Ухвала від 18.02.2025 по справі 210/6454/23

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

іменем України

Справа № 210/6454/23

Провадження № 1-кс/210/356/25

18 лютого 2025 року

Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

слідчого судді: ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,

прокурора: ОСОБА_3 ,

підозрюваного: ОСОБА_4 ,

захисника підозрюваного, - адвоката: ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, винесене у кримінальному провадженні №42023040000000599 від 20 листопада 2023 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.364 ч.2 КК України, клопотання старшого слідчого в ОВС відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором Криворізької південної окружної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання стосовно підозрюваного:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривого Рогу, Дніпропетровської області, громадянина України, директора Департаменту розвитку інфраструктури міста виконавчого комітету Криворізької міської ради, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, -

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2025 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернувся старший слідчий в ОВС відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області підполковник поліції ОСОБА_6 із вищевказаним клопотанням.

Клопотання слідчим вмотивовано тим, що слідчими СВ Відділення поліції №2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області спільно зі слідчими слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження №42023040000000599 від 20 листопада 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.364 ч.2 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Криворізької південної окружної прокуратури Дніпропетровської області.

В рамках досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні повідомлено про підозру ОСОБА_4 , про те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.364 ч.2 КК України (зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам).

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 розпорядженням Криворізького міського голови від 17 вересня 2018 року №423-к призначений директором Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради - далі за текстом Департамент (який був створений на базі управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради), код 03364234, юридична адреса: Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, площа Молодіжна, будинок 1, форма власності - комунальна, організаційно-правова форма - орган місцевого самоврядування, основний вид економічної діяльності 84.11 - державне управління загального характеру.

Рішенням LIХ сесії VІІ скликання Криворізької міської ради від 22 квітня 2020 року №4618 затверджено Положення про Департамент в новій редакції, в якій серед іншого зазначено:

Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в управлінні Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, печатки, штампи, бланки й інші реквізити юридичної особи.

Відповідно до розділу ІІ Положення, серед іншого, основними завданнями та функціями Департаменту є:

2.1.1 затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участі в розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм; подання пропозицій до проєктів місцевих програм соціально-економічного розвитку щодо поліпшення комунального обслуговування населення, благоустрою та дорожньо-мостового господарства міста;

3.9. Брати бюджетні зобов'язання, витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального та спеціального фондів бюджету;

3.13. Виконувати функції замовника з будівництва, реконструкції, поточного та капітального ремонтів об'єктів, благоустрою та дорожньо-мостового господарства, що перебувають на його балансовому обліку;

3.29. Організовувати роботу в сфері благоустрою, дорожньо-мостового господарства та житлової політики виключно в межах бюджетних призначень на відповідний рік;

3.36. Здійснювати координацію діяльності підпорядкованих комунальних підприємств житлово-комунальної сфери, сприяти їх розвитку.

Департамент очолює директор, який призначається на посаду відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою чинним законодавством України. У разі відсутності директора, його обов'язки виконує заступник або інша посадова особа, визначена відповідним розпорядженням міського голови.

Відповідно до п.5.4 Положення, директор Департаменту:

5.4.1 несе персональну відповідальність за виконання покладених на департамент завдань, законність ухвалених ним рішень;

5.4.5 є розпорядником коштів відповідно до затвердженого кошторису доходів і видатків; несе персональну відповідальність за ефективне та цільове їх використання;

5.4.7 від імені департаменту укладає угоди (договори), видає доручення, відкриває й закриває в органах Державного казначейства України розрахункові рахунки.

ОСОБА_4 відповідно до посадової інструкції директора Департаменту, затвердженої міським головою міста Кривий Ріг від 27 січня 2020 року, підпорядковані всі працівники Департаменту, а також до його основних завдань та обов'язків входять:

- координація роботи у сфері житлової політики, благоустрою та дорожньо-мостового господарства;

- здійснення контролю за використанням коштів розпорядником яких є департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради згідно з рішенням про місцевий бюджет на відповідний фінансовий рік;

- забезпечення роботи щодо благоустрою та озеленення міста;

- координація доведення у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня(одержувачів бюджетних коштів) відомостей про обсяги асигнувань, забезпечення управління бюджетними асигнуваннями, здійснення контролю за їх цільовим та ефективним використанням;

- забезпечення виконання функцій замовника з будівництва, реконструкції, поточного та капітального ремонтів житлового фонду, об'єктів благоустрою та дорожньо-мостового господарства міста, проведення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти відповідно до чинного законодавства;

- у межах наданих повноважень підписує накази, листи, договори, фінансові документи, звітність, заяви, протоколи, акти, графіки, довідки, довіреності, тощо.

Відповідно примітки до ст.364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Згідно п.3 ст.18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Пунктом 6 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності, який передбачає, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Відповідно до ст.26 Бюджетного кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує:

1) оцінку управління бюджетними коштами (включаючи проведення державного фінансового аудиту);

2) правильність ведення бухгалтерського обліку та достовірність фінансової і бюджетної звітності;

3) досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень;

4) проведення аналізу та оцінки стану фінансової і господарської діяльності розпорядників бюджетних коштів;

5) запобігання порушенням бюджетного законодавства та забезпечення інтересів держави у процесі управління об'єктами державної власності;

6) обґрунтованість планування надходжень і витрат бюджету.

Під час досудового розслідування встановлено, що протоколом рішення уповноваженої особи Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради від 30 січня 2022 року затверджено тендерну документацію на закупівлю товару 09310000-5-Електрична енергія (електрична енергія), орієнтованою вартістю закупівлі - 53 252 000,00грн.

Згідно протоколу розкриття тендерних пропозицій від 21 лютого 2022 року переможцем процедури закупівлі «Електрична енергія на 2022 рік» - код національного класифікатора України ДК 021:2015 «09310000-5 Електрична енергія» визнано учасника торгів ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» (код ЄРДПОУ 42082379).

У подальшому, між Департаментом інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради в особі директора Департаменту ОСОБА_4 , який діє на підставі Положення про департамент (Споживач), з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги», що діє підставі ліцензії з постачання електричної енергії споживачу виданої згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 червня 2018 року №429, в особі начальника Криворізького міського центру обслуговування клієнтів ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» ОСОБА_7 , який діє на підставі довіреності від 28 грудня 2021 року №ДнЕП 211228001 (Постачальник), з іншої сторони, укладено договір про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11 березня 2022 року (далі - Договір).

За умовами Договору Постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно умов Договору.

Згідно п.1.2, п.1.3, п.1.4 Договору, найменування товару: Електрична енергія (код згідно Національного класифікатора ДК 021:2015-09310000-5 Електрична енергія). Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період протягом 2022 року (до 31 грудня 2022 року включно) становить 12300000кВт*год. Обсяги закупівлі товарів можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та потреби в електроенергії.

Відповідно до п.2.3 Договору, Постачальник не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за постачання електричної енергії, крім передбаченої умовами цього Договору.

Відповідно до п.4.1, 4.2 Договору, загальна вартість цього Договору становить 33 156 370, 83 (тридцять три мільйони сто п'ятдесят шість тисяч триста сімдесят гривень вісімдесят три копійки) грн., крім того ПДВ - 6 631 274, 17 (шість мільйонів шістсот тридцять одна тисяча двісті сімдесят чотири гривні сімнадцять копійок) грн., разом з ПДВ - 39 787 645,00 грн. (тридцять дев'ять мільйонів сімсот вісімдесят сім тисяч шістсот сорок п'ять гривень 00 копійок).

Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 2,69563990515 грн без ПДВ/ПДВ 0,53912798103 грн, разом з ПДВ 3,23476788618 грн та складається з:

- закупівельної ціни на ринку електричної енергії 2,24999990515 грн. без ПДВ, ПДВ 0,44999998103грн, разом з ПДВ2,69999988618 грн;

- регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку 0,34564000000 грн. без ПДВ, ПДВ 0,06912800000 грн, разом з ПДВ 0,41476800000 грн;

- тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,10000000000 грн. без ПДВ, ПДВ 0,02000000000 грн, разом з ПДВ 0,12000000000 грн.

Ціна за 1 кВт/год. не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно Оператору системи розподілу.

Крім того, відповідно до п.4.5. Істотні умови цього Договору про закупівлі не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків передбачених ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (в новій редакції):

4.5.1. Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

4.5.2. Погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

4.5.3. Покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4.5.4. Продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4.5.5. Погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

4.5.6. Зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку з зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

4.5.7. Зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

4.5.8. Сторони вносять до договору зміни у разі зміни регульованого тарифу на передачу електричної енергії, з моменту набрання чинності нормативно-правовим актом, яким встановлено (змінено) регульовану ціну (тариф) на передачу електричної енергії. Підтвердженням необхідності внесення таких змін є чинні (введені в дію в порядку встановленому законодавством) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу або держави щодо встановлення (зміни) регульованого тарифу на передачу електричної енергії.

Відповідно до п.4.6- 4.12 Дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

В разі необхідності зміни істотних умов Договору, в тому числі зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку та/або зміни регульованої ціни (тарифу), Сторона ініціатор такої зміни зобов'язана підготувати та направити на погодження іншій стороні проект змін до цього Договору у формі додаткової угоди (додаткового договору). Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну умов договору, у 5-ти денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

До додаткової угоди надається документальне підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку, а саме: інформація з офіційного сайту ДП «Оператор ринку» за посиланням https://www.oree.com.ua/ або інший документ, та/або інформація, розміщена у вільному доступі, що підтверджує коливання ціни товару на ринку.

Зміни до договору про закупівлю оформляються в такій самій формі, що й договір про закупівлю, а саме: у письмовій формі шляхом укладення додаткового договору (угоди).

Пропозицію щодо внесення змін до договору може зробити кожна із сторін договору.

Якщо сторони не досягли згоди щодо зміни умов договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, кожна із сторін має право ініціювати процедуру дострокового розірвання договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації за дострокове розірвання договору.

Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Споживач бере зобов'язання з отримання електричної енергії та його оплати в термін і строки передбачені у «Порядку розрахунків» (додаток №2 до цього Договору).

Оплата за електричну енергію здійснюється Споживачем виключно в грошовій формі.

Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника.

Відповідно до п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Згідно з ч.7 ст.56 Закону України «Про ринок електричної енергії» у договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються, зокрема, 2) перелік послуг, що надаються електропостачальником; 3) ціна електричної енергії та послуг, що надаються.

Відповідно до пункту 3.1.1 глави 3.1 розділу III Правил роздрібного ринку електричної енергії постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником «останньої надії». Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника «останньої надії» визначаються у встановленому законодавством порядку.

Згідно вимог ч.5 ст.41 Закону, істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, в тому числі:

- збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю (п.2.);

- зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (п.7).

Закон України «Про публічні закупівлі» встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст.41 цього Закону, зокрема за пунктом 2 частини 5 наведеної норми - збільшення ціни за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, при цьому не більше ніж на 10% та не збільшуючи загальну суму договору.

Вказана норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, Закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%.

Інше тлумачення відповідної норми Закону «Про публічні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. При цьому, кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження (вказаний правовий висновок зазначено у постановах Верховного Суду від 07 вересня 2022 року у справі №927/1058/21, від 16 лютого 2023 року у справі №903/383/22).

Зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов:

-відбувається за згодою сторін;

-порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації);

-підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником);

-ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%;

-загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

Натомість, під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , займаючи посаду директора Департаменту інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, в період з 11 березня 2022 року по 29 вересня 2022 року, знаходячись в службовому кабінеті у приміщенні Департаменту інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, за адресою: пл. Молодіжна, 1, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, (більш точний час не встановлено), будучи службовою особою, яка наділена адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями, умисно, маючи єдиний злочинний умисел, що охоплював заздалегідь поставлену нею мету у вигляді розтрати бюджетних коштів, грубо порушуючи вимоги п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», пункти 1.3 та 4.1 Договору, п.1.2 Комерційної пропозиції, безпідставно, розуміючи, що в наданих представниками ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» проектах додаткових угод не міститься належне обґрунтування значного коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення настільки, що це робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим, в порушення вимог п.4 ч.3 ст.57, п.11 ч.1 ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії», абз.3 п.п.3.1.1, 3.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, згідно з якими повідомлення про такі зміни повинно надійти не пізніше, ніж за 20 днів до внесення, підписав та скріпив гербовою печаткою Департаменту інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради додаткові угоди до Договору про збільшення ціни за 1 кВт*год понад 10%, а саме:

- Додаткову угоду № 2 від 30.03.2022 до Договору, у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) не електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу вперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», відповідно до якої ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 2,73376 грн без ПДВ, ПДВ 0,054675 грн, разом з ПДВ 3,28051 грн. (коливання ціни у бік зростання на 1,41%);

- Додаткову угоду № 3 від 28.04.2022 до Договору, у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) не електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу вперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», відповідно до якої ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 2,77687 грн без ПДВ, ПДВ 0,55537 грн, разом з ПДВ 3,33224 грн. (коливання ціни у бік зростання на 1,58%);

- Додаткову угоду № 5 від 26.07.2022 до Договору, у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) не електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу вперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», відповідно до якої ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 2,95227 грн без ПДВ, ПДВ 0,59046 грн, разом з ПДВ 3,54273 грн. (коливання ціни у бік зростання на 8,63%);

- Додаткову угоду № 6 від 28.07.2022 до Договору, у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) не електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу вперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», відповідно до якої ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 3,11334 грн без ПДВ, ПДВ 0,62267 грн, разом з ПДВ 3,73601 грн. (коливання ціни у бік зростання на 5,46%);

- Додаткову угоду № 7 від 29.08.2022 до Договору, у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) не електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу вперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», відповідно до якої ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 3,37984 грн без ПДВ, ПДВ 0,67597 грн, разом з ПДВ 4,05581 грн. (коливання ціни у бік зростання на 8,56%);

- Додаткову угоду № 8 від 30.08.2022 до Договору, у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) не електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу вперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», відповідно до якої ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 3,41460 грн без ПДВ, ПДВ 0,68292 грн, разом з ПДВ 4,09752 грн. (коливання ціни у бік зростання на 1,03%);

- Додаткову угоду № 10 від 28.09.2022 до Договору, у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) не електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу вперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», відповідно до якої ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 3,71120 грн без ПДВ, ПДВ 0,74224 грн, разом з ПДВ 4,45344 грн. (коливання ціни у бік зростання на 8,69%);

- Додаткову угоду № 11 від 29.09.2022 до Договору, у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) не електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу вперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», відповідно до якої ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим Договором становить 4,02126 грн без ПДВ, ПДВ 0,80425 грн, разом з ПДВ 4,82551 грн. (коливання ціни у бік зростання на 8,35%).

Закупівельна ціна на електричну енергію як товар за 1 кВт*год. відповідно до Додаткової угоди від 26.07.2022 № 5 складала 1,93094 2,95227 грн (без ПДВ) (2,50663 грн (без ПДВ) ціна за спожиту електричну енергію за 1 кВт/год - 0,34564 грн (без ПДВ) тариф на послуги з передачі електричної енергії згідно з Постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454, та тарифу (маржі) постачальника електричної енергії 0,1 грн (без ПДВ)).

Отже, ціна електричної енергії як товару збільшилась на 11,40% (2,50663 грн (без ПДВ)/2,24999990515 грн (без ПДВ)), тобто максимальне підвищення ціни товару з моменту укладання Договору до укладання Додаткової угоди № 5, не повинно перевищувати 2,47478 грн (без ПДВ) (до 10% від 2,24999990515 грн (без ПДВ)), проте фактично ціна товару склала 2,50663 грн (без ПДВ).

У зв'язку з чим, Додаткові угоди № 2-5 укладені безпідставно, в частині збільшення ціни за одиницю товару понад 10%, а саме коливання ціни на електричну енергію у бік зменшення та збільшення ціни на електричну енергію (товар) на 11,40%, а отже інші Додаткові угоди на зміну ціни, укладені в подальшому з порушенням норм п. 2 с. 5 ст. 41 Закону № 922.

В подальшому, на підставі актів прийому-передачі електричної енергії Департаментом інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради на розрахункові рахунки, здійснено перерахування бюджетних грошових коштів в наступних сумах:

на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» в філії - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк»:

- акт № 251000845767-1 від 12.04.2022 в загальній сумі 3 123 663, 36 грн. (платіжні доручення № 174 від 13.04.2022);

- акт № 253501016473-1 від 30.04.2022 в загальній сумі 1 640 175, 31 грн. (платіжне доручення № 234 від 16.05.2022);

- акт № 256300706794-1 від 31.05.2022 в загальній сумі 1 235 143, 90 грн. (платіжне доручення № 305 від 13.06.2022);

- акт № 256300748536-1 від 30.06.2022 в загальній сумі 688 486,04 грн. (платіжне доручення № 379 від 11.07.2022);

- акт № 257900872896-1 від 31.07.2022 в загальній сумі 665 283,74 грн. (платіжне доручення № 452 від 10.08.2022);

на розрахунковий рахунок UA5432047800000260379249237003, відкритий ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» в АБ «УКРГАЗБАНК»:

- акт № 258501053023-1 від 31.08.2022 в загальній сумі 1 305 734,08 грн. (платіжне доручення №529 від 13.09.2022);

- акт № 251200947851-1 від 30.09.2022 в загальній сумі 1 955 380,64 грн. (платіжне доручення № 618 від 12.10.2022);

- акт № 253300938117-1 від 31.10.2022 в загальній сумі 2 964 312,85 грн. (платіжне доручення № 703 від 11.11.2022).

В цілому, за період з у період березень 2022 року - вересень 2022 року за Договором та додатковими угодами до Договору Департаменту інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради поставлено 2 826 455 кВт*год. на суму 9 142 925,87 грн з ПДВ.

Внаслідок безпідставного та протиправного збільшення ціни електричної енергії понад 10% у вказаному періоді від початкової вартості, директором Департаменту інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради зайво сплачено 1 468 059,06 грн з ПДВ на користь ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» (код ЄДРПОУ 42082379) за постачання (закупівлю) електричної енергії.

Таким чином, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, здійснюючи керівництво підрозділом, що полягає у розпорядженні майном підрозділу та керуванні роботою працівників підрозділу, будучи наділеним спеціальними повноваженнями, тобто будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище, умисно, тобто, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою отримання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, грубо порушуючи вимоги п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», безпідставно, розуміючи, що в наданих представниками Постачальника, а саме ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», проектах додаткових угод не міститься належне обґрунтування значного коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення понад 10% за 1 кВт*год, в порушення вимог п.4 ч.3 ст.57, п.11 ч.1 ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії», абз.3 п.3.1.1, 3.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, підписав та скріпив гербовою печаткою Департаменту інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради додаткові угоди № 2 від 30.03.2022, №3 від 28.04.2022, № 5 від 26.07.2022, № 6 від 28.07.2022, № 7 від 29.08.2022, № 8 від 30.08.2022, № 10 від 28.09.2022, № 11 від 29.09.2022 до Договору, на підставі яких відбулось безпідставне збільшення ціни електричної енергії за кВТ*год понад 10% від початкової ціни, внаслідок чого фактично постачальнику зайво сплачено 1 468 059, 06 грн, що перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян у понад 1183 рази, на користь ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», чим спричинено збитки Департаменту інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради на вказану суму.

Діяння ОСОБА_8 кваліфіковано органом досудового розслідування за ч.2 ст.364 КК України, за ознаками зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Підозра, пред'явлена ОСОБА_8 , обґрунтована органом досудового розслідування доказами, зібраними в ході досудового розслідування, зокрема:

- договором про постачання/закупівлі електричної енергії споживачу №55058/2022 від 11 березня 2022 року (далі - Договір), укладеним між Департаментом інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради в особі директора Департаменту ОСОБА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та додатками до нього;

- додатковими угодами № 2 від 30.03.2022, № 3 від 28.04.2022, № 5 від 26.07.2022, № 6 від 28.07.2022, № 7 від 29.08.2022, № 8 від 30.08.2022, № 10 від 28.09.2022, № 11 від 29.09.2022, відповідно до яких відбулося коливання ціни у бік зростання;

- актами № 251000845767-1 від 12.04.2022, № 253501016473-1 від 30.04.2022, № 256300706794-1 від 31.05.2022, № 256300748536-1 від 30.06.2022, № 257900872896-1 від 31.07.2022, № 258501053023-1 від 31.08.2022, № 251200947851-1 від 30.09.2022, № 253300938117-1 від 31.10.2022 здійснено перерахування бюджетних грошових коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги»;

- висновком з питань фінансово - господарської діяльності Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому КМР від 05.07.2024;

- висновком судової економічної експертизи № 44-24 від 29.09.2024;

- наказом 423-к від 17.09.2018 про переведення ОСОБА_4 з посади начальника управління благоустрою та дорожньо-мостового господарства департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради на посаду директора Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради;

- положеннями про Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради;

- протоколами оглядів;

- іншими доказами, зібраними в ході досудового розслідування.

На думку сторони обвинувачення, відносно ОСОБА_8 необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, з покладенням відповідних обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, виходячи з наступного.

Підозрюваний ОСОБА_8 раніше не судимий, однак обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

На думку сторони обвинувачення, підставою для застосування відносно ОСОБА_8 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, передбачених п.п.1, 2, 3,5 ч.1 ст.177 КПК України, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_8 зможе вчинити наступні дії:

п.1) переховуватись від органу досудового розслідування та суду.

ОСОБА_8 зможе безперешкодно змінити місце свого постійного мешкання, покинути територію України з метою ухилення від кримінальної відповідальності та покарання, враховуючи суворість покарання у разі визнання його винним у вчиненні кримінального правопорушення (від 3 до 6 років позбавлення волі позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років).

ОСОБА_8 має паспорт громадянина України для виїзду за кордон (№ НОМЕР_2 , виданий 16.05.2018, дійсний до 16.05.2028, виданий відділом № 11 у місті Кривому Розі ГУДМС України в Дніпропетровській області), має фінансову спроможність змінити постійне місце проживання та покинути територію України з метою ухилення від кримінальної відповідальності та покарання.

п.2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

ОСОБА_8 , як директор Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради (далі - Департамент) ОСОБА_4 маючи доступ до всіх первинних бухгалтерських документів, звітної документації, електронних носіїв інформації, які знаходяться на території Департаменту зможе знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які можуть бути використані в якості доказів у кримінальному провадженні.

п.3) незаконно впливати на інших учасників кримінального провадження, Перебуваючи на посаді директора Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, ОСОБА_4 зможе здійснювати незаконний вплив на підлеглих співробітників з метою надання ними неправдивих показань у кримінальному провадженні щодо обставин, які підлягають доказуванню.

п.5) вчинити інше кримінальне правопорушення.

Перебуваючи на посаді директора Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, ОСОБА_4 зможе вчинити інше кримінальне правопорушення, зокрема, пов'язане із зловживанням своїм службовим становищем, враховуючи той факт, що останній має процесуальний статус підозрюваного у кримінальному провадженні №12025041230000294 від 16.02.2021 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України.

З огляду на обставини вчинення кримінального правопорушення, особу підозрюваного, роль підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, наявність майнової шкоди, внаслідок вчинення кримінального правопорушення, саме запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, який є більш м'яким запобіжним заходом відносно домашнього арешту та тримання під вартою, є співмірним та достатнім для запобігання наявним ризикам та не пов'язаний з обмеженням особистої свободи підозрюваного.

Одночасно із застосуванням запобіжного заходу у вигляді особисого здов'язання, на підозрюваного ОСОБА_8 слідчий просить покласти обов'язок прибувати за кожною вимогою до суду, прокурора, слідчого, а також виконувати обов'язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України: 1) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; 2) утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні; 3) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Враховуючи викладене, слідчий просить клопотання задовольнити.

Присутній у судовому засіданні прокурор клопотання слідчого підтримав з підстав та мотивів, викладених у ньому, просив суд його задовольнити враховуючи наявність ризиків, передбачених ст.177 КПК України.

Підозрюваний та його захисник, кожен окремо проти клопотання заперечували, посилаючись на відсутність ризиків, передбачених ст.177 КПК України, міцність соціальних зв'язків підозрюваного, його сімейний стан.

Вивчивши матеріали клопотання та додані до нього додатки, заслухавши думку учасників процесу, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Так, згідно зі змістом ст.ст.131-132 КПК України, запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді.

Відповідно до положень ст.176 КПК України особисте зобов'язання є одним із запобіжних заходів, при цьому найбільш м'яким запобіжним заходом, який на досудовому слідстві застосовується до підозрюваного слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженого з прокурором.

Згідно положень ч.1 ст.179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 КПК України.

Відповідно до ст.194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати , що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст.177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно із ст.194 ч.5 КПК України, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного прибувати за кожною вимогою суду або іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладених яких була доведена прокурором.

Судом встановлено, що 20 листопада 2023 року СВ Відділення поліції №2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області розпочато досудове розслідування, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023040000000599 від 20 листопада 2023 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.364 ч.2 КК України.

У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_4 , якому повідомлено про підозру 17 лютого 2025 року.

У клопотанні слідчого наведені дані, що вказують на причетність ОСОБА_4 до вчинення інкримінованого йому діяння.

Враховуючи конкретні обставини кримінального провадження та дані про особу підозрюваного ОСОБА_4 , слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

При розгляді даного клопотання судом враховано також вік підозрюваного, його стан здоров'я, дані, що характеризують його особу, його сімейний стан.

Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно підозрюваного ОСОБА_4 , слідчий суддя враховує вимоги п.п.3, 4, 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, згідно яким обмеження права на свободу і особисту недоторканість можливе у передбачених законом випадках за встановленою процедурою.

Вислухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню, оскільки мають місце приводи для застосування такого запобіжного заходу, як особисте зобов'язання, в межах строку досудового розслідування.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.176-179, 184, 186, 192, 194 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Винесене у кримінальному провадженні №42023040000000599 від 20 листопада 2023 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.364 ч.2 КК України, клопотання старшого слідчого в ОВС відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором Криворізької південної окружної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання стосовно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.

Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, строком на 60 днів, тобто починаючи з 18 лютого 2025 року по 17 квітня 2025 року включно, поклавши на підозрюваного обов'язок прибувати за кожною вимогою до суду, прокурора та слідчого, та обов'язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України, а саме:

1) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

2) утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні;

3) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Контроль за виконанням особистого зобов'язання покласти на слідчого у провадженні якого перебуває кримінальне провадження.

Ознайомити та вручити підозрюваному ОСОБА_4 під розпис копію ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.

Строк дії ухвали, до 17 квітня 2025 року включно.

Ухвала оскарженню не підлягає, але заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, або включені до апеляційної скарги на судове рішення.

Повний текст ухвали складено 18 лютого 2025 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1