справа №380/17815/24
17 лютого 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Львівській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 06.06.2024 №25102/13-01-24-14/ НОМЕР_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю та невідповідністю нормам чинного законодавства та фактичним обставинам справи висновків контролюючого органу, викладених в акті камеральної перевірки від 10.05.2024 №20008/13-01-24-14/2989309241, на підставі якого відповідачем 06.06.2024 прийнято податкове повідомлення-рішення №25102/13-01-24-14/ НОМЕР_1 . Вказує, що ТзОВ «Мала Комп'ютерна Академія ШАГ Львів 3» відноситься до закладів позашкільної освіти і керується спеціальним Законом України «Про позашкільну освіту», згідно до п. 6 статті 26 Розділу V якого ліцензування освітньої діяльності може здійснюватися за рішенням засновника (засновників) закладу позашкільної освіти. Також в абзаці 9 п. 3 Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, затверджених Постановою КМУ № 1187 від 30712.2015, зазначено, що ліцензування провадження освітньої діяльності у сфері позашкільної освіти може здійснюватися за рішенням засновника (засновників) закладу позашкільної освіти, засновника (засновників) іншої юридичної особи, що забезпечує (забезпечуватиме) здобуття позашкільної освіти, фізичної особи - підприємця, яка забезпечує (забезпечуватиме) здобуття позашкільної освіти. З огляду на викладене, заклад позашкільної освіти не зобов'язаний мати ліцензію на освітню діяльність. Вважає висновки контролюючого органу безпідставними, а спірне податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у правомірності податкового повідомлення-рішення від 06.06.2024 №25102/13-01-24-14/2989309241. Зазначає, що 12.04.2024 ОСОБА_1 було подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік (реєстраційний номер 9382893947 від 12.04.2024) в Пустомитівську ДПІ ГУ ДПС у Львівській області щодо отримання податкової знижки за навчання. З поданої податкової декларації і доданих документів встановлено відсутність ліцензії на освітню діяльність ТзОВ «Мала Комп'ютерна Академія ШАГ Львів 3» та не зазначено в договорі з навчальним закладом №101017434 від 31.07.2021 вид освіти, який надає ТзОВ «Мала Комп'ютерна Академія ШАГ Львів 3». Згідно до статті 43 Закону України «Про освіту» освітня діяльність провадиться на підставі ліцензії, що видається органом ліцензування відповідно до законодавства. Тому відсутні підстави для підтвердження суми витрат, здійснених протягом звітного податкового року, для податкової знижки на суму 3240,00 грн. згідно до поданої декларації. Стверджує, що ОСОБА_1 не дотримано вимог, встановлених п.166.2.1 п.166.2 ст.166, п.п.166.3.3 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 23.08.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідачем 10.09.2024 (вх. №67587) подано відзив на позовну заяву.
Позивачем 11.09.2024 (вх. №68039) подано відповідь на відзив.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 12.04.2024 подала в Пустомитівську ДПІ ГУ ДПС у Львівській області податкову декларацію №9382893947 про майновий стан і доходи за 2023 рік для отримання податкової знижки.
До податкової декларації долучено договір №101017434 від 31.07.2021; копії паспорта, ідентифікаційного коду, свідоцтва про народження; довідку про доходи за період з 01.01.2023 по 31.12.2023; квитанцію про оплату освітніх послуг №139339391 від 18.06.2023.
Договір №101017434 від 31.07.2021 укладено між ОСОБА_1 (Замовник) та ТзОВ «МАЛА КОМП'ЮТЕРНА АКАДЕМІЯ ШАГ ЛЬВІВ» (Виконавець).
Відповідно до пункту 1.1. Договору Виконавець зобов'язується за завданням Замовника надати послуги з навчання ОСОБА_2 , у відповідності до програми та навчального плану «Малої комп'ютерної Академії Шаг», а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити послуги у порядку та на умовах, передбачених Договором.
ГУ ДПС у Львівській області 10.05.2024 проведено камеральну перевірку податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік, за результатами якої складено акт камеральної перевірки №20008/13-01-24-14/2989309241 від 10.05.2024.
Перевіркою встановлено порушення ОСОБА_1 п.166.2.1 п.166.2 ст.166, п.п.166.3.3 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету на 3240,00 грн.
Висновки податкового органу ґрунтуються на тому, що за результатами поданих позивачем до податкової декларації про майновий стан документів встановлено відсутність підстав для підтвердження суми здійснених протягом звітного податкового періоду витрат, оскільки у ТзОВ «Мала Комп'ютерна Академія ШАГ Львів 3» відсутня ліцензія на освітню діяльність та в договорі з навчальним закладом №101017434 від 31.07.2021 не зазначено вид освіти, який надає ТзОВ «Мала Комп'ютерна Академія ШАГ Львів 3».
На підставі акту перевірки №20008/13-01-24-14/2989309241 від 10.05.2024 складено податкове повідомлення-рішення від 06.06.2024 №25102/13-01-24-14/2989309241, яким зменшено суму податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету на суму 3 240 грн.
ОСОБА_1 подала до ДПС України скаргу на податкове повідомлення-рішення від 06.06.2024 №25102/13-01-24-14/2989309241, за результатами розгляду якої 12.08.2024 прийнято рішення №24556/6/99-00-06-01-03-06 про залишення скарги без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.
Податкове повідомлення-рішення від 06.06.2024 №25102/13-01-24-14/2989309241 є предметом оскарження з підстав протиправності.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).
Відповідно до підпункту 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу контролюючі органи, зокрема здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Відповідно до пп. 14.1.170 п.14.1 статті 14 Податкового кодексу податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом.
Згідно з пп. «а» п. 30.9 статті 30 Податкового кодексу податкова пільга надається шляхом податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору.
Статтею 162 Податкового кодексу передбачено, що платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.
Згідно з пп.166.1.1 п.166.1 статті 166 Податкового кодексу платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Відповідно до пп. 166.1.2 п.166.1 статті 166 Податкового кодексу підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.
Згідно пп.166.2.1 п.166.2 ст.166 Податкового кодексу до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги);
Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, встановлений п.166.3 статті 166 Податкового кодексу.
Відповідно до п. 166. 3 статті 166 Податкового кодексу Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, нарахованого у вигляді заробітної плати, зменшеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, або у вигляді дивідендів, крім сум дивідендів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати.
Згідно пп. 166.3.3 п.166.3 статті 166 Податкового кодексу платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п.164.6 ст.164 Кодексу, такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, як суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти таким платником податку та/або членом його сім'ї першого ступеня споріднення та/або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, або яку влаштовано до прийомної сім'ї, дитячого будинку сімейного типу, якщо такого платника податку призначено відповідно опікуном, піклувальником, прийомним батьком, прийомною матір'ю, батьком-вихователем, матір'ю-вихователькою.
Як встановлено судом, між ОСОБА_1 та ТзОВ «МАЛА КОМП'ЮТЕРНА АКАДЕМІЯ ШАГ ЛЬВІВ» 31.07.2021 укладено договір №101017434 про надання послуг з навчання.
ОСОБА_1 12.04.2024 подано податкову декларацію №9382893947 про майновий стан і доходи за 2023 рік в Пустомитівську ДПІ ГУ ДПС у Львівській області з метою отримання податкової знижки за навчання.
До податкової декларації позивачем подано договір №101017434 від 31.07.2021; копії паспорта, ідентифікаційного коду, свідоцтва про народження; довідку про доходи за період з 01.01.2023 по 31.12.2023; квитанцію про оплату освітніх послуг №139339391 від 18.06.2023.
За результатами проваленої 10.05.2024 камеральної перевірки ГУ ДПС у Львівській області податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік складено акт №20008/13-01-24-14/2989309241 від 10.05.2024, відповідно до висновків якого встановлено відсутність підстав для податкової знижки на суму 3240 грн, оскільки у ТзОВ «Мала Комп'ютерна Академія ШАГ Львів 3» відсутня ліцензія на освітню діяльність і в договорі з цим навчальним закладом №101017434 від 31.07.2021 не зазначено вид освіти, який надає ТзОВ «Мала Комп'ютерна Академія ШАГ Львів 3».
При цьому податковий орган посилається на статті 22 та 43 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII ( далі - Закон № 2145-VIII).
Натомість ТзОВ «Мала Комп'ютерна Академія ШАГ Львів 3» є закладом позашкільної совіти.
Державну політику у сфері позашкільної освіти, її правові, соціально-економічні, а також організаційні, освітні та виховні засади визначає Закон України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 №1841-ІІІ (далі - Закон №1841-ІІІ).
Відповідно до абзацу 5 статті 1 Закону №1841-ІІІ заклад позашкільної освіти - заклад позашкільної освіти - складова системи позашкільної освіти, яка надає знання, формуючи вміння та навички за інтересами, забезпечує потреби особистості у творчій самореалізації та інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток, підготовку до активної професійної та громадської діяльності, створює умови для соціального захисту та організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоров'я вихованців, учнів і слухачів.
Відповідно до частини 6 статті 26 Закону №1841-ІІІ ліцензування освітньої діяльності може здійснюватися за рішенням засновника (засновників) закладу позашкільної освіти.
Статтею 7 Закону України від 02 березня 2015 року №222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі - Закон №222-VIII) встановлено перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 7 Закону №222-VIII ліцензуванню підлягає освітня діяльність, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами у сфері освіти.
Ліцензування, контроль за дотриманням ліцензійних умов, видача та припинення дії ліцензій на освітню діяльність здійснюються у порядку, визначеному законодавством.
Кабінетом Міністрів України 30.12.2015 прийнято постанову №1187«Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» (далі - Постанова №1187).
Відповідно абзацу 9 пункту 3 Постанови №1187 ліцензування провадження освітньої діяльності у сфері позашкільної освіти може здійснюватися за рішенням засновника (засновників) закладу позашкільної освіти, засновника (засновників) іншої юридичної особи, що забезпечує (забезпечуватиме) здобуття позашкільної освіти, фізичної особи - підприємця, яка забезпечує (забезпечуватиме) здобуття позашкільної освіти.
Під час ліцензування встановлюється спроможність здобувача ліцензії (ліцензіата) провадити освітню діяльність відповідно до встановлених цими Ліцензійними умовами вимог.
Системний аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що ліцензування закладів позашкільної освіти є правом, а не є обов'язком засновника закладу позашкільної освіти.
Користувач послуг такого закладу немає можливості впливати на право засновника цього закладу на отримання ліцензії, а наявність чи відсутність ліцензії у закладі позашкільної освіти жодним чином не впливає на право користувача на отримання податкової пільги.
Тому твердження відповідача про необхідність надання ліцензії на освітню діяльність ТзОВ «Мала Комп'ютерна Академія ШАГ Львів 3» не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, тому висновки акту перевірки №20008/13-01-24-14/2989309241 від 10.05.2024 є безпідставними.
Відповідно до вимог частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не подано належних доказів правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 06.06.2024 №25102/13-01-24-14/2989309241.
Доводи відповідача про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржуване податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 06.06.2024 №25102/13-01-24-14/2989309241, суд дійшов переконання, що таке прийняте відповідачем з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів та без урахування вимог Податкового кодексу, тому його слід визнати протиправним та скасувати, задовольнивши позов в цілому.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Львівській понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1 211 грн 20 к, сплаченого за квитанцією № EEX9-DKOM-277C-45EM від 16.08.2024.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43143039) про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 06.06.2024 №25102/13-01-24-14/2989309241.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ ВП 43968090) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 к. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома