Справа № 404/8017/23
Номер провадження 2/404/1883/23
19 лютого 2025 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді - Павелко І.Л.
за участі секретаря - Авдон'єва В.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за позовом Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , про стягнення заборгованості , -
Обласне комунальне виробниче підприємства «Дніпро-Кіровоград» звернулось до суду з вищевказаним позовом, відповідно до якого просило стягнути з ОСОБА_3 борг за послуги водопостачання та водовідведення в сумі 9038,08 грн. та судові витрати.
Ухвалою суду від 11 жовтня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження по вказаній цивільній справі.
Представник позивача надав до суду заяву, якою просить судове засідання проводити без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, не заперечив проти винесення заочного рішення по справі.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені рекомендованим листом, направленим за адресою реєстрації осіб.
Представник відповідачки надала заяву де зазначила що позовні вимоги не визнала та просила відмовити в їх задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до вмотивованого рішення про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» відповідно до «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 р. №690, Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» та Закону України «Про житлово-комунальні послуги», починаючи з 01.04.2012 року надає споживачам послуги централізованого водопостачання та водовідведення.
В період з 01.10.2021 року по 31.01.2024 року включно, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення надавались комунальним підприємством «Кіровоградське водопровідно-каналізаційне господарство Кіровоградської міської ради».
З 01.04.2012 року правонаступником прав і обов'язків комунального підприємства Кіровоградське водопровідно-каналізаційне господарство Кіровоградської міської ради» є обласне комунальне підприємство «Дніпро-Кіровоград».
Шляхом відкриття особового рахунку № НОМЕР_1 та видачею абонентської книжки відповідач вступив у фактичні договірні відносини з підприємством.
Відповідачу надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на суму 33 948,87 грн. за період з 01.02.2020 року по 31.07.2023 року включно.
Відповідно до п.5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та п.1 ст. 30 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 р. № 690 - споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги \ строки, встановлені договором або законом. Статтею 22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» передбачено: споживач зобов'язаний своєчасно вносити плату за використану питну воду
відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.17 № 2119-VIII, який набрав чинності 2 серпня 201 року, у кожному багатоквартирному будинку, який обслуговує ОКВП «Дніпро - Кіровоград», як оператор зовнішніх інженерних мереж, повинен бути встановлений загальнобудинковий лічильник.
Оснащення будівель вузлами комерційного обліку також визначено Наказом Мінрегіону від 09.08.2018 № 206 «Про затвердження Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку . який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.08 2018 № 990/32442.
Пунктом 3 статті 3 Закону визначено, що оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власника (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановленні. Порядок такого інформування визначається Кабінетом Міністрів України. Власних (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання такого повідомлення мен право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про згоду за встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах; намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку.
У разі якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення влас (співвласники) не надав згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропоноЕ оператором зовнішніх інженерних мереж умовах або не повідомив оператора зове інженерних мереж про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліг встановленому законодавством порядку, а також у разі якщо власник (співвласник повідомив про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку встановленому законодавством порядку, але не зробив цього протягом чотирьох місядщ дати повідомлення оператором про намір встановити вузли комерційного обліку, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.
30 січня 2020 року голова правління ОСББ «Спільний дім» звернулась, з письмовою заявою, до ОКВП «Дніпро-Кіровоград» з проханням перевести загальний лічильна водопостачання в абонентний вілліл з 01 лютого 2020 року та закрити особовий рахунок підприємству.
Актом обстеження від 31 січня 2020 року № 4, за участю представника служби складі контролерів-ревізорів служби збуту, у присутності представника абонента, голови правління ОСББ «Спільний дім» за адресою: вул. Миру, буд. 6, встановлено загальнобудинковий лічильник Sensus № 1711078372 з фактичними показниками робочому стані, опломбований пломбою № 18078235, пломба не порушена.
Відповідно з лютого 2020 року нарахування за послуги водопостачакі-.и водовідведення здійснювалось за показниками розподільного та комерційного обліку.
Відповідно до статті 7 Закону - оператор зовнішніх інженерних мереж, до яки хно приєднана будівля, має право доступу до приміщень у будівлях, де встановлено вузли комерційного обліку, для проведення їх обслуговування та/або заміни, а також показань їх засобів вимірювальної техніки.
Виконавець комунальної послуги має право доступу до будівель, приміщень і яких встановлено вузли комерційного обліку, для перевірки схоронності таких вузлів обліку та зняття показань їх засобів вимірювальної техніки.
Виконавець комунальної послуги або визначена власником (співвласноком особа, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, визначених за допомс комерційного обліку, між споживачами, має право доступу до приміщень встановлено вузли розподільного обліку та/або прилади - розподілювачі теплової енергії, за показаннями яких здійснюється такий розподіл.
Уповноважені посадові особи органів ліцензування, органів місцевого самоврядування мають право доступу до будівель, приміщень і споруд, у яких встановлено вузли комерційного обліку, для перевірки наявності, функціонування таких вузлів обліку та контролю правильності зняття показань їх засобів вимірювальної техніки.
Власник (співвласники) будівлі або його (їх) представник мають право доступу до місць установлення вузлів комерційного обліку для перевірки схоронності та зняття показань. Порядок доступу до вузлів комерційного та розподільного обліку, приладів - розподілювачів теплової енергії визначається законом та умовами договору про надання відповідної комунальної послуги.
Враховуючи вищевикладене, в період з лютого 2020 по серпень 2023 року, кожного місяця контролерами Кропивницького ВКГ ОКВП «Дніпро-Кіровоград» у присутності представника ОСББ «Спільний дім» складалися акти обстеження з показниками комерційного (загальнобудинкового) вузла обліку, які розподілялись між споживачами відповідно до Закону.
Отже, стаття 10 Закону визначає розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами, а саме: обсяги спожитої у будівлі гарячої, питної води, визначені за допомогою вузлів комерційного обліку (а у випадках, передбачених частиною другою статті 9 цього Закону, - за розрахунковим або середнім споживанням), розподіляються між споживачами з урахуванням того, що: 1) у разі якщо частина води була витрачена на полив клумб і газонів, прибирання місць загального користування тощо та/або гарячої води - на прибирання місць загального користування тощо, обсяг відповідно питної, гарячої води, що розподіляється між споживачами, зменшується на обсяг, витрачений на такі загальнобудинкові потреби, визначений на підставі показань відповідних вузлів обліку; 2) у разі якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, загальний обсяг спожитої v будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показаннями вузлів розподільного обліку.
Якщо виникає різниця між показаннями вузла комерційного обліку та обсягом гарячої, питної води, визначеним як сума показань вузлів розподільного обліку, така різниця розподіляється відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово- комунального господарства, а саме:
у разі якщо жодне приміщення у будівлі не оснащене вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами;
у разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, а частина - не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.
Враховуючи, що усі приміщення у будинку АДРЕСА_1 оснащені вузлами розподільного обліку води, то різниця між показниками комерційного та розподільног вузлів обліку (небаланс) розподіляється між споживачами відповідно до обсяп споживання за показаннями вузлів розподільного обліку.
Відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будів: комунальних послуг, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315 , розподіл між споживачами загального обсягу спожитої комунальної послуги будівлі/будинку за відповідний розрахунковий період урахуванням показань вузлів комедійного та розподільного обліку (тепло лічильників, лічильників холодної води, лічильників гарячої води), установлених як у приміщеннях, так за їх межами, або приладів-розподілювачів теплової енергії, установлених на опалювань приладах опалюваних приміщень, а в окремих випадках - розрахунково.
Згідно розділу X Методики обсяги небалансу холодної води (VX'B «.бал) та обс спожитої холодної води, визначені як сума показань вузлів розподільного обліку будівлі/будинку, де усі приміщення споживачів, до яких постачається холодна вс оснащені вузлами розподільного обліку, розподіляються пропорційно до обсягу спожив
Такий небаланс холодної води визначають як різницю між визначеним за приладу обліку загального обсягу спожитої холодної води у будівлі/будинку та сумарним обсягом спожитої/витраченої холодної води за показанями вузлів розподільного обліку у приміщеннях споживачів,вузла розподільного обліку на відгалуженні трубопрої з водорозбірною арматурою для відбору води на загальнобудинкові потреби (або відповідно до обсягу холодної води, витраченої на загальнобудинкові потреби, що визначає відповідним договором з виконавцем комунальних послуг) та вузла обліку холодної перед водопідігрівачем в індивідуальному тепловому пункті.
Згідно статті 8 Закону рахунки на оплату наданої комунальної послуги форма виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здій розподіл обсягів комунальної послуги, на основі показань вузла комерційного відповідної комунальної послуги згідно з вимогами статей 9-11 цього Закону; виконавець визначена власником (співвласниками) інша особа, що здійснює розподіл комунальної послуги, формує та надає споживачу (його представнику) рахунки на о наданої комунальної послуги щомісяця; рахунки на оплату комунальної послуги над- споживачу на паперовому носії; на вимогу або за згодою споживача рахунки м надаватися споживачу в електронному вигляді, у тому числі за допомогою досту електронних систем обліку розрахунків споживачів. Рахунки надаються спожива безоплатній основі.
Враховуючи, що споживач за особовим рахунком № НОМЕР_2 зареєстрований в особистому кабінеті на офіщйнрму сайті ОКЕП «Дніпро-Кіуовогуад» та при реєстрації погодився з умовами надання послуг, вся інформація стосовно особового рахунку міститься в ньому.
Крім того, відповідно до статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні п учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) сп (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Колективний споживач - юридична особа, що об'єднує споживачів у будівлі та і інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні колективний споживач зобов'язаний: 1) допускати до об'єктів нерухомого ма належать колективному споживачу, а також у місця загального користування і д
приміщення багатоквартирних будинків (для об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) виконавців комунальних послуг або їхніх представників у порядку, визначеному законом і договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного тй інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань засобів вимірювальної техніки; 2) у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово- комунальні послуги сплачувати пеню в розмірах, установлених законом або договорами про надання житлово-комунальних послуг для споживачів, яких об'єднує такий колективний споживач; 3) забезпечувати розподіл між споживачами, об'єднаними таким колективним споживачем, обсягу спожитих комунальних послуг відповідно до законодавства (крім випадку, коли співвласниками визначено іншу особу, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги); 4) у разі безпосереднього здійснення розподілу обсягу комунальних послуг між споживачами у будівлі надавати споживачам, об'єднаним таким колективним споживачем, детальний розрахунок розподілу між ними обсягу спожитих комунальних послуг, а в разі обліку комунальних послуг засобами вимірювальної техніки вузла обліку, що забезпечує загальний облік споживання вілповілної комунальної послуги в будівлі (її частині), надавати також інформацію про їх показання.
Стосовно ненадання інформації щодо нарахування оплати за послуги з урахуванням показників комерційного вузла обліку суд находить, що відповідно до п. 10, 11 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право без додаткової оплати отримувати від виконавця відповідної послуги чи іншої уповноваженої на розподіл комунальної послуги особи детальний розрахунок розподілу обсягу спожитих комунальних послуг між споживачами багатоквартирного будинку; без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені управителем, виконавцем комунальної послуги нарахування плати за житлово-комунальні послуги (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі.
Підтверджень щодо звернень до ОКВП «Дніпро-Кіровоград» стосовно надання інформації про розподіл обсягу комунальної послуги, визначених за допомогою вузла комерційного обліку між споживачами та, відповілно, відмови ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надати такі відомості, не надано.
Враховуючи вищевикладене, відповідачам правомірно нараховано заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у період з 01.02.2020 по 31.07.2023, яка станом на 01.08.2023 становить 7 688,56 грн.
У відповідності до cт. 625 ЦК України - боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також, три проценти річних від простроченої суми.
На підставі вказаної норми закону, відповідачу було нараховано індекс інфляції в сумі 1 008,81 грн. та 3% річних в сумі 340,70 грн. за період з 01.02.2020 року по 31.07.2023 року(а.с.4).
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення в повному обсязі.
Згідно ст.141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь ОКВП «Дніпро-Кіровоград» судовий збір в сумі 2684,00 грн.
На підставі ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», Закону Укарїни «Про питну воду та питне водопостачання», ст.ст. 525, 526, 625 ЦК України, керуючись ст.ст. 81, 141, 265, 280-289ЦПК України, суд -
Позовну заяву Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення боргу за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення задовольнити в повному обсязі.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» борг за послуги водопостачання та водовідведення у розмірі 7 688,56 грн. на розрахунковий рахунок IBAN НОМЕР_3 КРУ ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 305299, код ЄДРПОУ 03346822; індекс інфляції в сумі 1 008,81 грн. та 3% річних в сумі 340,70 грн. грн. на розрахунковий рахунок IBAN НОМЕР_4 КРУ ПАТ КБ «Приватбанк» МФО 305299, код ЄДРПОУ 03346822.
Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» судовий збір у розмірі по 1 342 грн. з кожного на розрахунковий рахунок IBAN НОМЕР_4 КРУ ПАТ КБ «Приватбанк» МФО 305299, код ЄДРПОУ 03346822.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Відомості про учасників справи:
позивач: Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград», місце знаходження: вул. Соборна, 19-А, м. Кропивницький, 25009 ,код ЄДРПОУ 03346822;
відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Текст рішення складено 19.02.2025 року.
Суддя Кіровського І. Л. Павелко
районного суду
м.Кіровограда