Справа № 522/21166/24
№ 3/522/8/25
14 лютого 2025 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Кривохижа Ю.А., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,ч. 1 ст. 173-2 КУпАП
безпосередньо після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, що ставляться у вину особі
1. 22.11.2024 року о 18 годині 00 хвилин ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , а саме: вживав нецензурну лайку відносно неї, погрожував фізичною розправою, штовхав її, чим могла бути завдана шкода психічному та фізичному здоров'ю потерпілої.
2. 22.11.2024 року о 22 годині 30 хвилин ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , а саме: вживав нецензурну лайку відносно неї, погрожував фізичною розправою, штовхав її, чим могла бути завдана шкода психічному та фізичному здоров'ю потерпілої.
3. Враховуючи, що вищевказані адміністративні правопорушення скоєні однією та тією ж особою, суд вважає за необхідне об'єднати вказані адміністративні матеріали № 522/21166/24, 3/522/8/25 відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП з адміністративними матеріалами № 522/21166/24, 3/522/9/25 відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП в одне провадження та присвоїти реєстраційний номер - 522/21166/24, 3/522/8/25.
4. У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про судове засідання 20.02.2025 ОСОБА_1 повідомлявся належним чином. За таких обставин, Суд вважає за можливе провести розгляд справи без участі, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відповідно до статті 268 КУпАП.
ІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
5. Таким чином, на підтвердження вини ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення в судове засідання надано такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 612404 від 22.11.2024 року,
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 612405 від 22.11.2024 року,
- заява від 22.11.2024 гр. ОСОБА_2 ,
- заява від 22.11.2024 гр. ОСОБА_2 ,
- пояснення від 22.11.2024 ОСОБА_2 ,
- пояснення від 22.11.2024 ОСОБА_2 ,
- пояснення від 22.11.2024 ОСОБА_1 ,
- пояснення від 22.11.2024 ОСОБА_1 ,
- форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 22.11.2024 року,
- форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 22.11.2024 року,
- терміновий заборонний припис від 22.11.2024 стосовно кривдника ОСОБА_1 ,
- терміновий заборонний припис від 22.11.2024 стосовно кривдника ОСОБА_1 ,
- заява ОСОБА_1 від 22.11.2024 року,
- заява ОСОБА_1 від 22.11.2024 року,
- копія паспорта ОСОБА_1
ІІІ. Оцінка Суду
4. Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
5. Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
6. Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
7. Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22.05.2024 року за № 3733-ІХ статтю 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення викладено у новій редакції, яка набрала чинності з 19 грудня 2024 року.
8. Так, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
9. Отже, з 19.12.2024 року вчинення домашнього насильства характеризується такою обов'язковою ознакою, як завдання наслідків у виді шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а не ймовірність завдання такої шкоди як про це зазначено в протоколі відносно ОСОБА_1 .
10. Відповідно до ч. 2 ст. 8 КУпАП закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів.
11. Суд зазначає, що суть протоколу про адмінстративне правопорушення ВАД № 612404 від 22.11.2024 року, та протоколу ВАД № 612405 від 22.11.2024 року, не містять такої обов'язкової об'єктивної ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП як завдання наслідків у виді шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілої. Враховуючи те, що суд в силу своєї диспозитивності не вправі виходити за межі складеного протоколу, вказане провадження підлягає закриттю.
Із цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 23, 33, 173-2, 276-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд, -
1. Об'єднати вказані адміністративні матеріали № 522/21166/24, 3/522/8/25 відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП з адміністративними матеріалами № 522/21166/24, 3/522/9/25 відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП в одне провадження та присвоїти реєстраційний номер - 522/21166/24, 3/522/8/25.
2. Провадження у справі про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ю. А. Кривохижа