Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 лютого 2025 року Справа№200/150/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
09 січня 2025 року ОСОБА_1 , позивач, звернувся з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач-2):
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонд України в Кіровоградській області щодо незарахування періодів роботи ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року до страхового стажу та відомостей щодо розміру оплати праці з 01 січня 2019 року по 06 липня 2024 року;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року до страхового стажу;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до зарплати, що врахована при призначенні/перерахунку пенсії ОСОБА_1 за 2019 рік: січень - 12910,40 грн.; лютий - 12843,92 грн.; березень - 13514,55 грн.; квітень - 14108,80 грн.; травень - 15501,30 грн.; червень - 12686,67 грн.; липень - 14435,82 грн.; серпень - 13996,35 грн.; вересень - 14367,26 грн.; жовтень - 14047,89 грн.; листопад - 13719,90 грн.; грудень - 16229,10 грн.; за 2020 рік: січень - 14769,96 грн.; лютий - 14414,08 грн.; березень - 14761,98 грн.; квітень - 14080,73 грн; травень - 13820,34 грн.; червень - 15220,04 грн.; липень - 15992,31 грн.; серпень - 14753,53 грн.; вересень - 15618,89 грн.; жовтень - 17242,43 грн.; листопад - 15349,05 грн.; грудень - 16759,42 грн.; за 2021 рік: січень - 12730,93 грн.; лютий - 14489,48 грн.; березень - 16000,97 грн.; квітень - 15335,84 грн.; травень - 14059,87 грн.; червень - 16095,23 грн.; липень - 14988,02 грн.; серпень - 14571,52 грн.; вересень - 15617,91 грн.; жовтень - 17929,38 грн.; листопад - 19536,11 грн.; грудень - 20114,75 грн.; за 2022 рік: січень - 14976,31 грн.; лютий - 15085,38 грн.; березень - 19401,25 грн.; квітень - 16941,11 грн.; травень - 23820,69 грн.; червень - 21933,66 грн.; липень - 19306,15 грн.; серпень - 20649,32 грн.; вересень - 24211,36 грн.; жовтень - 24616,81 грн.; листопад - 219685,68 грн.; грудень - 25326,93 грн.; 2023 рік: січень - 29568,80 грн.; лютий - 24861,37 грн.; березень - 26781,30 грн.; квітень - 26509,36 грн.; травень - 25840,71 грн.; червень - 30581,23 грн.; липень - 34689,11 грн.; серпень - 34553,10 грн.; вересень - 28040,99 грн.; жовтень - 41990,23 грн.; листопад - 30448,96 грн.; грудень - 33369,84 грн.; за 2024 рік: січень - 31611,20 грн.; лютий - 33941,77 грн.; березень - 33741,07 грн.; квітень - 21392,58 грн.; травень - 23978,31 грн.; червень - 34284,35 грн.; липень - 33628,70 грн.; серпень - 119571,14 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу та заробітній платі відповідно до заяви від 14 серпня 2024 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
14 січня 2025 року позивач, на виконання вимог ухвали суду від 10 січня 2025 року, надав заяву позивача про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та витребувано визначені судом докази по справі. Вирішено ряд процесуальних питань.
29 січня 2025 року відповідач-1 надав до суду відзив на позовну заяву та докази по справі.
30 січня 2025 року відповідач-2 надав до суду відзив на позовну заяву та докази по справі.
Інших клопотань від сторін до суду не надходило.
За правилами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відтак, відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.
Так, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 14 серпня 2024 року позивач звернувся із заявою про звільнення та про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої було здійснено перерахунок пенсії. Проте, до страхового стажу зараховано періоди по 30 червня 2021 року, а заробітна плата врахована по 31 грудня 2018 року.
Позивач зауважив, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 10 грудня 2024 року №33405-3012/П-02/8-0500/24 його повідомлено, зокрема, що за заявою №6527 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 серпня 2024 року по стажу відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу, отриманого після попереднього перерахунку пенсії (станом на 01 квітня 2023 року), а саме з 01 березня 2020 року по 31 березня 2021 року (1 рік 1 місяць). В листопаді 2024 року у зв'язку з надходженням інформації про сплату єдиного соціального внеску підприємством ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» відповідачем-1 здійснено допризначення по врахуванню страхового стажу за період з 01 квітня 2021 року по 30 червня 2021 року (3 місяці). Оскільки за період з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» єдиний соціальний внесок не сплачено, до страхового стажу за результатом перерахунку зараховано період з 01 березня 2020 року по 30 червня 2021 року (1 рік 4 місяці). На дату надання відповіді страховий стаж врахований та обчислений у відповідності до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (з урахуванням сплати єдиного соціального внеску) складає 42 роки 6 місяців 0 днів. Та право на перерахунок пенсії по заробітній платі у позивача відсутнє, оскільки після попереднього перерахунку пенсії відпрацьовано менше 24 місяців.
Позивач вважає такі дії відповідачів протиправними та такими, що порушують його конституційні права. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач-1 надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Селидове), як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини першої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 30 жовтня 2018 року. Позивач звертався з заявою від 14 серпня 2024 року №6527 «звільнення + ч.4 ст. 42». Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 березня 2021 року №339/35961. За результатами опрацювання заяви, з 01 серпня 2024 року здійснено перерахунок, до страхового стажу зараховано період роботи з 01 березня 2020 року по 31 березня 2021 року (01-01-0), з 07 серпня 2024 року встановлено факт роботи - не працює. Автоматичним перерахунком з 07 серпня 2024 року дораховано страховий стаж за період роботи з 01 квітня 2021 року по 30 червня 2024 року.
Крім того, відповідач-1 зазначає, що відповідно даних ЕПС ОСОБА_1 , з 30 жовтня 2018 року ОСОБА_1 призначено пенсію на підставі заяви про призначення від 02 січня 2019 року. При призначенні пенсії страховий та пільговий стаж (+ заробітна плата) враховано по 30 квітня 2017 року. З 01 серпня 2019 року здійснено перерахунок «Згідно рішень суду» на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду №200/14484/19-а від 11 лютого 2020 року. За результатами опрацювання рішення суду до страхового та пільгового стажу враховано період роботи (з заробітком) з 01 березня 2010 по 31 грудня 2010 року та з 01 квітня 2017 року по 31 лютого 2018 року на підприємстві ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля». Другою операцією з 01 серпня 2019 року дораховано пільговий стаж з 01 січня 2019 року по 30 червня 2019 року (заробіток не взято). З 01 квітня 2023 року проведено індивідуально масовий перерахунок абзац 3 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за результатами перерахунку до страхового стажу зараховано періоди роботи з 01 липня 2019 року по 31 вересня 2019 року (0-1-0) та з 01 серпня 2019 року по 29 лютого 2021 року (0-7-0).
Відповідач-1 зауважує, що при опрацюванні заяви №6527 до страхового стажу не зараховано період роботи з 01 квітня 2021 року по 30 червня 2024 року, оскільки відсутня сплата внесків до Пенсійного фонду України, з 01 липня 2024 року по 31 серпня 2024 року не зараховано у зв'язку з відсутністю сум нарахованої заробітної плати. Відповідач-1 вважає, що оскільки єдиний внесок за період з 01 квітня 2021 року по 30 червня 2024 року за позивача не сплачено, відсутні підстави для врахування стажу роботи за ці періоди.
Відповідач-2 у відзиві на позовну заяву зазначив, що 14 серпня 2024 року позивач звернувся із заявою №6527 про перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням з 06 серпня 2024 року та про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заява опрацьована за принципом екстериторіальності в порядку «єдиної черги» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області. В результаті розгляду заяви здійснено перерахунок з 01 серпня 2024 року відповідно до абзацу третього частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (стаж) та звільнення з 06 серпня 2024 року. Відповідач-2 зауважив, що на виконання абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія позивача автоматично перерахована з 01 квітня 2023 року.
Крім того, відповідач-2 вказав, що обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням наявного страхового стажу 42 роки 6 місяців (порахований по 31 березня 2021 року), в тому числі стаж на підземних роботах за Списком 1 становить 16 років. Стаж зараховано з 01 березня 2020 року по 31 березня 2021 року на підставі наявних даних згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування станом 15 серпня 2024 року і склав 1 рік 1 місяць. Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 0,42500. Заробітна плата за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2018 року, обчислена згідно із статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 15162,55 грн. (7994,47 грн. х 1,89663, де: 7994,47 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796); 1,89663 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії позивача станом на 01 серпня 2024 року складає 11919,78 грн., де: 6444,08 грн. - розмір пенсії за віком (15162,55 грн. х 0,42500); 101,64 грн .- доплата за 7 років понаднормового стажу (1452,00 грн. х 7%); 5584,32 грн. - доплата до мінімального розміру пенсії відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (до 12130,04 грн. (15162,55 грн. х 80%); 210,26 грн. - обмеження в індексації відповідно до пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168. Крім того, рішенням від 26 серпня 2024 року№057250000847 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням з роботи з 07 серпня 2024 року. Станом на 07 серпня 2024 року розмір пенсії позивача складає 11919,78 грн., де: 6444,08 грн. - розмір пенсії за віком (15162,55 грн. х 0,42500); 165,27 грн. - доплата за 7 років понаднормового стажу (2361,00 грн х 7 %); 5520,69 грн. - доплата до мінімального розміру пенсії відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (до 12130,04 грн. (15162,55 грн. х 80%); 210,26 грн. - обмеження в індексації відповідно до пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168.
Відповідач-2 зауважив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено допризначення відповідно до сплати внесків з 07 серпня 2024 року. Обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням наявного страхового стажу 42 роки 9 місяців (порахований по 30 червня 2021 року), в тому числі стаж на підземних роботах за Списком 1 становить 16 років. Стаж зараховано з 01 квітня 2021 року по 30 червня 2021 року і склав 3 місяці. Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 0,42750. При розгляді документів встановлено, що відповідно до Рєєстру індивідуальних відомостей про застраховану особу позивача (форма ОК-5), підприємством Відокремлений підрозділ «Шахта «Україна» державного підприємства «Селидіввугілля» сплата страхових внесків наявна тільки по 30 червня 2021 року, тому відсутнє право на зарахування страхового стажу позивачу за період роботи з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року. Оскільки, з 01 березня 2023 року (дати попереднього перерахунку пенсії) до 14 серпня 2024 року (дати звернення за перерахунком) не має 24 місяці страхового стажу, у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до абзацу 2 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме перерахунок з урахуванням заробітної плати за період з 01 січня 2019 року по 06 липня 2024 року.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, що підтверджується матеріалами справи.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року у справі №200/14484/19-а, яке набрало законної сили 12 серпня 2020 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа - Державне підприємство “Селидіввугілля» в особі Відокремленного підрозділу “Шахта “Україна» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано неправомірним та скасовано рішення відповідача від 19 серпня 2019 року № 993 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 по збільшенню пільгового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язано Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 41247274, місцезнаходження: 85400. Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв праці, буд. 6) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РПОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації АДРЕСА_1 ) від 13.08.2019 року №1993 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зарахувати до страхового та пільгового стажу періоди роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.08.2017 по 30.06.2019 на Відокремленому підрозділі «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля»; зарахувати до пільгового (підземного) стажу у повному обсязі період роботи з 31.03.1987 по 11.04.1987 на Відокремленому підприємстві «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», зарахувати до пільгового підземного стажу період проходження курсів з відривом від виробництва з 10.05.1988 по 06.06.1988, з 24.10.1988 по 25.11.1988, з 01.10.1990 по 31.10.1990, з 08.12.2008 по 12.12.2008, з 07.12.2015 по 11.12.2015, та період роботи па Відокремленому підрозділі «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» в якості начальника зміни та гірничого диспетчера виробничої служби в період роботи з 30.09.2008 по 30.10.2018 зарахувати до пільгового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
В решті позовних вимог відмовлено.
Відповідно до прокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Селидове) №057250000847 про перерахунок пенсії 26 травня 2023 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , вид перерахунку: «Індивідуально (масовий) по стажу, абз.3 ч.4 ст.42 ЗУ №1058». В результаті проведеного перерахунку станом на 01 квітня 2023 року обчислення розміру пенсії проведено виходячи з страхового стажу 41 рік 5 місяців 0 днів (зараховано по 29 лютого 2020 року), в тому числі стаж роботи на підземних роботах за Списком №1 становить 16 років. Стаж зараховано з 01 липня 2019 року по 29 лютого 2020 року і склав 8 місяців. Коефіцієнт страхового стажу становив 0,41417. Для розрахунку пенсії було враховано заробітну плату за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2018 року, яка становить 14044,60 грн. Розмір пенсії позивача станом на 01 квітня 2023 року складав 11025,42 грн.
14 серпня 2024 року позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням з 06 серпня 2024 року та про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до прокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Селидове) №057250000847 про перерахунок пенсії 14 серпня 2024 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , вид перерахунку: «Зміна стажу [СС
Згідно з матеріалами електронної пенсійної справи в результаті проведеного перерахунку з 01 серпня 2024 року обчислення розміру пенсії проведено виходячи з страхового стажу 42 роки 6 місяців 0 днів (зараховано по 31 березня 2021 року), в тому числі стаж на підземних роботах за Списком №1 становить 16 років. Стаж зараховано з 01 березня 2020 року по 31 березня 2021 року, який склав 1 рік 1 місяць. Коефіцієнт страхового стажу становить 0,42500. Для розрахунку пенсії було враховано заробітну плату за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2018 року становить 15162,55 грн. Розмір пенсії позивача станом на 01 серпня 2024 року склав 11919,78 грн.
Відповідно до прокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Селидове) №057250000847 про перерахунок пенсії 14 серпня 2024 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , вид перерахунку: «Факт працевлаштування/звільнення».
Згідно з матеріалами електронної пенсійної справи в результаті проведеного перерахунку з 07 серпня 2024 року обчислення розміру пенсії проведено виходячи з страхового стажу 42 роки 6 місяців 0 днів (зараховано по 31 березня 2021 року), в тому числі стаж на підземних роботах за Списком №1 становить 16 років. Коефіцієнт страхового стажу становить 0,42500. Для розрахунку пенсії було враховано заробітну плату за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2018 року становить 15162,55 грн. Розмір пенсії позивача станом на 01 серпня 2024 року склав 11919,78 грн.
Відповідно до прокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Селидове) №057250000847 про перерахунок пенсії 11 листопада 2024 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , вид перерахунку: «МП. Допризначення, сплата внесків (абз.2, п.4.3 Порядку №22-1)(масовий)».
Згідно з матеріалами електронної пенсійної справи в результаті проведеного перерахунку з 07 серпня 2024 року обчислення розміру пенсії позивача проведено виходячи з страхового стажу 42 роки 9 місяців 0 днів (зараховано по 30 червня 2021 року), в тому числі стаж на підземних роботах за Списком №1 становить 16 років. Коефіцієнт страхового стажу становить 0,42750. Для розрахунку пенсії було враховано заробітну плату у розмірі 15162,55 грн. Розмір пенсії позивача станом на 01 серпня 2024 року склав 11919,78 грн.
10 грудня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом вих.№33405-30132/П-02/8-0500/24 надало відповідь на звернення позивача на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України від 15 листопада 2024 року №ВЕБ-05001-Ф-С-24-184778, яке зареєстровано за вх.№30132/П-0500-24, в якій повідомило наступне.
«Ви перебуваєте на обліку в Головному управлінні та отримуєте пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), яка обчислена з урахуванням норм статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці». За даними електронної пенсійної справи Ви є непрацюючим пенсіонером.
Частиною четвертою статті 42 Закону 1058 визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої обчислена пенсія.
Згідно з абзацом 2 частини четвертої статті 42 Закону №1058 за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
14 серпня 2024 року Ви звернулись до відділу обслуговування громадян №23 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та надали заяву №6527 про працевлаштування (звільнення), в якій проінформували про дату звільнення перерахунку пенсії згідно з частиною четвертою статті 42.
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16 березня 2021 року №339/35961, з 1 квітня 2021 року органи Пенсійного фонду України призначають/перераховують пенсії за принципом екстериторіальності. А саме: опрацювання заяв бек-офісами територіальних органів Фонду відбувається в порядку черговості надходження заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де зареєстрований (проживає) пенсіонер.
Вказана вище заява була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Згідно зі статтею 24 Закону №1058 страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок та з 01 січня 2011 року єдиний соціальний внесок.
За заявою №6527 Вам здійснено перерахунок пенсії з 01 серпня 2024 року по стажу відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 42 Закону 1058 з урахуванням страхового стажу, отриманого після попереднього перерахунку пенсії (станом на 01 квітня 2023 року), а саме з 01 березня 2020 року по 31 березня 2021 року (1 рік 1 місяць).
В листопаді 2024 року у зв'язку з надходженням інформації про сплату єдиного соціального внеску підприємством ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля», на якому Ви працювали, відповідно до абзацу 7 пункту 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, Головним управління здійснено допризначення по врахуванню страхового стажу за період з 01 квітня 2021 року по 30 червня 2021 року (3 місяці).
Оскільки за період з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» єдиний соціальний внесок не сплачено, до страхового стажу за результатом перерахунку зараховано період з 01 березня 2020 року по 30 червня 2021 року (1 рік 4 місяці).
На дату надання відповіді страховий стаж врахований та обчислений у відповідності до статті 24 Закону №1058 (з урахуванням сплати єдиного соціального внеску) складає 42 роки 6 місяців 0 днів.
Таким чином, право на перерахунок пенсії по заробітній платі у Вас відсутнє, оскільки після попереднього перерахунку пенсії відпрацьовано менше 24 місяців.».
Позивач, не погоджуючись із такими діями відповідачів, звернувся із цим позовом до суду.
Судом встановлено, що відповідно до записів копії трудової книжки серії НОМЕР_3 від 26 травня 1986 року, на ім'я ОСОБА_1 , позивача:
- 06 серпня 2024 року - звільнено за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за віком, з Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля».
Відповідно до розрахунку страхового стажу, форми РС-Право, до загального страхового стажу ОСОБА_1 зараховано періоди роботи включно по 30 червня 2021 року.
Випискою з індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , форми ОК-5, яка сформована 22 січня 2025 року, підтверджено, що за період з липня 2021 року по серпень 2024 року підприємством-страхувальником страхові внески за позивача не сплачено. Крім того, підтверджено, що за період з січня 2019 року по серпень 2024 року наявні суми заробітку для нарахування пенсії (грн), які виплачувались позивачу Відокремленим підрозділом «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля».
Отже, спірним питанням у справі є не зарахування відповідачем-2 періодів роботи позивача з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року до страхового стажу та відомостей щодо розміру оплати праці з 01 січня 2019 року по 06 липня 2024 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався наступним.
Згідно із статтею 1 Конституції України Україна є соціальною та правовою державою.
Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Водночас у пункті 5 рішення №8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» та Законом України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV), іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Згідно із частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-ІV порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-ІV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Як встановлено судом вище, випискою з індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , форми ОК-5, яка сформована 22 січня 2025 року, підтверджено, що за період з липня 2021 року по серпень 2024 року підприємством-страхувальником страхові внески за позивача не сплачено.
Разом із цим, відповідно до розрахунку страхового стажу, форми РС-Право, до загального страхового стажу ОСОБА_1 зараховано періоди роботи включно по 30 червня 2021 року, що підтверджується відповідачами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у статті 20 Закону №1058-XV.
Частинами четвертою-шостою, дев'ятою, десятою, дванадцятою статті 20 Закону №1058-IV встановлено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення.
Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал.
Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду; у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Пунктом 10 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VI) окреслено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Частиною першою статті 4 Закону №2464-VI встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Відповідно до частини другої статті 25 Закону №2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (пункт 171.1 статті 171).
Нормами статті 106 Закону №1058-XV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Як зазначив Європейський Суд з прав людини у справі Latvia (пункт 77 рішення Великої палати ЄСПЛ від 18 лютого 2009 року) стаття 1 Протоколу № 1 до Конвенції не накладає ніяких обмежень на свободу держави, що ратифікувала Конвенцію, приймати рішення про те, чи створювати якусь схему соціального забезпечення, або обирати тип або розмір виплат, які надаються відповідно до будь-якої такої схеми. Однак, якщо в державі існують чинні законодавчі норми, що передбачають такі виплати на основі права на соціальну підтримку незалежно від того, чи обумовлені вони попередньою сплатою внесків ці норми слід вважати такими, що створюють майновий інтерес, що потрапляє в сферу дії статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції для осіб, що відповідають пропонованим до благоотримувачів вимогам.
У справі Будченко проти України (рішення від 24 квітня 2014 року, заява №38677/06) ЄСПЛ також зазначив, що якщо у Договірній державі є чинне законодавство, яким виплату коштів передбачено як право на соціальні виплати (обумовлені чи не обумовлені попередньою сплатою внесків), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, відносно осіб, які відповідають її вимогам.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні або перерахунку пенсії позивачу періодів його роботи.
Аналогічна позиція викладена Верховним судом у постановах від 09 вересня 2019 року у справі №242/5448/16-а та від 31 жовтня 2019 року у справі №235/7373/16.
Відтак, відповідачем-2 при перерахунку пенсії позивача безпідставно не зараховано до загального страхового стажу позивача період роботи з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року.
Підсумовуючи, суд зазначає, що за результатом розгляду справи не знайшли підтвердження доводи відповідачів щодо не підтвердження загального страхового стажу позивача за період з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року, тому зазначений період роботи підлягає зарахуванню до страхового стажу позивача.
Крім того, згідно із абзацом першим частиною першою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до статті 41 Закону №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону;
4) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із сплачених страхових внесків за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Як встановлено судом вище, випискою з індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , форми ОК-5, яка сформована 22 січня 2025 року, підтверджено, що за період з липня 2021 року по серпень 2024 року підприємством-страхувальником страхові внески за позивача не сплачено. Крім того, підтверджено, що за період з січня 2019 року по серпень 2024 року наявні суми заробітку для нарахування пенсії (грн), які виплачувались позивачу Відокремленим підрозділом «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля».
Отже, у період з 01 січня 2019 року по 06 серпня 2024 року заробітна плата підприємством-страхувальником виплачувалась позивачу в повному обсязі. Протилежного відповідачами в межах цієї справи не доведено.
Відтак, суд враховує, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків, тому відповідач-2 при перерахунку пенсії позивача повинен був врахувати заробітну плату позивача за період його роботи з 01 січня 2019 року по 06 серпня 2024 року.
Водночас, суд відхиляє доводи відповідач-2 відносно того, що позивач з 01 березня 2023 року (дати попереднього перерахунку пенсії) до 14 серпня 2024 року (дати звернення за перерахунком) не має 24 місяці страхового стажу, тому у нього відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до абзацу 2 частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV, а саме перерахунок з урахуванням заробітної плати за період з 01 січня 2019 року по 06 серпня 2024 року, оскільки відповідно до записів трудової книжки позивача з 06 серпня 2024 рок його було звільнено з роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», тому саме з 07 серпня 2024 року він набув право на перерахунок пенсії з урахуванням отриманої заробітної плати, що не залежить від дати попереднього перерахунку пенсії.
Отже, у суду є підстави зобов'язати саме відповідача-2 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 07 серпня 2024 року з урахуванням заробітної плати за період з 01 січня 2019 року по 06 серпня 2024 року.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до пункту 7 частини другої статті 245 КАС України в разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача вчинити певні дії, і це прямо вбачається з пункту 7 частини другої статті 245 КАС України.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При цьому, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на викладене, суд вважає за доцільне:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонд України в Кіровоградській області щодо не здійснення з 07 серпня 2024 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням суми заробітної плати за період з 01 січня 2019 року по 06 серпня 2024 року, та не зарахуванням до загального страхового стажу періоду роботи з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 07 серпня 2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 14 серпня 2024 року, із зарахуванням до загального страхового стажу періоду роботи з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року, врахуванням відомостей про суми заробітної плати за період з 01 січня 2019 року по 06 серпня 2024 року, та з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому, суд вважає, вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини по справі.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Підсумовуючи, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до квитанції ID №6154-7080-2785-7935 від 09 січня 2025 року позивачем сплачено судовий збір в сумі 968,96 грн.
Згідно частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, зважаючи на те, що позивачем сплачено суму судового збору та позовні вимоги задоволено в повному обсязі, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 суму судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (місцезнаходження: вул. Соборна, буд. 7а, м. Кропивницький, 25009; код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонд України в Кіровоградській області щодо не здійснення з 07 серпня 2024 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням суми заробітної плати за період з 01 січня 2019 року по 06 серпня 2024 року, та не зарахуванням до загального страхового стажу періоду роботи з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 07 серпня 2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 14 серпня 2024 року, із зарахуванням до загального страхового стажу періоду роботи з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2024 року, врахуванням відомостей про суми заробітної плати за період з 01 січня 2019 року по 06 серпня 2024 року, та з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 19 лютого 2025 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна