11 лютого 2025 року справа № 580/141/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
07.01.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Черкаській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 врахувавши набутий на день звернення стаж додатковий та пільговий, врахувати отримані доходи для перерахунку пенсії і розрахунку індивідуального коефіцієнта заробітної плати для перерахунку пенсії, застосувати при розрахунку показник середньої заробітної плати у розмірі 13559,41 грн., згідно статей 40, 42 закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Черкаській здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 врахувавши набутий на день звернення стаж додатковий та пільговий, врахувати отримані доходи для перерахунку пенсії і розрахунку індивідуального коефіцієнта заробітної плати для перерахунку пенсії, застосувати при розрахунку показник середньої заробітної плати у розмірі 13559,41 грн., згідно статей 40, 42 закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткового стажу та заробітної плати (грошового забезпечення).
Ухвалою суду від 13.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами.
03.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подало відзив на позовну заяву, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що згідно з матеріалами пенсійної справи позивач з 12.08.2020 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону №1058-ІV.
Щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи органи Пенсійного фонду проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, у якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами 1-3 частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV.
У зв'язку із цим, у 2023 році автоматизованим способом без звернення позивача проведено перерахунок пенсії з урахуванням набутого страхового стажу та заробітку. Для розрахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати за 2017-2019 роки.
При цьому, під час перерахунку пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV показник середньої заробітної в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, є незмінним.
Відтак, пенсію позивачу не може бути розраховано на підставі положень статті 40 Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передували року, а саме показник 2024 року.
Також, відповідач наголошує, що лише при призначенні пенсії за зверненнями, які надійшли з 01.01.2024 до 31.12.2024, застосовується усереднений показник заробітної плати за 2021-2023 роки (3 роки), який становить 13559,41 грн.
Отже, пенсія Позивача обчислена згідно із законодавством та документами пенсійної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
Відповідно до матеріалів справи, позивач з 12.08.2020 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058).
16.12.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою, в якій просив на підставі довідки №4914-Д від 20.08.2024, витягу з наказу №151- РС від 14.11.2024, витягу з наказу №226 від 09.08.2024, довідки №4387 від 05.12.2024, довідки №4383 від 05.12.2024, грошового атестату №9792 від контракту з ЗСУ, довідки ОК-5 зробити перерахунок пенсії, врахувати зазначені періоди в трудовий та пільговий стаж, врахувати отримані доходи для розрахунку індивідуального коефіцієнта заробітної плати при розрахунку пенсії щодо призначення пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058.
Листом від 23.12.2024 відповідач повідомив про відмову у перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся в суд з цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч.2 ст.42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» передбачено перерахунок пенсій з 1 березня 2022 року відповідно до Порядку із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - постанова КМУ №185) установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
З розрахунку пенсії позивача станом на листопад 2024 року, суд встановив, що йому здійснено обрахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого до 09.08.2024 - 37 років 11 місяців 17 днів (для розрахунку пенсії - 41 рік 8 місяців 23 дні), а також з урахуванням заробітку, отриманого до серпня 2024 року включно.
Крім того, позивачу здійснено індексацію пенсії за 2022-2024 роки.
Отже, позивачу було здійснено перерахунок пенсії та її індексацію відповідно до вищевказаних норм і порушення законодавства у розрахунку пенсії суд не вбачає.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Оскільки, після попереднього перерахунку з листопада 2024 позивач не набув 24 місяці страхового стажу, суд дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058.
Щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки - 13559,41 грн., суд зазначає таке.
Згідно з положеннями ч.2 ст.40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз №); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Оскільки позивач отримує пенсію за віком на підставі Закону №1058 з жовтня 2020 року, тому підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення пенсії (2017-2019 роки), як того вимагає частина друга статті 40 Закону №1058.
Застосування показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки в розмірі 7994,47 грн. підтверджене розрахунком пенсії позивача у матеріалах справи (а.с.55).
Тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням показники середньої заробітної плати за 2021-2023 роки - 13559,41 грн.
Отже, суд не встановив, що в спірних правовідносинах мали місце неправомірні дії чи рішення відповідача. Тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а судові витрати - розподілу.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ