Рішення від 11.02.2025 по справі 500/7487/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7487/24

11 лютого 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач), в якій просить:

визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії згідно з ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу";

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести нарахування та виплату пенсії державного службовця з 06.11.2024 відповідно до довідок №657/5/19-00-10-31 від 06.11.2024 на суму 32030,00 грн та №658/5/19-00-10-31 від 06.11.2024 на суму 24301,71 грн, включаючи всі види оплат, які зазначені в даних довідках.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №500/570/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити призначення та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу", з 11.02.2020. Однак Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомило позивачу, що рішення суду виконати неможливо.

06.11.2024 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії, а саме за переходом з пенсії згідно з ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" відповідно до довідок від 06.11.2024 №657/5/19-00-10-31 від 06.11.2024 та №658/5/19-00-10-31. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №961130143515 від 12.11.2024 відмовлено.

Позивач не погоджується з такими діями та стверджує, що додані до заяви довідки безпідставно не враховані відповідачем, що призвело до невірного обчислення та заниження розміру пенсії, і, власне, слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Позивач вважає таку відмову неправомірною та стверджує, що додані довідки безпідставно не враховані відповідачем, що зумовило звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання вимог вказаної ухвали, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 № 500/570/20 Головним управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", що підтверджується рішенням про призначення пенсії. Довідки про складові заробітної плати № 657/5/19-00- 10-31 від 06.11.2024 та № 658/5/19-00-10-31 від 06.11.2024 видаються виключно при призначенні пенсії, що підтверджується їх назвами. Для здійснення перерахунку пенсії дані довідки не застосовуються. За позицією відповідача, оскільки позивача вже було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 по справі № 500/570/20, позовні вимоги є безпідставними та не ґрунтуються на нормах діючого законодавства.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено і це не заперечується сторонами, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за віком.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.06.2020, яке набрало законної сили 16.09.2020, у справі №500/570/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити призначення та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу", з 11.02.2020.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 27.09.2024 №1900-0503-8/47477 повідомлено позивачу про те, що розглянувши пенсійну справу, встановлено переплату пенсії в розмірі 10084,58 грн, яка виникла за період з 01.10.2020 по 28.02.2022, з наступної причини. Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №500/570/20 виконати неможливо, оскільки резолютивна частина даного рішення не містить додаткової регламентації порядку виконання задоволення позовних вимог, а саме не визначено порядок розрахунку середньомісячного заробітку та не зазначено які довідки про складові заробітної плати повинні бути враховані при виконанні вказаного судового рішення. Справу приведено у відповідність.

06.11.2024 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про переведення з пенсії за віком згідно з ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

До заяви позивачем додано довідку №657/5/19-00-10-31 від 06.11.2024 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01.01.2024 працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державного службовця, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку №658/5/19-00-10-31 від 06.11.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, видані Головним управлінням ДПС у Тернопільській області за жовтень 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, рішенням якого №961130143515 від 12.11.2024 ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, а саме в переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки право на даний перерахунок вже було реалізовано на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №500/570/20.

Про вказане рішення позивача повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 15.11.2024 №1900-0212-8/55552.

Не погодившись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 року визначалися Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон №3723-ХІІ).

Частина 1 ст.37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Проте, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, ст.37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 законодавець делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у п.4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, за правилами п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики (п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865).

З 01.05.2016 постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 втратила чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до п.6 застосовується з 01.12.2015, виключено п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, а п.5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Слід зазначити, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за ст.37 Закону №3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція ст.37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

10.12.2015 прийнято Закон України "Про державну службу" №889-VIII (далі - Закон №889-VIII), який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням. Закон №889-VIII набув чинності 01.05.2016, а положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у п.10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).

Натомість, у ст.90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих, державних службовців до яких не віднесено.

Як встановлено судом, з 11.02.2020 позивач отримував пенсію за нормами Закону №3723-ХІІ.

З 01.03.2022 позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З метою переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", ОСОБА_1 06.11.2024 звернулася із відповідною заявою та доданими документами.

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, розглянувши заяву позивача, прийняло оскаржуване рішення про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відмова вмотивована тим, що проведення перерахунку пенсії, а саме в переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки право на даний перерахунок вже було реалізовано на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №500/570/20.

За приписами п.4-7 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

Суд звертає увагу на те, що вперше позивачу пенсія за віком згідно з Законом України "Про державну службу" призначена позивачу з 11.02.2020, а тому, відсутні підстави вважати, що в межах спірних правовідносин йдеться про призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу", вперше.

Враховуючи, що з 01.03.2022 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", останній має право на переведення його на пенсію за віком відповідно до норм Закону №3723-XII, проте, на умовах, передбачених п.4-7 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Тобто, за бажанням позивача йому може бути поновлена виплата пенсії державного службовця, проте, в розмірі, який був встановлений до переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Суд також враховує, що у заяві до пенсійного органу позивач просив здійснити перерахунок пенсії державного службовця, надаючи нові довідки щодо заробітної плати (станом на жовтень 2024 року).

Однак позивач помилково не враховує, що з 01.12.2015, початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, якою п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 виключено, а п.5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом №889-VIII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за ст.37 Закону №3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 у справі № 555/2183/16-а, від 26.02.2020 у справі № 508/808/16-а, від 28.10.2020 у справі № 826/16182/18, від 22.04.2021 у справі № 712/10182/17, від 03.11.2021 у справі № 373/2149/16-а.

Водночас Рішенням Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), пп.1 п.2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі ст.37 Закону № 3723-XII.

Згідно із п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022 пп.1 п.2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022 зі змінами.

Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022 встановлено Верховній Раді України внормувати перерахунок розмірів пенсій суб'єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі ст.37 Закону № 3723-XII, з урахуванням приписів Конституції України та цього Рішення.

До законодавчого врегулювання порядку перерахунку пенсій державним службовцям на виконання Рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022, суд не має підстав для висновку про протиправність дій відповідача та спонукання останнього до вчинення дій по перерахунку пенсії, оскільки до повноважень суду віднесено лише контроль легальності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, проте не віднесено встановлення нових норм права, у тому числі за аналогією закону, що заборонено ч.6 ст.7 КАС України.

Таким чином, встановлені судом обставини справи та системний аналіз наведених законодавчих норм свідчать, що оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії, не передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, з огляду на що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 11 лютого 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (місцезнаходження: вул. Соборна, 7А, м.Кропивницький, Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., 25001, код ЄДРПОУ: 20632802).

Головуючий суддя Мандзій О.П.