Справа №766/2730/25
н/п 3/766/2249/25
24.02.2025 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Валігурська Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу прикордонної служби (тип С) (Військова частина НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця см. Погребище Вінницької області, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , інспектор прикордонної служби 2 категорії-кулеметника третьої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування, солдат, -
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ПдРУ №293689 солдат ОСОБА_1 не з'явився вчасно без поважних причини на військову службу з відпустки до тимчасового місця дислокації в/ч НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 , вчинене в умовах особливого періоду (воєнного стану). У відпустці перебував з 15.01.2025 по 31.01.2025. До місця несення служби мав прибути 01.02.2025 до 08:00, проте прибув лише 20.02.2025 о 16:00 годині. Своїми діями ОСОБА_1 порушив ст. 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ та пункт 20.1 Кодексу поведінки працівника, затвердженого наказом МВС, МЗС, МФУ, АДПСУ від 05.07.2011 №330/151/809/434.
Дії ОСОБА_1 особою, уповноваженою на складання протоколу, кваліфіковано за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП як самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов'язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.
Під час судового розгляду ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні визнав частково.
Так вина ОСОБА_1 відповідно до матеріалів справи про адміністративне правопорушення обґрунтована наступними дослідженими та перевіреними судом доказами:
- протоколом про військове адміністративне правопорушення серії ПдРУ №293689, який містить відомості щодо дати, місця та способу вчинення адміністративного правопорушення, що мало свій прояв у нез'явленні ОСОБА_1 своєчасно до місця несення служби без поважних причин;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , , в яких зазначено, що солдат ОСОБА_1 не прибув своєчасно з відпустки до місця несення служби без поважних причин. Прибув з відпустки 20.02.2025 о 16:00 годині;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких зазначив, що несвоєчасно повернувся до місця несення служби, оскільки перебував у стані алкогольного сп'яніння;
- відпускним квитком від 06.01.2025 №31-ВДП/2161, відповідно до якого солдату ОСОБА_1 необхідно повернутися після закінчення відпустки до місця проходження служби 01.02.2025;
- копією службового посвідчення серії НОМЕР_3 .
Дослідивши наведені вище докази, суд приходить до наступних висновків.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з?ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з?ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
За нормами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об?єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан, який було продовжено Законом про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №4024-ІХ від 29.10.2024, яким передбачено продовжити строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 10.11.2024 на 90 діб, тобто до 08.02.2025 до 05 години 30 хвилин. Востаннє продовжено Законом №4220-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05:30 години 08.02.2025 на 90 діб, до 9 травня 2025 року.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 Закону «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
У свою чергу відповідно до ч. 4 ст. 172-11 КУпАП відповідальність настає за нез'явлення з відпустки до військової частини тривалістю до десяти діб в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.
Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що ч. 4 ст. 172-11 КУАП передбачена кваліфікуюча ознака особливо кваліфікованого складу нез'явлення з відпустки до військової частини або місця служби - адміністративного правопорушення - якщо воно вчинене саме в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.
Враховуючи ту обставину, що на території України з 24.02.2022 діє не лише «особливий період», а саме «воєнний стан», а ст. 172-11 КУпАП не передбачає відповідальність за вчинення відповідного правопорушення в умовах саме воєнного стану, дії ОСОБА_1 особою уповноваженою на складання протоколу було передчасно кваліфіковано саме за цією нормою.
У свою чергу Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011, заява №16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява №36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява №926/08, рішення від 20.09.2016). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у вчиненні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин, з урахуванням загального принципу про те, що всі сумніви щодо доведеності вини особи у вчиненні правопорушення необхідно тлумачити на її користь (ст. 62 Конституції України), суд приходить до висновку, що обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, не знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, що виключає можливість притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Отже, в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, що на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України має своїм наслідком закриття провадження, оскільки провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 172-11, 247, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя: Людмила ВАЛІГУРСЬКА