Рішення від 24.02.2025 по справі 640/2612/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

24 лютого 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/2612/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа - ОСОБА_1 , про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

19.01.2022 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа - ОСОБА_1 , про скасування постанови. Позов мотивовано таким.

На адресу Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат 10.01.2022 надійшла постанова державного виконавця Бялого М.Г. Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 13.12.2021 ВП НОМЕР_2 про накладення штрафу за невиконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.06.2021 та постанов державного виконавця, де стягувач ОСОБА_1 .

Із зазначеною постановою позивач не погоджується, вважає її неправомірною і такою, що належить до скасування.

Відповідно до Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр), затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 року № 65 (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.04.2021 № 955) Центр є бюджетною установою та підпорядковується Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2021 позов задоволено, зобов'язано Центр здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік, відповідно до частини 5 пункту 22 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум в розмірі 6800,00 грн (шість тисяч вісімсот грн 00 коп.).

З метою виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2021 Центром проведено перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня в розмірі 6800,00 грн (шість тисяч вісімсот грн 00 коп.), з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 26.08.2021 № 902 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році» (далі - Порядок), який набрав чинності 31.08.2021.

У зв'язку з надходженням фінансування за бюджетною програмою «Забезпечення виконання рішень суду» рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2021 по справі № 640/8878/21 за позовом ОСОБА_1 виконано шляхом виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800,00 грн (шість тисяч вісімсот грн 00 коп.), платіжне доручення № 6491 від 18.11.2021.

Листом Центру від 24.11.2021 № 09/5262-044 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було повідомлено, що рішення по справі № 640/8878/21 за позовом ОСОБА_1 виконано.

Фактично рішення по справі № 640/8878/21 було виконано до винесення постанови про накладення штрафу.

Центром на постанови про відкриття виконавчого провадження було надано відповідь, в яких зазначалось, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня в розмірі 6800,00 грн (шість тисяч вісімсот грн 00 коп.), а рішення від 08.06.2021 по справі № 640/8878/21 включено до реєстру черговості виконання рішень і буде виконане після надходження фінансування за бюджетною програмою «Забезпечення виконання рішень суду».

Центром на постанову про накладення штрафу було надано відповідь, в якій зазначалось, що рішення від 08.06.2021 по справі № 640/8878/21 виконано шляхом виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800,00 грн.

У зв'язку з вищевикладеним в межах компетенції Центром виконано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2021.

У подальшому позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Бялого Максима Глібовича від 13.12.2021 ВП НОМЕР_2 про накладення штрафу на Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у розмірі 5100,00 грн скасувати; стягнути з Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) судовий збір в розмірі 2481,00 грн на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.02.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, призначено у справі підготовче засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.06.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду м. Києва справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Автоматизованою системою документообігу Луганського окружного адміністративного суду для розгляду цієї адміністративної справи визначена суддя Свергун І.О.

Ухвалою від 05.02.2025 справу прийнято до провадження, визначено продовжити розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Відповідач правом надати відзив на позовну заяву не скористався.

У судове засідання сторони та третя особа не прибули, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялися належним чином.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.06.2021 у справі № 640/8878/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, у розмірі встановленому частиною 5 пункту 22 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту населення», за 2020 рік у не повному обсязі. Зобов'язано Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік, відповідно до частини 5 пункту 22 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум, в розмірі 6800,00 грн (шість тисяч вісімсот грн 00 коп.).

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 09.09.2021 ВП НОМЕР_2 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 640/8878/21, виданого 28.08.2021, про зобов'язання Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік, відповідно до частини 5 пункту 22 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум, в розмірі 6800,00 грн (шість тисяч вісімсот грн 00 коп.).

Листом від 17.09.2021 № 09/3603-046 Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат повідомив Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), що з метою виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2021 Центром проведено перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня в розмірі 6800,00 грн (шість тисяч вісімсот грн 00 коп), з урахуванням проведених виплат. До Департаменту 13.07.2021 направлено лист № 051/044-1390-13 щодо замовлення коштів для виконання рішення суду. Додатково повідомляє, що для забезпечення виплат за судовими рішеннями Мінсоцполітики листом від 08.04.2021 № 6442/0/2-21/44 звернулось до Мінфіну щодо запровадження нової бюджетної програми «Забезпечення виконання рішень суду» при внесені змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік». Після надходження додаткового фінансування заборгованість за рішенням суду буде погашена.

Листом від 24.11.2021 № 09/5262-044 Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат повідомив Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), що рішення по справі № 640/8878/21 за позовом ОСОБА_1 виконано та надав платіжне доручення від 18.11.2021 № 6491.

13.12.2021 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) винесено постанову ВП № НОМЕР_2 за невиконання рішення суду на Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат накладено штраф у сумі 5100 грн.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд виходить з такого.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1).

Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Статтею 26 Закону № 1404-VIII визначено початок примусового виконання рішення, зокрема:

- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої);

- виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (частина п'ята);

- за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста).

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Частинами першою та другою статті 75 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.

Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону № 1404-VIII. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними, в розумінні наведених норм Закону № 1404-VIII, можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

З вищевикладеного слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 10 вересня 2019 року в справі № 0840/3476/18, від 19 вересня 2019 року в справі № 686/22631/17 та від 07 листопада 2019 року в справі № 420/70/19.

Відповідно до абз. 1, 2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112 у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України. Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

З наведеної норми вбачається, що виплати до 5 травня разової грошової допомоги позивач здійснює за рахунок коштів, що перераховуються їх розпорядниками вищого рівня. Така виплата не здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету. Без надходження коштів, зокрема для проведення виплат на виконання рішення суду по справі № 640/8878/21, позивач позбавлений можливості здійснити виплату.

Судом установлено, що після надходження відповідного фінансування судове рішення було виконано, що підтверджується платіжним дорученням від 18.11.2021 № 6491.

Проте державний виконавець не перевірив виконання судового рішення, а виніс постанову від 13.12.2021 ВП № НОМЕР_2 про накладення штрафу на Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у сумі 5100 грн.

Таким чином, судове рішення було виконано боржником ще до винесення державним виконавцем спірної постанови про накладення штрафу.

Відповідно до частин першої та другої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо відсутності у державного виконавця правових підстав для накладення на позивача штрафу за невиконання вказаного судового рішення без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк, тому постанова від 13.12.2021 ВП № НОМЕР_2 про накладення на Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат штрафу в розмірі 5100,00 грн належить до скасування як протиправна.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином, судові витрати зі сплати судового збору не стягуються.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, просп. Любомира Гузара, 7, код за ЄДРПОУ 22886300) до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (01001, м. Київ, пров. Музейний, 2Д, код за ЄДРПОУ 43315602), третя особа - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про скасування постанови задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 13.12.2021 ВП НОМЕР_2 про накладення штрафу на Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у розмірі 5100,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного тексту.

Суддя І.О. Свергун