Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 лютого 2025 року Справа№200/8621/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області (83004, Донецька область, м. Добропілля, вул. Першотравнева, 54 "а", ЄДРПОУ 38652962) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
10.12.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області, в якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області щодо внесення у довідку від 18.07.2023 року за № 1499 про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року, відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 8 відсотків, та премії в розмірі 10 відсотків;
зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року із включенням до неї таких відомостей про складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 8160,00 грн. оклад за військовим (спеціальним) званням - майор - 2040,00 грн. надбавка за вислугу років (50%) - 5100,00 грн. відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50 % від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років відомостей про премію в розмірі 283 % посадового окладу.
Позовні вимоги обґрунтовані незгодою позивача із відсотковим розміром визначених відповідачем у виданій на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07 червня 2023 року у справі № 440/4969/23 довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 надбавки за особливості проходження служби (8%) та премії (10%). Позивач зазначив, що для цілей визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення) враховуються у розмірах, встановлених за відповідними посадами (категоріями) на момент виникнення права на перерахунок, а щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачена за місяць (січень календарного року), у якому виникло право на перерахунок пенсії. Правова позиція щодо застосування визначених норм права сформована Верховним Судом у рішенні від 12.03.2018 р. у зразковій справі № 802/2196/17а (Пз/901/1/18) залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 р. Та хоч суд у рішенні по справі № 440/4069/23 від 07 червня 2023 року не вказав за якою конкретною відповідною посадою та в яких середніх розмірах повинно Головне управління визначати розміри надбавки за особливості проходження служби та премії в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, проте і Головне управління вносячи в довідку відомості про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 8 відсотків, та премії в розмірі 10 відсотків не обгрунтувало виникнення таких розмірів.
Також позивач зазначив, що у виписці про відомості нарахування грошового забезпечення за посадою начальника ДПРЧ Головного управління за січень 2023 року (копія додається), зазначено, що за січень 2023 року виплачено надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50 відсотків та премію в розмірі 283 відсотка. Таким чином, Головним управлінням встановлено всі складові, які визначені судом для зазначення відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, в довідці про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії. Отже, середнім розміром, що фактично виплачено за відповідною посадою за січень 2023 року є 50 відсотків надбавки за особливості проходження служби та 283 відсотка премії, розмір яких підлягає зазначенню у відомостях про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року
Ухвалою суду від 16.12.2024 року провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувно у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області розрахунок кожної складової грошового забезпечення, відображеної у кожному рядку довідки від 18.07.2023 року № 1499, виданої позивачу для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023, із відображенням розміру використаного для їх обчислення прожиткового мінімуму для працездатних осіб; пояснення щодо підстав зменшення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії у довідці від 18.07.2023 року № 1499, виданої позивачу станом на 01.01.2023.
Відповідач надав суду відзив на позов, в якому навів заперечення проти нього. У наданому відзиві відповідач вказав, що У зв'язку з визнанням протиправними та скасуванням п. 1, п. 2 та п. 6 Постанови КМУ № 103, а відповідно і відновленням попередньої редакції пункту 4 Постанови КМУ № 704 та п. 5 і додатку 2 Порядку №45, тобто у зв'язку зі змінами в законодавстві, Позивач звернувся до Головного управління ДСНС України у Донецькій області з заявою, в якій просив оформити та надіслати до ГУ ПФУ у Донецькій області для перерахунку пенсії довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідно до Постанови КМУ № 704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ №704 від 30.08.2017, для проведення з 01.01.2023, відповідно, перерахунку основного розміру пенсії. При підготовці довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07 червня 2023 року у справі № 440/4969/23 було враховано розмір грошового забезпечення, який він отримав за посадою, яку обіймав до моменту звільнення. В рішенні суду не значилось, що при перерахунку посадового окладу та окладу за спеціальне звання (шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт) повинен бути збільшено розмір грошового забезпечення від суми розміру встановленого за посадою, яку ОСОБА_1 обіймав до звільнення. Таким чином, вважаємо, що рішення суду Головним управлінням було виконано в повному обсязі.
Відповідач вважає помилковими твердження позивача про те, що з 01.02.2021 розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу для обчислення розміру перерахованих пенсій мають визначатися на підставі пункту 4 постанови КМУ № 704 в редакції на момент її прийняття, а саме: «розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14». За змістом відзиву 29.01.2020 пункт 6 постанови КМУ № 103 втратив чинність через набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду по справі № 826/6453/18, разом з тим, відновлення дії первинної редакції постанови КМУ № 704 не відбулось. Так, ця «первинна» редакція (від 30.08.2017) жодного дня не діяла та була змінена Урядом ще до набрання постановою КМУ № 704 чинності. Внаслідок згаданого судового рішення в нормативному регулюванні утворилася прогалина, яку має бути заповнено шляхом прийняття рішення уповноваженим на те органом Урядом. Крім цього, пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 N 1774-VІІІ, що набрав чинності 01.01.2017, установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
У додаткових письмових поясненнях відповідач повідомив суд, що надбавка за особливості проходження служби встановлюється у розмірі 50 відсотків від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Розмір щомісячного преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році встановлювався згідно наказу ДСНС України від 13.01.2023 № 35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» (із змінами) (додається) відповідно до положення про преміювання та особистого внеску особи в загальний результат служби, з дотримання міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, тобто визначається керівником підрозділу кожній особі, яка проходить службу індивідуально.
Посада начальника 47 СДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області відповідно до наказу ДСНС України від 15.03.2018 № 170 «Про затвердження Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС» прирівняно до посади начальника державної пожежно-рятувальної частини (далі - ДПРЧ) Головного управління ДСНС України в Донецькій області (на окремому штаті) (відноситься до 26 тарифного розряду).
Водночас інформуємо Суд, що при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07 червня 2023 року у справі № 440/4969/23 було враховано розмір грошового забезпечення, який він отримав за посадою, яку обіймав до моменту звільнення. В рішенні суду не значилось, що при перерахунку посадового окладу та окладу за спеціальне звання (шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт) повинен бути збільшено розмір грошового забезпечення від суми розміру встановленого за посадою, яку ОСОБА_1 обіймав до звільнення (розшифровка довідки від 18.07.2023 № 1499 додається). Таким чином, вважаємо, що рішення суду Головним управлінням було виконано в повному обсязі. Також слід зазначити, що надбавка за особливості проходження служби у 2023 році складала 50 відсотків. Розмір місячної премії встановлюється окремим наказом ДСНС на кожен рік та складав у 2023 році від 10 до 290 відсотків.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки від 11.09.2023 року № 1604-5002953874 Позивач є внутрішньо переміщеною особою. Зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 . фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 .
Позивач, перебуває на обліку у органах Пенсійного фонду України, зареєстрований в Донецькій області, отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі № 440/4069/23 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/111379765), було:
визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії;
зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.
На виконання Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі № 440/4069/23, відповідачем видано позивачу довідку від 18.07.2023 № 1499 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 за посадою начальника 47 СДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області, де визначено посадовий оклад - 8 160,00 грн., оклад за військовим званням - 2 040,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 5 100,00 грн., надбавку за особливості проходження служби (8 %) - 1 224,00 грн., премія (10 % посадового окладу) - 816,00 грн. Усього - 17 340,00 грн.
Згідно з наданим відповідачем розрахунком у вказаній довідці обчислено посадовий оклад - 8 160,00 грн., оклад за військовим званням - 2 040,00 грн., станом на 01.01.2023 з використанням прожиткового мінімуму 2684 грн.
Листом ГУ ДСНС України у Донецькій області № 50 01-9881/50 14 від 18.11.2024, Позивача було повідомлено, що посада начальника СДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області відповідно до наказу ДСНС України від 15.03.2018 № 170 «Про затвердження Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС», прирівняна до посади начальника державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Донецькій області (на окремому штаті).
Згідно виписки з відомості нарахування грошового забезпечення за посадою начальника ДПРЧ Головного управління за січень 2023 року №50/01-05-93 від 18.11.2024 року, посадовий оклад - 5360,00 грн., оклад за спеціальним званням - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років - 50%, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 5025,00 грн., премія (283%) - 15 183,70 грн.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій № НС-35 від 13.01.2023 зі змінами, внесеними наказом № НС-102 від 03.02.2023, установлено особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які займають посади, перелік яких затверджено наказом ДСНС від 24.11.2021 № 769дск (зі змінами), розмір зазначеної надбавки може встановлюватися до 70 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Першим заступникам (заступникам) керівників органів та підрозділів цивільного захисту розмір надбавки за особливості проходження служби може встановлюватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Також, цим наказом вказано здійснювати, починаючи з лютого 2023 року (премія за січень 2023 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).
Відповідно до додатку до цього наказу розмір щомісячної премії особам рядового і начальницького складу у 2023 році встановлено відповідно до певних тарифних розрядів, зокрема, за тарифним розрядом 10 і вище до 290 % (згідно з поясненнями відповідача, позивачу встановлено 26 тарифний розряд).
У цьому наказі також вказано, що він застосовується з 01.01.2023 і поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в органах і підрозділах, утримання яких здійснюється за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету.
Підставою визначення у довідці відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби 8% та премії 10% відповідач визначив адресований територіальним органам, підрозділам центрального підпорядкування, закладам освіти системи ДСНС лист ДСНС України № 203-2917/201 від 21.02.2023, де вказано, що під час підготовки довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 для перерахунку пенсії на виконання судових рішень розмір грошового забезпечення у довідці повинен відповідати розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (приклад розрахунку наведено у додатку). Такий розмір грошового забезпечення досягається за рахунок зменшення набавки за особливості проходження служби (може бути менше 50 відсотків) та щомісячної премії (не може бути менше 10 відсотків).
До листа додано приклад обчислення складових грошового забезпечення, відображених у довідці.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 16.08.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Положеннями цього закону встановлено, що розмір пенсії становить певний відсоток від суми грошового забезпечення особи, що має право на призначення пенсії згідно з цим законом.
Відповідно до частин 1, 4 статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно із частиною 3 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Процедуру перерахунку пенсії визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно з додатком 2 до Порядку № 45 (в редакції до внесення змін постановою КМУ№ 103 від 21.02.2018, що визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва№ 826/3858/18 від 12.12.2018), зазначаються: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.
Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі Постанова № 704) Уряд збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Під час виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі № 440/4069/23 відповідачем видано позивачу довідку від 18.07.2023 № 1499 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 за посадою начальника 47 СДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області, в якій зазначено, крім іншого, надбавку за особливості проходження служби (8 %) - 1 224,00 грн., премія (10 % посадового окладу) - 816,00 грн. Підставою визначення у довідці відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби 8% та премії 10% відповідач визначив лист ДСНС України № 203-2917/201 від 21.02.2023, адресований територіальним органам, підрозділам центрального підпорядкування, закладам освіти системи ДСНС, де вказано, що при підготовці за рішенням суду довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 для перерахунку пенсії розмір грошового забезпечення у довідці повинен відповідати розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (приклад розрахунку наведено у додатку). Такий розмір грошового забезпечення досягається за рахунок зменшення набавки за особливості проходження служби (може бути менше 50 відсотків) та щомісячної премії (не може бути менше 10 відсотків).
При цьому, відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (тут і далі - в редакції до внесення змін постановою КМУ№ 103 від 21.02.2018, що визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/3858/18 від 12.12.2018) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням того, що інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Тобто, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Отже, відповідач під час видачі позивачу довідки від 18.07.2023 № 1499 на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі № 440/4069/23 мав визначити розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, тобто, відповідно до п. 5 Порядку № 45.
Аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23.05.2024 у зразковій справі № 380/19324/23. В постанові у зразковій справі зазначено, що висновки суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, пенсію яким призначено відповідно до Закону № 2262-XII, з позовами із вимогами щодо надання довідок про розмір грошового забезпечення, які видаються на виконання рішень судів у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року із зазначенням відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії, які було визначено на відповідний рік.
Відповідно до ч. 2 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Справа № 200/8621/24 відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 380/19324/23, відтак, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні в цій справі.
У рішенні від 05.03.2024 в цій справі № 380/19324/23 Верховний Суд вказав, що з метою уникнення спорів через зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення невідповідного (зменшеного) відсоткового значення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розглядаючи справи щодо визначення розміру посадового окладу і окладу за військовим званням відповідно до Постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, суд в резолютивній частині рішення має вказувати, у якому розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені у довідках щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.
Листом ГУ ДСНС України у Донецькій області № 50 01-9881/50 14 від 18.11.2024, Позивача було повідомлено, що посада начальника СДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області відповідно до наказу ДСНС України від 15.03.2018 № 170 «Про затвердження Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС», прирівняна до посади начальника державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Донецькій області (на окремому штаті).
Згідно виписки з відомості нарахування грошового забезпечення за посадою начальника ДПРЧ Головного управління за січень 2023 року №50/01-05-93 від 18.11.2024 року, зокрема, розмір надбавки за особливості проходження служби встановлено на рівні 50%, розмір премії на рівні 283%.
Також, Відповідачем у поясненнях, було зазначено, що відповідно надбавка за особливості проходження служби встановлюється у розмірі 50 відсотків від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Розмір місячної премії встановлюється окремим наказом ДСНС на кожен рік та складав у 2023 році від 10 до 290 відсотків.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій № НС-35 від 13.01.2023 зі змінами, внесеними наказом № НС-102 від 03.02.2023, установлено особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які займають посади, перелік яких затверджено наказом ДСНС від 24.11.2021 № 769дск (зі змінами), розмір зазначеної надбавки може встановлюватися до 70 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Першим заступникам (заступникам) керівників органів та підрозділів цивільного захисту розмір надбавки за особливості проходження служби може встановлюватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Також, цим наказом вказано здійснювати, починаючи з лютого 2023 року (премія за січень 2023 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).
Відповідно до додатку до цього наказу розмір щомісячної премії особам рядового і начальницького складу у 2023 році встановлено відповідно до певних тарифних розрядів, зокрема, за тарифним розрядом 20 і вище до 290 % (згідно з поясненнями відповідача, позивачу встановлено 26 тарифний розряд).
У цьому наказі також вказано, що він застосовується з 01.01.2023 і поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в органах і підрозділах, утримання яких здійснюється за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету.
Так, з наданих сторонами документів вбачається, що за посадою начальника ДПРЧ Головного управління за січень 2023 року, яка прирівняна до посади начальника СДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області, яку займав Позивач на час звільнення, розмір надбавки за особливості проходження служби встановлено на рівні - 50%, розмір премії встановлено на рівні - 283%.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідачем в ході розгляду справи у суді не доведено, що у довідці від 18.07.2023 № 1499, виданій позивачу для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023, ним вказано розміри надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до п. 5 Порядку № 45.
Визначення відповідачем листа ДСНС України № 203-2917/201 від 21.02.2023 підставою визначення у довідці позивача відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби 8% та премії 10% суд вважає безпідставними, оскільки вказане не відповідає п. Порядку № 45, а крім цього, цей лист несе виключно інформативний характер та не є нормативним актом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо внесення у довідку від 18.07.2023 року за № 1499 про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року, відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 8 відсотків, та премії в розмірі 10 відсотків, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимог про зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року із включенням до неї таких відомостей про складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 8160,00 грн. оклад за військовим (спеціальним) званням - майор - 2040,00 грн. надбавка за вислугу років (50%) - 5100,00 грн. відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50 % від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років відомостей про премію в розмірі 283 % посадового окладу, то суд зазначає таке.
Відповідно до абз. 2 п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсії відсоткова надбавка за вислугу років враховується у розмірі, установленому Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Надбавка за вислугу років встановлена позивачу у довідці від 11.07.2024 № 1653 в розмірі 50 % (5100,00 грн), доказів невірного визначення відповідачем цього розміру (відсотку) позивач суду не надав, відтак, вказані вимоги задоволенню не підлягають.
При цьому, суд, встановивши неправомірність зазначення відповідачем у цій довідці відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 8% та премії 10% та невідповідність такого розміру приписам п. 5 Порядку № 45, вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача про зобов'язання відповідача зазначити у оновленій довідці позивача про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50 % від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років та відомостей про премію в розмірі 283 % посадового окладу. Відтак, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Слід також врахувати, що оскільки рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі № 440/4069/23 зобов'язано відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023, в межах цієї справи суд не перевіряє довідку від 18.07.2023 року за № 1499 на предмет правильності зазначення у ній відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання. У разі незгоди із використаним при їх обчисленні в цій довідці розміром прожиткового мінімуму позивач може звернутись із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у справі № 440/4069/23.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту свого порушеного права на відповідне пенсійне забезпечення шляхом зобов'язання відповідача виконати певні дії, суд зазначає наступне.
Верховний Суд у постанові від 23 грудня 2021 року у справі № 480/4737/19 та від 8 лютого 2022 року у справі № 160/6762/21 дійшов висновку, згідно якого ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.
В постанові від 22.09.2022 року у справі № 380/12913/21 Верховний Суд сформулював визначення «ефективного правосуддя» та зазначив, що комплексний аналіз приписів КАС України дає суду підстави для висновку, що ефективність судового захисту прав та інтересів особи в адміністративному судочинстві включає ефективність розгляду та вирішення справи, ефективність способу захисту, ефективність судового рішення та ефективність його виконання. Всі ці складові можна охопити єдиним терміном «ефективне правосуддя», що виступає еталоном для оцінки судової гілки влади та є запорукою довіри до неї з боку громадян, а також інших суб'єктів. Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Зазначені висновки також відповідають позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 18 жовтня 2018 року у справах №822/584/18, №806/1316/18, від 23 листопада 2018 року у справі №826/8844/16 та від 20 грудня 2018 року у справі №524/3878/16-а.
Водночас у постанові від 11 лютого 2020 року у справі № 0940/2394/18 Верховний Суд сформулював висновок, згідно якого у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єкт звернення дотримав усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, про часткове задоволення позовних вимог, шляхом зобов'язання відповідача на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі № 440/4069/23, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України №2262-XIІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 із зазначенням розмірів, зокрема: надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; премії - 283% посадового окладу, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.
Згідно з частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно квитанції № 6571-4292-5443-9381 від 10.12.2024 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню з суб'єкта владних повноважень у розмірі 900,00 грн. на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області (83004, Донецька область, м. Добропілля, вул. Першотравнева, 54 "а", ЄДРПОУ 38652962) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області щодо внесення у довідку від 18.07.2023 року за № 1499 про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року, видану на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі № 440/4069/23, відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 8 відсотків, та премії в розмірі 10 відсотків.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (83004, Донецька область, м. Добропілля, вул. Першотравнева, 54 "а", ЄДРПОУ 38652962) на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі № 440/4069/23, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України №2262-XIІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 із зазначенням розмірів, зокрема: надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; премії - 283% посадового окладу, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області (83004, Донецька область, м. Добропілля, вул. Першотравнева, 54 "а", ЄДРПОУ 38652962) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплату судового збору в розмірі 900,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Є.В. Череповський