29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"10" лютого 2025 р. Справа №924/1097/24
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Вибодовського О.Д., при секретарі судового засідання Комарніцькій Н.П., розглянувши матеріали справи
за позовом Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ капітал Інвест", м. Хмельницький
про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 52 760,77 грн.
Представники сторін: не з'явились.
13.12.2024р. до Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ капітал Інвест", м. Хмельницький про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 52 760,77 грн.
Ухвалою суду від 16.12.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду, із занесенням до протоколу судового засідання, на підставі ст. 216, п.5 ст. 233 ГПК України від 09.01.2025р. відкладено розгляд справи в підготовчому провадженні.
Ухвалою суду, із занесенням до протоколу судового засідання, на підставі ст. 185, п.5 ст. 233 ГПК України від 20.01.2025р. закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Ухвалою суду, із занесенням до протоколу судового засідання, на підставі ст. 216, п.5 ст. 233 ГПК України від 30.01.2025р. оголошено перерву в судовому засіданні.
На адресу суду 10.02.2025р. від представника позивача надійшла заява про проведення судового засідання без його участі. В поданій заяві повідомив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представники сторін в судове засідання не з'явились.
Відповідач представника у судові засідання не направив, відзиву на позов не надав, причини не повідомив.
З приводу наведеного судом враховуються положення ч. 6 ст. 242 та ч. 7 ст. 120 ГПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, надані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Київ капітал Інвест» (далі - відповідач) є власником будівлі складу по Вінницькому шосе, 6/3, яку придбав згідно договору купівлі-продажу 15.02.2021р., що підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Вказана будівля складу знаходиться на земельній ділянці площею 2345 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:20:006:0022. До 12.06.2023 року щодо вказаної земельної ділянки діяв договір оренди землі № 231-01-2013/3464570 від 20.11.2013р., укладений з попереднім власником будівлі складу. З моменту закінчення зазначеного договору оренди землі відповідач права на землю не оформляв, користувався земельною ділянкою для обслуговування будівлі котельні без правовстановлюючих документів, плату за користування даною земельною ділянкою не здійснював.
Управлінням земельних ресурсів Хмельницької міської ради було направлено запит від 07.03.2024р. №242/01-13 на адресу Головного управління ДПС у Хмельницькій області стосовно ТОВ «Київ капітал Інвест» з метою здійснення контролю за використанням земельних ділянок з порушенням земельного законодавства щодо надання інформації по сплаті орендної плати/земельного податку за земельні ділянки по Вінницькому шосе, 6/1, 6/3, 6/4 у м. Хмельницькому за період 2023-2024р.
На запит Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області листом від 27.03.2024р. №02-01-252 було повідомлено, що інформація щодо сплати ТОВ «Київ капітал Інвест» коштів орендної плати або земельного податку відсутня.
Розмір безпідставно збережених коштів, який відповідає орендній платі за користування земельною ділянкою, у період з 13.06.2023р. до 01.12.2024р., який становить 52760,77 грн. було нараховано щодо сформованої земельної ділянки площею площею 2345 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:20:006:0022 на підставі витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно за 2023-2024 роки.
На адресу відповідача Управлінням земельних ресурсів Хмельницької міської ради було надіслано листа щодо, добровільної сплати безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю, проте кошти на сьогодні не сплачені.
Відповідач права на землю не оформляв, користувався земельною ділянкою для обслуговування об'єкту нерухомого майна без правовстановлюючих документів, плату за користування даними земельними ділянками не здійснював. Внаслідок цього Хмельницька міська територіальна громада в особі Хмельницької міської ради була позбавлена можливості отримати дохід у розмірі 52 760,77 грн. від здачі земельної ділянки в оренду в період з 13.06.2023р. до 01.12.2024р.
ТОВ «Київ капітал Інвест» не є власником чи постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата (ст. 14.1.72 ПК України).
Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (ст. 14.1.125. 14.1.136. 288.5 ПК України).
Відповідно до ст. 288.5 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку - для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше З відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Розмір доходу відповідача у період з з 13.06.2023р. до 01.12.2024р. було розраховано Хмельницькою міською радою як розмір плати за земельні ділянки комунальної власності у формі орендної плати, який нараховується та сплачується за регульованою ціною, встановленою уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
За положеннями ст. 289 Податкового кодексу України розмір земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності визначається на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно ст.20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який є підставою для розрахунку розміру орендної плати відповідно до процентної ставки, встановленої рішенням Хмельницької міської ради.
Відповідно до витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку від нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2345 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:20:006:0022 становить: за 2024 рік - 1 221 331 грн. та за 2023 рік - 1 162 066 грн. із врахуванням коефіцієнта індексації 1,051.
Розрахунок зазначеної у позові суми здійснено шляхом застосування орендної ставки 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен рік використання. Згідно рішення дев'ятнадцятої сесії міської ради №64 від 29.08.2012 року «Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради» затверджено орендні ставки, а саме відсотки від нормативної грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної плати за землю.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків:
Земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими нормативно-правовими актами, а також договором оренди землі.
Положеннями ст. ст. 13, 14, 142, 143, 145 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону. Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
За змістом ст. ст. ст. 80, 83, 90 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю, зокрема, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності. Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності. Власники земельних ділянок мають право, зокрема, продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину. Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. ст. 122-124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки.
Матеріалами справи стверджується, що відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Київ капітал Інвест» (далі - відповідач) є власником будівлі складу по Вінницькому шосе, 6/3, яку придбав згідно договору купівлі-продажу 15.02.2021р., що підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. При цьому, відсутні докази того, відповідач оформив право на землю, натомість відповідач користувався земельними ділянками для обслуговування нежитлових приміщень без правовстановлюючих документів, плату за користування даними земельними ділянками не здійснював.
Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
За положеннями п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Пунктом 14.1.136 п.14.1 ПК України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Відповідно до п.286.1. ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку землі», Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою КМУ від 03.11.2021 № 1147, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно до статті 39 ЗК України та Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, укладеним та зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до частини 2 статті 120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, тобто існує принцип єдності та цілісності об'єкта нерухомості Із земельною ділянкою, на якій він розташований.
Таким чином, право на земельну ділянку в набувача будинку, будівлі або споруди виникає з моменту набуття права на будинок, будівлю або споруду незалежно від будь-яких подальших дій набувача щодо оформлення права на земельну ділянку.
Водночас, реєстрація права власності на об'єкт нерухомості не тягне за собою безумовного переходу права власності на земельну ділянку під об'єктом нерухомості, а вимагає в цьому випадку окремого договірно-правового регулювання шляхом укладання відповідних цивільно-правових угод між власником земельної ділянки і власником споруди в установленому порядку, тобто договорів оренди.
Враховуючи наведене, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення глави 83 ЦК України застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлІ-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі».
Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень частини 1 статті 1212 ЦК України.
Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду в постанові від 05.08.2022р. у справі № 922/2060/20 дійшов висновку, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме з цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплачувати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.
Такий самий правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018р. у справі № 629/4628/16-ц та від 20.09.2018 у справі № 925/230/17.
Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у справі № 922/2060/20 вказав, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме Із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.
Користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Так, відповідач зберіг (заощадив) у себе майно (кошти) у вигляді орендної плати, яка мала бути сплачена за володіння і користування земельною ділянкою 2345 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:20:006:0022 за період з 13.06.2023р. до 01.12.2024р.
З вищевикладеного, суд приходить до висновку про правомірність здійснення нарахування позивачем відповідачу безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати.
Перевіривши розрахунок заявленої до стягнення суми безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати в розмірі 52 760,77 грн., суд встановив, що остання нарахована в межах можливих нарахувань та дійшов висновку про правомірність її нарахування.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 20, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ капітал Інвест" (29011, м. Хмельницький, вул. Вінницьке шосе, 6, код ЄДРПОУ: 37017224) на користь Хмельницької міської ради (29013, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 3, код ЄДРПОУ: 33332218) 52 760,77 грн. (п'ятдесят дві тисячі сімсот шістдесят гривень 77 коп.) безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по Вінницькому шосе, 6/3 у м.Хмельницькому (р/р UA968999980314030611000022775, ЄДРПОУ 37971775, одержувач коштів: ГУК у Хмел.обл./Хмельниц.мтг/24062200, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), призначення платежу - Кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву) (родючого шару грунту) без спеціального дозволу).
Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ капітал Інвест" (29011, м. Хмельницький, вул. Вінницьке шосе, 6, код ЄДРПОУ: 37017224) на користь Хмельницької міської ради (р/р UA368999980314080535000022775, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), код за ЄДРПОУ 37971775, одержувач коштів: ГУК у Хмел.обл./Хмельниц.мтг/21080500, призначення платежу - інші надходження).
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно - західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 10.02.2025р.
Суддя О.Д. Вибодовський
Віддрук. 1 - до справи.
Позивачу - надіслати до кабінету ЕС.
Відповідачу - 29011, м. Хмельницький, вул. Вінницьке шосе, 6, код ЄДРПОУ: 37017224 (рек. з повід.).