17 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 280/7049/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року (суддя Ю.П. Бойченко) у справі № 280/7049/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області стосовно позивачки, а саме відмову у перерахунку пенсії згідно чинного законодавства;
- визнати позивачку такою, що має право на отримання пенсії за вислугу років, основний розмір якої складає 80 % відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити дії, а саме провести перерахунок та виплату позивачці пенсії за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії з 01.02.2020 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.06.2023 № 3/1081 про суму грошового забезпечення, з 01.02.2021 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.06.2023 № 3/1082, з 01.02.2022 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.06.2023 № 3/1083.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення суду ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснило перерахунок пенсії позивачки з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, при цьому зменшивши основний розмір пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Позивачка вважає такі дії протиправними, оскільки вона отримувала пенсію, обчислену за нормами Закону № 2262-XII в редакції, яка обмежувала максимальний розмір пенсії 90% сум грошового забезпечення, а відповідач керувався вимогами Закону № 2262-XII у редакції, яка діяла на момент перерахунку.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 основного
розміру пенсії позивачки з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2020 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.06.2023 № 3/1081, починаючи з 01.02.2021 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.06.2023 № 3/1082, починаючи з 01.02.2022 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.06.2023 № 3/1083, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Судом першої інстанції зазначено, що системний аналіз норм права дає підстави для висновку, що внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, які змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнали.
Звідси, суд вважав, що дії відповідача щодо зменшення з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 основного розміру пенсії позивачки з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення підлягають визнанню протиправними, а зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2020 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.06.2023 № 3/1081, починаючи з 01.02.2021 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.06.2023 № 3/1082, починаючи з 01.02.2022 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 26.06.2023 № 3/1083, з урахуванням раніше виплачених сум, забезпечить ефективне відновлення прав позивачки.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що позивачкою пропущено строк звернення до суду. Вважає, що підстави для перерахунку пенсії позивачки на підставі довідок станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 відсутні. Звертає увагу, що його дії стосовно застосування 70% грошового забезпечення під час перерахунку пенсії позивачки повністю відповідають вимогам Закону №2262, адже на момент перерахунку діють норми Закону №2262, що передбачають сам такий максимальний розмір пенсії.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2023 у справі № 280/7072/23 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачки з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, однак при проведенні такого перерахунку зменшено розмір пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Наведені обставини відповідачем не заперечується.
Листом відповідача від 04.07.2024 № 11859-10470/С-02/8-0800/24 позивачці роз'яснено, що перерахунок пенсії проведено відповідно до статті 13 Закону № 2262-XII, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
За правилами ст.51 вказаного Закону при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано, зокрема, ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із ч. 1, 2 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Водночас, Постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Проаналізувавши вищенаведені правові норми можливо дійти висновку, що такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України, проте відсоткове співвідношення, установлене ст.13 Закону №2262-ХІІ, вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Така позиція суду узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 (провадження №11-198заі19), та Верховного Суду, викладеними у постанові від 25.03.2020 у справі №804/175/1638/18 (262СП/804/3953/18) (провадження №К/9901/22273/19), які враховуються судом згідно ч.5 ст.242 КАС України.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що позивачці призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, виходячи з 80% відсотків грошового забезпечення.
Разом з тим, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2023 у справі № 280/7072/23 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачки з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, однак при проведенні такого перерахунку зменшено розмір пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Наведені обставини відповідачем не заперечується.
Колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії позивачки із зміною відсоткового розміру грошового забезпечення є свідченням помилкового застосування ним у спірних правовідносинах положень Закону №2262-XII.
Внесені зміни до статті 13 Закону №2262-XII щодо розмірів пенсій за вислугу років стосуються не перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Жодних застережень щодо застосування нових розмірів пенсій до вже призначених пенсій за вислугу років вказана норма не містить.
Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсії мають різну правову природу, так як є різними за змістом і механізмом проведення таких процедур.
Безперечно при призначенні відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років підлягають застосуванню правові норми статті 13 Закону №2262-XII, але ці норми не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність підстав визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 основного розміру пенсії позивачки з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зворотні доводи скаржника про правомірність його дій свого підтвердження не знайшли.
Крім того, колегія суддів відхиляє аргументи скаржника стосовно пропуску позивачкою строку звернення до суду, адже перерахунок пенсії позивачки із зміною відсоткового розміру грошового забезпечення здійснено відповідачем у квітні, а позивачка звернулась із позовом до суду у липні, тобто з дотриманням строку, визначеного ст.122 КАС України.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи, апеляційний суд дійшов висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року у справі № 280/7049/24 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст постанови складено 17.02.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк