11 лютого 2025 р.Справа № 583/6404/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.,
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 06.01.2025 по справі № 583/6404/24
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 )
про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив: скасувати постанову № 2904/2024 від 11.12.2024 р. по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в подальшому - КУпАП) та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.; закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення
Рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 06.01.2025 адміністративний позов залишено без задоволення.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 06.01.2025 та прийняти постанову, якою задовольнити позов.
Ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 03.02.25 відкрито апеляційне провадження по справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 06.01.2025 по справі № 583/6404/24 та призначено до апеляційного розгляду на 11.02.2025 о 15:30 у відкритому судовому засіданні.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Згідно із ч. 3 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Під час судового розгляду справи судом апеляційної інстанції встановлено, що для повного та всебічного розгляду справи, з метою вжиття заходів щодо з'ясування обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, необхідно витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 додаткові письмові пояснення та відповідні докази, а саме:
- додаткові пояснення стосовно можливості отримання відомостей щодо персональних даних позивача станом на листопад 2024 року шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами даних, держателями яких є державні органи, передбачені ч. 3 ст. 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», з підтвердженням належними доказами;
- додаткові пояснення щодо інформації, які саме відомості позивача станом на листопад 2024 року не були оновлені, з підтвердженням належними доказами.
Згідно із ч. ч. 3, 4 ст. 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Керуючись ст. ст. 9, 77, 242-244, 250, 309, 311, 321, 325, 328 КАС України, суд.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 надати:
- додаткові пояснення стосовно можливості отримання відомостей щодо персональних даних ОСОБА_1 станом на листопад 2024 року шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами даних, держателями яких є державні органи, передбачені ч. 3 ст. 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», з підтвердженням належними доказами;
- додаткові пояснення щодо інформації, які саме відомості ОСОБА_1 станом на листопад 2024 року не були оновлені, з підтвердженням належними доказами.
Установити ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подання витребуваних доказів до 14.02.2025.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Присяжнюк О.В.
Судді Любчич Л.В. Спаскін О.А.