Постанова від 04.02.2025 по справі 520/31102/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Мельников Р.В.

04 лютого 2025 р.Справа № 520/31102/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,

Суддів: Бегунца А.О. , Русанової В.Б. ,

за участю секретаря судового засідання Колесник О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Шевченко Дар'ї Станіславівни на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 червня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Управління патрульної поліції в Харківській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час його вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

01.11.2023 представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Шевченко Д.С. звернулась до суду з позовом, яким з урахування уточнень, просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (далі - ДПП НП України) № 517 від 26.09.2023 «Про застосування до працівників УПП в Харківській області ДПП дисциплінарного стягнення» про застосування до старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції;

- визнати протиправним та скасувати наказ ДПП НП України від 04.10.2023 № 1338 «По особовому складу», яким старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції;

- зобов'язати ДПП НП України поновити старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді командира взводу № 2 роти тактико-оперативного реагування Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції або на рівнозначній посаді;

- стягнути з ДПП НП України на користь старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з дати звільнення по дату прийняття рішення судом про поновлення на роботі;

- стягнути з ДПП НП України на користь старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 грошове забезпечення (заробітну плату) за період вимушеного прогулу.

Також представник позивач просила допустити негайне виконання рішення в частині поновлення позивача на роботі.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що наказом ДПП НП України № 517 від 26.09.2023 відносно позивача застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, яке в подальшому було реалізовано у вигляді наказу ДПП НП України від 04.10.2023 року № 1338. На переконання представника позивача, під час проведення службового розслідування відносно позивача дисциплінарною комісією не встановлено: 1) склад жодного дисциплінарного проступку в діянні позивача, з приводу якого (яких) було призначено службове розслідування; 2) ступінь та наявність вини позивача, у разі вчинення дисциплінарного проступку; 3) обставини, що пом'якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності позивача чи знімають безпідставні звинувачення з нього; 4) відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень; 5) вид і розмір заподіяної шкоди.

Також, представник позивача вказує, що законодавством України не передбачено притягнення особи до дисциплінарної відповідальності у виді звільнення зі служби в поліції лише на підставі повідомлення особі про підозру та факту взяття її під варту. Також представник позивача зазначає, що вирішення питання про правомірність притягнення працівника поліції до дисциплінарної відповідальності передбачає необхідність з'ясовувати склад саме дисциплінарного проступку в його діях. Водночас, притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності здійснено відповідачем протиправно та без дотримання визначеного законодавством порядку за відсутності складу дисциплінарного проступку, а отже є таким, що порушує його права.

Заперечуючи вимоги адміністративного позову, у відзиві на адміністративний позов ДПП НП України зазначає, що притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності відбулось у відповідності до норм діючого законодавства та у зв'язку з вчиненням останнім дисциплінарного проступку. Дисциплінарною комісією встановлено, що позивач вчинив дисциплінарний проступок, який полягав у тому, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді керівника взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП - правоохоронного органу, до компетенції якого належить протидія кримінальним, адміністративним правопорушенням, маючи спеціальний дозвіл на пересування містом Харків під час комендантської години, порушуючи Присягу працівника поліції, став членом злочинної організації, яка причетна до вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, пов'язаних із забезпеченням функціонування та утримання місць розпусти, звідництвом та втягненням осіб жіночої статі в зайняття проституцією, та отримував вигоду від такої протиправної діяльності. При цьому останній у своїй протиправній дальності використовував службовий автомобіль, інформацію надану йому для виконання службових обов'язків, що повністю суперечить з вимогами суспільства до працівника правоохоронних органів. Окрім того, дисциплінарною комісією встановлено, що 03.07.2023, 04.07.2023, 07.08.2023, 19.07.2023, 23.07.2023, 24.07.2023, 31.07.2023 та 01.08.2023 командир взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_1 не проводив інструктажі перед заступанням на службу особового складу взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП, так як відеозаписи з портативних відеореєстраторів у вказані дні відсутні. Дисциплінарною комісією встановлено факт грубого порушення службової дисципліни старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 , яке полягало у порушенні вимоги пунктів 1, 2 частини першої статті 18, пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 23, частини першої статті 64 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII), статей 38, 42 Закону України «Про запобігання корупції», пунктів 1, 2 та 6 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту, абзаців другого, третього, шостого і восьмого пункту 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 року № 1179, п. 2 розділу III Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2017 року № 757, що виразилося в особистій недисциплінованості, порушенні Присяги працівника поліції в частині дотримання законів України та особистого зобов'язання з гідністю нести високе звання поліцейського, підриві авторитету Національної поліції України, що є несумісним із подальшим проходженням служби.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 .

Висновок суду вмотивований тим, що відповідачем правильно кваліфіковано дії позивача про вчинення дисциплінарного проступку, а факт вчинення позивачем встановлених розслідуванням дій, підриває авторитет і довіру до поліції як органу, який покликаний захищати життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.

Також суд зазначив, що позивача звільнено не за підозру у вчиненні злочину, а за порушення службової дисципліни, а рішення у кримінальному провадженні не може свідчити про наявність чи відсутність вини особи у скоєнні дисциплінарного проступку або самого факту скоєння такого проступку, так як у цьому випадку надається правова кваліфікація діям (бездіяльності) особи на підставі Кримінального кодексу України. Предметом цього спору є саме порушення позивачем службової дисципліни.

При цьому, суд вказав, що хоча рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача і прийнято в тому числі на підставі відомостей, наявних в матеріалах кримінального провадження, розпочатого відносно нього ознаками кримінального правопорушення, але ґрунтується на самостійних правових підставах..

Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Шевченко Д.С., посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.

Аргументи, наведені представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Шевченко Д.С. в обґрунтування вимог апеляційної скарги, фактично аналогічні наведеним у позовній заяві.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач простить відмовити у задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 , а судове рішення залишити - без змін.

За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а судове рішення відповідно до положень ст. 316 КАС України слід залишити без змін, з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено, що наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 13.07.2018 № 680 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду командира взводу № 2 роти тактико-оперативного реагування Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (т.1 а.с.87).

Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 03.08.2023 № 1572 «Про призначення службового розслідування, утворення дисциплінарної комісії та відсторонення від виконання службових обов'язків» ініційовано проведення службового розслідування відносно позивача за фактом внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей від 26.01.2022 № 42022110000000017 про скоєння командиром взводу № 2 роти тактико-оперативного реагування Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.303, ч.2 ст. 307, та ч 3 ст.301 КК України (т.1 а.с.88-90).

Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 17.08.2023 № 1660 «Про продовження строку проведення службового розслідування» службове розслідування відносно позивача продовжено на 15 календарних днів (т.1 а.с.91).

Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 04.09.2023 № 1137 «По особовому складу» позивача зараховано у розпорядження Департаменту патрульної поліції Національної поліції України з 03.08.2023 року до 30.09.2023 року включно (т.2 а.с.131)

За результатами службового розслідування, проведеного за фактом внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 26.01.2022 № 42022110000000017 про скоєння командиром взводу №2 роти тактико-оперативного реагування управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.303, ч. 2 ст. 307 та ч. 3 ст. 301 КК України, затверджено висновок від 01.09.2023, відповідно до висновків якого запропоновано, зокрема: службове розслідування, проведене за фактом внесення до ЄРДР відомостей від 26.01.2022 № 42022110000000017 про скоєння командиром взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 303, ч. 2 ст. 307 та ч. 3 статті 301 КК України, завершити; відомості, які стали підставою для призначення службового розслідування, вважати такими, що підтвердилися; за вчинення дисциплінарного проступку, що виразився в порушенні вимог п. 1, 2 ч.1 ст. 18, п.1, 2, 3 ч. 1 ст. 23, ч.1 ст. 64 Закону № 580-VIII, ст. 38, 42 Закону України «Про запобігання корупції», п. 1, 2 та 6 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту, абз. 2, 3, 6 і 8 п. 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 року № 1179, п. 2 розділу III Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2017 № 757, відповідно до п.7 ч. 3 ст.13 Дисциплінарного статуту до командира взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції (т.2 а.с.1 - 52)

Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 26.09.2023 № 517 «Про застосування до працівників УПП в Харківській області ДПП дисциплінарного стягнення» відносно позивача застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції (т.2 а.с.67-70).

У подальшому, наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 04.10.2023 № 1338 о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону № 580-VIII, на підставі наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 26.09.2023 № 517 (т.2 а.с.72)

Погоджуючись з висновком суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом № 580-VIII.

Положеннями статті 3 Закону № 580-VIII встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до пунктів 1 та 2 частини 1 статті 18 Закону № 580-VIII поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

Нормами частин 1 та 2 статті 19 Закону № 580-VIII встановлено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень регламентовано Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Частиною 1 ст. 59 Закону № 580-VIII визначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179 затверджено Правила етичної поведінки поліцейських (далі - Правила № 1179).

Розділом 1 Правил № 1179 визначено, що ці Правила є узагальненим зібранням професійно-етичних вимог щодо правил поведінки поліцейських та спрямовані на забезпечення служіння поліції суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку на засадах етики та загальнолюдських цінностей.

Правила № 1179, поширюються на всіх поліцейських, які проходять службу в Національній поліції України. Дотримання їх вимог є обов'язком для кожного поліцейського незалежно від займаної посади, спеціального звання та місцеперебування, їх метою є урегулювання поведінки поліцейських з дотриманням етичних норм, формування в поліцейських почуття відповідальності перед суспільством і законом за свої дії та бездіяльність, а також сприяння посиленню авторитету та довіри громадян до поліції.

Відповідно до абзаців другого, третього, шостого і восьмого пункту 1 розділу ІІ Правил № 1179, під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен: неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги працівника поліції; професійно виконувати свої службові обов'язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами; неухильно дотримуватись антикорупційного законодавства України, обмежень, пов'язаних зі службою в Національній поліції України, визначених Законами України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції» та іншими актами законодавства України; поводитися стримано, доброзичливо, відкрито, уважно і ввічливо, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати.

Норми абзацу першого пункту 3 розділу IV Правил № 1179, зобов'язують поліцейського за будь-яких обставин і відносно будь-якої людини як у робочий, так і в неробочий час дотримуватися норм професійної етики.

Частиною 1 статті 64 Закону № 580-VIII передбачено, що особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові такого змісту: «Я, (прізвище, ім'я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки».

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 19 Закону № 580-VIII у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Також колегія суддів зазначає, що абз. 11 ч.1 ст. 1 Закону України від 14.10.2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-VIІ) визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно до вимог підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VIІ суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону є поліцейський.

Так, відповідно до вимог ст. 22 Закону №1700-VIІ особам, зазначеним у ч.1 ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошт в приватних інтересах.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 1700-VIІ передбачено, загальні вимоги до поведінки осіб, зазначених у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, якими вони зобов'язані керуватися під час виконання своїх службових чи представницьких повноважень, підстави та порядок притягнення до відповідальності за порушення цих вимог встановлюються цим Законом, який є правовою основою для кодексів чи стандартів професійної етики.

Відповідно до вимог ст. 38 Закону № 1700-VIІ особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, під час виконання своїх службових повноважень зобов'язані неухильно додержуватися вимог закону та загальновизнаних етичних норм поведінки, бути ввічливими у стосунках з громадянами, керівниками, колегами і підлеглими.

Статтею 42 Закону № 1700-VIІ передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті З цього Закону, сумлінно, компетентно, вчасно, результативно і відповідально виконують службові повноваження та професійні обов'язки, рішення та доручення органів і осіб, яким вони підпорядковані, підзвітні або підконтрольні, не допускають зловживань та неефективного використання державної і комунальної власності.

Дисциплінарним статутом Національної поліції України, затвердженим Законом України від 15.03.2018 № 2337-VІІІ (надалі - Дисциплінарний статут) визначається сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.

У відповідності до ч. 2 ст. 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського визначених ст. 18 Закону № 580-VIII, зобов'язує поліцейського: бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їх повноважень та відповідно до закону; утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейські виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижуючи честь і гідність людини; знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватись правил внутрішнього розпорядку.

Частиною 3 ст.1 Дисциплінарного статуту встановлено, що до змісту службової дисципліни також віднесено такі обов'язки поліцейського як: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; 8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; 9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; 10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; 11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; 12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; 13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Відповідно до ст.12 Дисциплінарного статуту дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Приписами ст.13 Дисциплінарного статуту передбачено, що дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Відповідно до положень ст.14 Дисциплінарного статуту службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.

Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Відповідно до ч. 7 ст. 19 Дисциплінарного статуту у разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції.

Згідно з ч. 8 ст. 19 Дисциплінарного статуту під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

У відповідності до п. 3 ст. 22 Дисциплінарного статуту Національної поліції України щодо виконання дисциплінарних стягнень - дисциплінарні стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь та звільнення із служби в поліції виконуються (реалізуються) шляхом видання наказу по особовому складу.

Підставою для застосування до поліцейського дисциплінарних стягнень, перелік яких визначено у ст. 13 Дисциплінарного статуту є вчинення дисциплінарного проступку, тобто протиправних, винних дій чи бездіяльність, що полягає в порушенні поліцейським службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Перелічені у статті 13 Дисциплінарного статуту види дисциплінарних стягнень застосовуються виходячи із обставин і характеру проступку, особи поліцейського, обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередньої поведінки поліцейського, його ставлення до служби, ступеня його вини.

Звільнення зі служби в поліції є найсуворішим видом дисциплінарного стягнення за порушення службової дисципліни та є крайнім заходом дисциплінарного впливу. Передумовою звільнення поліцейського за вчинення дисциплінарного правопорушення, пов'язаного зі здійсненням службової діяльності, має бути грубе порушення службової дисципліни, встановлене внаслідок ретельного службового розслідування та підтверджене належним доказами.

Відповідно до ч.10 ст. 14 Дисциплінарного статуту порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 893 від 07.11.2018 затверджено Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.11.2018 за № 1355/32807 (далі - Порядок № 893).

Пунктом 1 розділу 2 Порядку № 893 передбачено, що підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Відповідно до п. 1 розділу 5 Порядку № 893 проведення службового розслідування полягає в діяльності дисциплінарної комісії із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин його вчинення, установлення причин і умов учинення дисциплінарного проступку, вини поліцейського, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин учинення дисциплінарних проступків.

Приписами п.п.2 та 3 розділу 4 Порядку № 893 визначено, що поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, під час його проведення має право: надавати пояснення, подавати відповідні документи та матеріали, що стосуються обставин, які досліджуються; подавати клопотання про отримання і залучення до матеріалів розслідування нових документів, отримання додаткових пояснень від осіб, які мають стосунок до справи; ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування, робити їх копії за допомогою технічних засобів з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, Законами України «Про захист персональних даних», «Про державну таємницю» та іншими законами; подавати скарги на дії осіб, які проводять службове розслідування; брати участь у розгляді справи на відкритому засіданні дисциплінарної комісії; користуватися правничою допомогою, послугами представника.

Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право відмовитися від надання пояснень.

Відповідно до пункту 1 розділу V Порядку № 893 проведення службового розслідування полягає в діяльності дисциплінарної комісії із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин його вчинення, установлення причин і умов учинення дисциплінарного проступку, вини поліцейського, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин учинення дисциплінарних проступків.

Згідно з п. 4 розділу V Порядку № 893 службове розслідування має встановити: наявність чи відсутність складу дисциплінарного проступку в діянні (дії чи бездіяльності) поліцейського, з приводу якого (якої) було призначено службове розслідування; наявність чи відсутність порушень положень законів України чи інших нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів або посадових інструкцій; ступінь вини кожної з осіб, що вчинили дисциплінарний проступок; обставини, що пом'якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності поліцейського чи знімають безпідставні звинувачення з нього; відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень; вид і розмір заподіяної шкоди; причини та умови, що призвели до вчинення дисциплінарного проступку.

У відповідності до п.1 Розділу VI Порядку № 893 зібрані під час проведення службового розслідування матеріали та підготовлені дисциплінарною комісією документи формуються нею у справу.

Підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин. Висновок службового розслідування готує і підписує дисциплінарна комісія.

У разі якщо за результатами розгляду матеріалів службового розслідування (справи) дисциплінарна комісія встановить наявність у діях (бездіяльності) поліцейського дисциплінарного проступку, керівнику, який призначив службове розслідування, вносяться пропозиції щодо накладення на поліцейського дисциплінарного стягнення

Відповідно до п.4 Розділу VI Порядку № 893 в описовій частині висновку службового розслідування викладаються відомості, встановлені під час проведення службового розслідування: обставини справи, зокрема обставини вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, час, місце, спосіб, мотив учинення дисциплінарного проступку, його наслідки (їх тяжкість), що настали у зв'язку з цим; посада, звання, прізвище, ім'я, по батькові, персональні дані (дата і місце народження, освіта, період служби в поліції і на займаній посаді - із дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних»), відомості, що характеризують поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень; пояснення поліцейського щодо обставин справи, а в разі відмови від надання такого пояснення - інформація про засвідчення цього факту відповідним актом про відмову надати пояснення чи поштове повідомлення про вручення або про відмову від отримання виклику для надання пояснень чи повернення поштового відправлення з позначкою про невручення; пояснення безпосереднього керівника поліцейського щодо обставин справи; пояснення інших осіб, яким відомі обставини справи; документи та матеріали, що підтверджують та (або) спростовують факт учинення дисциплінарного проступку; обставини, що обтяжують або пом'якшують відповідальність поліцейського, визначені статтею 19 Дисциплінарного статуту Національної поліції України; причини та умови, що призвели до вчинення виявленого дисциплінарного проступку, обставини, що знімають із поліцейського звинувачення.

Положеннями ст. 16 Дисциплінарного статуту службове розслідування проводиться та має бути завершено не пізніше одного місяця з дня його призначення керівником.

У разі потреби за вмотивованим письмовим рапортом (доповідною запискою) голови дисциплінарної комісії, утвореної для проведення службового розслідування, його строк може бути продовжений наказом керівника, який призначив службове розслідування, або його прямим керівником, але не більш як на один місяць. При цьому загальний строк проведення службового розслідування не може перевищувати 60 календарних днів.

До строку проведення службового розслідування не зараховується документально підтверджений час перебування поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, у відрядженні, на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності) або у відпустці.

Службове розслідування вважається завершеним у день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка його заміщує, висновку за результатами службового розслідування. Якщо закінчення строку проведення службового розслідування припадає на вихідний чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Згідно із ч. 12 ст. 19 Дисциплінарного статуту у разі притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейського, який має дисциплінарне стягнення і вчинив дисциплінарний проступок, дисциплінарне стягнення, що застосовується, повинно бути суворішим, ніж попереднє.

За висновком службового розслідування, ОСОБА_1 допущено порушення службової дисципліни, що виразилось у порушенні вимог пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 18, пунктів 1, 2, 3 ч. 1 ст. 23, ч. 1 ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію», ст. ст. 38, 42 Закону України «Про запобігання корупції», пунктів 1, 2 та 6 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту, абзаців 2, 3, 6 і 8 пункту 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179, пункту 2 розділу ІІ Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2017 № 757.

Так, дисциплінарною комісією під час службового розслідування встановлено, що 02.08.2023 надійшло спецповідомлення старшого інспектора-чергового відділу чергової служби (далі - ВЧС) УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_27 про те, що 02.08.2023 о 10:05 год до відділу чергової служби УПП в Харківській області ДПП надійшла інформація з приводу того, що у командира взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , службове посвідчення серії НОМЕР_1 , спеціальний жетон з індивідуальним номером 0004027, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , який перебував поза службою на вихідному дні, працівниками Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України та слідчим управлінням ГУНП в Київській області, вдома проводиться обшук, вирішується питання щодо затримання старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 в порядку статті 208 КПК України в рамках кримінального провадження № 42022110000000017 від 26.01.2022 за ознаками ч. 2 ст. 303, ч. 2 ст. 307 та ч. 3 ст. 301 КК України.

З метою більш детального встановлення обставин та причин вказаної події 04.08.2023 № 8373/41/14/01-2023 на адресу СУ ГУНП в Київській області надіслано запит щодо надання копії витягу з ЄРДР та наявних копій документів, які містяться в матеріалах кримінального провадження від 26.01.2022 № 42022110000000017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 303, ч. 2 ст. 307 та ч. 3 ст. 301 КК України.

22.08.2023 за № 6795 надійшла відповідь з інформацією про те, що СУ ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022110000000017 від 26.01.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 та 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 302, ч.4 ст. 28, ч. 3 ст. 303, ч. 2 ст. 307 та ч. 3 ст. 301 КК України, за підозрою ОСОБА_2 , ОСОБА_32 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_1 .

В ході досудового розслідування 02.08.2023 ОСОБА_1 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 255 КК України затримано в порядку ст. 208 КПК України.

Зі змісту висновку службового розслідування встановлено дослідження дисциплінарною комісією обставин того, що 02.08.2023 ОСОБА_1 в рамках зазначеного кримінального провадження, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч.4 ст. 28, ч. 2 ст. 303 КК України.

Також вказано, що 03.08.2023 Святошинським районним судом міста Києва ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави та станом на теперішній час ОСОБА_1 утримується в умовах Державної установи (далі - ДУ) «Київський слідчий ізолятор» Міністерства юстиції України, розташованому за адресою: вул. Дегтярівська, 13, м. Київ.

Окрім того, до дисциплінарної комісії було надано витяг з ЄРДР № 42022110000000017 від 26.01.2022 на 9 аркушах, відповідно до якого кримінальне провадження № 42022110000000017, яке зареєстроване 26.01.2022 о 09:16 год. з коротким викладом обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень:

- № 1 - 25.01.2022 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що група осіб на території Київської області займається збутом наркотичних речовин. Для внесення відомостей до ЄРДР: 26.01.2022 09.15.23. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч.2 ст. 307 КК України.;

- № 2 - 25.01.2022 до СУ ГНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що група осіб на території міста Харкова займається незаконним збутом наркотичних засобів. Для внесення до ЄРДР: 26.01.2022 09.23.52. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч.2 ст. 307 КК України.

- № 3 - 06.12.2022 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення, що 14.12.2022 року на території Київської області ОСОБА_6 вчинила сутенерство. Тобто за грошову винагороду забезпечила надання повією послуг сексуального характеру. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 07.12.2022 11.17.49. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч.4 ст. 28 та ч.2 ст. 303 КК України;

- № 4 - 18.05.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що на території Київської, Харківської та Одеської областей, громадяни України полагодили мережу вебкам студій, для виготовлення відеоконтенту порнографічного характеру з метою збуту та розповсюдження. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 18.05.2023 18.22.00. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч. 3 ст. 301 КК України;

- № 5 - 03.07.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що 15.12.2022 року ОСОБА_7 на території міста Харкова за грошову винагороду забезпечила надання особою жіночої статі послуг сексуального характеру. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 04.07.2023 09.31.31. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч.4 ст. 28 та ч.2 ст.303 КК України;

- № 6 - 01.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що з метою особистого збагачення ОСОБА_2 створила та приймає участь у злочинній організації, діяльність якої відбувається на території Київської області. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 01.08.2023 16.51.14. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч. 1 ст. 255 КК України;

- № 7 - 01.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що 31.03.2023 приблизно о 00:12 гр. ОСОБА_28 діючи у складі злочинної організації спільно з ОСОБА_8 , за грошову винагороду, яку падав гр. ОСОБА_9 на території міста Харкова вчинила дії по забезпеченню зайняття проституцією гр. ОСОБА_28, яка надала послуги сексуального характеру. Дата внесення відомостей до СРДР: 01.08.2023 16.52.13. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч.4 ст. 28, ч.2 ст.303 КК України;

- № 8 - 01.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що 31.03.2023 приблизно о 23:30 гр. ОСОБА_28 діючи у складі злочинної організації спільно з ОСОБА_8 , за грошову винагороду, яку надав гр. ОСОБА_28 на території міста Харкова вчинила дії по забезпеченню зайняття проституцією невстановленою досудовим розслідуванням особою, яка надала послуги сексуального характеру. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 01.08.2023 16.54.19. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч.4 ст. 28, ч.2 ст.303 КК України;

- № 9 - 01.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що гр. ОСОБА_10 з метою особистого збагачення злочинним шляхом, приймають участь у злочинній організації, діяльність якої відбувається на території Київської області. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 01.08.2023 16.54.33. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч.2 ст. 255 КК України;

- № 10 - 01.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що 21.04.2023 приблизно о 16:35 гр. ОСОБА_29 діючи у складі злочинної організації спільно з ОСОБА_11 , за грошову винагороду, яку надав гр. ОСОБА_28 на території міста Харкова вчинила дії по забезпеченню зайняття проституцією гр. ОСОБА_30 яка надала послуги сексуального характеру. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 01.08.2023 16.56.07. Правова кваліфікація кримінального правопорушення, ч.4 ст. 28, ч.2 ст.303 КК України;

- № 11 - 01.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що па початку 2022 року гр. ОСОБА_29 діючи у складі злочинної організації спільно з ОСОБА_11 , з метою зайняття сутенерством втягнули осіб жіночої статі в зайняття проституцією, які надають за грошову винагороду послуги сексуального характеру на території Київської та Харківської областей. Дата внесення відомостей до СРДР: 01.08.2023 16.56.26. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч.4 ст. 28, ч.2 ст.303 КК України;

- № 12 - 01.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що 31.03.2023 приблизно о 16.35 гр. ОСОБА_12 , діючи у складі злочинної організації спільно з ОСОБА_11 , за грошову винагороду, яку надав гр. А. на території міста Харкова, вчинила дії по забезпеченню зайняття проституцією гр. ОСОБА_31 яка надала послуги сексуального характеру. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 01.08.2023 16.58.12. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч.4 ст. 28, ч.2 ст.303 КК України;

- № 13 - 01.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що ОСОБА_1 , будучи службовою особою, використовує службові повноваження з метою особистого збагачення злочинним шляхом, приймає участь у злочинній організації, діяльність якої відбувається на території Київської та Харківської областей. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 01.08.2023 16.58.15. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч. 3 ст. 255 КК України;

- № 14 - 01.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло про те, що початку 2022 року гр. ОСОБА_29 діючи у складі злочинної організації спільно з ОСОБА_11 , з метою зайняття сутенерством створили та утримують па території міста Харкова місце розпусти, де особи жіночої статі за грошову винагороду надають послуги сексуального характеру. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 01.08.2023 17.00.52. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч. 4 ст. 28, ч.2 ст. 303 КК України;

- № 15 - 01.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення 30.03.2023 року приблизно о 20:26 гр. ОСОБА_29 діючи у складі злочинної організації спільно з ОСОБА_11 , за грошову винагороду, яку надав гр. ОСОБА_28 на території міста Харкова вчинила дії по забезпеченню зайняття проституцією гр. ОСОБА_30 яка надала послуги сексуального характеру. Дата внесення відомостей до ЄРДР: 01.08.2023 17.05.20. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч. 4 ст. 28, ч.2 ст. 303 КК України;

- № 16 - 02.08.2023 до СУ ГУНП в Київській області надійшло повідомлення про те, що на початку 2022 року ОСОБА_32 у складі злочинної організації з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 на території міста Харкова, а саме в будинку АДРЕСА_2 , у підвальному приміщенні зазначеного будинку створили та утримують місця розпусти. Дата внесення відомостей до СРДР: 02.08.2023 10.38.39. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч. 4 ст. 28, ч.2 ст. 302 КК України.

Під час проведення службового розслідування дисциплінарною комісією з Єдиного державного реєстру судових рішень досліджено ухвалу слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва Косик Л.Г. від 03.08.2023 у справі №759/14443/23, провадження №1-кс/759/4479/23, з якої встановлено, що 03.08.2023 слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва, розглянувши клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах (далі - ОВГ) СУ ГУНП в Київській області Мельниченка О.О., подане в рамках кримінального провадження, відомості про яке внесене до ЄРДР від 26.01.2022 за № 42022110000000017, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.255, ч.4 ст. 28, ч.2 ст. 303 КК України, ухвалено клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області Мельниченка О.О. задоволено; застосовано відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів, тобто до 30.09.2023 року включно; для утримання підозрюваний ОСОБА_1 підлягав направленню до ДУ «Київський слідчий ізолятор» МЮ України.

Зі змісту вказаної ухвали вбачається, що слідчим суддею встановлено, що органом досудового розслідування ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 255, ч.4 ст. 28, ч. 2 ст. 303 КК України, серед яких тяжкий та особливо тяжкий злочини, за злочин передбачений ч. 3 ст. 255 КК України, основне покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до тринадцяти років, з конфіскацією майна, з огляду на що слідчий суддя при обранні запобіжного заходу керувався положеннями статей 177 та 178 КПК України та практикою Європейського суду з прав людини, враховував також тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному ОСОБА_1 , за умови доведеності його вини у вчиненні інкримінованих злочинів, характер та обставини вчинення злочинів, так як вони сформульовані в повідомлені про підозру, з огляду на те, що злочин за ч. 3 ст. 255 КК України вчинено ним як працівником правоохоронного органу, оскільки за змістом підозри ОСОБА_1 , працюючи на посаді командира взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківський області ДПП, є керівником структурного підрозділу правоохоронного органу до компетенції якого віднесено протидію кримінальним правопорушенням, у тому числі пов'язаним із створенням місць розпусти, сутенерства та проституції, маючи спеціальний дозвіл на пересування по місту Харкову під час комендантської години, забезпечував доставку на транспортному засобі повій з місць розпусти до клієнтів та здійснював особисту охорону повій, а тому суд прийшов до висновку про доведеність прокурором ризиків того, що підозрюваний ОСОБА_1 , перебуваючи на волі, може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з огляду на покарання, яке йому загрожує у випадку встановлення судом його винності, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення та продовжити свою злочинну діяльність, а відтак, з метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_1 , в подальшому при здійсненні досудового розслідування в якості запобіжного заходу належить утримувати під вартою. Наявність місця реєстрації, постійного місця проживання, пільги та сталих соціальних зв'язків не переважають на думку суду існуючих ризиків. Підстав для визначення ОСОБА_1 альтернативного запобіжного заходу у виді застави, з огляду на положення підпункту 4 частини четвертої статті 183 КПК України, оскільки останній підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого частиною третьою статті 255 КК України, слідчий суддя не вбачав.

Крім того, дисциплінарною комісією з Єдиного державного реєстру судових рішень досліджено ухвали Святошинського районного суду міста Києва про обрання запобіжного заходу у вигляді триманні під вартою щодо осіб, які у складі злочинної організації діяли спільно з ОСОБА_1 , а саме: ухвали Святошинського районного суду міста Києва від 03.08.2023 у справах № 759/14444/23, № 759/14445/23, № 759/14446/23 та № 759/14447/23 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно.

Дисциплінарною комісією в рамках службового розслідування встановлено, що в ухвалі від 03.08.2023 у справі № 759/14446/23 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , встановлена хронологія подій.

Дисциплінарною комісією також досліджено зміст повідомлення про підозру від 02.08.2023, з якого встановлено, що старший слідчий СУ ГУНП в Київській області капітан поліції Мельниченко О.О, розглянувши матеріали досудового розслідування, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 42022110000000017 від 26.01.2022 та встановивши наявність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні злочинів відповідно до ст. ст. 42, 276, 277, 278, 278 КПК України, повідомив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працює на посаді командира взводу № 2 роги ТОР УПП в Харківській області ДПП НП України, про те, що він підозрюється: в участі у злочинній організації, службовою особою з використанням службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст. 255 КК України; в сутенерстві, вчиненому повторно, злочинною організацією, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 303 КК України.

Так, зі змісту підозри вбачається, що суть останньої викладена наступним чином: у невстановлений досудовим розслідуванням день та час, починаючи з 2022 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не бажаючи займатись суспільно-корисною працею, маючи на меті незаконне збагачення за рахунок вчинення злочинів проти громадського порядку та моральності, вирішила створити стійку злочинну організацію, з метою вчинення тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень, яка забезпечувала діяльність з надання сексуальних послуг особами жіночої статі та отримувати прибуток від такої діяльності. При цьому метою її існування визначила здійснення злочинів у сфері втягненій осіб в заняття проституцією, створенні та утриманні місць розпусти, звідництві, на території Київської та Харківської областей. З метою ефективного функціонування злочинної організації ОСОБА_2 визначила для себе функцію керівника. При цьому, ОСОБА_2 розробила план злочинної діяльності як для себе, так і для членів злочинної організації, який полягав у залученні до зазначеної протиправної діяльності інших осіб, з метою отримання значного злочинного доходу, розподіл між учасниками злочинної групи функцій, з метою забезпечення функціонування місць для надання послуг сексуального характеру, а також розподілу доходу, здобутого злочинним шляхом між учасниками організації. З метою ефективного функціонування стійкого злочинного об'єднання, переслідуючи корисливі мотиви, ОСОБА_2 , розуміючи необхідність залучення до її складу великої кількості осіб, для досягнення максимального злочинного результату та уникнення викриття правоохоронними органами, в невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, вирішила залучити до її складу шляхом переконань, матеріальної зацікавленості та свого особистого авторитету осіб, з якими підтримувала тісні, довірливі відносини, а саме: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким довела до відома план щодо створення злочинної організації, визначивши для себе функцію керівника організації, а ОСОБА_5 та ОСОБА_13 функцію учасників злочинної організації, а саме, виконавців злочинів, зокрема, злочинів у сфері втягнення осіб жіночої статі у зайняття проституцією, створенні та утриманні місць розпусти та звідництві. При цьому, ОСОБА_5 та ОСОБА_32 , усвідомлюючи протиправність даної пропозиції, водночас бажаючи систематично отримувати власну матеріальну вигоду від вчинення злочинів у складі очолюваної ОСОБА_2 злочинної організації, зокрема, від організації надання особами втягненими у зайняття проституцією послуг сексуального характеру, керуючись при цьому корисливим мотивом, добровільно і свідомо увійшли до складу злочинної організації під керівництвом ОСОБА_2 , надавши свою згоду на спільну злочинну діяльність. З метою завершення структурного оформлення злочинної організації та залучення до її складу в якості підконтрольних осіб - виконавців, які б безпосередньо здійснювали злочини з корисливих мотивів, ОСОБА_2 , ОСОБА_14 та ОСОБА_13 , в різні періоди часу для здійснення протиправної діяльності залучили, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким запропонували взяти участь у вчиненні тяжких та особливо тяжких злочинів, а саме у вчиненні злочинів пов'язаних з забезпеченням функціонування та утримання місць розпусти, звідництві та втягнення осіб жіночої статі у зайняття проституцією, повідомивши останнім про свої злочинні наміри та механізм їх реалізації, на що останні, усвідомлюючи протиправність даної пропозиції, водночас бажаючи систематично отримувати власну матеріальну вигоду від такої діяльності, надали свою згоду на спільну злочинну діяльність. Метою діяльності злочинної організації було системне, внаслідок ієрархічної організованості, вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, зокрема сутенерстві, втягнення осіб у зайняття проституцією, утримання місць розпусти та звідництві. При цьому, територією вчинення вказаних кримінальних правопорушень визначено Київську та Харківську області. Вказану злочинну діяльність планували проводити систематично протягом невизначеного терміну.

Так, згідно розподілених ОСОБА_2 функцій та ролей, ОСОБА_5 , ОСОБА_32 , ОСОБА_4 та ОСОБА_1 була відведена роль учасників злочинної організації та кожному з них роз'яснена суть відведеної їм ролі, а також обсяг необхідних для виконання функцій та відведено роль безпосередніх виконавців злочинів, з метою вчинення яких створено дану злочинну організацію.

Таким чином, зазначено, що вказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх протиправних дій, зорганізувалися у внутрішнє і зовнішнє стійке злочинне угруповання, метою діяльності якого було вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, розробивши при цьому єдиний план злочинних дій, відомий кожному учаснику, з розподілом їх функцій, спрямованих на реалізацію цього плану, підкорюючись під час злочинної діяльності в ієрархічному порядку ОСОБА_2 , під час вчинення злочинів для реалізації спільного злочинного плану. Вказану діяльність учасники злочинної організації планували та проводили поетапно, при цьому всі їх дії були скеровані для досягнення єдиного злочинного результату, який виражався у вчинені кримінальних правопорушень у сфері сутенерства, втягнених осіб у зайняття проституцією, утримання місць розпусти та звідництва, з корисливих мотивів. На кожному етапі вчинення злочинів, кожен з учасників злочинної організації мав виконувати свою роль, шляхом здійснення, вчинення певних дій. Водночас, всі учасники злочинної організації, а саме: ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , були достовірно обізнані про вид вчинення злочинів та їх кримінальну караність, при цьому кожен із учасників мав реальну можливість добровільної відмови від вчинення злочинів та участі у злочинній організації.

Отже, вказано, що ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , будучи активними учасниками злочинної організації, згідно із розподіленим керівником злочинної організації ОСОБА_2 функцій, які виражались в забезпеченні утримання місць розпусти, шляхом створення у ній кімнат для надання послуг сексуального характеру, розміщення у таких місцях охоронців, які забезпечують особисту охорону особам жіночої статі, які надають послуги сексуального характеру, а також охорону і конфіденційність особам, які прибули отримати такі послуги та вчинення усіх необхідних дій для подальшого уникнення викриття учасників злочинної організації. Отримані кошти від надання особами жіночої статі, яких втягнуто у зайняття проституцією, ОСОБА_2 , як керівник організації, розподіляла таким чином, що частина розділялась між учасниками злочинної організації, а частину разом з іншими членами угруповання використовувала для оплати оренди приміщень, які використовувались для надання послуг сексуального характеру.

Отже, ОСОБА_1 , будучи активним учасником створеної ОСОБА_2 злочинної організації, згідно розподілених функцій: будучи службовою особою, на посаді працівника правоохоронного органу, маючи спеціальний дозвіл на пересування по місту Харків під час комендантської години, яка тривала з 00 години 00 хвилини, до 05 години 00 хвилин, забезпечував доставку на транспортному засобі повій з місць розпусти, що знаходяться за адресами: АДРЕСА_2 , до місць клієнтів, які надали грошові кошти з метою отримання послуг сексуального характеру, а також їх подальшого повернення за вказаними адресами; здійснював особисту охорону повій під час комендантської години, шляхом забезпечення подолання нею перешкод у вигляді пересування по місту Харків через військові контрольно-пропускні пункти, а також аналогічних пропускних пунктів на яких несли службу працівники поліції.

На підставі викладеного, зазначено, що ОСОБА_15 підозрюється в участі у злочинній організації, службовою особовою з використанням службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 255 КК України.

Зі змісту висновку службового розслідування вбачається зазначення про те, що 30.03.2023 близько 21:24 години ОСОБА_5 , реалізуючи злочинні наміри, у складі злочинної організації, з відома та згоди ОСОБА_2 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , за встановленою схемою прийому чоловіків, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, нехтуючи моральними засадами суспільства в частині підстав задоволення статевих потреб та правил шлюбних відносин, через мобільний додаток листування «Теlеgram» ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на номер телефону НОМЕР_2 , яким користується ОСОБА_5 , остання прийняла смс-повідомлення та погодилась забезпечити надання ОСОБА_16 такої послуги. У подальшому, ОСОБА_5 продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на отримання незаконної грошової винагороди, з метою особистого збагачення та збагачення всіх учасників злочинної організації, повідомила, що вартість обраної повії становить 300 доларів США. На вказану пропозицію ОСОБА_16 погодився, на що ОСОБА_5 висунула вимогу переказати завдаток у сумі 300 доларів США на відповідну банківську картку, однак в подальшому у зв'язку з відсутністю валютного терміналу домовились про передачу грошових коштів наручно особі, яка прибуде надавати послуги сексуального характеру, на що ОСОБА_5 погодилась. Після вказаного, у період з 23:00 год до 00:09 год. ОСОБА_5 з відома та згоди ОСОБА_2 у зв'язку з діючою комендантською годиною, надала вказівку ОСОБА_1 доставити ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_3 , з метою надання останньою послуг сексуального характеру ОСОБА_16 . Так, ОСОБА_1 , діючи спільним злочинним умислом, використовуючи службовий автомобіль «MITSUBISHI L200» з номерними знаками НОМЕР_3 , користуючись службовими повноваженнями, у той же день, о 00:09год. доставив ОСОБА_17 , для надання послуг сексуального характеру ОСОБА_16 . Після чого, ОСОБА_16 , вчинивши всі вимоги, які висунула ОСОБА_5 , приблизно о 00:12 год. 31.03.2022 року передав 13 200 грн ОСОБА_17 , та отримав послуги сексуального характеру, а остання у свою чергу повернулась до автомобіля ОСОБА_1 та направилась у невідомому напрямку. Таким чином вказано, що ОСОБА_5 , отримавши грошові кошти у наслідок незаконної діяльності, з метою продовження такої діяльності передала частину грошової винагороду ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Таким чином вказано про те, що ОСОБА_1 , своїми умисними діями, вчинив сутенерство, злочинною організацією, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 28, ч.2 ст. 303 КК України.

Також висновок службового розслідування містить в собі опис аналогічних подій щодо іншого замовника та вчинених, зокрема, і позивачем дій щодо реалізації злочинних намірів, що відбулись 31.03.2023. Вказані обставини дали підстави для висновку про те, що ОСОБА_1 , своїми умисними діями, вчинив сутенерство, вчинене повторно, злочинною організацією, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 303 КК України.

З матеріалів справи також встановлено, що 15.08.2023 за № 8661/41/14/02-2023 на адресу ДУ «Київський слідчий ізолятор» МЮ України направлено лист про необхідність, на підставі положень, передбачених ч. 1,11 ст. 18 Дисциплінарного статуту, надання поясненнь старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 додатково, для ознайомлення долучено витяг з наказу ДПП «Про призначення службового розслідування, утворення дисциплінарної комісії та відсторонення від виконання службових обов'язків» від 03.08.2023 № 1572, бланк пояснення затверджений п.14 розділу V Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2018 № 893, і перелік запитань, на які старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 необхідно падати відповіді. У подальшому, 28.08.2023 до дисциплінарної комісії надійшла відповідь з ДУ «Київський слідчий ізолятор» МЮ України з письмовим поясненням старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 .

Також в рамках проведення службового розслідування було опитано інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_18 , поліцейського взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП капрала поліції ОСОБА_37, інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП ОСОБА_34 інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП ДПП Неверовича В.ОСОБА_31 інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП ОСОБА_33, інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП Носкова Д.С., інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП ОСОБА_26, інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП ОСОБА_35, заступника командира роти ТОР УПП в Харківській області ДПП ОСОБА_36

Так, під час надання додаткових пояснень ОСОБА_19 повідомив, що 30.03.2023 о 21:00 год. екіпаж Т-0521 у складі старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_20 та старшого лейтенант поліції ОСОБА_19 заступили на чергування. Під час несення служби, а саме приблизно о 00:00 год. командир взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_1 повідомив, що йому потрібно підвезти його знайому. Після чого, до автомобілю підійшла невідома громадянка. Старший лейтенант поліції ОСОБА_1 назвав адресу куди потрібно проїхати, по прибуттю на місце вказана дівчина вийшла, після чого екіпаж продовжив патрулювання. Через деякий час, приблизно через одну годину, старший лейтенант поліції ОСОБА_1 повідомив, що треба її знову забрати. Після прибуття, дівчина сіла до автомобілю і вони поїхали до місця куди вказав старший лейтенант поліції ОСОБА_1 . Точне місце опитаний не пам'ятає, так як сплинуло багато часу з того моменту. На той момент опитаному вказані дії не здавалися підозрілими. Додати з приводу вказаної ситуації більше опитаному нічого. А також стосовно конкретних адрес, куди відвозили та звідки забирали, опитаний вже не пам'ятає. Однак все ж таки опитаний згадав одну адресу куди відвозили, а саме АДРЕСА_4.

Також, дисциплінарною комісією було досліджено, що згідно розстановки сил та засобів роти ТОР УПП в Харківській області ДПП з 09:00 год. 30.03.2023 до 09:00 год. 31.03.2023 до несення служби в складі екіпажу Т-0521 на службовому транспортному засобі MITSUBISHI L 200, номерний знак НОМЕР_3 були залучені: командир взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , інспектор взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_19 та інспектор взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_20 .

Дисциплінарною комісією було встановлено, що згідно з Переліком працівників УПП в Харківській області ДПП, за якими закріплюються службові транспортні засоби, затвердженим начальником УПП в Харківській області ДПП майором поліції ОСОБА_21 , який є додатком до наказу ДПП «Про внесення змін до наказу», затвердженого начальником ДПП полковником поліції ОСОБА_39 від 11.01.2023 № 64 встановлено, що майже за всіма працівниками роти ТОР УПП в Харківській області ДПП у тому числі і старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 , закріплений перелік службових транспортних засобів, серед яких службовий транспортний засіб: MITSUBISHI L 200, номерний знак НОМЕР_3 .

Відповідно до довідки т.в.о. заступника начальника відділу транспортного забезпечення УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_38 встановлено, що згідно наказу Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2017 № 757 «Про затвердження Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України», службовий транспортний засіб MITSUBISHI L200, номерний знак НОМЕР_3 , закріплений за командиром взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 .

Зі змісту висновку службового розслідування убачається, встановлення дисциплінарною комісією обставин того, що перевіркою інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» виявлено, що у нічну зміну з 21:00 30.03.2023 по 09:00 31.03.2023 екіпаж Т-0521 у складі: командира взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_19 та інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_20 , не відпрацював жодного повідомлення про правопорушення або події, які надходять на скорочений номер екстреного виннику поліції « 102» та самостійно у службовому планшетному пристрої не створив жодного службового завдання.

Водночас, дослідженням трекінгу пересування патрулів встановлено, що о 21:09 год. 30.03.2023 екіпаж Т-0521 здійснив реєстрацію у службовому планшетному пристрої перебуваючи за адресою: вул. Шевченка, 28, м. Харків. О 21:27 год. 30.03.2023 екіпаж Т-0521 на мапі відображається за адресою: вул. Прогресивна, будинок № 23, м. Харків, у той же час трекінг пересування екіпажу Т-0521 відображений у виді прямої суцільної лінії, яка на деяких ділянках проходить через житлові будинки, всупереч розташуванню вулиць в м. Харкові. О 08:56 год. 31.03.2023 екіпаж Т-0521 по трекінгу пересування патрулів знаходиться на території адміністративної будівлі УПП в Харківській області ДПП за адресою: вул. Шевченка, м. Харків. Також вказано, що з метою перевірки інформації, чи звертався екіпаж Т-0521 у період часу з 21:00 год 30.03.2023 по 09:00 31.03.2023 до відділу зв'язку та телекомунікацій УПП в Харківській області ДПП з проханням про заміну службового планшетного пристрою АХ № 161, отримано довідку відповідно до якої встановлено, що командир взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , інспектор взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_19 та інспектор взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_20 у вищезазначений період з проханням про заміну службового планшетного пристрою не звертались. Відповідно до роздавальної відомості службових планшетів, терміналів та термопринтерів від 30.03.2023 № 178 встановлено, що службовий планшетний пристрій АХ № 161 30.03.2023 у нічну зміну отримував інспектор взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_19 . Авторизованим користувачем в ІПНП у службовому планшетному пристрої АХ № 161 30 03 2023 був інспектор взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_20 . Водночас вказано, що опитати старшого лейтенанта поліції ОСОБА_20 не надається можливим, оскільки відповідно до п. 7 ч.1 ст. 77 Закону № 580-VIII, наказом ДПП «По особовому складу» від 09 05.2023 року № 558 о/с останній звільнений зі служби в поліції.

Відповідно до рапорту заступника начальника ВЧС УПП в Харківській області ДПП майора поліції ОСОБА_22 встановлено, що згідно журналів перевірок транспортних засобів, в період часу з 21:00 год 30.03.2023 по 09:00 год 31.03.2023 відповідних записів щодо перевірок старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 , старшим лейтенантом поліції ОСОБА_20 та старшим лейтенантом поліції ОСОБА_19 - немає.

Окрім того, дисциплінарною комісією встановлено, що відповідно до ІПНП в період часу з 21:00 год 30.03.2023 по 09:00 год 31.03.2023 командиром взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 , інспектором взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_19 та інспектором взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_20 - жодні адміністративні матеріали не складались.

Враховуючи зазначене, дисциплінарною комісією вказано, що екіпаж Т-0521 в період часу з 21:00 год. 30.03.2023 по 09:00 год. 31.03.2023 оку не відпрацював жодного повідомлення, не склав жодного адміністративного матеріалу і не здійснив жодної перевірки осіб та транспортних засобів через ВЧС УПП в Харківській області ДПП, при цьому трекінг пересування екіпажу Т-0521 у службовому планшетному пристрої не відображався.

Відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 8 Закону № 580-VIII - поліцейському заборонено виконувати злочинні чи явно незаконні розпорядження та накази; накази, розпорядження та доручення вищих органів, керівників, посадових та службових осіб, службова, політична, економічна або інша доцільність не можуть бути підставою для порушення поліцейським Конституції та законів України.

Згідно ч. 4, 5 ст. 5 Дисциплінарного статут поліцейському забороняється виконувати злочинний або явно незаконний наказ. У разі одержання наказу, що суперечить закону, підлеглий не повинен виконувати його, про що зобов'язаний невідкладно в письмовій формі доповісти керівнику, який віддав (видав) наказ, та своєму безпосередньому керівникові, а в разі наполягання на його виконанні - письмово повідомити про це прямому керівнику. Виконання поліцейським злочинного або явно незаконного наказу, а також невиконання правомірного наказу тягнуть за собою відповідальність, передбачену цим Статутом та законом.

Відповідно до п. 2 Розділу ІІІ Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2017 № 757, встановлено, що використання транспортних засобів для виконання функцій, не пов'язаних із службовою діяльністю органів поліції, всупереч їх цільовому призначенню, штатній групі (підгрупі), у власних цілях, в інтересах сторонніх юридичних і фізичних осіб, а також понад установлені норми експлуатації заборонено. За всіма фактами нецільового використання транспортних засобів проводяться службові розслідування (перевірки), за результатами яких вживаються відповідні заходи реагування.

Відповідно до пунктів 4, 5 Розділу І посадової інструкції інспектора взводу роти ТОР УПП в Харківській області ДПП, затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції від 13.07.2018 № 3202, у своїй діяльності інспектор взводу роти ТОР керується Конституцією України, Законом України, «Про Національну поліцію», Законом України «Про запобігання корупції» та іншими законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, Положенням про Департамент та Управління, наказами Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України, цією інструкцією, іншими наказами, розпорядженнями та дорученнями керівництва, які регулюють його діяльність, встановлюють права та обов'язки, тощо. Інспектор взводу роти ТОР підпорядковується безпосередньо командиру взводу роти ТОР та заступникові командира взводу роти ТОР.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1, підпунктів 14, 18 пункту 2 Розділу II посадової інструкції інспектора взводу роти ТОР УПП в Харківській області ДПП, основними завданнями діяльності інспектора взводу роти ТОР є: забезпечення реалізації задач патрульної поліції в межах завдань визначених Національною поліцією України; інспектор взводу роти ТОР зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність патрульної поліції, а також Присяги працівника поліції; у разі отримання інформації про можливе вчинення корупційного чи дисциплінарного правопорушення працівниками управління негайно інформувати безпосереднього керівника та (або) служби моніторингу управління і вжити заходів щодо його запобігання та припинення.

Згідно п. 2 Розділу IV посадової інструкції інспектора взводу роти ТОР УПП в Харківській області ДПП, інспектор взводу роти ТОР несе кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до законодавства.

Враховуючи зазначене, дисциплінарною комісією вказано, що інспектор взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_19 усупереч законодавству України та посадовим обов'язкам, виконав незаконний наказ старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 доставити 31.03.2023 о 00:09 год. ОСОБА_17 за адресою: АДРЕСА_4, м. Харків, з метою надання останньою послуг сексуального характеру, використовуючи для цього службовий транспортний засіб MITSUBISHI L200, номерний знак НОМЕР_3 . Приблизно через годину вказану громадянку за незаконною вказівкою старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 з використанням службового транспортного засобу МITSUBISHS L200, померлий знак НОМЕР_3 , доставлено в невідомому напрямку. Окрім того, зазначено, що старший лейтенант поліції ОСОБА_19 розуміючи, що виконує явно незаконний наказ старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , не вжив жодних заходів щодо невиконання даного наказу та не повідомив про це в письмовій формі безпосередньому керівнику або прямому керівнику.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що пояснення ОСОБА_19 були отримані дисциплінарною комісією під час проведення службового розслідування, що не дає суду вважати їх неправдивими або такими, що не можуть вважатися достовірними.

Крім того, з матеріалів справи убачається, що під час службового розслідування відносно позивача було допитано і інших осіб, проте пояснення останніх не містять в собі інформації щодо спірних подій або обізнаності таких про обставини вчинення позивачем дисциплінарного проступку в цій частині.

Колегія суддів зазначає, що з аналізу норм законодавства, яке регулює особливості проходження служби в поліції слідує, що однією з підстав для звільнення зі служби в поліції є реалізація дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту. Іншою підставою звільнення є набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, або кримінального правопорушення.

Верховний Суд у постанові від 02.10.2019 у справі № 804/4096/17 зазначав, що притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, або кримінального правопорушення (п. 10 ч. 1 ст. 77 Закону № 580-VІІІ), є окремими підставами для звільнення зі служби в поліції та припинення служби в поліції, не пов'язаними із притягненням особи до дисциплінарної відповідальності (п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону № 580-VІІІ).

Акцентуючи увагу на тому, що Закон № 580-VІІІ виокремлює зазначені підстави для звільнення зі служби в поліції, Верховний Суд у справі № 804/4096/17 мав на меті звернути увагу, що вчинення поліцейським діяння, за яке передбачено одночасно різні види юридичної відповідальності, зокрема дисциплінарну, кримінальну та/або адміністративну, не у всіх випадках ставить їх у залежність одне від одного.

Отже, такі підстави для звільнення зі службі в поліції, як притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, або кримінального правопорушення, не слід ототожнювати із підставами для притягненням до дисциплінарної відповідальності.

Аналогічні висновки викладено і Верховним Судом у подальшій правозастосовній практиці у подібних правовідносинах, зокрема, у постановах від 07.02.2020 у справі № 260/1118/18, від 26.11.2020 у справі № 580/1415/19, від 22.02.2023 у справі № 200/11036/20-а, від 14.03.2023 у справі № 320/1206/21.

Колегія суддів зазначає, що види дисциплінарних стягнень, які можуть застосовуватися до поліцейських, визначені у ст.13 Дисциплінарного статуту. При цьому, підставою для застосування цих стягнень є вчинення дисциплінарних проступків (дій, що порушують службову дисципліну), а саме невиконання чи неналежне виконання службової дисципліни. Ці обставини, як і причини та умови, що їх зумовили, а також ступінь вини поліцейського, з'ясовуються під час службового розслідування, за наслідками якого начальник вирішує питання щодо наявності чи відсутності у діянні поліцейського складу дисциплінарного проступку, та, відповідно, вирішує питання щодо наявності чи відсутності підстав для притягнення його до дисциплінарної відповідальності, обґрунтовуючи при цьому своє рішення у відповідному наказі.

Водночас, адміністративний суд у силу вимог частини третьої статті 2 КАС України в порядку судового контролю за рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єктів владних повноважень повинен дослідити, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, розсудливо, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, пропорційно тощо.

Правова оцінка судами правильності та обґрунтованості рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності повинна полягати насамперед в тому, чи таке рішення прийнято у межах повноважень, у порядку та спосіб, встановлені Конституцією України та законами України, чи дійсно у діях особи є ознаки дисциплінарного проступку та установлені законом підстави для застосування до неї дисциплінарного стягнення.

Водночас слід зазначити, що звільнення у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби не пов'язано з кримінально-правовою кваліфікацією тих самих діянь, які, водночас, стали підставою для службового розслідування та кримінального провадження.

Відтак вирішення питання про правомірність притягнення працівника органів поліції до дисциплінарної відповідальності, передбачає необхідність з'ясовувати склад дисциплінарного проступку в його діях, незалежно від того, яку кримінально-правову кваліфікацію, ці ж самі дії особи отримали в рамках кримінального провадження та які наслідки, у підсумку, настали для такої особи.

Аналогічний підхід до вирішення питання про правомірність притягнення осіб до дисциплінарної відповідальності застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 25.04.2018 у справі № 800/547/17, а також Верховним Судом, зокрема у постановах від 07.02.2020 у справі № 260/1118/18, від 28.02.2020 у справі № 825/1398/17, від 06.03.2020 у справі № 804/1758/18 та від 20.10.2020 у справі № 340/1502/19, а також від 22.02.2023 у справі № 200/11036/20-а, від 14.03.2023 у справі № 320/1206/21.

Щодо доводів апеляційної скарги представника позивача про те, що в основу наявності складу дисциплінарного проступку у діянні позивача покладено склад можливого кримінального правопорушення: Витяг з ЄРДР, повідомлення позивача про підозру та ряд ухвал Святошинського районного суду м. Києва про обрання запобіжних заходів по справі №759/14443/23, а також те, що ці документи містять відомості, які базуються лише на припущеннях, та у кримінальному провадженні ні в якому випадку не виступають самостійними доказами, а є лише процесуальними рішеннями, колегія суддів зазначає наступне.

Так, зі змісту висновку службового розслідування убачається дослідження дисциплінарною комісією не тільки повідомлення про підозру, а і пояснення позивача та інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_18 , поліцейського взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП капрала поліції ОСОБА_37, інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП ОСОБА_34 інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП ДПП Неверовича В.ОСОБА_31 інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП ОСОБА_33, інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП Носкова Д.С., інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП ОСОБА_26, інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП ОСОБА_35, заступника командира роти ТОР УПП в Харківській області ДПП ОСОБА_36, відомостей наведених у витягу з ЄРДР № 42022110000000017 від 26.01.2022, в ухвалах слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва від 03.08.2023 у справах № 759/14443/23, № 759/14444/23, № 759/14445/23, № 759/14446/23, № 759/14447/23, розстановки сил та засобів роти ТОР УПП в Харківській області, з 09:00 год 30.03.2023 до 09:00 год 31.03.2023, Перелік працівників УПП в Харківській області ДПП, за якими закріплюються службові транспортні засоби, затвердженим начальником УПП в Харківській області ДПП, довідку т.в.о. заступника начальника відділу транспортного забезпечення УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_38, відомостей інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», трекінг пересування патрулів, інформацію з відділу зв'язку та телекомунікацій УПП в Харківській1 області ДПП, роздавальні відомості службових планшетів, терміналів та термопринтерів від 30.03.2023 № 178, рапорт заступника ВЧС УПП в Харківській області ДПП майора поліції ОСОБА_22 щодо відомостей журналів перевірок транспортних засобів.

Крім того, дисциплінарною комісією зазначено, що подія за участю ОСОБА_1 викликала негативний суспільний резонанс; з посиланням на інформацію, яка з'явилась в мережі «Інтернет», дисциплінарною комісією у висновку зазначено, що дії позивача та участь останнього у злочинній організації, яка причетна до вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, пов'язаних із забезпеченням функціонування та утримання місць розпусти, звідництвом та втягненням осіб жіночої статі в зайняття проституцією, та отримував вигоду від такої протиправної діяльності сприяли формуванню негативного ставлення до діяльності Національної поліції України, завдали шкоди авторитету органів поліції, як державного органу, до компетенції якого належить протидія кримінальним, адміністративним правопорушенням. Тому, за встановлених обставин та досліджених доказів дисциплінарна комісія дійшла висновку, що позивачем порушено службову дисципліну, недотримано вимоги Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Присяги працівника поліції, Правил етичної поведінки поліцейських, що виразилось у недотриманні принципів діяльності поліції та вчиненні дій не сумісних з вимогами, що пред'являються до професійно-етичних якостей поліцейського, що призвело до приниження авторитету органу Національної поліції.

Так, 01.09.2023 комісією складено висновок про результати службового розслідування, проведеного за фактом внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 26.01.2022 № 42022110000000017 про скоєння командиром взводу № 2 роти тактико-оперативного реагування управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 303, ч. 2 ст. 307 та ч. 3 ст. 301 КК України.

Висновок комісії свідчить, зокрема, про те, що працівниками СУ ГУНП в Київській області задокументовано протиправну діяльність позивача та за наслідками проведеного службового розслідування зроблено висновок про те, що позивачем вчинено дисциплінарний проступок.

Відтак, з огляду на встановленні службовим розслідуванням обставини колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем правильно кваліфіковано дії позивача як вчинення дисциплінарного проступку в цій частині, а факт вчинення встановлених розслідуванням дій підриває авторитет і довіру до поліції як органу, який покликаний захищати життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.

Під час розгляду справи встановлено, що дії позивача в дослідженій частині стали підставою притягнення його до дисциплінарної відповідальності у формі звільнення зі служби як крайнього заходу дисциплінарного впливу, та встановлення цих обставин відповідає умовам викладеним у статті 13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України та у п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію».

Крім того, як правомірно враховано судом першої інстанції, посилання представника позивача на відсутність вироку суду про визнання позивача винним в інкримінованому кримінальному правопорушенні не є підставою для скасування оспорюваних наказів, оскільки його звільнено не за вчинення злочину, а за порушення службової дисципліни. Зокрема, в наказі про звільнення вказаний пункт 6 частини 1 статті 77 Закону № 580-VIII, а не пункт 10 цієї норми.

Колегія суддів зазначає, що нормами діючого законодавства розмежовано окремі види юридичної відповідальності поліцейського за вчинення протиправних діянь, зокрема, у розрізі кримінально-правого та дисциплінарно-правового аспектів.

Так, кримінальна відповідальність поліцейського настає у випадках вчинення ним кримінального правопорушення, а порядок застосування такого виду юридичної відповідальності визначено Кримінальним процесуальним кодексом України.

Натомість, як визначено ч. 2 ст. 19 Закону № 580-VIII, підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Дисциплінарна та кримінальна відповідальність поліцейського є окремими видами юридичної відповідальності, порядок та підстави притягнення поліцейських до конкретного виду юридичної відповідальності здійснюється за окремими процедурами, урегульованими різними нормативно-правовими актами.

Водночас, колегія суддів зазначає, що реалізація дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби за порушення службової дисципліни є окремою підставою для звільнення, яка не пов'язана із порушенням кримінальної справи та набрання чинності вирком суду. А наявність кримінального провадження, відкритого стосовно особи, яка проходить службу в поліції, не виключає можливості застосування стосовно цієї особи наслідків, передбачених пунктом 6 частини першої статті 77 Закону № 580-VIII у разі встановлення під час службового розслідування невиконання чи неналежне виконання поліцейським службової дисципліни.

Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 30.08.2022 у справі 120/8381/20-а, від 22.02.2023 у справі № 200/11036/20-а, від 14.03.2023 у справі № 320/1206/21, від 11.07.2023 у справі №1.380.2019.002223, від 03.08.2023 у справі №160/7157/19.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивача звільнено не за підозру у вчиненні злочину, а за порушення службової дисципліни, а рішення у кримінальному провадженні не може свідчити про наявність чи відсутність вини особи у скоєнні дисциплінарного проступку або самого факту скоєння такого проступку, так як у цьому випадку надається правова кваліфікація діям (бездіяльності) особи на підставі Кримінального кодексу України. Предметом цього спору є саме порушення позивачем службової дисципліни.

У зв'язку з вище вказаним, в контексті встановлених обставин у цій справі, колегія суддів приходить до висновку про наявність вчиненого позивачем порушення, як службової дисципліни так і присяги поліцейського, оскільки сам факт затримання працівника поліції за вчинення кримінального правопорушення, вчинення дій, несумісних з вимогами, що пред'являються до поліцейського, - свідчить про порушення вимог законодавства, оскільки позивачем скоєно вчинок, що дискредитує звання поліцейського Національної поліції України.

Відтак, враховуючи висновки дисциплінарної комісії наведені у висновку службового розслідування щодо порушення позивачем службової дисципліни, Присяги працівника поліції та правил етичної поведінки поліцейських, у відповідача були в наявності обґрунтовані підстави для прийняття оскаржуваних наказів про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності та звільнення з органів поліції.

Крім того, колегія суддів зазначає, що зі змісту висновку службового розслідування встановлено, що згідно розстановки сил та засобів роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_1 у липні 2023 року залучався до несення служби: 03.07.2023 (нічна зміна), 04.07.2023 (нічна зміна), 07.07.2023 (денна зміна), 08.07.2023 (денна зміна), 11.07.2023 (нічна зміна), 12.07.2023 (нічна зміна), 19.07.2023 (нічна зміна), 20.07.2023 (нічна зміна), 23.07.2023 (денна зміна), 24.07.2023 (денна зміна), 27.07.2023 (нічна зміна), 28.07.2023 (нічна зміна), 31.07.2023 (денна зміна), 01.08.2023 (денна зміна).

Дисциплінарною комісією проаналізовано відеозаписи інструктажів перед заступанням на службу особового складу взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП з початку липня 2023 року до 02.08.2023, які проводились командиром взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП страшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 , відповідно до яких встановлено:

- 08.07.2023 о 08:11 год. під час проведення інструктажу перед заступанням на службу командиром взводу № 2 роги ТОР УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 перевірено наявність працівників підпорядкованого особового складу, перевірено службові посвідчення поліцейського, наголошено на дотриманні службової дисципліни. Відеофіксація проводилась на портативний відеореєстратор № 470746, отриманий відповідно до роздавальної відомості відеореєстраторів та рацій від 08.07.2023 № 377/11 старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 ;

-11.07.2023 о 20:01 год. під час проведення інструктажу перед заступанням на службу командиром взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 наголошено на дотриманні заходів особистої безпеки, дотриманні транспортної дисципліни, законності дій, наголошено на дотриманні норм етичної поведінки, своєчасного реагування на повідомлення громадян та недопущенні корупційних проявів. Відеофіксація проводилась на портативний відеоресстратор № 472754, отриманий відповідно до роздавальної відомості відеореєстраторів та рацій від 11.07.2023 № 384/11 старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 ;

- 12.07.2023 о 20:22 год. під час проведення інструктажу перед заступанням на службу командиром взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 наголошено на дотриманні заходів особистої безпеки, дотриманні транспортної дисципліни, дотриманні заходів безпеки при поводженні зі зброєю та наголошено на обов'язковому використанні портативних відеореєстраторів. Відеофіксація проводилась на портативний відеореєстратор № 470173, отриманий відповідно до роздавальної відомості відеореєстраторів та рацій від 21.07.2023 № 380/11 старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 ;

- 20.07.2023 о 20:15 год. під час проведення інструктажу перед заступанням на службу командиром взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 наголошено на дотриманні заходів особистої безпеки, дотриманні вимог Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерством внутрішніх справ України від 18.12.2018 № 1026 (далі - Інструкція № 1026), дотриманні заходів щодо укриття особового складу в разі оголошення сигналу оповіщення «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА». Відеофіксація проводилась на портативний відеореєстратор № 475956, отриманий відповідно до роздавальної відомості відеореєстраторів та рацій від 20.07.2023 № 402/11 старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 ;

- 27.07.2023 о 20:02 год. під час проведення інструктажу перед заступанням па службу командиром взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 наголошено па дотриманні заходів особистої безпеки, дотриманні транспортної дисципліни та швидкісного режиму та дотриманні вимог Інструкції № 1026. Відеофіксація проводилась на портативний відеореєстратор № 470791, отриманий відповідно до роздавальної відомості відеореєстраторів та рацій від 27.07.2023 № 416/11 старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 ;

- 28.07.2023 о 20:00 год. під час проведення інструктажу перед заступанням на службу командиром взводу № 2 роти ТОР УШІ в Харківській області ДІШ старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 наголошено на дотриманні заходів особистої безпеки, дотриманні транспортної дисципліни та швидкісного режиму, дотриманні заходів безпеки при поводженні зі зброєю та дотриманні вимог Інструкції № 1026. Відеофіксація проводилась па портативний відеореєстратор № 471766, отриманий відповідно до роздавальної відомості відеореєстраторів та рацій від 28.07.2023 № 418/11 старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 .

Дисциплінарною комісією вказано, що 03.07.2023, 04.07.2023, 07.08.2023, 19.07.2023, 23.07.2023, 24.07.2023, 31.07.2023 та 01.08.2023 командир взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_1 у зазначені дні не проводив інструктажі перед заступанням на службу особового складу взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП, так як відеозаписи з портативних відеореєстраторів у вищевказані дні відсутні взагалі.

Враховуючи зазначене, дисциплінарна комісія дійшла висновку про те, що старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , доводячи особовому складу взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП вимоги діючого законодавства, що регламентують діяльність поліції та Присяги працівника поліції під час несення служби, а також вимоги щодо поведінки в позаслужбовий час та наголошуючи на їх неухильному дотриманні, свідомо вчиняв кримінальні правопорушення, що цілком свідчать про його низькі морально-ділові якості, які суперечать інтересам законності та компрометують звання поліцейського.

При цьому, відповідно до службової телеграми від 26.07.2019 №773 (лист заступника Голови-керівника патрульної поліції полковника поліції Олександра Фацевича від 16.07.2019 № 8308/04/20-2019), під час інструктажів перед заступанням на службу повинна бути запроваджена відеофіксація даного заходу з подальшим зберіганням даних на цифрових носіях.

Також, дисциплінарною комісією під час проведення службового розслідування було досліджено посадову інструкцію командира взводу роти ТОР УПП в Харківській області ДПП, затвердженої наказом ДПП від 28.09.2020 № 2006, з якою позивач ознайомлений під особистий підпис 05.07.2021.

Згідно із ч.ч. 1-3 ст.2 Дисциплінарного статуту за своїм службовим становищем поліцейські можуть бути керівниками або підлеглими стосовно інших поліцейських

Керівник - це службова особа поліції, наділена правами та обов'язками з організації службової діяльності підлеглих їй поліцейських та інших працівників поліції і контролює за їхньою службовою діяльністю.

Керівник, якому поліцейський підпорядкований за службою, у тому числі тимчасово, є прямим керівником для нього. Найближчий до підлеглого прямий керівник є безпосереднім керівником.

Так, дисциплінарною комісією під час проведення службового розслідування встановлено, що 30.01.2023 на оперативній нараді керівників відділів, секторів та батальйонів УПП в Харківській області ДПП під головуванням начальника УПП в Харківській області ДПП майора поліції ОСОБА_23 , за участю заступника начальника управління - начальника ВМАЗ УПП в Харківській області ДПП капітана поліції ОСОБА_40, заступника начальника управління - начальника відділу чергової служби УПП в Харківській області ДПП майора поліції ОСОБА_41, командирів батальйонів, рот та їх заступників, керівників відділів та секторів УПП в Харківській області ДПП наголошено на доведенні до підпорядкованого особового складу вимог щодо забезпечення невідворотного притягнення до дисциплінарної відповідальності кожного поліцейського, який допускає порушення службової дисципліни, незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних державних нагород та заслуг, а саме: до поліцейських, які на службі перебувають у стані сп'яніння, уживають спиртні напої, керують у стані сп'яніння транспортним засобом або відмовилися від проходження огляду на стан сп'яніння у зв'язку з підозрою в цьому, учинили кримінальне правопорушення, а також вжиття заходів дисциплінарного впливу до керівників підрозділів та відповідальних осіб. Також, наголошено на необхідності постійного проведення інструктажів з поліцейськими, які заступають на службу, щодо дотримання ними етики поведінки, недопущення ними порушення дисципліни і законності, дотримання тактики дій, носіння засобів індивідуального захисту; проводити роз'яснювальну роботу щодо недопущення перебування патрульних поліцейських поза службою в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, дотримання поза службою дисципліни та законності.

Ознайомлення присутніх на оперативній нараді зі змістом протоколу № 1 від 30.01.2023 відбулось шляхом проставлення особистих підписів у аркуші ознайомлення. Серед зазначених підписів наявний також підпис командира взводу № 2 роти ТОР УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , що, на думку комісії, свідчить про повне ігнорування дотримання службової дисципліни та законності старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 та про повне нехтування своїми посадовими обов'язками, відсутністю профілактичної роботи із зміцнення службової дисципліни та запобігання вчиненню підлеглими правопорушень.

Таким чином, висновок відповідача стосовно допущеного позивачем в цій частині порушення службової дисципліни пов'язаний із відсутністю записів проведення інструктажів із особовим складом перед заступанням на службу.

Щодо доводів апеляційної скарги про те, що відсутність відеозаписів на серверах Управління патрульної поліції в Харківській області не може свідчити про вчинення позивачем дисциплінарного проступку, оскільки позивач не був відповідальний за збереження відеозаписів після повернення відео реєстратора (яка вочевидь була знищена відповідачем) колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки такі інструктажі позивачем проводились у дати 08.07.2023, 11.07.2023, 12.07.2023, 20.07.2023, 27.07.2023, 28.07.2023, що також підтверджується і відповідачем, натомість, як встановлено дисциплінарною комісією 03.07.2023, 04.07.2023, 07.08.2023, 19.07.2023, 23.07.2023, 24.07.2023, 31.07.2023 та 01.08.2023 такі інструктажі позивач не проводив, що свідчить про те, що позивач вибірково проводив із підлеглими інструктажі перед заступанням на службу.

Також слід зазначити, що під час розгляду справи судом першої інстанції було допитано в якості свідків ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , які повідомили про те, що позивачем проводились інструктажі у дні перед заступанням ними на службу, але за конкретні дати останні не можуть надати чіткої інформації з огляду на сплив значного терміну з моменту їх проведення. Також зазначеними особами повідомлено суду, що працівниками відповідача здійснюється відеофіксація власних дій за допомогою відеореєстраторів. При цьому зазначено, що фіксація такими здійснюється не в автоматичному режимі, а після включення.

Відтак, колегія суддів зазначає, що позивачем не надано до суду першої та апеляційної інстанції належних і достатніх доказів та обґрунтувань стосовно не допущення ним дисциплінарного проступку в цій частині.

Таким чином, враховуючи вищевикладене колегія суддів вважає, що дисциплінарною комісією встановлено обставини допущення позивачем грубого порушення службової дисципліни, що виразилось в порушенні Присяги працівника поліції та вимог Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Дисциплінарного статуту і Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179, що в свою чергу призвело до притягнення останнього до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку що приймаючи оскаржувані накази, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлений законом, з урахуванням усіх обставин справи, а тому відсутні підстави для визнання їх протиправними та скасування, з огляду на що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З урахуванням наведено вище, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог апеляційної скарги представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Шевченко Д.С., та не вбачає підстав для скасування судового рішення.

Інші доводи апеляційної скарги та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.

При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Підстав для зміни розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду справи у відповідності до вимог ч. 6 ст. 139 КАС України немає.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Шевченко Дар'ї Станіславівни залишити без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 червня 2024 року, - без змін.

Постанова Другого апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку на протязі тридцяти днів, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Л.В. Мельнікова

Судді А.О. Бегунц В.Б. Русанова

У зв'язку з перебуванням судді Бегунца А.О. у відрядженні з 12.02.2025 по 14.02.2025, та судді Мельникової Л.В. на лікарняному з 10.02.2025 по 14.02.2025, постанова у повному обсязі виготовлена і підписана 17.02.2025.