11 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 280/6326/24
Суддя І інстанції - Прудивус О.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Шальєвої В.А., Іванова С.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо не зарахування вислуги років на пільгових умовах до загального стажу служби в поліції ОСОБА_1 у розмірі 03 роки 04 місяці 27 днів;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області здійснити зарахування вислуги років на пільгових умовах до загального стажу служби в поліції ОСОБА_1 у розмірі 03 роки 04 місяці 27 днів та внести відповідні зміни до Наказу про звільнення від 23.02.2024 № 145 о/с;
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року задоволено повністю адміністративний позов.
Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо не зарахування вислуги років на пільгових умовах до загального стажу служби в поліції ОСОБА_1 строком 03 роки 04 місяці 27 днів.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Запорізькій області здійснити зарахування вислуги років на пільгових умовах до загального стажу служби в поліції ОСОБА_1 строком 03 роки 04 місяці 27 днів та внести відповідні зміни до Наказу про звільнення від 23.02.2024 № 145 о/с.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Національної поліції в Запорізькій області подало апеляційну скаргу в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована помилковістю висновків суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог. Вказує на те, що до стажу в поліції, який дає право на виплату надбавки за стаж, зараховуються періоди, передбачені частиною 2 статті 78 Закону №580-VIII. При цьому цією нормою не передбачене обчислення стажу, який дає право на виплату надбавки за стаж в пільговому обчисленні. Скаржник зазначає, що посилання позивача на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» як на підставу для зарахування до стажу, який дає право на виплату надбавки за стаж, в пільговому обчисленні періодів служби в органах внутрішніх справ та поліції з 17.04.2008 року по 05.07.2011 року є безпідставними, оскільки спеціальною нормою, яка визначає порядок та умови обчислення стажу, який дає право на виплату надбавки за стаж поліцейським, які проходять службу в поліції, є стаття 78 Закону №580-VIII.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 у період з 07.05.2004 по 23.02.2024 проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією Послужного списку № М-252819 (а.с.30-40).
Зокрема, у період з 17.04.2008 по 24.08.2008 позивач обіймав посаду оперуповноваженого відділу розшуку злочинців і зниклих громадян управління карного розшуку УМВС України в Запорізькій області; у період з 24.08.2009 по 28.12.2009 - посаду оперуповноваженого відділу розшуку злочинців і зниклих громадян управління карного розшуку ГУМВС України в Запорізькій області; у період з 28.12.2009 по 22.03.2010 - посаду начальника сектору карного розшуку Хортицького районного відділу ГУМВС України в Запорізькій області; у період з 22.03.2010 по 05.07.2011 - посаду оперуповноваженого відділу розкриття майнових злочинів управління карного розшуку ГУМВС України в Запорізькій області; у період з 05.07.2011 по 06.12.2011 - посаду оперуповноваженого відділу розкриття майнових злочинів управління карного розшуку ГУМВС України в Запорізькій області (у зв'язку зі змінами в штатах) (а.с.33).
Наказом відповідача від 23.02.2024 № 145о/с «По особовому складу» позивача було звільнено зі служби в поліції за власним бажанням згідно з п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII) (а.с.22).
Відповідно до наказу відповідача від 23.02.2024 № 145о/с «По особовому складу» стаж служби позивача на день звільнення становив 21 рік 5 місяців 29 днів; вислуга років на пільгових умовах - 3 роки 4 місяці 27 днів; стаж служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - 21 рік 5 місяців 29 днів (а.с.22).
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не зарахування вислуги років на пільгових умовах до загального стажу служби в поліції позивача строком 03 роки 04 місяці 27 днів, звернувся з адміністративним позовом до суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, виходить з наступного.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно зі ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Згідно зі статтею ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» cтаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до п. 10 розділу ІІІ Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом МВС України № 1235 від 23.11.2016 року, зареєстрованого у Мінюсті України від 20.12.2016 № 1668/29798, у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.
В свою чергу, згідно зі ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 12 Закону № 2262-ХІІ встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких в є наявність певної вислуги років.
Стаття 17-1 Закону № 2262-XII передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищезазначених вимог № 2262-XII Кабінетом Міністрів України Постановою № 393 затверджено «Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
Відповідно до п. 3 Порядку № 393 до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абз.1 п. 1 цієї Постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністром внутрішніх справ.
В свою чергу, питання права особи на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, враховуючи наявність пільгового стажу, який вираховується відповідно до підзаконного нормативно-правового акту (Постанова № 393) було предметом оцінки об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду відступив від правових висновків, викладених у постанові від 03.03.2021 у справі № № 805/3923/18-а та Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18.
Так, у постанові від 03.03.2021 Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі № 725/1959/17, від 27.03.2018 у справі № 295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Ця позиція також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18.
У вищезазначеній постанові Судова палата сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону № 2262-XII календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом № 2262-XII календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Постанови № 393».
На момент виникнення спірних правовідносин перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, був затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2006 № 722 «Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця» (далі - Перелік № 722).
Відповідно до п. 2 Переліку № 722 вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 № 497 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Відповідно до Переліку № 722 до посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця віднесені:
- начальник Департаменту; перший заступник начальника Департаменту; заступник начальника Департаменту; начальник управління; перший заступник начальника управління; заступник начальника управління; начальник відділу; заступник начальника відділу; начальник відділення, сектору (крім режимно-секретного); заступник начальника відділення; головний оперуповноважений-інспектор; старший оперуповноважений в особливо важливих справах; старший оперуповноважений; оперуповноважений; помічник оперуповноваженого; начальник Головного управління; перший заступник начальника Головного управління; заступник начальника Головного управління; старший інспектор в особливо важливих справах; старший інспектор; інспектор; молодший інспектор.
Також, Міністерство внутрішніх справ України видало Наказ від 14.11.2007 № 431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби», яким затвердило однойменний Перелік (далі - Перелік № 431).
Зокрема, відповідно до Переліку № 431 до посад по управліннях (відділах, відділеннях) по боротьбі з організованою злочинністю головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, на транспорті віднесені оперуповноважений в особливо важливих справах; старший оперуповноважений; оперуповноважений, помічник оперуповноваженого.
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 07.05.2004 по 23.02.2024 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції та обіймав такі посади: у період з 17.04.2008 по 24.08.2008 - посаду оперуповноваженого відділу розшуку злочинців і зниклих громадян управління карного розшуку УМВС України в Запорізькій області; у період з 24.08.2009 по 28.12.2009 - посаду оперуповноваженого відділу розшуку злочинців і зниклих громадян управління карного розшуку ГУМВС України в Запорізькій області; у період з 28.12.2009 по 22.03.2010 - посаду начальника сектору карного розшуку Хортицького районного відділу ГУМВС України в Запорізькій області; у період з 22.03.2010 по 05.07.2011 - посаду оперуповноваженого відділу розкриття майнових злочинів управління карного розшуку ГУМВС України в Запорізькій області; у період з 05.07.2011 по 06.12.2011 - посаду оперуповноваженого відділу розкриття майнових злочинів управління карного розшуку ГУМВС України в Запорізькій області (у зв'язку зі змінами в штатах).
Вказані періоди служби позивача повинні бути зараховані до вислуги років на пільгових умовах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей".
При цьому, колегія суддів зауважує на тому, що обов'язок відповідача вказати у наказі про звільнення зі служби в поліції служби стаж служби в поліції, вислугу років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати, прямо визначений п. 10 розділу ІІІ Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом МВС України № 1235 від 23.11.2016 року, зареєстрованого у Мінюсті України від 20.12.2016 № 1668/29798 і не залежить від реалізації права особи на призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-XII.
Зважаючи на викладене, правильним є висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для зобов'язання Головне управління Національної поліції в Запорізькій області здійснити зарахування вислуги років на пільгових умовах до загального стажу служби в поліції ОСОБА_1 у розмірі 03 роки 04 місяці 27 днів та внести відповідні зміни до Наказу про звільнення від 23.02.2024 № 145 о/с;
В свою чергу, доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 11 лютого 2025 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя В.А. Шальєва
суддя С.М. Іванов