Справа: № 7/440 (2-а-9819/08) Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О.
Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
Іменем України
"10" листопада 2010 р. м. Київ
колегія суддів судової палати по адміністративним справам Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -судді Земляної Г.В.
суддів Парінова А.Б., Петрика І.Й.
при секретарі Ломановій Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києва апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Український інститут по проектуванню об'єктів газової промисловості «Укргазпроект»на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2009 року у справі за позовом Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва до Відкритого акціонерного товариства «Український інститут по проектуванню об'єктів газової промисловості «Укргазпроект»про відшкодування витрат на виплату пенсії, треті особи: Управління пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва, Управління пенсійного фонду України в Печерському районі м.Києва, Управління пенсійного фонду України в Оболонському районі м.Києва, Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва,
Позивач Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва (далі позивач, УПФУ в Шевченківському р-н м.Києва) звернулося до суду з позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства "Український інститут по проектуванню об'єктів газової промисловості "Укргазпроект" (надалі ВАТ "Український інститут по проектуванню об'єктів газової промисловості "Укргазпроект", відповідач) простроченої заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" у розмірі 109339,58 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2009 року позовні вимоги задоволено. Стягнуто з ВАТ "Український інститут по проектуванню об'єктів газової промисловості "Укргазпроект" прострочену заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" у розмірі 109339,58 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва.
Не погоджуючись з прийнятою постановою ВАТ «Український інститут по проектуванню об'єктів газової промисловості «Укргазпроект»подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явилися у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду залишенню без змін, з наступних підстав.
Згідно зі п.1 ч.1 ст. 198, ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини справи, наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивачем та третіми особами нарахована та виплачена наукові пенсії фізичним особам, яки мали право на її отримання відповідно до виданих роботодавцями довідок про стаж наукової роботи. Пропорційно кількості колишніх працівників відповідача, яким виплачено наукову пенсію треті особи надали позивачу відомості про розмір виплачених пенсій.
Управлінням Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва відповідачу за період з 2004 року по червень 2008 року, розраховано різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсій, на які ці працівники мають право за іншими нормативними актами у сумі 109339,58 грн.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з правомірності позовних вимог та їх доведеності.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи виходячи з наступного.
Заявлена сума заборгованості виникла за період з 2004 року по червень 2008 року і становить різницю між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику та сумою пенсії, обчисленої на загальних підставах в сумі 109339,58 грн.
Як свідчать матеріали справи, на ВАТ "Український інститут по проектуванню об'єктів газової промисловості "Укргазпроект" працювали громадяни на посадах, перебування на яких дає право, згідно довідок наданих відповідачем, на призначення пенсії як науковому працівнику, за переліком посад, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та які перебувають на обліку в районних управліннях Пенсійного фонду України і отримують пенсію відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
Відповідно до частин 1-3 статті 24 ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність»держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
У відповідності до ч. 8 ст. 24 ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність»перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 221, 222 цього Закону.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі Порядок).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
У відповідності до пункту 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Як вбачається матеріалів справи управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва неодноразово надсилались відповідачу повідомлення про необхідність відшкодування фактичних витрат на виплату наукових пенсій, розрахованих відповідно до Закону та Порядку, призначених працівникам Відкритого акціонерного товариства "Український інститут по проектуванню об'єктів газової промисловості "Укргазпроект", проте суми коштів зазначені у повідомленнях, незважаючи на обов'язок встановлений Законом, відшкодовані не були. Відповідачем не повідомлено причини, з яких відшкодування не здійснено.
Стосовно посилання відповідача на рішення Спостережної ради віл 28.03.2003 року про відкликання з управлінь Пенсійного фонду України довідок про наявність у працівників ВАТ "Український інститут по проектуванню об'єктів газової промисловості "Укргазпроект" стажу наукової роботи (витяг з протоколу № 8-1 Спостережної ради відповідача) колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що згідно відомостей позивача, третіх осіб у справі, наведені довідки на момент нарахування боргу не були відкликані відповідачем.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню.
При цьому апеляційна скарга не містить посилання на обставини, передбачені статтями 202 -204 Кодексу адміністративного судочинства України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.
Доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі були предметом дослідження суду першої інстанції і не знайшли свого належного підтвердження.
Вказані в апеляційній скарзі процесуальні порушення не призвели до неправильного вирішення справи і не є підставою для скасування судового рішення.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції -без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 8-11, 160, 196, 198, 200, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Український інститут по проектуванню об'єктів газової промисловості «Укргазпроект» -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів із дня складання у повному обсязі, тобто з 12 листопада 2010 року шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у порядку ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Г.В.Земляна
Судді: А.Б.Парінов
І.Й.Петрик
Повний текст ухвали виготовлений 12 листопада 2010 року.