17 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/13041/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Костюкевича С.Ф., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти та науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державне підприємство «Інфоресурс» про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , відповідач) звернувся з позовом до Міністерства освіти та науки України (далі - МОН України, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державне підприємство «Інфоресурс» (далі - ДП «Інфоресурс») про визнання протиправним рішення щодо відображення в довідці Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) №317920 від 11.09.2024 інформації про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України від 05 вересня 2017 року №2145-VIII «Про освіту; зобов'язання вжити заходів щодо внесення змін до ЄДЕБО інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону №2145-VIII.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у 2012 році був зарахований до Володимирського педагогічного фахового коледжу імені Агатангела Кримського Волинської обласної ради за освітнім-професійним ступенем молодший спеціаліст за спеціальністю 5.01010301 «Технологічна освіта (вчитель інформатики у початкових класах)», де завершив навчання 27.06.2015. Згодом у 2015 році був зарахований до Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.010104 «Професійна освіта (комп'ютерні технології)», де завершив навчання 24.06.2017.
Вказав, що у 2017 році був зарахований до Національного університету «Львівська політехніка» за освітнім ступенем магістр за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп'ютерно- інтегровані технології», проте був відрахований 07.11.2017.
В подальшому, відповідно до наказу про зарахування № 32д/ф від 01.09.2024 його зараховано на І курс до Уманського державного педагогічного університету імені П. Тичини IV рівня акредитації на денну форму здобуття освіти, за освітнім ступенем магістр, де продовжує навчання дотепер за спеціальністю 015 «Професійна освіта (015.39 Цифрові технології)».
На прохання позивача, Уманський державний педагогічний університет імені П. Тичини сформував та видав довідку №317920 від 11.09.2024 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) щодо нього, у якій зазначено, що поточне здобуття освіти порушує послідовності, визначені частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Позивач вважає такі дії МОН України протиправними, оскільки їх реалізація/ виконання проведена із порушенням вимог діючого законодавства, а з метою усунення допущених порушень, відповідача слідує зобов'язати вжити належних/ достатніх заходів щодо внесення змін та відповідної інформації до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо нього.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18.11.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти.
Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.
Вказала, згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 (01.11.1996) у 2012 році був зарахований до Володимирського педагогічного фахового коледжу імені Агатангела Кримського Волинської обласної ради за освітнім-професійним ступенем молодший спеціаліст за спеціальністю 5.01010301 «Технологічна освіта (вчитель інформатики у початкових класах)», завершено навчання 27.06.2015.
У 2015 році був зарахований до Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.010104 «Професійна освіта (комп'ютерні технології)», завершено навчання 24.06.2017.
У 2017 році був зарахований до Національного університету «Львівська політехніка» за освітнім ступенем магістр за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп'ютерно- інтегровані технології», відраховано 07.11.2017.
У 2024 році був повторно зарахований до Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини за освітнім ступенем магістр за спеціальністю 015 «Професійна освіта (Цифрові технології)». Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку, а в довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
Внесення змін до картки здобувача освіти в ЄДЕБО, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 №752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти» (із змінами, внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 №1060) визначено, що державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Міністерства освіти і науки України, є технічним адміністратором ЄДЕБО.
Представник відповідача звертає увагу суду, що відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 №1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
У відповіді на відзив позивач підтвердив свої доводи, зазначені у позовній заяві та просив у задовольнити його позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у 2012 році був зарахований до Володимирського педагогічного фахового коледжу імені Агатангела Кримського Волинської обласної ради за освітнім-професійним ступенем молодший спеціаліст за спеціальністю 5.01010301 «Технологічна освіта (вчитель інформатики у початкових класах)», де завершив навчання 27.06.2015.
У 2015 році позивач зарахований до Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.010104 «Професійна освіта (комп'ютерні технології)», де завершив навчання 24.06.2017.
У 2017 році ОСОБА_1 був зарахований до Національного університету «Львівська політехніка» за освітнім ступенем магістр за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп'ютерно- інтегровані технології», проте був відрахований 07.11.2017, не закінчивши навчального процесу та не отримавши документа про освіту (диплома).
01.09.2024 наказом про зарахування 32д/ф ОСОБА_1 зараховано на І курс до Уманського державного педагогічного університету імені П. Тичини IV рівня акредитації на денну форму здобуття освіти, за освітнім ступенем магістр, де він продовжує навчання дотепер за спеціальністю 015 «Професійна освіта (015.39 Цифрові технології)».
На прохання позивача, Уманський державний педагогічний університет імені П. Тичини сформував та видав довідку №317920 від 11.09.2024 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) щодо нього, у якій зазначено, що поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Вважаючи такі дії МОН України протиправними, оскільки їх реалізація/ виконання проведена із порушенням вимог діючого законодавства, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №630 року (далі - Положення № 630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно Указу Президента України від 30.09.2010 №926 «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 №752 затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти.
Міністерству освіти і науки, молоді та спорту передбачено: забезпечити створення до 01.01.2012 та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти; розробити та затвердити порядок формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.
Постановою КМУ №560 від 16.05.2024 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).
Згідно абз. 1 п. 62 Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
За п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також, зокрема: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Отже, у період проведення загальної мобілізації, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є здобувачами, зокрема, вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Згідно ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі - Закон №2145-VIII) рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
За п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 №1556-VII (далі - Закон № 1556-VII) вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.
За абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону №1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.
Отже, у разі здобуття військовозобов'язаним вищої освіти, який навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, за відсутності з його боку зловживанням права на освіту у різних формах, він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Згідно виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи ОСОБА_1 20.06.2011 закінчив Володимир-Волинську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 5 Володимир-Волинської міської ради Волинської області, про що отримав свідоцтво про базову загальну середню освіту.
Отже, наступним рівнем освіти для позивача згідно із ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII є один із рівнів, що йде після базової середньої освіти.
Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 у 2012 році був зарахований до Володимирського педагогічного фахового коледжу імені Агатангела Кримського Волинської обласної ради за освітнім-професійним ступенем молодший спеціаліст за спеціальністю 5.01010301 «Технологічна освіта (вчитель інформатики у початкових класах)», де завершив навчання 27.06.2015.
У 2015 році був зарахований до Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.010104 «Професійна освіта (комп'ютерні технології)», де завершив навчання 24.06.2017.
У 2017 році був зарахований до Національного університету «Львівська політехніка» за освітнім ступенем магістр за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп'ютерно- інтегровані технології», проте 07.11.2017 був відрахований.
У 2024 році був повторно зарахований до Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини за освітнім ступенем магістр за спеціальністю 015 «Професійна освіта (Цифрові технології)» та продовжує навчання на даний час.
Таким чином, за матеріалами справи, позивач з 01.09.2024 по 31.12.2025 навчатиметься за денною формою здобуття освіти і здобуває рівень освіти другий (магістерський), що є вищим за раніше здобутий рівень освіти (бакалавр).
При цьому, в період з 01.09.2017 по 07.11.2017 позивач здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, в Національному університеті «Львівська політехніка», з якого його відраховано, а саме, вища освіта згідно Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 №1060-XII.
Суд враховує, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня вищої освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні вищої освіти. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку.
Міністерство освіти і науки України надіслано листа від 03.06.2024 №1/9758-24 керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству «Інфоресурс», яким роз'яснено особливості правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО). Основна мета цього листа полягає в уточненні процесу формування довідок на підставі інформації, що надається закладами освіти.
При цьому, листи міністерств не є нормативно-правовими актами і Верховний Суд неодноразово підкреслював це у своїх рішеннях.
Однак, лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 року №1/9758-24 враховується судом під час ухвалення рішення, як джерело інформації, оскільки він містить інформацію щодо роз'яснення алгоритму (методики) визначення послідовності здобуття освіти та формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивачем порушено послідовність здобуття рівнів освіти, визначену ч. 2 ст. 10 Закону №2145-VIII, оскільки він вже здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, отримував необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти, тому довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №317920 від 11.09.2024 сформована та видана відповідачем правомірно.
Посилання представника позивача, що для висновку про встановлення порушення послідовності здобуття освіти слід брати до уваги лише остаточний документ про закінчення навчального закладу - диплом чи свідоцтво, суд до уваги не приймає, оскільки норми ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Порядку № 560 таких умов не передбачають.
Аналогічна позиція викладена у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі №200/5372/24.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Розподіл судового збору не здійснюється у зв'язку із відмовою у задоволенні позову.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства освіти та науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державне підприємство «Інфоресурс» про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя С.Ф. Костюкевич