19 лютого 2025 року м. Ужгород№ 260/8804/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" до Західного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про визнання протиправною та скасування постанови, -
31 грудня 2024 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю " Термінал Карпати " (89502, Україна, Закарпатська область, м. Чоп, пл. Європейська, 1, код ЄДРПОУ 30015807) до Західного міжрегіонального управління Державної служби (79005, Львівська область, м. Львів, пл. Міцкевича, 8, код ЄДРПОУ 44778105), в якому просить суд: "1. Визнати протиправною та скасувати Постанову Західного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЗХ/ЗК/19995/041-ЗХ/ЗК/12807/П041/СВ-ФС від 04.07.2024 року; 2. Відстрочити сплату судового збору за звернення до суду з позовом до винесення Закарпатським окружним адміністративним судом рішення у даній справі; 3. Вирішити питання про розподіл судових витрат.".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 січня 2025 року даний позов було залишено без руху.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2024 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці проведено позаплановий захід держнагляду (контролю) у формі перевірки з питань оплати праці в частині дотримання вимог законодавства про працю в частині виконання вимог припису від 27 липня 2023 року. При перевірці виконання припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю встановлено невиконання вимог пункту 1 припису від 27 липня 2023 року щодо невиплати заробітної плати генеральному директору Кухоцькому М.С. за період вересень-грудень 2022 року та січень-червень 2023 року в розмірі 131153,70 грн, у зв'язку з чим прийнято постанову про накладення штрафу ЗХ/ЗК/19995/041-ЗХ/ЗК/12807/П041/СВ-ФС від 04.07.2024 року, якою накладено на позивача штраф у розмірі 24000 грн. Позивач вважає, що застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 24000 грн протиправно, оскільки припис від 27 липня 2023 року виконати неможливо, так як ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 10 травня 2022 року у справі № 463/2408/22 (провадження № 1-кс/463/2184/22) було, зокрема, накладено арешт на грошові кошти ТОВ "Термінал Карпати", які знаходяться на його рахунках чи будуть зараховані на них, із забороною здійснення видаткових операцій за такими банківськими рахунками, у зв'язку з чим постанова про накладення штрафу підлягає скасуванню.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача просить суд відмовити повністю в задоволенні позову, вказує, що накладення штрафних санкцій за невиконання припису є законним, та таким, що відповідає нормам чинного законодавства. Порушення вимог законодавства про працю позивачем, які викладені у акті перевірки, дійсно мали місце, а отже при винесені постанови про накладення штрафу суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а оскаржувана постанова складена у відповідності до норм чинного законодавства.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці 23 квітня 2024 року видано наказ № 162/ЗХ-ЗК про проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі перевірки на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині виконання вимог припису від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П Товариством з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" (а.с.а.с. 97-100).
На підставі наказу видано направлення на проведення позапланового заходу від 23 квітня 2024 №ЗХ/1/6534-24 (а.с. 95 (на звороті)).
За результатами позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" головним державним інспектором Гукс М.М. складено Акт №ЗХ/ЗК/19995/041-ЗХ/ЗК/12087/П041 від 30 квітня 2024 року (а.с.а.с. 72-75).
Під час проведення позапланового заходу встановлено, що станом на день перевірки генеральним директором ТОВ "Термінал Карпати" є ОСОБА_1 , який призначений на посаду відповідно до наказу № 189-К від 11 вересня 2010 року. Виплата заробітної плати працівникам товариства здійснюється через спільну інвестиційну діяльність між ТОВ "Термінал Карпати" та фірмою "СВТ Союзвнештранс Холдинг АГ". Виплата проводиться у встановлені законодавством строки. Згідно останнього актуального звіту по ЄСВ, поданого ТОВ "Термінал Карпати" за 09.24 на підприємстві працює 61 особа, у IV кварталі прийнято на роботу 7 осіб. Згідно пункту 8 Колективного договору ТОВ "Термінал Карпати" роботодавець зобов'язаний проводити виплату заробітної плати два рази на місяць, через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів. В ході повторної перевірки встановлено, що станом на 30 квітня 2024 року генеральним директором ОСОБА_1 не виконано вимоги пункту 1 припису від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П, а саме сума невиплаченої заробітної плати генеральному директору ОСОБА_1 за період вересень-грудень 2022 року та січень- червень 2023 року становить 131153,70 грн.
Відповідно до пункту 1 припису від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П, ТОВ "Термінал Карпати" встановлено строк на усунення порушень законодавства про працю у термін до 08 грудня 2023 року, саме виплати заробітної плати генеральному директору ОСОБА_1 за період вересень-грудень 20022 року та січень-червень 2023 року становить 131153,70 грн (а.с.а.с. 99, 100).
За висновками акту, контролюючий орган дійшов висновку про допущення ТОВ "Термінал Карпати" порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі, чим порушено вимоги статті 10 частин 1 та 2 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 року № 2136- ІХ.
Постановою Західного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЗХ/ЗК/19995/041-ЗХ/ЗК/12807/П041/СВ-ФС від 04 липня 2024 року у зв'язку з порушенням Товариством з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" вимог статті 10 частин 1 та 2 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 року № 2136- ІХ, відповідно до статті 265 частини 2 абзацу 4 КЗПП України накладено на ТОВ "Термінал Карпати" штраф у розмірі 24000 грн (а.с. 66).
Отже, спір між сторонами виник з підстав правомірності та обґрунтованості винесення відповідачем постанови ЗХ/ЗК/19995/041-ЗХ/ЗК/12807/П041/СВ-ФС від 04 липня 2024 року про накладення штрафу у розмірі 24000 грн.
З аналізу вищевказаного судом резюмується, що позич був притягнути до відповідальності за діяння, яке виявлене відповідачем у липні 2023 року та зафіксовано, зокрема у приписі відповідача від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П.
Вирішуючи спір по суті пред'явлених вимог, суд виходить з наступного.
Стаття 43 Конституції України гарантує кожному право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Відповідно до приписів статті 38 частини 1 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 (далі по тексту - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно із пунктом 3 пунктом 1 Положення № 96, одним із основних завдань Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Як передбачено пунктом 7 Положення № 96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Указом Президента України від 24.04.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Згідно з пунктом 3 Указу у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та триває, як станом на час ухвалення оскаржуваного рішення, так і станом на час судового розгляду справи.
24 березня 2022 року набув чинності Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15 березня 2022 року № 2136-IX, який визначає особливості проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами (далі - працівники), у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Згідно із статтею 10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов'язку виплати заробітної плати. У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойових дій, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.
Статтею 16 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" передбачені особливості здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю у період дії воєнного стану.
Згідно із статтею 16 частиною 3 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", позапланові заходи державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану здійснюються за наявності підстав, визначених абзацами п'ятим, восьмим, дев'ятим, десятим частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"; за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації; у зв'язку з невиконанням суб'єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.
У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України, не застосовуються.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V.
Відповідно до статті 1 цього Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Стаття 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" регламенту порядок здійснення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно із статтею 6 частиною 1 абзацом 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.
Згідно положень статті 6 частини 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Фізичні особи та посадові особи органів місцевого самоврядування, які подали безпідставне звернення про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом. Повторне проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю), забороняється.
За приписами статті 6 частини 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього Закону.
Згідно із статтею 6 частиною 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України (далі по тексту - КЗпП України) посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: порушення інших вимог законодавства про працю, крім передбачених абзацами другим - дев'ятим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення.
Статтею 265 частиною 4 КЗпП України передбачено, що штрафи, зазначені у частині другій цієї статті, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509 (далі по тексту - Порядок № 509) передбачено процедуру накладення штрафів за порушення законодавства про працю. Цей Порядок визначає механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами третьою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення".
Пунктом 2 Порядку № 509 визначено, що штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, керівниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами третім - сьомим цього пункту) (далі - уповноважені посадові особи).
Відповідно до пункту 2 абзацу 4 Порядку № 509 штрафи за порушення законодавства про працю та зайнятість населення накладаються на підставі акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю або зайнятість населення, здійсненого у зв'язку з невиконанням вимог припису.
Справа про накладення штрафу розглядається у 45денний строк з дня, що настає за днем одержання уповноваженою посадовою особою документів.
Про дату одержання документів, уповноважена посадова особа письмово повідомляє суб'єкту господарювання та роботодавцю не пізніше ніж через п'ять днів після їх отримання рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Під час розгляду справи досліджуються матеріали і вирішується питання щодо наявності підстав для накладення штрафу. За результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі документів зазначених в абзацах 3-7 пункту 2 Порядку № 509, складає постанову про накладення штрафу.
Постанова про накладення штрафу складається у двох примірниках за формою, встановленою Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, один з яких залишається в уповноваженої посадової особи, що розглядала справу, а другий надсилається протягом трьох днів з дня складення суб'єктові господарювання або роботодавцю, стосовно якого прийнято постанову, або вручається його представникові, про що на примірнику робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого суб'єкта господарювання або роботодавця чи їх представника.
У разі надсилання примірника постанови засобами поштового зв'язку в матеріалах справи робиться відповідна позначка.
Штраф сплачується протягом одного місяця з дня прийняття постанови про його накладення, про що суб'єкт господарювання або роботодавець повідомляють уповноваженій посадовій особі, яка склала постанову про накладення штрафу.
У разі сплати юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, яка використовує найману працю, 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вручення постанови про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про працю, передбаченого цією статтею, така постанова вважається виконаною.
Не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються органами державної виконавчої служби (щодо штрафів, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України).
Під час розгляду справи судом встановлено, що Західним міжрегіональним управлінням 23 квітня 2024 року видано наказ № 162/ЗХ-ЗК про проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі перевірки на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині виконання вимог припису від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" (а.с.а.с. 97-100).
За результатами позапланової заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" головним державним інспектором Гукс М.М. складено Акт № ЗХ/ЗК/19995/041-ЗХ/ЗК/12087/П041 від 30 квітня 2024 року (а.с.а.с. 72-75).
Під час проведення позапланового заходу встановлено, що станом на день перевірки генеральним директором ТОВ "Термінал Карпати" є ОСОБА_1 , який призначений на посаду відповідно до наказу №189-К від 11 вересня 2010 року. Виплата заробітної плати працівникам товариства здійснюється через спільну інвестиційну діяльність між ТОВ "Термінал Карпати" та фірмою "СВТ Союзвнештранс Холдинг АГ". Виплата проводиться у встановлені законодавством строки. Згідно останнього актуального звіту по ЄСВ, поданого ТОВ "Термінал Карпати" за 09.24 на підприємстві працює 61 особа, у IV кварталі прийнято на роботу 7 осіб. Згідно пункту 8 Колективного договору ТОВ "Термінал Карпати" роботодавець зобов'язаний проводити виплату заробітної плати два рази на місяць, через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів. В ході повторної перевірки встановлено, що станом на 30 квітня 2024 року генеральним директором ОСОБА_1 не виконано вимоги пункту 1 припису від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П, а саме сума невиплаченої заробітної плати генеральному директору ОСОБА_1 за період вересень- грудень 20022 року та січень- червень 2023 року становить 131153,70 грн. За висновками акту, контролюючий орган дійшов висновку про допущення ТОВ "Термінал Карпати" порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі, чим порушено вимоги статті 10 частин 1 та 2 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 року № 2136- ІХ.
Відповідно до пункту 1 припису від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П, ТОВ "Термінал Карпати" встановлено строк на усунення порушень законодавства про працю у термін до 08 грудня 2023 року, саме виплати заробітної плати генеральному директору ОСОБА_1 за період вересень- грудень 20022 року та січень- червень 2023 року становить 131153,70 грн (а.с.а.с. 99, 100).
При цьому, ні станом на дату винесення спірної постанови, ні на дату розгляду цієї справи позивачем не надано доказів усунення порушень та виконання вищевказаного припису.
Між іншим, позивач не заперечує невиконання вказаних вимог припису, а лише посилається на те, що ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 10 травня 2022 року у справі № 463/2408/22 (провадження № 1-кс/463/2184/22) було, зокрема, накладено арешт на грошові кошти ТОВ "Термінал Карпати", які знаходяться на його рахунках чи будуть зараховані на них, із забороною здійснення видаткових операцій за такими банківськими рахунками (а.с.а.с. 8-11).
Разом з тим, такі твердження позивача суд вважає безпідставними, оскільки накладення арешту на грошові кошти ТОВ "Термінал Карпати" не зупиняє виконання останнім зобов'язань щодо виплати працівникам заробітної плати
Крім того, суд зазначає, що наявність ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 10 травня 2022 року у справі № 463/2408/22, ніяким чином не впливає на право відповідача щодо накладення штрафів за порушення законодавства про працю.
Разом із тим, постановою Західного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЗХ/ЗК/19995/041-ЗХ/ЗК/12807/П041/СВ-ФС від 04 липня 2024 року у зв'язку з порушенням Товариством з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" вимог статті 10 частин 1 та 2 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 року № 2136-ІХ, відповідно до статті 265 частини 2 абзацу 4 КЗПП України було накладено на ТОВ "Термінал Карпати" штраф у розмірі 24000 грн (а.с. 66).
Відповідно до статті 265 частини 2 абзацу 4 КЗПП України (чинної на час виникнення спірних правовідносин) юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
Таким чином, аналізуючи положення вказаної норми, юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
Як судом було встановлено, відповідачем було проведено позаплановий захід зі здійснення державного контролю у формі перевірки на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині виконання вимог припису від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" (а.с.а.с. 97-100).
Оскаржуваною постановою до позивача було застосовано штраф за порушенням позивачем вимог статті 10 частин 1 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 року № 2136-ІХ, відповідно до статті 265 частини 2 абзацу 4 КЗПП України на ТОВ "Термінал Карпати" накладено штраф у розмірі 24000 грн
Як вбачається із припису від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П, який було прийнято на підставі акту перевірки від 26 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041, ТОВ "Термінал Карпати" встановлено строк на усунення порушень статті 10 частини 1 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 року № 2136-ІХ, у термін до 08 грудня 2023 року, саме виплати заробітної плати генеральному директору ОСОБА_1 за період вересень-грудень 2022 року та січень-червень 2023 року становить 131153,70 грн (а.с.а.с. 99, 100).
Таким чином, судом встановлено, що порушення позивачем встановлених строків виплати заробітної плати ОСОБА_1 , за період вересень-грудень 2022 року та січень-червень 2023 року в розмірі 131153,70 грн виявлено та зафіксовано в акті перевірки від 26 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041 на підставі якого було прийнято припис від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П.
Суд наголошує на тому, що для притягнення особи до відповідальності відповідно до статті 265 частини 2 абзацу 4 КЗПП України має значення факт наявності заборгованості із заробітної плати та час його виявлення.
При цьому, наведена норма закону чітко встановлює розмір мінімальної заробітної плати, який має бути застосований у випадку застосування штрафних санкцій, а саме станом на момент виявлення порушення.
Як судом було вказано, відповідачем саме в липні 2023 року було виявлення порушення встановлених строків виплати заробітної плати ОСОБА_1 , що зафіксовано в акті перевірки від 26 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041 та в приписі від 27 липня 2023 року № ЗХ/ЗК/19995/041/П, а тому, відповідно і розмір мінімальної заробітної плати відповідачем повинен бути визначений саме станом на липень 2023 року.
В свою чергу, відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", мінімальна заробітна плата станом на 01 січня 2023 року складає 6700 грн.
А відтак, у відповідності до статті 265 частини 2 абзацу 4 КЗПП України, оскільки мінімальна заробітна плата на момент виявлення порушення - липень 2023 року складала 6700 грн, штраф за порушенням позивачем вимог законодавства про працю повинен складати 20100 грн (6700*3).
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", мінімальна заробітна плата станом на 01 квітня 2024 року складає 8000 грн.
При цьому, оскаржуваною постановою до позивача було застосовано штраф за порушенням позивачем вимог статті 10 частин 1 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 року № 2136-ІХ, відповідно до статті 265 частини 2 абзацу 4 КЗПП України на ТОВ "Термінал Карпати" накладено штраф у розмірі 24000 грн.
Вказане свідчить, що відповідачем недотримано процедуру щодо накладення на позивача штрафу за порушення законодавства про працю, що встановлена статтею 265 частиною 2 абзацом 4 КЗПП України в частині накладення штрафу у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення ,а тому оскаржувана постанова в частині застування штрафних санкцій у розмірі 24000 грн є такою, що відповідає вимогам статті 19 частини 2 Конституції України та підлягає скасуванню.
Таким чином спірна постанова була винесена необґрунтовано, тобто без урахування вищезазначених норм законодавства.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" (89502, Україна, Закарпатська область, м. Чоп, пл. Європейська, 1, код ЄДРПОУ 30015807) до Західного міжрегіонального управління Державної служби (79005, Львівська область, м. Львів, пл. Міцкевича, 8, код ЄДРПОУ 44778105) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати Постанову Західного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Термінал Карпати" штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЗХ/ЗК/19995/041-ЗХ/ЗК/12807/П041/СВ-ФС від 04 липня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяС.Є. Гаврилко