Україна
Донецький окружний адміністративний суд
14 лютого 2025 року Справа№200/7847/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника Лозінську О.О. звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила:
визнати протиправними дії щодо припинення виплати пенсії з 01.03.2022 та відмови виплачувати пенсію на визначений банківський рахунок, скасувати рішення про відмову від 03.09.2024 П/С № 914110147695;
зобов'язати поновити нарахування та виплату пенсії, на банківський рахунок, а саме: поточний рахунок НОМЕР_1 в АТ «А-БАНК» з 01.03.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком довічно. З 01.03.2022 виплати припинені з невідомих причин. Після звернення представника позивача, відповідач повідомив, що причиною припинення виплат є відсутності даних в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки вони порушують його конституційні права на соціальне забезпечення та володіння своїм майном, в зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах та до березня 2022 року отримувала пенсію через АТ КБ «ПриватБанк». З березня 2022 року позивач пенсію не отримувала. Після відновлення електронного підпису позивач сформувала заяву до теруправління пенсійного фонду про отримання коштів через відкритий у відділенні АТ «А-БАНК» банківський рахунок, де позивач пройшла ідентифікацію. Втім, у відповідь на вказане звернення позивач отримала рішення про відмову, вмотивоване припиненням їй виплати пенсії, досягненням загального віку призначення пенсії. В зв'язку з наведеним позивач просить поновити виплату пенсії як така, що була припинена протиправно, з підстав не передбачених діючим законодавством.
Ухвалою від 18 листопада 2024 року відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення по суті та відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач у відзиві заявив про необґрунтованості заявлених позивачем вимог та відсутності підстав для їх задоволення. За змістом відзиву відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. Зазначено, що з 01.10.2022 виплату пенсії позивачу зупинено у зв'язку з невиконанням ПрАТ «ММК імені Ілліча» зобов'язань перед Пенсійним фондом України щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії. Нараховані кошти з липня 2021 року по вересень 2022 року повернено АТ КБ «ПриватБанк» на вимогу Пенсійного фонду України. Відповідач наголосив на тому, що Порядком призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 937, передбачено, що виплата пільгових пенсії здійснюється після надходження у повному обсязі коштів від підприємства, організації до органу, що призначає пенсію, у строки, передбачені Законом № 1058. Отже прийняте рішення про відмову є обґрунтованим та не підлягає скасуванню.
Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України та періоди тимчасової непрацездатності і відпустки головуючого у справі, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) є громадянкою України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах, призначеної на підставі пункту 22 розділу XV Прикінцеві положення Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з протоколом про перерахунок пенсії від 10.10.2024 позивачу призначено пенсію за рішенням суду з 29.07.2021 довічно.
Позивач не отримує пенсію з березня 2022 року, що не є спірною обставиною та не заперечується сторонами.
31.07.2024 позивач звернулась через ВЕБ портал ПФУ за № 10649 до відповідача із заявою про зміну виплатних реквізитів з АТ КБ «ПриватБанк» на ПАТ «А-БАНК».
За результатом розгляду заяви від 31.07.2024 № 10649 про виплату пенсії або грошової допомоги та поданих документів прийнято рішення від 03.09.2024 П/С № 914110147695 про відмову у переведенні виплати пенсії на ПАТ «А- БАНК». В рішенні зазначено, що з 01.10.2022 виплата пенсії ОСОБА_1 призупинена у зв'язку з невиконанням зобов'язань ПРАТ »ММК імені Ілліча» перед Пенсійним фондом України щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1 . Нараховані кошти з липня 2021 року по вересень 2022 року повернено АТ КБ »ПриватБанк» на вимогу Пенсійного фонду України. Підстави для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 на ПАТ »А-БАНК» відсутні до дня досягнення пенсіонеркою пенсійного віку.
Позивач наполягає, що обов'язок з повного відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV в частині пенсій, призначених у порядку статті 13 Закону №1788-XII, покладений на підприємства, отже припинення пенсії є протиправним.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає , що за статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (стаття 8 Закону № 1058-IV).
Відповідно до підпункту 2-2 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за 10 років до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У такому разі розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Механізм призначення пенсій окремим категоріям працівників, які за результатами атестації робочих місць працюють (працювали) в умовах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначено Порядком призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 937.
Пунктом 6 Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці визначено, що рішення про призначення пільгової пенсії приймається управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті і районі у місті за місцем розташування підприємства, організації на підставі документів, що подаються у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінпраці, та гарантійного листа підприємства або організації про перерахування коштів на рахунок зазначеного управління для покриття витрат, пов'язаних з виплатою пенсій.
Згідно із пунктом 7 Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці виплата пільгової пенсії здійснюється після надходження у повному обсязі коштів від підприємства, організації до органу, що призначає пенсію, у строки, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 47 Закону 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи
Статтею 49 Закону 1058-IV в редакції чинній станом на дату припинення виплати пенсії передбачено, що виплата пенсії припиняється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України або за рішенням суду у випадках: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Отже підстави припинення виплати пенсії визначені статтею 49 Закону 1058-IV.
В матеріалах справи відсутнє рішення відповідача про припинення виплати пенсії, що свідчить про припинення виплати у спосіб, що не передбачений чинним законодавством.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що виплату пенсії може бути припинено через неотримання позивачем призначеної пенсії більше ніж 6 місяців поспіль, оскільки виплату пенсії позивачу припинено з березня 2022 року, до спливу визначеного цим підпунктом 6 місячного строку.
Суд відхиляє посилання відповідача на нездійснення відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ПрАТ ММК імені Ілліча, оскільки ані стаття 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ані іншими законами не передбачено можливості припинення виплати пенсії особі у разі припинення перерахування коштів підприємством. Посилання відповідача на пункт 7 Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №937 від 18.07.2007, суд вважає необґрунтованими, оскільки постанова КМ України є підзаконним нормативним актом, а тому не може бути підставою для припинення виплати пільгової пенсії у випадку, якщо така причина не передбачена статтею 49 Закону № 1058-IV.
Суд вважає, що нездійснення відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій роботодавцем позивача до органу пенсійного фонду не може бути підставою припинення виплати зазначеного виду пенсії, оскільки право соціального захисту, у тому числі пенсійне забезпечення, гарантовано кожному громадянину, у відповідності до статті 46 Конституції України.
Під час розгляду справи судом не встановлено наявності визначених статтею 49 Закону № 1058-IV підстав припинення виплати пенсії, що свідчить про обґрунтованість доводів позивача.
Припинивши виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідач допустив порушення статей 47, 49 Закону № 1058-IV.
Відповідно до частини 2 статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Встановлені судом обставини свідчать про протиправність припинення відповідачем виплати пенсії позивачу з березня 2022 року та обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправними дії щодо припинення виплати пенсії з 01.03.2022 та зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату пенсії з 01.03.2022. Висновки про протиправність припинення відповідачем виплати пенсії обумовлюють висновок про застосування статті 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
З наведених підстав підлягають задоволенню вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 03.09.2024 П/С № 914110147695 про відмову у переведенні виплати пенсії в обрану позивачем банківську установу.
Стосовно способу захисту права суд враховує зміст статті 58 Закону № 1058-IV, якою визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З урахуванням наведеного, з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії на банківський рахунок в АТ «А-БАНК».
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 2 статті 133 КАС якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи, що позивачем при поданні до суду адміністративного позову судовий збір не сплачувався, а ухвалою від 18 листопада 2024 року відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету судовий збір за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру через підсистему «електронний суд» у розмірі 968,96 грн.
Керуючись статтями 2, 133, 241-246, 255, 295-297, 382 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01.03.2022.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.09.2024 П/С № 914110147695 про відмову у переведенні виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на банківський рахунок в АТ «А-БАНК» з 01.03.2022.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України - 01021, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов