рахунок), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абзац другий пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).
Відповідно до абзацу третього пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 у разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
Заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (пункт 1.2 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).
Порядком № 1596 визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1596 уповноваженими банками є банки, визначені відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231.
Виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків) (абзац перший пункту 4 Порядку № 1596).
За приписами абзацу першого пункту 6 Порядку № 1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Згідно з пунктами 8, 9 Порядку № 1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті. Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін. У разі відкриття поточного рахунка за зверненням органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення одержувач повинен укласти договір банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком.
Пунктом 10 Порядку № 1596 визначено:
заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України (абзац перший);
заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку (абзац другий);
заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку (абзац третій);
у разі отримання від одержувача заяви про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка орган Пенсійного фонду України або орган соціального захисту населення інформує одержувача про необхідність укладення договору банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком (абзац четвертий);
органи Пенсійного фонду України та органи соціального захисту населення формують перелік одержувачів на підставі отриманих заяв про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка та разом із необхідними для відкриття поточних рахунків таким особам документами та відомостями, визначеними нормативно-правовими актами Національного банку, подають його відповідному уповноваженому банку у строки, визначені у договорі, але не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дати прийняття документів (абзац п'ятий);
уповноважений банк може відмовити у відкритті поточного рахунка одержувачу з підстав, визначених законодавством та/або нормативно-правовими актами Національного банку, або у разі надання не в повному обсязі та/або недостовірної інформації чи документів, що містять недостовірну/неправдиву інформацію, та/або будь-яких інших відомостей, необхідних уповноваженому банку для відкриття поточного рахунка згідно з вимогами законодавства та/або нормативно-правових актів Національного банку, про що повідомляє відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення із зазначенням причин відмови у відкритті рахунка для інформування одержувача або подання відсутньої/уточнювальної інформації, відсутніх відомостей та/або документів (абзац шостий);
уповноважений банк щомісяця не пізніше 20 числа подає органам Пенсійного фонду України або органам соціального захисту населення перелік відкритих за зверненнями органів Пенсійного фонду України та органів соціального захисту населення поточних рахунків одержувачам із зазначенням номерів таких рахунків та інформації про укладення договорів банківського рахунка з одержувачами, а в разі відмови у відкритті поточного рахунка - інформацію про причину відмови (абзац сьомий);
заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису (абзац восьмий).
Отже, підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії або грошової допомоги, яка може бути подана пенсійному органу відповідно до пункту 10 Порядку № 1596 трьома шляхами: або особисто пенсіонером до органу Пенсійного фонду, або до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису, або від установи уповноваженого банку, а органи Пенсійного фонду України уповноважені здійснювати виплату пенсії через поточні рахунки в банках у разі наявності заяви про виплату пенсії або грошової допомоги (бланк якої є Додатком № 1 до Порядку № 1596).
Щодо наявності у представника позивача - Меламеда Вадима Борисовича повноважень для звернення до відповідача з заявою про виплату пенсії на визначений позивачем банківський рахунок, а саме підписання та подання цієї заяви власним удосконаленим електронним підписом, суд зазначає таке.
Жоден з пунктів Порядку № 22-1 не містить обов'язку пенсіонера звертатись із заявою про виплату пенсії на банківський рахунок особисто. Вжитий у пункті 1.1 Порядку № 22-1 термін заявник, дає підстави стверджувати, що таким заявником може бути і представник за довіреністю.
Разом з цим, суд зазначає, що у випадку позивача поданню заяви про виплату пенсії на банківський рахунок має передувати подання заяви про поновлення виплати раніше призначеної пенсії.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач (представник позивача) у період з 01 липня 2023 року по цей час з заявою про поновлення виплати раніше призначеної пенсії у порядку, визначеному Порядком № 22-1, до територіального органу Пенсійного фонду України не звертались. Разом з цим, з вересня 2023 року (дата відповіді на перше звернення представника позивача до відповідача) представник позивач обізнаний про факт припинення позивачу виплати пенсії.
З урахуванням викладеного, у межах спірних правовідносин, що склались у цій справі, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснювати виплату поточної пенсії ОСОБА_1 , в тому числі суму недоотриманої пенсії з 01 липня 2023 року, з урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, на визначений нею банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у АТ «Ощадбанк».
За таких обставин, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області правомірно не здійснило виплату пенсії на особистий банківський рахунок позивача, а отже, оскаржувані дії та бездіяльність відповідача у спірних правовідносинах відсутні.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання цього позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), поданого в її інтересах адвокатом Меламедом Вадимом Борисовичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська