Постанова від 18.02.2025 по справі 380/20779/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий суддя у першій інстанції: Качур Р.П.

18 лютого 2025 рокуЛьвівСправа № 380/20779/24 пров. № А/857/31504/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Бруновської Н.В.

суддів: Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року у справі № 380/20779/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

08.10.2024р. ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просив суд:

- визнати протиправними дії щодо відмови у нарахуванні і виплаті з 1 липня 2021 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб“;

- зобов'язати здійснити нарахування і виплату з 1 липня 2021 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб“ з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії щодо виплати з 1 жовтня 2024 року пенсії в меншому розмірі, ніж розмір нарахованої пенсії;

- зобов'язати здійснити починаючи з 1 жовтня 2024 року виплату пенсії в розмірі нарахованої пенсії без обмеження її розміру з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії щодо обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, при перерахунку пенсії відповідно до Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 березня 2023 року у справі № 380/2604/22;

- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 березня 2023 року у справі № 380/2604/22 без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність в 2021 - 2024 роках, з урахуванням попередньо виплачених сум.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.10.2024р. позов задоволено.

Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Апелянт просить суд, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.10.2024р. скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що з 27.06.2017р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Із змісту протоколу за пенсійною справою № 1305016138 (ДПА) від 28.06.2017р. видно, що розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 обчислено, виходячи з такого грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (35 %), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15 %), надбавки за високі досягнення або виконання важливої роботи, премія.

У березні 2018 року, у відповідності до норм п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Головне управління ПФУ у Львівській області здійснив перерахунок розміру пенсії позивача з 1 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення № 224/8/13-09-05-006 від 28.03.2018р., визначеного станом на 01 березня 2018 року. При цьому, у вказаній довідці враховано такі види грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 8460,00 грн;

- оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,00 грн;

- надбавка за вислугу років (45 %) - 4441,50 грн.

29.12.2021р. Головне управління ДФС у Львівській області видав оновлену довідку № 565 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. № 103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким категоріям осіб» станом на 01 грудня 2020 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу).

Кабінетом Міністрів України прийняв постанову від 14.07.2021р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", яка набрала чинності 16.07.2021р., якою, зокрема вирішено установити з 01.07.2021р. особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст.ст.13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018р., щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст.ст.13, 21 і 36 Закону.

Із копії наявних у справі доказів видно, що з 01.07.2021р. до розміру пенсії позивача встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн.

10.03.2023р. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/2604/22, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю.

Суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2021р., виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №565, яка видана 29.12.2021р. Головним управлінням ДФС у Львівській області.

Одночасно, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2021р. відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 565, яка видана 29.12.2021р. Головним управлінням ДФС у Львівській області, з урахуванням виплачених сум.

ч.4 ст.78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З метою виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2023р. у справі № 380/2604/22, яке набрало законної сили, пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 ..

Однак, після проведення перерахунку пенсійного забезпечення пенсійний орган припинив позивачу доплату, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000,00 грн. з 01.07.2021р. та одночасно виплачує пенсію з урахуванням обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2021р. та з 01.10.2024р.

ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Із змісту ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» видно, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р. затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), п.1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В абз.1 п.5 Порядку № 45 у редакції Постанови Кабінет Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018р. (далі - постанова № 103) видно, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018р., яке залишене без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними п.1, п.2 постанови № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу апелянта, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений на виконання судового рішення.

Варто зауважити, що Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, під “умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії. Під “порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення “розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст.43 Закону № 2262-XIІ.

Із змісту висновку, викладеного Верховним Судом у постанові від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18, де суд, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи. Тобто, згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019р. у справі № 913/204/18, від 10.03.2020р. у справі № 160/1088/19).

Отже, у зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р., яке набрало законної сили 05.03.2019р., в адміністративній справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.1, п.2 постанови № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45, право позивача на отримання пенсії станом на 01.03.2018р. в належному розмірі відновлено, безвідносно до дати, з якої проведено такий перерахунок.

При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019р. у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019р. (часткове задоволення позову), зокрема, визнано протиправним та скасовано п.3 Постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

У свою чергу, Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, п.1 якої установив з 01.07.2021р. особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018р. відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених ст.ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018р., щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018р., розмір якої обчислено відповідно до ст.ст.13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз.1 та 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018р., щомісячна доплата, встановлена абз.1 та 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021р.

З аналізу наведених норм права та мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 можна дійти висновку, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно абз.3 п.1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до стст.13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка є підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Однак, перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло станом на 01.03.2018р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

До аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 08.11.2022р. у справі № 420/2473/22 та від 02.03.2023р. у справі № 600/870/22-а, від 26.04.2023р. у справі № 380/14122/22, який в силу приписів ч.5 ст.242 КАС України враховується судом при вирішенні спірних правовідносин.

Стосовно доводів апелянта про те, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2023р. у справі № 380/2604/22 пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2020р., а тому такі обставини свідчать про відсутність підстав для застосування п.1 Постанови № 713, оскільки спірна доплата у розмірі 2000,00 грн. встановлюється до розміру пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., колегія суддів такі відхиляє з огляду на таке.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2023р. у справі № 380/2604/22, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2021р., виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 565, яка видана 29.12.2021р. Головним управлінням ДФС у Львівській області.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2021р. відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №565, яка видана 29.12.2021р. Головним управлінням ДФС у Львівській області, з урахуванням виплачених сум.

Разом з тим, після вказаного перерахунку пенсії, проведеного на виконання вищезазначеного рішення суду, пенсійний орган не виплачує позивачу доплату, передбачену постановою № 713 у розмірі 2000,00 грн. з 01.07.2021р.

У рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2023р. у справі № 380/2604/22 суд дійшов висновку, що зазначення у довідці від 29.12.2021р. № 565 підстави для видачі такої довідки - зміна розміру грошового забезпечення особам, які проходять службу, є підставою для перерахунку пенсії в розумінні ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При цьому, суд наголосив, що видача довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2020р. пов'язана також із скасуванням п.1, п.2 Постанови № 103.

При цьому, судом у справі № 380/2604/22 встановлено, що при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання вимог Постанови № 103, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не враховано при проведенні перерахунку пенсії позивача додаткових видів грошового забезпечення.

Виникнення права на перерахунок пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пов'язується із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Тобто, вирішення питання щодо наявності у позивача права на перерахунок його пенсії, у тому числі моменту, з якого, на думку позивача у нього виникло таке право, нерозривно пов'язане із підставою підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».

Враховуючи те, що при призначенні позивачу враховані ті ж види грошового забезпечення, що і вказані в довідці від 29.12.2021р. № 565, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії, збільшення розмірів таких видів грошового забезпечення є підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в силу приписів ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 01.01.2021р.

Отже, враховуючи висновки Львівського окружного адміністративного суду, викладені у рішенні від 10.03.2023р. у справі № 380/2604/22, суд першої інстанції у цій справі дійшов обґрунтованого висновку, що проведений перерахунок пенсії позивачу підпадає під критерії, визначені Верховний Суд у постановах від 08.11.2022р. у справі № 420/2473/22 та від 02.03.2023р. у справі № 600/870/22-а, від 26.04.2023р. у справі № 380/14122/22.

Колегія суддів звертає увагу апелянта, що оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 , проведений пенсійним органо на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого виникло станом на 01.03.2018р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018р.

Стосовно обмеження пенсії максимальним розміром, колегія суддів звертає увагу апелянта на наступне.

Згідно ч.1 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Положення ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, згідно Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2015р. доповнено реченням такого змісту: “Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».

Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016р. у справі № 1-38/2016, зокрема, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 гривень.

У п.2 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України зазначено, що положення ч.7 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Таким чином, з 20.12.2016р. відсутня ч.7 ст.43 в Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016р., який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017р., у ч.7 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року».

Тобто, буквальне розуміння змін, внесених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2017р., з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016р. дозволяє стверджувати про те, що у Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня ч.7 ст.43, на яку покликається відповідач, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Це означає, що ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Отже, внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII від 06.12.2017р. до ч.7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Вказаний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018р. у справі № 522/16882/17, від 31.01.2019р у справі № 638/6363/17 та від 12.03.2019р. у справі № 522/3049/17, а тому суд відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України враховує такі при вирішенні цієї справи.

Згідно ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Оскільки ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. № 7-рп/2016, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що пенсійний орган протиправно застосував обмеження при здійсненні перерахунку та виплати позивачу пенсії в період: 01.01.2021р. та 01.10.2024р. максимальним розміром.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки суб'єкт владних повноважень в особі Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області діяв не у спосіб визначений законами та Конституцією України.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі “Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також, п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст.316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення, а Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року у справі № 380/20779/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. В. Бруновська

судді Р. Б. Хобор

Р. М. Шавель