П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
18 лютого 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/18490/24
Перша інстанція: суддя Самойлюк Г.П.,
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача - Турецької І. О.,
суддів - Градовського Ю. М., Шеметенко Л. П.
розглянувши, в порядку письмового провадження, апеляційну скаргу адвоката Дзіся Андрія Романовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2024 року у справі за позовом адвоката Дзіся Андрія Романовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії
Короткий зміст позовних вимог.
У червні 2024 року адвокат Дзісь А.Р., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі -відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просив:
- визнати протиправними дії щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2022 у розмірі 1,14, з 01.03.2023 у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796;
- зобов'язати здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_2 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2022 у розмірі 1,14, з 01.03.2023 у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796.
Також адвокат просив стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області понесені позивачем судові витрати.
В обґрунтування заявлених вимог адвокат зазначає, що його довіритель перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
Як пояснює адвокат, його довіритель звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою щодо проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2018-2020) на коефіцієнти збільшення у 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024.
ГУ ПФУ в Одеській області, у відповідь на звернення, повідомило, що розмір пенсії розрахований відповідно до чинного законодавства, оскільки визначений із показника середньої заробітної плати (дохід) в України, з якої сплачені страхові внески (за 2018-2020 роки) в розмірі 9118,81 грн., а тому для врахування коефіцієнтів у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796 підстав немає.
На переконання адвоката, відповідач протиправно не здійснив індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, передбаченого постановами Уряду, а саме: 1,14, 1,197 і 1,0796, відповідно.
Адвокат також зазначає, що протиправні дії територіального органу Пенсійного фонду порушують право його довірительки на соціальний захист, визначене статтею 46 Конституції України, зокрема, право на перерахунок та виплату пенсії у законодавчо визначеному розмірі.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2024 року, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.
Вирішуючи справу та відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що вимоги позивача про протиправність дій відповідача у непроведені індексації пенсії із застосуванням коефіцієнти збільшення показника заробітної плати, зокрема, 1,14, 1,197 та 1,0796 не узгоджуються з приписами Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Порядок № 124).
При цьому, як суд зауважив, враховуючи положення пункту 1 Порядку №124, його дія поширюється не лише на проведення індексації пенсій у 2019 році, а й на її проведення у наступні роки.
Суд встановив, що позивачу у 2021 призначена пенсія за віком згідно Закону №1058-ІV, а тому останній, в силу приписів статті 42 Закону 1058-ІV має право на її перерахунок у 2022, 2023 та 2024 роках.
В той же час, суд указав, що такий перерахунок не призводить до підвищення розміру пенсії, оскільки пенсія призначена в 2021 році і для обчислення її розміру застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки у розмірі 9119,81 грн., що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно пунктом 5 Порядку №124, збільшений на коефіцієнт 1,14 (в 2022 році,) збільшений на коефіцієнт 1,197 (в 2023 році) і на коефіцієнт 1,0796 (в 2024 році).
Суд зазначив, що, приймаючи постанову від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118), постанову від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168) та постанову №185 від 23.02.2024 року «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) Уряд передбачав, що внаслідок перерахунку певні пенсії, призначені відповідно до Закону №1058-ІV, не підвищиться у випадку. У зв'язку з цим, для досягнення мети індексації були установлені щомісячні доплати.
Враховуючи зазначене, як указав суд, пенсії, призначені у вказаний період не індексуються із застосуванням коефіцієнта збільшення на 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024. Проте, до таких пенсій встановлюються щомісячні доплати в розмірі 135 грн з 01.03.2022, 100 грн. з 01.03.2023 та 100 грн. з 01.03.2024 у межах максимального розміру пенсії.
Суд встановив, що позивачці відповідні надбавки до пенсії виплачуються в розмірах, визначених Постановою №124 - 100 грн, Постановою №118 - 135 грн., Постановою №168 - 100 грн. та Постановою №185 від 23.02.2024 - 100 грн., у зв'язку з чим дійшов висновку, що права позивачки не порушені, а тому вважав, що підстави для задоволення позову відсутні.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, адвокат Дзісь А.Р., який діє в інтересах ОСОБА_1 , посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове про задоволення позову.
В обґрунтування апеляційної скарги адвокат зазначає, що суд першої інстанції, ухвалюючи оскаржуване рішення не врахував, що Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно Законами України, зокрема Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ)
Адвокат зазначає, що згідно положень статті 2 Закону №1282-ХІІ індексація проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 частини 2 статті 42 Закону №1058-ІV.
За таких підстав, на переконання адвоката, територіальний орган Пенсійного фонду повинен здійснити перерахунок пенсії позивачці з першого березня кожного року з урахуванням коефіцієнтів індексації встановлених Постановами № 127, 118, 168 та 185, а саме 1,14, 1,197, 1,0796.
З огляду на викладене, адвокат вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо відмови у задоволенні позову ОСОБА_1
ГУ ПФУ в Одеській області своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Враховуючи, що апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та з 2021 року отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону №1058-ІV.
Згідно матеріалів справи, під час призначення пенсії позивачу ГУ ПФУ в Одеській області був застосований показник середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки - 9118,81 грн.
23.04.2024 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою щодо проведення індексації шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2018-2020) коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023.
Листом №14910-13593/Б-02/8-1500/24 від 09.05.2024 року відповідач повідомив позивача про те, що при призначенні пенсії застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки (9118,81 грн), а тому для застосування коефіцієнтів 1,14 та 1,197 за періоди 2022 та 2023 відсутні правові підстави.
Відповідно до перерахунку пенсії з 01.03.2022 позивачу встановлено надбавку до пенсії 135 грн на індексації 01.03.2022, з 01.03.2023 позивачу встановлено надбавку до пенсії 100 грн на індексації 01.03.2023,з 01.03.2024 позивачу встановлено доплату до 100 грн на індексації 01.03.2024 року.
Позивач, вважаючи протиправною відмову у перерахунку пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
Джерела правового регулювання (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та оцінка суду апеляційної інстанції доводів апеляції і висновків суду першої інстанції.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для задоволення апеляції, з огляду на таке.
Відповідаючи на доводи апеляційної скарги про помилковість висновку суду про відсутність підстав для проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 та на коефіцієнт 1,0796 з 01.03.2024, колегія суддів зазначає таке.
Положення частини 2 статті 19 Конституції України визначають, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі і вище -Закон №1058-IV).
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 % показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 % показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Таким чином, повноваженнями визначення розміру та порядку проведення перерахунку пенсії наділений Кабінет Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (далі і вище - Порядок №124).
Приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначений механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пункт 3 Порядку №124 визначає, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз.3 ч.3 ст.45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в пункті 4 Порядку №124.
Відповідно до пункту 5 Порядку №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Слід зазначити, що хоча вказаний Порядок і затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проте, враховуючи пункт 1 Порядку №124, його дія поширюється не лише на проведення індексації пенсій у 2019 році, а й на її проведення в наступні роки.
Отже, в силу приписів пункту 5 Порядку №124, у 2019 році при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01.10.2017, який складав 3764,40 грн. Він підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, визначений пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2019 році застосовувався показник середньої заробітної плати 4404,35 грн. (3764,40 грн. х 1,17).
Так, надалі, постановами Кабінету Міністрів України вносились зміни до Порядку №124, зокрема постановою Кабінету Міністрів України № 127 від 22.02.2021, відповідно до яких установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком, затвердженим цією постановою, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Постанова № 118).
Пунктом 1 Постанови № 118 встановлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Отже, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2022 році становив 6 186, 32 грн. (5 426, 60 х 1,14).
Водночас, пунктом 4 Постанови № 118 визначено, що з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168).
Пунктом 1 Постанови № 168 передбачено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Отже, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2023 році становив 7 405, 03 грн. (6 186, 32 х 1, 197).
Пунктом 6 Постанови № 168 зазначено, що з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
23.02.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185).
Пунктом 1 Постанови № 185 встановлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Пунктом 6 Постанови № 185 передбачено, що з 1 березня 2024 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 127, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-ІV та Порядку № 124 використовуються такі показники середньої заробітної плати:
- з 01.03.2019 - 4 404, 35 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17);
- з 01.03.2020 - 4 888, 83 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11);
- з 01.03.2021 - 5 426, 60 грн. (3 764, 40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11);
- з 01.03.2022 - 6 186, 32 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14);
- з 01.03.2023 - 7 405, 03 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197).
- з 01.03.2024 - 7 994, 47 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1, 0796).
З урахуванням наведених показників, органи Пенсійного фонду Україні зобов'язані визначати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески згідно статті 40 Закону № 1058-IV.
Як мовилося вище, пенсія за віком відповідно до Закону №1058-ІV призначена позивачці з 2021 року, а отже позивач, в силу приписів статті 42 Закону №1058-ІV, має право на її перерахунок у 2022, 2023 та 2024 роках.
В той же час, такий перерахунок не призводить до підвищення пенсії у вказані періоди, оскільки пенсія позивачу призначена в 2021 році і для обчислення її розміру застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки у розмірі 9118,81 грн., що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до пункту 5 Порядку №124, збільшений на коефіцієнт 1,14 (в 2022 році,) збільшений на коефіцієнт 1,197 (в 2023 році) і на коефіцієнт 1,0796 (в 2024 році).
Суд першої інстанції доречно зауважив, що, приймаючи Постанови КМУ №118, №168 і №185, Уряд передбачав, що внаслідок перерахунку певні пенсії, призначені відповідно до Закону №1058-ІV, не підвищяться. У зв'язку з цим, для досягнення мети індексації установлені щомісячні доплати.
Враховуючи зазначене, пенсії, призначені у 2021 році з урахуванням показника середньої заробітної плати 9118,81 грн. не індексуються із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,14 (з 01.03.2022), 1,197 (01.03.2023) та 1,0796 (з 01.03.2024). Проте до таких пенсій встановлюються щомісячні доплати в розмірі 135,00 грн. (з 01.03.2022), 100,00 грн. (01.03.2023), 100,00 грн. (01.03.2024) у межах максимального розміру пенсії.
З матеріалів справи вбачається, і не заперечується сторонами, що позивачу у 2022-2024 роках встановлена доплата до пенсії у розмірах 135,00 грн., 100,00 грн. та 100,00 грн. відповідно, що відповідає приписам Постанов № №118, №168 та №185.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, колегія суддів не вбачає підстав для зобов'язання відповідача здійснити індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, оскільки, в силу положень у відповідача відсутні правові підстави для проведення такого перерахунку.
За таких підстав колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, доводи скаржника, що пенсія позивачу підлягала перерахунку із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 є необґрунтованими.
З урахуванням викладеного, колегія суддів доходить висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного перегляду, та ґрунтуються на помилковому трактуванні норм права, а тому відсутні підстави для її задоволення відсутні.
Відповідно до вимог статті 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
На думку колегії суддів, суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.
Стаття 328 КАС України встановлює право учасників справи, а також осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки на касаційне оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Водночас пункт 2 частини 5 вказаної статті встановлює, що не підлягають касаційному оскарженню, у тому числі судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже, враховуючи, що судом апеляційної інстанції постановлено рішення у справі розглянутої за правилами спрощеного позовного провадження, відсутні підстави для його оскарження в касаційному порядку.
Розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України не передбачений.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу адвоката Дзіся Андрія Романовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2024 року у справі за позовом адвоката Дзіся Андрія Романовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Доповідач - суддя І. О. Турецька
суддя Ю. М. Градовський
суддя Л. П. Шеметенко
Повне судове рішення складено 18.02.2025.