Справа № 132/3054/24
2/132/129/25
Ухвала
Іменем України
19 лютого 2025 року місто КАЛИНІВКА
Калинівський районний суд Вінницької області у складі: головуючого судді СЄЛІНА Є.В., при секретарі судового засідання РИБАК І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Калинівка Хмільницького району Вінницької області, матеріали цивільної справи № 132/3054/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дітей,
20.09.2024 року до Калинівського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дітей.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.09.2024 року, визначено склад суду з розгляду позову: головуючого суддю Сєліна Є.В.
Ухвалою судді Калинівського районного суду Вінницької області Сєліна Є.В. від 27.09.2024 року, відкрито провадження за позовом, визначено здійснити його розгляд за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Калинівського районного суду Вінницької області від 11.11.2024 року, зобов'язано Державну прикордонну службу України надати інформацію про перетин державного кордону України відповідачем ОСОБА_2 в період з 01.06.2023 року та по теперішній час.
Ухвалою Калинівського районного суду Вінницької області від 05.12.2024 року, закрите підготовче провадження у справі, призначено її до судового розгляду по суті в загальному позовному провадженні.
24.01.2025 року за вх.№ 921/25 на адресу Калинівського районного суду Вінницької області на виконання ухвали від 11.11.2024 року, надійшов лист начальника Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України Власова Є. від 16.01.2025 року № 19/4413-25-Вих.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Як вбачається із поданого позову, ОСОБА_1 просить стягнути з ОСОБА_2 на його користь аліменти на утримання неповнолітніх дітей, а саме на дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в твердій грошовій сумі у розмірі 3000грн.00коп., щомісячно, на кожну дитину, починаючи стягнення з дня пред'явлення позову до суду, і до досягнення дітьми повноліття. Дану вимогу обґрунтовує тим, що відповідач ОСОБА_2 в червні 2023 року покинула дітей та виїхала за кордон, а саме до Республіки Польща. Саме з цього часу, дочка ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дочка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебувають на його утриманні. Оскільки мати дітей матеріальної допомоги на їх утримання не надає, він вимушений звернутися до суду із вказаним позовом.
На підтвердження зазначених обставин, до позовної заяви зокрема долучив: довідку про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні будинку осіб від 04.03.2024 року за № 153, та акт обстеження матеріально-побутових умов проживання від 08.03.2024 року за № 166, відповідно до яких, неповнолітні діти: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстровані разом із батьком ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та з ним фактично проживають з літа 2023 року по 08.03.2024 року.
Частиною третьою статті 181 СК України визначено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно принципу диспозитивності, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (частина перша статті 13 ЦПК України).
Доказами відповідно до статті 76 ЦПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частини третя, четверта статті 12, частина перша статті 81 ЦПК України).
Матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження обставин, які мають значення для вирішення цієї справи, а саме доказів на підтвердження факту постійного проживання неповнолітніх дітей разом із батьком, та перебування на його утриманні (з моменту звернення до суду і до теперішнього часу), що є предметом доказування в даній категорії справ.
Через неявку позивача ОСОБА_1 та його представника - адвоката Шибінського О.В. в судове засідання, суд позбавлений можливості з'ясувати вищезазначені обставини.
Відповідно до положень частин першої, другої статті 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована Верховною Радою України від 27.02.1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Згідно частини п'ятої статті 12 ЦПК України, суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість роз'яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їх процесуальні права та обов'язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов'язків.
Частиною першою статті 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до частини першої статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно частин третьої-п'ятої статті 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість: керує ходом судового процесу; сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; роз'яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов'язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов'язків.
За частиною сьомою статті 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
За роз'ясненнями, викладеними в пункті 13 Пленуму Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду» від 12 червня 2009 року № 5, якщо представлені докази недостатньо підтверджують вимоги позивача чи заперечення відповідача або не містять в собі всіх необхідних даних і у сторін є обґрунтовані складнощі у наданні додаткових доказів, суд за їх клопотанням зобов'язаний сприяти їм в одержанні або витребуванні таких доказів.
Відповідно до положень статті 32 Конституції України, не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Правові відносини, пов'язані із захистом і обробкою персональних даних, і спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних, регулюються Законом України «Про захист персональних даних».
Персональні дані згідно приписів статті 2 «Про захист персональних даних», це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
За рішенням Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року у справі № 2-рп/2012, інформація про персональні дані особи та членів її сім'ї є конфіденційною і може бути поширена тільки за їх згодою, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Згідно статей 2, 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», Державна прикордонна служба України наділена повноваженнями щодо здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.09.2022 року № 614, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.10.2022 року за № 1319/38655, затверджено Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території».
Згідно пунктів 1, 2 статті 21 Закону України «Про інформацію», інформація про фізичну особу є конфіденційною, тому є інформацією з обмеженим доступом.
Відповідно до пункту 13 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», інформація (відомості) про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території, що обробляється в Базі даних, є інформацією з обмеженим доступом, а саме конфіденційною інформацією (персональними даними). Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься в Базі даних, здійснюються відповідно до законодавства.
За пунктом 16 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», інформація з Бази даних державним органам та органам місцевого самоврядування надається безоплатно з дотриманням вимог Законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про контррозвідувальну діяльність», Кримінального процесуального кодексу України та за наявності визначених законом підстав, судовим органам - на підставі ухвали суду.
Інформація надається власником Бази даних або Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (пункт 15 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території»).
Враховуючи предмет позову, зважаючи на категорію справи, для повноти та об'єктивності її розгляду, з метою недопущення зайвого формалізму при вирішенні спору, який безпосередньо стосується інтересів неповнолітніх дітей, необхідно витребувати з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України актуальну інформації (за період часу з 01 червня 2023 року по 19 лютого 2025 року) щодо перетину:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою села Корделівка Калинівського району Вінницької області, громадянкою України, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 /свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 13.11.2007 року виконкомом Корделівської сільської ради Калинівського району Вінницької області/;
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженкою села Корделівка Калинівського району Вінницької області, громадянкою України, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 /свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане 03.06.2014 року виконкомом Корделівської сільської ради Калинівського району Вінницької області/,
державного кордону України, із зазначенням дати такого перетину, країни, до якої відповідна дитина виїхала (у супроводі якого з батьків), та дати повернення, якщо дитина поверталася до України.
Керуючись ст.ст.83-84, 254, 258-261, 268, 272, 353 ЦПК України, суд, -
Витребувати з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України інформації (за період часу з 01 червня 2023 року по 19 лютого 2025 року) щодо перетину:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою села Корделівка Калинівського району Вінницької області, громадянкою України, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 /свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 13.11.2007 року виконкомом Корделівської сільської ради Калинівського району Вінницької області/;
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженкою села Корделівка Калинівського району Вінницької області, громадянкою України, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 /свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане 03.06.2014 року виконкомом Корделівської сільської ради Калинівського району Вінницької області/,
державного кордону України, із зазначенням дати такого перетину, країни, до якої відповідна дитина виїхала (у супроводі якого з батьків), та дати повернення, якщо дитина поверталася до України, яку необхідно надати Калинівському районному суду Вінницької області в найкоротший термін.
Отримати інформацію щодо справи можливо на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за наступною сторінкою: http//court.gov.ua/fair/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя