Ухвала від 21.02.2025 по справі 456/1041/25

Справа №456/1041/25

Провадження № 2-а/456/28/2025

УХВАЛА

про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду

21 лютого 2025 року місто Стрий

Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі головуючого судді Яніва Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження питання про передачу на розгляд іншого адміністративного суду адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків у матеріалах позовної заяви відсутній) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження юридичної особи: пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, 79007; ЄДРПОУ 40108833), Стрийського відділення поліції Національної поліції до Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження юридичної особи: вул. Коссака 11, м. Стрий; ЄДРПОУ 40108833) про визнання постанови у справі про адміністративне правопорушення такою, що не підлягає виконанню, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 20.02.2025 року, скориставшись канцелярією, у подав у Стрийський міськрайонний суд Львівської області позовну заяву, у якій просить визнати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, поліцейським Стрийського РУП ГУНП у Львівській області серії БАД №626391 від 30.05.2023 року такою, що не підлягає виконанню. Крім того, позивач просить звільнити його від адміністративної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 20.02.2025 року головуючим суддею щодо розгляду вищевказаної позовної заяви визначено суддю Яніва Н.М..

Вирішуючи питання про прийняття вищевказаної позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, суд, встановив, що ця справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, з огляду на наступне

Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

В силу пункту 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Системний аналіз положень статей 25-27 КАС України надає підстави для висновку про відсутність підсудності справи щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, за місцем вчинення адміністративного правопорушення чи притягнення особи до адміністративної відповідальності. Натомість, до такої справи застосовуються положення щодо можливості її розгляду або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, або за місцезнаходженням відповідача.

У той же час, статтею 286 КАС України, котра визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, питання з приводу підсудності таких справ не врегульовано.

Як вбачається із витягу з Єдиного державного демографічного реєстру №1139170 від 21.02.2025 року, позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . У свою чергу, місцезнаходженням належного відповідача ГУ Національної поліції у Львівській області є пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, що, відповідно, перебуває поза юрисдикцією Стрийського міськрайонного суду Львівської області. Оскільки Стрийське РУП не є юридичною особою.

Як вбачається із адміністративного позову, позивач ОСОБА_1 визначився з альтернативною підсудністю у порядку ст. 25 КАС України, та очевидно вибрав суд за його місцем проживання (перебування, знаходження), однак, не врахував, що мова у вищезгаданій правовій нормі йде саме про зареєстроване/задеклароване місце проживання (перебування, знаходження), а не фактичне.

Щодо юрисдикції суду, виходячи із зареєстрованого місця проживання позивача ОСОБА_1 , слід зазначити наступне.

Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 року за № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» у Львівській області, з-поміж інших, утворено Стрийський район (з адміністративним центром у місті Стрий) у складі у тому числі території Гніздичівської селищної територіальної громади, до складу котрої увійшло с. Махлинець колись Жидачівського району Львівської області.

Згідно із пунктом 3, 3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.

У зв'язку з цим, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.

Відтак, за раніше визначеним адміністративно-територіальним устроєм с. Махлинець відноситься до території Жидачівського району Львівської області, правосуддя на якій здійснює Жидачівський районний суд Львівської області.

Отже, до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів, дана справа належить або до територіальної юрисдикції Жидачівського районного суду Львівської області (за зареєстрованим місцем проживання фізичної особи - позивача ОСОБА_1 ), або до Галицького районного суду м. Львова (за місцезнаходженням юридичної особи - відповідача ГУ НП у Львівській області).

В силу пункту 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, то суд передає таку адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду.

Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених у пунктах 4-6 ч. 1 ст. 29 КАС України, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання (ч. 5 ст. 29 КАС України).

Відповідно до пункту 8 ч. 5 ст. 243 КАС України окремим документом викладаються ухвали з питань, зокрема, передачі адміністративної справи до іншого адміністративного суду.

За таких обставин, виходячи з інтересів, зокрема позивача ОСОБА_1 та враховуючи його зареєстроване місце проживання, вважаю правильним передати дану адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, а саме на розгляд Жидачівського районного суду Львівської області.

На підставі наведеного та керуючись статтями 20,25-27, 29, 243,248, 286 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, Стрийського відділення поліції Національної поліції до Головного управління Національної поліції у Львівській області, про визнання постанови у справі про адміністративне правопорушення такою, що не підлягає виконанню, - передати на розгляд Жидачівському районному суду Львівської області.

Копію ухвали надіслати позивачу, - для відома.

Передачу адміністративної справи, в силу положень ч. 8 ст. 29 КАС України, здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання апеляційної скарги, - після залишення її без задоволення.

Ухвала, в силу ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею без проголошення, однак може бути оскаржена сторонами у цій справі у строк подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (підписання суддею).

Апеляційна скарга на ухвалу подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Назар ЯНІВ