Справа № 560/13184/24
іменем України
20 лютого 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.08.2024 щодо відмови у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести з 05.07.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та здійснити нарахування й виплату призначеної пенсії в розмірі 60% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідках від 08.08.2024 №934/121/29/03-2024 та №935/121/29/03-2024 з врахуванням виплачених сум, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 01.05.2016 по 04.07.2024.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 08.08.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», надавши довідки встановленої форми про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, а саме: від 08.08.2024 №934/121/29/03-2024 та №935/121/29/03-2024, видані Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області.
Однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.08.2024 № 221250004500 позивачу було відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку із відсутністю необхідного стажу державної служби.
Ухвалою суду від 16.09.2024 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що рішенням Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.08.2024 № 221250004500 позивачу відмовлено у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058-VI на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах державної служби.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області також подало до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивачу відмовлено у переведенні з пенсії за віком згідно Закону №1058 на пенсію за віком згідно Закону №889, згідно заяви від 08.08.2024 у зв'язку з відсутністю правових підстав.
Тривалість стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, станом на 01.05.2016 становить 7 років 1 місяць 16 днів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 з 25.11.2023 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
05.07.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо переведення на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області від 30.07.2024 прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії, оскільки довідка №227 від 04.07.2024 не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України №823.
08.08.2024 позивач повторно звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату від 08.08.2024 №934/121/29/03-2024 та №935/121/29/03-2024, виданих Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.08.2024 року № 221250004500 позивачу відмовлено у переведенні з пенсії за віком згідно Закону №1058 на пенсію за віком згідно Закону №889, згідно заяви від 08.08.2024 у зв'язку з відсутністю правових підстав.
У рішенні зазначено, що до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, згідно трудової книжки від 10.09.1981 серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 зараховано періоди роботи:
- з 16.03.2009 по 10.06.2024 на посаді начальника відділу Полонської районної державної адміністрації;
- з 11.06.2014 по 06.11.2015 на посаді провідного спеціаліста Полонського районного відділу УМВС в Хмельницькій області;
- з 07.11.2015 по 01.05.2016 на посаді провідного спеціаліста управління фінансового забезпечення ГУ НП в Хмельницькій області.
Тривалість стажу роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, станом на 01.05.2016 становить 7 років 1 місяць 16 днів.
Оскільки станом на 01.05.2016 у ОСОБА_1 відсутній 10-річний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" немає.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби було визначено «Порядком обчислення стажу державної служби», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок №283).
За приписами пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Пунктом 3 Порядку № 283 встановлено, що до стажу державної служби включається, зокрема, час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.
Також, відповідно до Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженого наказом Головного управління державної служба України від 12.10.2007 року № 270/551, робота (служба) в апараті органів внутрішніх справ, а саме: у Міністерстві внутрішніх справ України (структурних підрозділах центрального апарату Міністерства), головних управлінь/управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, міських управлінь і відділів, управлінь і відділів на транспорті та інших, визначених відповідними наказами Міністерства внутрішніх справ України - зараховується до стажу державної служби.
Отже, до стажу державної служби зараховується, зокрема робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів внутрішніх справ та на посадах рядового та начальницького складу в органах внутрішніх справ.
Порядок №283 втратив чинність у зв'язку із затвердженням 25.03.2016 постановою № 229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби.
Згідно з п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посаді державної служби відповідно до Закону України "Про державну службу".
У пункті 1 частини 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посаді державної служби відповідно до цього Закону.
Судом встановлено, що згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , позивач в спірний період:
- 11.06.2014 призначена на посаду провідного спеціаліста бухгалтера Полонського районного відділу УМВС України в Хмельницькій області;
- 06.11.2015 відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та згідно з п.5 ст. 36 КЗпП України звільнена за переведенням до Національної поліції;
- 07.11.2015 прийнята на посаду провідного спеціаліста управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Хмельницькій області;
- 01.05.2016 присвоєно 9 ранг державного службовця;
- 01.06.2016 переведена на посаду провідного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Хмельницькій області;
- 07.11.2018 присвоєно 8 ранг державного службовця;
- 07.11.2021 присвоєно 7 ранг державного службовця;
- 04.07.2024 припинено державну службу, звільнено з посади провідного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Хмельницькій області відповідно до п.7 ч.1 ст. 83 Закону України "Про державну службу" (у зв'язку з виходом державного службовця на пенсію).
Враховуючи наведене, періоди роботи позивача на посаді провідного спеціаліста бухгалтера Полонського районного відділу УМВС України в Хмельницькій області та провідного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Хмельницькій області підлягають зарахуванню до стажу державної служби.
Рішенням Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.08.2024 повідомлено позивача, що до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідної категорій державної служби зараховано період з 16.03.2009 по 01.05.2016.
Отже, стаж з 01.05.2016 по 04.07.2024 також зараховується до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу».
Стосовно інших позовних вимог, суд зазначає наступне.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Згідно п.10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з п. 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу»№3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі №687/545/17.
У позивача (враховуючи відомості трудової книжки та призначення пенсії за віком) наявний необхідний вік та страховий стаж, передбачений абзацом 1 частини 1статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак на дату набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ стаж державної служби позивача становив 7 років 1 місяць 16 днів.
Стаж роботи з 01.05.2016 по 04.07.2024 у спірному випадку не має правового значення для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (оскільки таке право зберігається для осіб, які на день набрання чинності Законом № 889-VІІІ обіймають посади державної служби та мають не менше як 10 років такого стажу).
Суд також зазначає, що стаж державної служби враховуючи самостійно зарахований пенсійним органом, та той, який підлягає зарахуванню за рішенням суду, становить 15 років 3 місяці та 20 днів (з 16.03.2009 по 01.05.2016 та з 01.05.2016 по 04.07.2024), якого також не достатньо для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (оскільки таке право зберігається для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців).
Отже, з врахуванням відсутності у позивача станом на 01 травня 2016 року 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, суд дійшов до висновку, що позивач не має права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», тому рішення від 16.08.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є правомірним.
Як наслідок, не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу».
Враховуючи наведене, позовні вимоги слід задовольнити частково.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Враховуючи вказану норму, сплачений позивачем судовий збір слід присудити на його користь у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 01.05.2016 по 04.07.2024 в Головному управлінні Національної поліції в Хмельницькій області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 01.05.2016 по 04.07.2024 в Головному управлінні Національної поліції в Хмельницькій області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 лютого 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н,76018 , код ЄДРПОУ - 20551088) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук