Постанова від 12.02.2025 по справі 340/9911/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 340/9911/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.

суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційні скарги Міністерства внутрішніх справ України та Головного сервісного центра МВС на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року (суддя Брегей Р.І., повне судове рішення складено 24 жовтня 2024 року) в справі № 340/9911/23 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного сервісного центра МВС, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС) про визнання протиправною бездіяльності стосовно складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12 липня 2021 року №22/6-3313, зобов'язання скласти нову довідку, включивши до неї п'ять складових грошового забезпечення, на які набув право під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року до участі в справі залучено третю особу на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - ГУ ПФУ).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року прийнята відмова позивача від позову і закрите провадження у справі в таких частинах:

визнання протиправною бездіяльності щодо включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12 липня 2021 року №22/6-3313 щомісячної надбавки за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% окладів грошового забезпечення і щомісячної доплати за вислугу 20 і більше років у розмірі 100% суми пенсії, яка могла бути нарахована у разі виходу на пенсії;

зобов'язання включити до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячну надбавку за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% окладів грошового забезпечення і щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років у розмірі 100% суми пенсії, яка могла бути нарахована у разі виходу на пенсії.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року залучено до участі в справі відповідача Головний сервісний центр МВС (далі - ГСЦ).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року прийнята відмова позивача від позову та закрите провадження у справі в таких частинах:

визнання протиправною бездіяльності щодо включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12 липня 2021 року №22/6-3313 індексації грошового забезпечення;

зобов'язання включити до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії індексацію грошового забезпечення.

Судом першої інстанції розглянуті такі вимоги:

визнання протиправною бездіяльності МВС стосовно включення до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року для перерахунку пенсії від 12 липня 2021 року №22/6-3313 щомісячної надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) і щомісячної надбавки до окладів грошового утримання у розмірі 20%, котрі встановлені Указом Президента України від 04 жовтня 1996 року №926/96;

зобов'язання МВС скласти і надіслати до ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року для перерахунку пенсії, включивши до неї щомісячну надбавку у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) і щомісячну надбавку до окладів грошового утримання у розмірі 20%, котрі встановлені наведеним Указом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України стосовно включення до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 12 липня 2021 року №22/6-3313 щомісячної надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) і щомісячної надбавки до окладів грошового утримання у розмірі 20%, котрі встановлені Указом Президента України від 04 жовтня 1996 року №926/96.

Зобов'язано Головний сервісний центр МВС скласти і надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , включивши до неї щомісячну надбавку у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) і щомісячну надбавку до окладів грошового утримання у розмірі 20%, котрі встановлені Указом Президента України від 04 жовтня 1996 року №926/96.

В апеляційній скарзі відповідач МВС просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Вказує, що щомісячна надбавка у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) і щомісячна надбавка до окладів грошового утримання у розмірі 20%, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.

Вказані надбавки до грошового утримання виплачувались позивачу відповідно до Указу Президента України від 04 жовтня 1996 року №926/96 «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників ОВС», що втратив чинність на підставі указу Президента України від 18.12.2007 №1234/2007.

Отже, для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року повинно враховуватись грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, у тому числі і надбавки, передбачені постановою № 988.

Ураховуючи те, що на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії постановою № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських, серед яких відсутні такі надбавки, як щомісячна надбавка у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) і щомісячна надбавка до окладів грошового утримання у розмірі 20%, встановлені Указом Президента України від 04 жовтня 1996 року №926/96, то законні підстави для включення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії таких надбавок відсутні.

В апеляційній скарзі відповідач ГСЦ просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Вказує, що уповноваженими органами складалися оновлені довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою позивача станом на 19 листопада 2019 року відповідно до постанови №988 зі складовими, які визначені п. 7 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та листом Національної поліції України з інформацією про фактично виплачені надбавки, доплати, підвищення та середні розміри премії за відповідними посадами поліцейських.

Пунктом 2 постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Натомість позивач просить застосувати норми пенсійного законодавства частково, врахувати нормативні акти, які втратили чинність на час здійснення такого перерахунку (додавши нечинні надбавки у відсотковому значенні до переліку грошового забезпечення, оскільки останні визначені в грошовому атестаті на час звільнення). В той же час до розрахунку оновленої пенсії просить застосувати чинні на сьогодні основні види грошового забезпечення за аналогічною посадою, зокрема посадовий оклад в розмірі, який позивач не отримував під час проходження служби.

У відзиві на апеляційну скаргу ГСЦ позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, суд доходить висновку, що апеляційні скарги мають бути задоволені з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що з 2007 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ як пенсіонер по лінії МВС, отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

12 липня 2021 року МВС склало довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 19 листопада 2019 року №22/6-3313 на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року у справі №340/965/21.

До складу грошового забезпечення включено: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавку за стаж служби (50%); надбавку за специфічні умови проходження служби (50%); надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%); премію (42,04%).

Згідно з грошовим атестатом на день звільнення зі служби виплачували: посадовий оклад; оклад за спеціальне звання; надбавка за вислугу років (40%); надбавка (100%); надбавка за особливі умови праці (50%); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%); надбавка за вислугу років в слідчих підрозділах (20%); надбавка за безперервну службу (90%); премія (50%).

За інформацією ГУ ПФУ виплату надбавки (100%) і надбавки за вислугу років в слідчих підрозділах (20%), які встановленні Указом, врахували при призначенні пенсії вперше.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що складаючи довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, відповідач мав керуватися виключно приписами частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, які не дозволяли не включати складові грошового забезпечення, що враховували вперше, або зменшувати їх розмір, якщо на сьогодні не виплачують діючим працівникам, тому МВС, на думку суду першої інстанції, допустило протиправну бездіяльність стосовно включення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії щомісячної надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) і щомісячної надбавки до окладів грошового утримання у розмірі 20%, котрі встановлені Указом, а втрата чинності Указом після звільнення ОСОБА_1 зі служби жодним чином не виключає поширення його дії на правовідносини, коли був чинний.

Також суд першої інстанції вважав, що захист порушеного права полягає у зобов'язанні ГСЦ виготовити і надіслати до ГУ ПФУ оновлену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 19 листопада 2019 року, включивши до неї і надбавку у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) та щомісячну надбавку до окладів грошового утримання у розмірі 20%, котрі встановлені Указом.

Судом першої інстанції зауважено, що такий висновок суду не узгоджується з правовими висновками Великої Палати Верховного Суду у подібних справах, які містяться у постановах від 12 грудня 2018 року (справа №802/2196/17-а) і 23 травня 2024 року (справа №380/19324/23).

Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційних скарг, суд визнає приведені висновки необґрунтованими, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звільнений з органів внутрішніх справ (міліції), з 25 грудня 2007 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

Відповідно до грошового атестату від 04 січня 2008 року для розрахунку пенсії позивача для призначення пенсії за вислугу років враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 130,00 грн, оклад за спеціальним званням (майор) - 125,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років 45% - 102,00 грн, надбавка 100% - 357,00 грн, надбавка за особливі умови служби 50% - 127,50 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 19,50 грн, надбавка за вислугу років в СВ 20% - 51,00 грн, надбавка за безперервну службу 90% - 1472,91 грн, премія 50% за грудень 2007 року - 1554,74 грн, доплата від належної суми пенсії - 724,54 грн, загалом - 4664,22 грн.

На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року в адміністративній справі №340/965/21 видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 12 липня 2021 року №22/6-3313 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з якою у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугу років враховано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 2600,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції 50% - 2300,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 50% - 3450,00 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 390,00 грн, премія 42,04% - 4515,10 грн, загалом - 15255,10 грн.

До цієї довідки не включені надбавка до грошового утримання в розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років) і щомісячна надбавка до окладів грошового утримання у розмірі 20%, які установлені Указом Президента України від 04 жовтня 1996 року №926/96.

Спірним в цій справі є питання наявності підстав для включення у видану позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 19 листопада 2019 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою - заступник начальника відділення (управління, відділи (відділення) поліції) щомісячної надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) і щомісячної надбавки до окладів грошового утримання у розмірі 20%, установлених указом Президента України від 04 жовтня 1996 року №926/96.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103.

11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року № 760, (далі - Інструкція № 760) при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Системний аналіз приведених правових норм дає підстави стверджувати, що зміни, внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відповідно з 05 березня 2019 року (з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до внесення зазначених змін та якою передбачено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Крім того, з 19 листопада 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі 826/12704/18, якими скасовано пункт 3 постанови № 103) виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №988, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

При цьому, алгоритм дій, які повинні вчинятися, зокрема, відповідачем у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

В спірному випадку позивач бажає отримати довідку про розмір грошового забезпечення станом із включенням в довідку додаткових складових грошового забезпечення, які були установлені для співробітників органів внутрішніх справ (міліції), а не поліцейських, при цьому такі складові не входять до грошового забезпечення поліцейських, із розміру грошового забезпечення яких за прирівняними посадами здійснюється перерахунок пенсій особам, до категорії яких належить позивач (пенсіонер з числа колишніх співробітників міліції).

Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 12 грудня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а сформульовано правовий висновок, за яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Суд звертає увагу, що щомісячна надбавка у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років) і щомісячна надбавка до окладів грошового утримання у розмірі 20%, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії (01 січня 2016 року) не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались поліцейським.

Вказані надбавки виплачувались позивачу відповідно до Указу Президента України від 04 жовтня 1996 року №926/96 «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників ОВС», що втратив чинність на підставі Указу Президента України від 18 грудня 2007 року №1234/2007.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Відтак, для здійснення перерахунку пенсії позивача станом на час виникнення такого права повинно враховуватись грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, у тому числі і надбавки, передбачені постановою № 988.

Таким чином, суд визнає помилковим висновок суду першої інстанції, який слугував підставою для задоволення позову.

При цьому суд не знаходить підстав для відступлення від висновків Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду, викладених у справі № 802/2196/17-а.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Міністерства внутрішніх справ України та Головного сервісного центра МВС на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року в справі № 340/9911/23 задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року в справі № 340/9911/23 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного сервісного центра МВС, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії скасувати.

Ухвалити в справі № 340/9911/23 нове рішення.

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного сервісного центра МВС, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття 12 лютого 2025 року та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 12 лютого 2025 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя В.Є. Чередниченко

суддя С.М. Іванов